Autor Wątek: Izraelski program kosmiczny  (Przeczytany 10307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2014, 23:52 »
Prosiłbym tylko, aby rozmowa nie zeszła tutaj na tematy polityczne - lepiej skupmy się na sektorze/programie/przemyśle kosmicznym. Ten też jest bardzo aktywny. :)

Informacje o drugim astronaucie z Izraela uważam za naprawdę pozytywną i znak, że to państwo coraz ambitniej chce działać w sektorze kosmicznym.

I dobrze manopol USA i Rosji nie może trwać wiecznie.
Wiadomo może jak ci astronauci mają się znaleźć w kosmosie ?
           ... dokladnie, ten monopol zaczynal byc szkodliwy nawset dla amerykanow;-) Przez 40 lat zamiast pchac sie dalej niz Ksiezyc latali w kolko (tz na LEO);-) Z tym iranem troche zartowalem aby pobudzic troche dyskusje, bo jaka monotematyczna sie ostatnio robi;-) Nie ma jednak powodow aby np. nie mogli w tym brac udzialu indianie, bylo kilka przypadkow wspolpracy tych dwoch krajow w dziedzinei kosmosu. Z powazaniem
                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

velo

  • Gość
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 23, 2014, 00:26 »
Na loty gościnne w Indyjskich kapsułach bym jeszcze nieco poczekał ;)

No i pamiętajcie, że jak tylko ruszą Dragony et co - to będą też loty do stacji Bigelowa. Tam pewnie też będą międzynarodowe zespoły.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 23, 2014, 01:06 »
Na loty gościnne w Indyjskich kapsułach bym jeszcze nieco poczekał ;)

No i pamiętajcie, że jak tylko ruszą Dragony et co - to będą też loty do stacji Bigelowa. Tam pewnie też będą międzynarodowe zespoły.
            ... na Bigelowa to bym bardzo nie liczyl, do teraz wydal podobno prawie 250ml$ a wynik? Mala przybudowka do ISS. Jesli uda mu sie na ISS umiescic wiekszzy modul to bedzie wszystko na co go bedzie stac. Ja mu dobrzez zycze, ale to beedzie baaaardzo trudne aby zaistniec na tym polu czy to wlasnej stacji czy chocby samodzielnego modulu do ISS. Wlasciwie to z niego nawet nawet nie jest nawet miliarder ... Z powazaniem
                                                                                                                                                                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2014, 01:11 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 17, 2017, 08:52 »
IAI zabezpieczy platformy bojowe przed zakłóceniami sygnału GPS
Paweł Ziemnicki CZWARTEK, 02 LUTEGO 2017, 15:53

Przedsiębiorstwo Israeli Aerospace Industries opracowało nowoczesną platformę, która zabezpieczy samoloty wojskowe i okręty przed zablokowaniem im dostępu do nawigacji satelitarnej. Konstruktorzy zapewniają, że proponowany przez nich system sprawdzi się nawet na najmocniej nasyconym elektroniką polu walki. Izrael zamierza eksportować tę innowacyjną technologię do krajów, z którymi łączą go dobre stosunki.

Koncepcja obrony przed cyberatakiem na odbiorniki GPS w maszynach użytkowanych przez armię została opracowana przez wydział MALAM firmy Israeli Aerospace Industries (IAI). MALAM to narodowe centrum doskonalenia ochrony odbiorników GNSS przed zakłócaniem. Wdrażane rozwiązanie nosi nazwę ADA (od: Adaptative antennas). Samo urządzenie jest mniej więcej wielkości przenośnego komputera. Składa się z dwóch głównych elementów: szeregu anten GPS oraz zaawansowanej cyfrowej jednostki obliczeniowej. Platforma działa w oparciu o multikanałową technologię Controlled Reception Pattern Antenna (CRPA), stworzoną by uczynić lotnicze systemy elektroniczne odpornymi na ataki hakerskie czy wszelkie próby zakłócania im dostępu do sygnału GPS.

ADA zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas odbywającej się w dniach 14-18 lutego w Bangalore wystawy Aero India. System działa już z powodzeniem w niektórych izraelskich jednostkach bojowych. Niedługo ma być instalowany w kolejnych, w ramach kontraktu, którego wartość szacowana jest na kilkadziesiąt mln USD. Rozwiązanie było także z powodzeniem testowane w USA.

Urządzenia ADA będą eksportowane do krajów zaaprobowanych przez izraelskie Ministerstwo Obrony. Jacob Galifat, szef wydziału MALAM w IAI wierzy, że okaże się to niezwykle pożądanym towarem dla wielu armii czy flot, które w rejonach, gdzie operują, narażone są na blokowanie sygnałów radiowych globalnych systemów pozycjonowania. Szefowie firmy liczą na kilkaset milinów USD dochodów ze sprzedaży ADA w ciągu najbliższych 3-5 lat.

W świetle dzisiejszych zagrożeń dla GNSS tego typu systemy są niezbędne dla wszelkich platform korzystających z GPS czy innego systemu GNSS, nawet na maksymalnie nasyconym walką elektroniczną teatrze działań wojennych.
Jacob Galifat, szef wydziału MALAM w Israeli Aerospace Industries

Oferowany przez IAI system stworzono w taki sposób, by przeciwdziałał nie tylko zakłócaniu GPS, ale także sygnałów innych operatorów nawigacji satelitarnej: rosyjskiego GLONASS, chińskiego BeiDou oraz europejskiego Galileo. Co więcej, rozwiązanie ADA jest przyszłościowe. Kiedy operatorzy systemów nawigacji satelitarnej zdecydują się na wprowadzenie nowych metod kodowania sygnału, urządzenia ADA będą wymagać dla dalszego działania jedynie wprowadzenia niewielkich zmian na poziomie software'u, w czym pomogą swoim klientom przedstawiciele IAI.

Technologia ADA nadaje się do stosowania w samolotach wojskowych, na okrętach, a także w lądowych pojazdach bojowych – na przykład czołgach. Na prośbę przyszłego użytkownika przeznaczone dla niego urządzenie ADA może zostać dodatkowo zminiaturyzowane.
http://www.space24.pl/539773,iai-zabezpieczy-platformy-bojowe-przed-zakloceniami-sygnalu-gps
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2017, 00:12 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 17, 2017, 08:52 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 21, 2017, 16:15 »
Pierwszy izraelski naukowy nanosatelita BGUSAT został wyniesiony w grupowym starcie 15 lutego 2017.
Przeznaczony jest m.in. do monitorowania gazów atmosferycznych oraz do badania zmian klimatycznych.

"BGUSAT," the first nanosatellite for Israeli academic research, is being launched today as part of a collaboration between Ben-Gurion University of the Negev (BGU), Israel Aerospace Industries (IAI) and the Israel Ministry of Science, Technology and Space. It will provide researchers with data on climate change, agricultural developments and other scientific phenomena.

The nanosatellite is slightly larger than a milk carton (4x4x12 inches) and weighs only 11 pounds.

"BGUSAT is an important and affordable new tool to facilitate space engineering and research," says Prof. Dan Blumberg, BGU vice president and dean for research and development. "The reduced costs allow academia to assume a much more active role in the field, taking advantage of the innovation and initiative of researchers and students."

BGUSAT is outfitted with visual and short wavelength infrared cameras. Hovering at 300 miles above the surface of the earth, the nanosatellite's orbital path will enable BGU researchers to study a broad range of environmental phenomena. For example, they will be able to track atmospheric gases such as carbon dioxide (CO2) and study Earth's airglow layer, which provides crucial information about climate change.



Ben-Gurion University of the Negev's nanosatellite, BGUSAT, is being launched on Wednesday Feb. 15.  BGUSAT is the size of a milk carton and is the first Israeli academic satellite launched for research into climate change, agricultural development and other scientific phenomena. Credit: IAI

https://phys.org/news/2017-02-israeli-nanosatellite-academic.html
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2711.msg102042#msg102042

Izraelski nanosatelita gotów do badań ziemskiej atmosfery
CZWARTEK, 23 LUTEGO 2017, 10:09

Izrael wysłał na orbitę okołoziemską specjalistyczny instrument dedykowany prowadzeniu obserwacji klimatycznych. Jest to pierwszy jak dotąd satelita o ścisłym przeznaczeniu naukowo-badawczym pod bezpośrednią kontrolą izraelskiej instytucji akademickiej, Uniwersytetu Ben Guriona. Obiekt powstał przy zaangażowaniu lokalnych podmiotów publicznych i branżowych – izraelskiego Ministerstwa Nauki, Technologii i Kosmosu oraz spółki Israel Aerospace Industries (IAI).

Nowy izraelski instrument orbitalny, BGUSAT został wyniesiony w kosmos 15 lutego br. przy okazji historycznego już startu indyjskiej rakiety PSLV-XL, w trakcie którego wystrzelono rekordową liczbę 104 nanosatelitów. Obiekt powstał z myślą o prowadzeniu zaawansowanych obserwacji ziemskiej atmosfery pod kątem badań zjawisk klimatycznych. Swój wkład w realizację projektu miały głównie izraelskie podmioty publiczne, branżowe i akademickie - Ministerstwo Nauki, Technologii i Kosmosu, spółka Israel Aerospace Industries (IAI) oraz Uniwersytet im. Dawida Ben Guriona, który pełni zarazem rolę głównego użytkownika urządzenia.

BGUSAT jest pierwszym izraelskim nanosatelitą o ścisłym przeznaczeniu naukowo-badawczym pod bezpośrednią kontrolą izraelskiej instytucji akademickiej. Bardzo lekka konstrukcja typu Cubesat nie stanowiła w tym przypadku ograniczenia dla zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, niezbędnych do prowadzenia precyzyjnych obserwacji. W obiekcie o wymiarach kartonowego pudełka (10x10x30 cm) i wadze niemal 5 kg umieszczono kamerę CCD, trójosiowy czujnik bezwładnościowy oraz eksperymentalny aparat nawigacyjny wraz z instrumentem komunikacji optycznej. Całość zasilana jest z paneli słonecznych i zintegrowanych ogniw zasilających.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom naukowcy będą w stanie dowolnie zmieniać ustawienie pola widzenia i pozostałych parametrów obrazowania instrumentów optycznych. To z kolei pozwoli m.in. na precyzyjne monitorowanie stanu atmosfery i stężenia jej składników, w tym gazów cieplarnianych (szczególnie dwutlenku węgla). Badania będą prowadzone również w zakresie zmian klimatycznych – w tym, długoterminowej skali wilgotności powietrza i gruntu, związanej z badaniami zjawisk suszy i pustynnienia o bezpośrednim wpływie na stan upraw rolnych.

http://www.space24.pl/552079,izraelski-nanosatelita-gotow-do-badan-ziemskiej-atmosfery
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 18:40 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2017, 10:30 »
Izraelski Caterpillar wypróbuje nowe narzędzie komunikacji satelitarnej
Środa, 15 Marca 2017, 9:10 Paweł Ziemnicki

Przedstawiciel produkującej maszyny budowlane firmy Caterpillar na Izrael zdecydował się wziąć udział w pilotażowym programie eksperymentalnym. Partnerem przedsięwzięcia jest przedsiębiorstwo z branży komunikacji satelitarnej hiSky Ltd. Celem programu ma być przetestowanie nowoczesnego sposobu komunikacji z użyciem satelitów w specjalistycznych ciężkich pojazdach oferowanych przez CAT.

Izraelska firma hiSky zaprezentowała niedawno nowoczesne rozwiązanie na rzecz niskokosztowej komunikacji satelitarnej. Chodzi o urządzenie Smartellite, niewielki i lekki modem, który generuje mobilny hotspot Wi-Fi, umożliwiając posiadaczom smartfonów połączenia głosowe oraz transmisję danych. Smartellite komunikuje się w paśmie Ka z obecnymi na orbicie geostacjonarnej urządzeniami High Throughput Satellite (HTS).

Caterpillar (CAT) to z kolei gigant w produkcji ciężkich maszyn budowlanych i górniczych. Wytwarza specjalistyczne wywrotki, koparki, buldożery czy traktory. Przedstawicielem koncernu w Izraelu jest Israel Tractors & Equipment (ITE), który to podmiot wchodzi z kolei w skład Zoko Enterprises Group.

Obecnie hiSky oraz ITE zdecydowały się na współpracę, która w przypadku powodzenia może przynieść wymierne korzyści klientom tego drugiego, użytkownikom maszyn CAT. W ramach wspólnego programu pilotażowego w pojazdach Caterpillar będzie instalowany terminal Smartellite. Dzięki temu operatorzy zarządzający flotą tego typu pojazdów będą mogli bez przeszkód otrzymywać dane o lokalizacji, dane diagnostyczne czy informacje o zużyciu paliwa, a nawet będą mieli możliwość zdalnego aktualizowania oprogramowania w komputerach pokładowych ciężkich maszyn.

Cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z Zoko i wypróbowanie integracji naszego systemu w produktach CAT, i jesteśmy pewni, że pojawi się znacząca wartość dodana po połączeniu naszego unikalnego systemu komunikacji satelitarnej z maszynami i innymi pojazdami. Miło nam, że Zoko uczestniczy w takim przyszłościowym i innowacyjnym pilotażu wspólnie z naszym zespołem ekspertów, by zbadać możliwość lepszego odpowiadania na potrzeby swoich klientów.

Shahar Kravitz, prezes hiSky

Osoby odpowiedzialne za opiekę nad parkami maszynowymi dużych klientów CATa już teraz pobierają szereg informacji o użytkowanych pojazdach za pośrednictwem obecnie wykorzystywanego systemu Equipment Management (EM). Tego rodzaju przepływ informacji umożliwia bardziej optymalne wykorzystanie maszyn.

Nowy system komunikacji, wdrażany wspólnie z hiSky, będzie miał jednak tę przewagę nad EM, że zapewni łączność zupełnie niezależną od obecności przewodów telefonicznych czy nadajników sieci komórkowych na danym terenie. Za pomocą Smartellite kierowca wozu Caterpillar będzie mógł prowadzić rozmowy głosowe i wysyłać wiadomości tekstowe. Wspomniana niezależność tego systemu od infrastruktury lokalnej ma tym większe znaczenie, że ciężkie pojazdy CAT są często użytkowane w rejonach odległych od większych skupisk ludzkich oraz w przypadkach klęsk żywiołowych – np. trzęsień ziemi, kiedy sieć tradycyjnie wykorzystywana do komunikacji jest zniszczona.

Pilotaż ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Jeśli pomysł się sprawdzi, klienci CAT zyskają wygodne narzędzie efektywnego zarządzania flotą swoich wyspecjalizowanych ciężkich pojazdów.

http://www.space24.pl/562487,izraelski-caterpillar-wyprobuje-nowe-narzedzie-komunikacji-satelitarnej

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 30, 2017, 00:11 »
Szef IAI odchodzi po blisko sześciu latach rządzenia koncernem
29 GRUDNIA 2017

Joseph Weiss opuszcza stanowisko prezesa Israeli Aerospace Industries. Pod jego kierownictwem przedsiębiorstwo osiągnęło znaczne finansowe sukcesy. Choć nie brakowało też rozmaitych perturbacji.

Szefem IAI Joseph Weiss został w 2012 r. Od tego czasu udało mu się znacząco zwiększyć wartość kontraktów podpisywanych przez firmę z partnerami z całego świata. Wartość umów zawartych przez izraelski koncern w ciągu ostatniego roku sięgnęła 5,5 mld USD. Weiss zostawia przedsiębiorstwo z portfelem przyszłych zamówień o wartości łącznie ponad 11 mld USD.

Kończę moją kadencję jako CEO największej firmy sektora obronnego w Izraelu, która jest również największą w kraju firmą high-tech, w roku, który jest jednym z najbardziej udanych i burzliwych w jej historii.

                  Joseph Weiss, odchodzący CEO Israeli Aerospace Industries

W czasach prezesowania Weissa trzynaście podejrzanych osób powiązanych z IAI zostało aresztowanych.  Postawiono im potem zarzuty – m. in. prania brudnych pieniędzy czy innego rodzaju finansowych naruszeń. Już za czasów prezydentury Donalda Trumpa Josepha Weissa spotkały także trudności z otrzymaniem wizy do USA, z przyczyn do dziś niewyjaśnionych.

IAI to jedna z największych firm w Izraelu, wiodący producent dronów, samolotów myśliwskich, rakiet, awioniki i systemów kosmicznych.

Z wielką dumą i satysfakcją przekazuję pałeczkę następnemu pokoleniu utalentowanych menedżerów. Jestem przekonany, że IAI zajdzie jeszcze dalej, zachowa i zwiększy swój ogromny wkład w bezpieczeństwo i gospodarkę Izraela.

                               Joseph Weiss, odchodzący CEO Israeli Aerospace Industries

Weiss obiecał wspomóc firmę do czasu powołania jego następcy.
http://www.space24.pl/721255,szef-iai-odchodzi-po-blisko-szesciu-latach-rzadzenia-koncernem

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 14, 2018, 21:54 »
Bridenstine visits Israel on first foreign trip
by Jeff Foust — July 13, 2018


NASA Administrator Jim Bridenstine met with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu July 12. Credit: Office of the Israeli Prime Minister

WASHINGTON — On his first foreign trip since taking office nearly three months ago, NASA Administrator Jim Bridenstine traveled to Israel this week to meet with the country’s prime minister and other officials.

Bridenstine’s two-day visit to Israel, not announced by the agency until after he arrived in the country, highlighted NASA’s good relationship, but only modest cooperation, with Israel’s space agency and industry. (...)

NASA’s cooperation with Israel has existed at a relatively low level compared to other major spacefaring nations. The agreement noted that Israel is working with NASA and the German space agency DLR on an experiment called Matroshka AstroRad Radiation Experiment (MARE) that will fly on the Orion spacecraft on Exploration Mission 1, a uncrewed test flight. MARE will provide a “tissue equivalent assessment” of radiation astronauts on Orion would be exposed to in cislunar space as well as study the effectiveness of an Israeli-developed radiation shielding vest. (...)

https://spacenews.com/bridenstine-visits-israel-on-first-foreign-trip/
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=140.msg120327#msg120327
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=140.msg120350#msg120350

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 18, 2018, 08:37 »
Drugi lot astronauty z Izraela?
BY MICHAŁ MOROZ ON 18 LIPCA 2018


Jim Bridenstine oraz Ofir Akunis / Yonatan Sindel/Flash90

(...) Jim Bridenstine i Ofir Akunis rozmawiali przede wszystkim o możliwościach współpracy przy projektach z związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, eksploracją kosmosu czy badaniami naszej planety. Izrealska gazeta Haaretz przekazała również, i podjęto temat lotu kosmicznego drugiego astronauty z Izraela. W tym momencie nie ustalono jeszcze, czy lot odbyłby się na pokładzie jednej z kapsuł w ramach programu Commercial Crew do ISS, czy też na pokładzie statku Orion.

Pierwszy Izraelczyk, Ilan Ramon, zmarł tragicznie podczas katastrofy wahadłowca Columbia w 2003 roku.

Możliwe, że rozmowy z kolejnym locie astronauty z Izraela związane są z przygotowaniami do lotu pierwszego obywatela Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym momencie trwa końcowy etap selekcji kandydatów (testy przechodzi obecnie 9 osób), zaś lot kosmiczny na pokładzie rosyjskiego Sojuza odbędzie się w kwietniu 2019 roku. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/drugi-lot-astronauty-z-izraela/#prettyPhoto
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2018, 21:17 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 18, 2018, 08:38 »
Cytuj
W tym momencie trwa końcowy etap selekcji kandydatów (testy przechodzi obecnie 9 osób), zaś lot kosmiczny na pokładzie rosyjskiego Sojuza odbędzie się pod koniec 2019 roku. (...)

Sojuz MS-12 ma wystartować w kwietniu 2019.
Mamy jakieś nowe informacje?

velo

  • Gość
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 18, 2018, 10:32 »
Mój błąd, poprawiam

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:54 »
Izraeel podpisał z OHB umowę na dostarczanie ładunków na Księżyc w ramach współpracy z ESA w oparciu o  izraelski lądownik księźycowy  SpaceIL.

IAI to partner with OHB on lunar delivery services
by Jeff Foust — January 29, 2019

WASHINGTON — The Israeli company that built a privately funded lunar lander scheduled for launch next month is partnering with a German firm to offer similar landers for future European Space Agency missions.

Israel Aerospace Industries (IAI) signed a teaming agreement Jan. 29 with OHB System to offer the commercial delivery of payloads to the lunar surface for ESA. The agreement was signed during the Ilan Ramon Space Conference in Israel with the director general of ESA, Jan Woerner, among those in attendance.

Under the agreement, IAI will offer a version of the lander it built for SpaceIL, a former Google Lunar X Prize team. IAI will handle integration of payloads onto the lander and be responsible for launch arrangements. OHB will be the prime contractor for those missions, managing work with ESA and payload developers.

The advantage of this agreement, the companies argue, is that it takes advantage of existing technology in the form of the lander IAI built for SpaceIL. “It’s the same lander, modified to take the payloads as required,” said Opher Doron, general manager of IAI’s space division, in an interview. The lander could take “several tens of kilograms” of payload to the lunar surface, he said.

Such a lander, like the SpaceIL mission, would likely launch as a secondary payload on a rocket carrying a communications satellite to geostationary transfer orbit, and from there gradually extending its orbit until it is captured by the moon, setting the stage for a landing. “We believe there are quite a few launch opportunities at very reasonable prices” using that approach, Doron said. (...)

https://spacenews.com/iai-to-partner-with-ohb-on-lunar-delivery-services/

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 02, 2019, 13:53 »
Pojechali optymiści ostro po bandzie. Ten lądownik jest jeszcze na Ziemi i nawet nie wiadomo czy wogóle wyląduje (szczerze mocno wątpię w powodzenie tej misji). Czyli można powiedzieć, że nie wylali jeszcze fundamentów a już podpisali kontrakt pod wykończenie ostatniego piętra gigantycznego wieżowca ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Max J.

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 02, 2019, 18:14 »
To nie jest wylanie fundamentów, tylko umowa, że chcą te fundamenty wspólnie wylewać. Niczego to nie przesądza, jak mniemam.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 02, 2019, 19:17 »
Pojechali optymiści ostro po bandzie. Ten lądownik jest jeszcze na Ziemi i nawet nie wiadomo czy wogóle wyląduje (szczerze mocno wątpię w powodzenie tej misji). Czyli można powiedzieć, że nie wylali jeszcze fundamentów a już podpisali kontrakt pod wykończenie ostatniego piętra gigantycznego wieżowca ;)

Ale czas testu chyba niebawem? Zatem poczekajmy! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Izraelski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 02, 2019, 19:17 »