Autor Wątek: Możliwość przystąpienia Polski do ESO  (Przeczytany 3827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« dnia: Październik 12, 2011, 17:59 »
Wczoraj na witrynie AstroNEWS ukazał się taki artykuł.


Cytuj
Polska astronomicznie gotowa na wstąpienie do ESO


Reprezentanci polskiego środowiska astronomicznego są zadowoleni ze spotkania w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Liczą na jak najszybsze wstąpienie naszego kraju do ESO i uzyskanie pełnego dostępu do najnowszych teleskopów. Przedstawiają też korzyści, które uzyska Polska z takiej decyzji.


Więcej informacji na stronie:

http://news.astronet.pl/6843

A więc jednak jest nadzieja na przystąpienie do ESO w przewidywalnym czasie :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2011, 19:08 »
Malin A jak myślisz, czy wystarczy u nas w rządzie pieniążków na równoczesne wstąpienie Polski do ESO i do ESA? Jeśli nie, to z której propozycji Polska bardziej by skorzystała intelektualnie i finansowo?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2011, 19:31 »
Wejście do ESO to chyba jednorazowa opłata 35 mln euro, a nie coroczna, więc może się okazać, że funduszy będzie wystarczająco. :) Warto obserwować rozwój sytuacji w tej kwestii.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2011, 19:36 »
Wejście do ESO to chyba jednorazowa opłata 35 mln euro, a nie coroczna, więc może się okazać, że funduszy będzie wystarczająco. :) Warto obserwować rozwój sytuacji w tej kwestii.

Jeśli by tak było to super. Ale mam wątpliwości. Czy za te 35 mln euro będziemy w nieskończoność mieć wstęp do teleskopów ESO?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2011, 19:36 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2011, 19:37 »
Jeśli by tak było to super. Ale mam wątpliwości. Czy za te 35 mln euro będziemy w nieskończoność mieć wstęp do teleskopów ESO?

Dobre pytanie...

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2011, 23:54 »
Malin A jak myślisz, czy wystarczy u nas w rządzie pieniążków na równoczesne wstąpienie Polski do ESO i do ESA? Jeśli nie, to z której propozycji Polska bardziej by skorzystała intelektualnie i finansowo?

Oczywiście moim zdaniem najważniejsze jest wstąpienie do ESA i na pewno nie chciał bym żeby odłożono wstąpienie do ESA w zamian za ESO. W artykule wspomniano jednak że negocjacje z ESA już trwają a z ESO są co najwyżej planowane dlatego raczej wątpię w porzucenie ESA dla ESO. Chociaż jak by się znalazły dodatkowe pieniądze na wstąpienie do ESO to bardzo bym się cieszył :) jednak na temat czy te pieniądze się w budżecie znajdą powinien wypowiadać się ktoś bardziej obeznany w sprawach finansowych niż ja  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Możliwość przystąpienia Polski do ESO
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2011, 23:54 »