Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 52545 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 25, 2013, 12:21 »
Przypomnę takie zdjęcie (nie było zbyt wiele znanych zdjęć Marsa z samego Sojournera) - opis mój. Mam gdzieś płytę DVD z takimi zdjęciami - aż do końca działania sondy.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 26, 2013, 07:55 »
też mam zgrany praktycznie obraz tej starej, prymitywnej bądź co bądź witryny internetowej misji Pathfinder. Pamiętam jak ściągałem te wszystkie fotki ratalnie oszczędzając mocno (uważając) na połączenie komutowane, aby potem przypadkiem nie zbankrutować, wyluzowałem chyba dopiero przy fotach ważących po 20 MB, bo na tamte czasy to była waga iście astronomiczna ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 28, 2013, 22:42 »
Przypomnę takie zdjęcie (nie było zbyt wiele znanych zdjęć Marsa z samego Sojournera) - opis mój. Mam gdzieś płytę DVD z takimi zdjęciami - aż do końca działania sondy.

Jest to jedno z najbardziej ulubionych dla mnie zdjęć z tej misji. Szkoda tylko, że nie w kolorze (akurat Sojourner kolorowej kamerki nie miał). Poza tym szkoda, że planiści misji nie popędzili miniłazika dalej od lądownika, przynajmnjiej w obszarze w którym miał zasięg z macierzystym lądownikiem.

Tak się zastanawiam. Czemu Pathfinder tak szybko padł (szybko to jak na dzisiejsze standardy) już pod koniec września 1997 po kilku miesiącach działania, zaś MERY pod tym względem pobiły go na amen. Czyżby lądownikowi Pathfinder dano zbyt mało ,,kulek radioizotopowych" ogrzewających sondę?

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 28, 2013, 23:12 »
  Warto przypomnieć, że "Sojourner" miał działać tydzień a działał prawie 2 miesiące, chociaż w ostatnich dwóch tygodniach łączności z nim sygnał był słaby.
  Jak widać na panoramicznym zdjęciu, zamieszczonym na pierwszej stronie tego wątku, okolica Pathfindera była chyba zbyt "atrakcyjna" dla łazika, bo sporo kamieni było większych od niego (chociaż po prawej stronie zdjęcia teren był równiejszy). Nie mam teraz pod ręką dokładnych danych, ale "Sojourner" nie oddalił się od lądownika dalej niż na 10 metrów...
  Jeszcze ciekawostka - stosunkowo niedawno widziałem zdjęcie wykonane chyba przez MRO, pokazujące "Pathfindera" z zaznaczonymi miejscami "pobytu"  łazika. Napisałem to w licznie mnogiej, bo w sąsiedztwie lądownika jest chyba kilkanaście obiektów, które na zdjęciu wyglądały jak łazik..

  P.S. "Pathfinder" chyba nawet nie padł, ile został wyłączony poleceniem z Ziemi.  A znane były przypadki omyłkowego wyłączenia naszych lądowników na innych obiektach. Albo zamiast wydania komendy o czasowym wyłączeniu nadajnika - wyłączenia stabilizacji. A sonda się "obraziła" i odwróciła baterie słoneczne w przeciwną do Słońca stronę...  Na zawsze... :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2013, 23:19 wysłana przez Hermes »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 28, 2013, 23:12 »

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 29, 2013, 02:59 »
Oto trzy mniej znane zdjęcia z misji Pathfindera (i jedno znane):

  1.  Jedno z ostatnich zdjęć z "Sojournera" – kamień "Shark" (z Sol 75);
  2.  Zdjęcie pokazujące "Pathfindera" z "Sojournera" – chyba jedna z większych odległości łazika od lądownika (Sol 32);
  3.  Montaż zdjęć, pokazujących różne położenia "Sojournera" względem lądownika
  4.  Fragment wielkiej panoramy z lądownika;

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 29, 2013, 09:25 »
  P.S. "Pathfinder" chyba nawet nie padł, ile został wyłączony poleceniem z Ziemi.
Nie, nastąpiła naturalna degradacja baterii (po 3-krotnym przedłużeniu planowanego okresu funkcjonowania) w związku z czym elektronika zamarzła w czasie nocy.

A znane były przypadki omyłkowego wyłączenia naszych lądowników na innych obiektach.
To też do końca nie jest prawda. W przypadku Vikinga 1 nastąpił błąd w adresowaniu komendy. Pakiet danych który miał poprawić cykl ładowania baterii nadpisał pakiet zawiadujący pozycjonowaniem anteny w związku z czym trwale utracono łączność.

Albo zamiast wydania komendy o czasowym wyłączeniu nadajnika - wyłączenia stabilizacji. A sonda się "obraziła" i odwróciła baterie słoneczne w przeciwną do Słońca stronę...  Na zawsze... :D
Z Phobosem 1 zwyczajnie nic nie chciało się ruskim zrobić, w związku z czym poszli po najmniejszej linii oporu i zakodowali komendy używane podczas testów naziemnych w PROM. Ich usunięcie wymagałoby wymiany systemu komputerowego przed starem, przy czym oczywiście nikt nie ruszył palcem. A aktywacja tej sekwencji w czasie lotu wyłączyła kontrolę orientacji przestrzennej. Opartą na silnikach, bo kół rekacyjnych tam nie znali.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2013, 09:35 wysłana przez Scorus »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 29, 2013, 21:48 »
  4.  Fragment wielkiej panoramy z lądownika;
Niesamowicie mi się podoba ta panorama Marsa  :o
Dlaczego Curiosity ciągle nie robi takich fotek ?  :(

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 30, 2013, 10:39 »
Ta, ciekawe w czym lepsze. Obraz wygląda jak malowany akwarelą, bo oryginalne dane zostały poddane bardzo daleko idącej obróbce. Mozaika składa się z szeregu zdjęć wykonanych w pełniej rozdzielczości (jakieś 256 pikseli szerokości) przez filtr czysty. Nałożono na nie zdjęcia wykonane przez filtry barwne w zmniejszonej rozdzielczości. Wszystko było porządnie skompresowane przed wysłaniem na Ziemię, w końcu wtedy nie było żadnego orbitera. W związku z tym po powiększeniu do prezentowanego rozmiaru widać sporo artefaktów. A obróbka została wykonana ponad 10 lat temu. Teraz filtrując te obrazy można uzyskać lepsze rezultaty, co pokazują np prace Teda Stryka.

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:14 »
  4.  Fragment wielkiej panoramy z lądownika;
Niesamowicie mi się podoba ta panorama Marsa  :o
Dlaczego Curiosity ciągle nie robi takich fotek ?  :(

No właśnie też nie rozumiem. Jak nie robi takich fotek? Masz panoramy Marsa 360 stopni, z bardziej prawdopodobną gamą kolorystyczną i rzędy wielkości większą rozdzielczością. Na niektórych fotkach widać ziarenka pyłu i pasku na kamieniach blisko kół łazika! Marudzenie bezpodstawne.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 30, 2013, 16:38 »
Nie miałem tu na myśli wartości naukowej zdjęcia ale tylko piękno kompozycji tej panoramy. Wygląda jak obraz który można powiesić na ścianie. Ustawiłem ją sobie jako pulpit na laptopie. Pokaż mi podobną fotkę skomponowaną ze zdjęć zrobionych przez Curiosity którą można wrzucić na pulpit. Ja do tej pory podobnej nie widziałem.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 30, 2013, 17:35 »
Nie miałem tu na myśli wartości naukowej zdjęcia ale tylko piękno kompozycji tej panoramy. Wygląda jak obraz który można powiesić na ścianie. Ustawiłem ją sobie jako pulpit na laptopie. Pokaż mi podobną fotkę skomponowaną ze zdjęć zrobionych przez Curiosity którą można wrzucić na pulpit. Ja do tej pory podobnej nie widziałem.
Poprzeglądaj sobie blog:
http://www.db-prods.net/marsroversimages/curiosity-2013.html
http://www.db-prods.net/marsroversimages/galerie.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2013, 17:40 wysłana przez Scorus »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 30, 2013, 19:09 »
Ale to forum astronautyczne a nie fotografów-amatorów. Kwestie które poruszasz są twoją subiektywną oceną. Więc i tak nie uda się do nich odnieść :P może słabo kadrujesz? ;)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 30, 2013, 19:17 »
Nie będę się sprzeczał o subiektywne oceny  ;D ale nie udało mi się na tym polecanym blogu znaleźć równie ładnej fotki nadającej się na tapetę do monitora  :P

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 31, 2013, 07:36 »
kwestia tzw. "podciągnięcia" oryginalnej fotki, stąd taki efekt. Curiosity też doczeka się wspaniale obrobionych panoram, myślę, że po kilku latach misji będziesz miał do pobrania "drukowalne" wersje takich posklejanych fotografii. W każdym bądź razie należy uzbroić się w cierpliwość ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 31, 2013, 08:31 »
Tu dziwaczny, malarski efekt graficzny wynika ze złożoności obróbki i użycia do tego starego oprogramowania. W tej chwili ludzie obrabiający historyczne zdjęcia z dawnych misji już takich rzeczy nie pokazują, chyba że jako krok wstępny podczas obróbki. Każdy drąży to dalej w celu uzyskania realistycznego obrazu. Zdjęcia z MSL są do pobrania ze stron kilku amatorów w wersjach bardzo realistycznych i idealnie poskładanych po kilku godzinach od udostępnienia na stronie JPL. Panoramy o wielkości dziesiątków megabajtów również. W tej chwili nie potrzeba do tego żadnego wyrafinowanego sprzętu czy niszowego oprogramowania. Lekko lepszy rezultat pod kątem kolorów dadzą już tylko dane z PDS po kalibracji radiometrycznej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2013, 08:38 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 31, 2013, 08:31 »