Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)  (Przeczytany 132079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 11, 2018, 10:35 »
Badają przyczyny awarii.

Tutaj komunikat, co by to nie znaczyło:

https://www.roscosmos.ru/24690/

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 11, 2018, 10:41 »
Właśnie - co było/jest załadowane na tego Progressa?

Na liście ma być:

890 kg paliwa, 420 kg wody, 46 kg tlenu i powietrza, 1390 kg zaopatrzenia dla załogi (te świeże bułki  ;)) , jedzenie oraz sprzęt do konserwacji systemów stacji.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 11, 2018, 13:41 »
Dekada skutecznego działania anten ARISS na module Columbus
8 lutego 2018

Dnia 7 lutego 2018 roku, minęło dokładnie 10 lat od umieszczenia w kosmosie dwóch anten ARISS, które zostały w całości opracowane i zrealizowane w Polsce w kierowanym przez dr. hab. inż. Macieja Kabacika zespole na Politechnice Wrocławskiej.

Wyniesienie w kosmos tych dwóch anten było szeroko przedstawiane przez media w Polsce. Zostały one wyniesione w kosmos w ładowni promu kosmicznego NASA ‘Atlantis’ podczas jego misji STS-122.

W całej historii 131 lotów w kosmos amerykańskich promów kosmicznych NASA, obie anteny okazały się jedynymi urządzeniami powstałymi w Polsce, w polskiej instytucji badawczej, naukowej czy przemysłowej, które były wyniesione w kosmos w ładowni amerykańskich promów kosmicznych jakie NASA eksploatowała w latach 1981-2011.

Anteny ARISS demonstrują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego. 7 lutego br. minęło pełne 10-lat od kiedy działają w otwartej przestrzeni kosmicznej nie tylko bez zarzutu, ale co więcej, przez pełnych 10 lat eksploatacji w otwartej przestrzeni kosmicznej nikt z odpowiedzialnych za eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani ktokolwiek z wykonujących badania w laboratoriach Columbus, ani żaden z dziesiątek astronautów którzy przez pełne 10 lat pracowało tysiące godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej przy obsłudze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie powiedział ani jednej uwagi krytycznej o którejkolwiek z pary anten ARISS. Obie anteny są w znakomitym stanie.

Możliwe, iż jest to jedno z kilku największych osiągnięć naukowo-badawczych polskiej instytucji w okresie dekady, a może i znacznie dłuższym. Jest to rozwiązanie techniczne do którego w całości prawo własności intelektualnej jest w rękach polskich.

Anteny ARISS pokazują Polskę z jak najlepszej strony i są symbolem: na pierwszym europejskim terytorium w kosmosie jakim jest moduł Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się technologia i urządzenie polskiego pochodzenia, które demonstruje już 10 rok najwyższy poziom rozwiązania technicznego, najwyższej próby jaka byłaby powodem do dumy najbardziej rozwiniętych instytucji działających w kosmosie na świecie. Anteny pracują w kosmosie znakomicie przez okres dłuższy niż wymagany.

Patrząc od strony kosmosu, na kadłubie tego pierwszego w kosmosie europejskiego terytorium widać nazwę tylko jednej uczelni wyższej na świecie – Politechnika Wrocławska napisane na każdej z dwóch anten: po polsku Politechnika Wrocławska i i po angielsku wytwórcy anten Wrocław University of Technology. Nazwa polskiej Politechniki umieszczona jest jako jedyna nazwa instytucji obok logo Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na module Columbus nie ma innych nazw instytucji które można odczytać z zewnątrz. Pokazuje to niepoślednie miejsce Polski i polskiej uczelni wyższej jakie są w stanie zajmować.

Źródło:
Zespół Badawczy Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu
Wydzial Elektroniki, Politechnika Wrocławska
http://www.space24.pl/dekada-skutecznego-dzialania-anten-ariss-na-module-columbus
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 15:16 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 11, 2018, 14:19 »
Kolejny duży partner w programie komercyjnej śluzy kosmicznej
8 lutego 2018 Marcin Kamassa

Coraz większego tempa nabiera inicjatywa budowy pierwszego komercyjnego modułu śluzy hermetycznej dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odpowiedzialna za rozwój pomysłu spółka NanoRacks zakomunikowała ostatnio przystąpienie do programu następnego dużego partnera biznesowego. Został nim koncern Thales Alenia Space, który w programie będzie odpowiedzialny za opracowanie i przetestowanie powłoki ciśnieniowej obiektu.

Thales Alenia Space to już drugi przedstawiciel branżowej „ekstraklasy” w programie śluzy kosmicznej Nanoracks. Niemal dokładnie rok temu – w lutym 2017 roku – do projektu przystąpił koncern Boeing. Amerykański gigant zobowiązał się do wykonania oraz zintegrowania części mechanizmu dokowania śluzy określanego jako Passive Common Berthing Mechanism (PCBM).

Teraz swoje uczestnictwo w projekcie Nanoracks potwierdził również koncern Thales Alenia Space. Europejska spółka technologiczna zajmie się opracowaniem i przetestowaniem powłoki ciśnieniowej modułu śluzy. Thales Alenia będzie także produkować różne struktury drugorzędne, w tym laminowany panel izolacyjny obiektu, chroniący m.in. przed oddziaływaniem kosmicznych odłamków i pyłu (Micrometeoroid Orbital Debris, MMOD), konstrukcję podtrzymując system podglądu optycznego oraz inne elementy mocujące.

Podstawowym założeniem programu jest wystrzelenie śluzy na Międzynarodową Stację Kosmicznej jeszcze przed końcem 2019 roku. Thales Alenia Space wyprodukuje i przetestuje zleconą powłokę ciśnieniową w 2018 roku, by na początku kolejnego wysłać gotowy element do ośrodka konstrukcyjnego NanoRacks w Houston w stanie Teksas. Tam z kolei zostanie przeprowadzona końcowa integracja wszystkich komponentów śluzy.

W finalnej fazie zespół inżynieryjny NanoRacks zajmie się też testami funkcjonalnymi, szkoleniem załogi i końcową weryfikacją zdatności urządzenia. Moduł trafi następnie na Florydę, gdzie przejdzie ostateczne przygotowania do startu i instalacji na statku towarowym Dragon. Jego start szykowany jest w ramach misji SpaceX CRS-19.

http://www.space24.pl/kolejny-duzy-partner-w-programie-komercyjnej-sluzy-kosmicznej
http://nanoracks.com/nanoracks-adds-thales-alenia-space-to-airlock/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 11, 2018, 14:19 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 11, 2018, 21:26 »
W 10. rocznicę wyniesienia na orbitę modułu Columbus zostało podpisane porozumienie między ESA i Airbusem nt.
budowy, wystrzelenia i eksploatacji komercyjnej platformy "Bartolomeo".
Platforma zostanie wyniesiona przez misję zaopatrzeniową CRS  i zostanie zainstalowana na zewnątrz modułu Columbus w 2019.

W ten sposób zostaną zwiększone  możliwości przeprowadzenia eksperymentów m. in. z zakresu  obserwacji Ziemi, technologii,  materiałoznawstwa i astrofizyki.



ESA and Airbus Sign Partnership Agreement for new ISS commercial payload platform Bartolomeo
07 February 2018

The agreement defines the roles and responsibilities of the two PPP partners, with Airbus investing around €40 million into the development, construction and launch of this innovative platform, and ESA providing Bartolomeo’s installation on the ISS. Bartolomeo will be launched in the unpressurized compartment of an ISS supply vehicle and installed using the ISS robotics system and an extra-vehicular activity. Airbus is then responsible for platform operations and payload integration. (...)

“Our role is to make access to low-Earth orbit as easy as it possibly can be and open up the ISS to a global user community,” said Oliver Juckenhöfel, Head of On-Orbit Services and Exploration at Airbus. “We are creating a cost and time efficient way for institutional and private organizations to bring their experiments into space as external payloads. We can get them launched just 18 months after signing a contract. With our All-in-One Space Mission Service, the Bartolomeo users can concentrate on their payload, while we take care of everything else, from launch and installation, to in-space operations, communication links and even all the way to returning the experiment to Earth if it is required,” he continued.


http://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/02/bartolomeo.html
http://m.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Columbus/All-in-one_service_for_the_Space_Station
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 21:31 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 13, 2018, 08:20 »
Dziś druga próba startu Progressa. Orientuje się ktoś, czy będzie to też bardzo szybkie podejście do ISS?

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 13, 2018, 09:27 »
Progress wystartował.

Ale szybkiego podejścia nie będzie. Dokowanie przewidziane na 15 lutego.

NewMan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 13, 2018, 09:32 »
Dzięki za info. Kiedy następna próba bardzo szybkiego podejścia?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 13, 2018, 09:43 »
Następna próba dopiero w lipcu 2018 przy locie następnego Progressa MS-09. Z powodu dokowania 15.02. amerykański spacer kosmiczny został opóźniony o dobę, obecnie planowany jest w piątek 16.02.2018.

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 15, 2018, 11:04 »
A na NASA TV można zobaczyć zbliżanie się Progressa do ISS.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 15, 2018, 11:05 »

Na Space Videos też leci.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2018, 11:42 »
O 11:38 CET Progress dotarł do ISS.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 15, 2018, 12:01 »
Progress MS-08 połączył się z modułem Zwiezda.


Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 15, 2018, 12:56 »
15.02.2018 o 11:38:40 CET nastąpiło dokowanie Progressa MS-08 do węzła cumowniczego na module Zwiezda.

Aktualny wykaz podłączonych do MSK statków: Progress MS-07 i MS-08 oraz Sojuzy MS-06 i MS-07:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Dawid213

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 68
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 15, 2018, 14:45 »
Czy wiadomo dlaczego zrezygnowano z szybkiego podejścia? Wydawało mi się, że było to związane z harmonogramem prac na MSK.  W końcu awaria na platformie nie była spowodowane inną niż zwykle trajektorią.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2018)
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 15, 2018, 14:45 »