Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192354 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #480 dnia: Luty 13, 2014, 14:26 »
Wieczorem będzie kolejna próba odebrania sygnału od Yutu i lądownika.

Cytuj
UHF Satcom ‏@uhf_satcom 5 godz.

Also tonight around 1900z I will recheck the signals from Chang'e'3 and Yutu rover and report via twitter the status of both downlinks.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #481 dnia: Luty 13, 2014, 22:53 »
Ponoć nie będzie powrotu do pełnej funkcjonalności i misja może się szybko skończyć.

Ale zdjęcia mam nadzieję jakieś będą z Changa 3 i Yutu?  ::)

Eko, nadal wierzysz w kolejne fotki z ch-3? Po tym co "dali" nam w drugim dniu lunarnym Chinczycy? :)
A po drugie Waldek cos wspominal, ze szlag trafil kamere ladownika juz po pierwszej nocy, no a zas sam lazik jesli zyje, to pewnie tak aby za chwile skonac (przynajmniej wg tego co powiedzieli Chinscy inzynierowie). Cel misji zostal osiagniety tak czy owak, Chinczycy w perfekcyjny sposob miekko posadzili swoj aparat na powierzchni, a zapewne obecne doswiadczenie wezma sobie do serca podczas planowania misji ch-4 (jesli takowa wogole bedzie miec miejsce, bo calkiem prawdopodobne, ze sobie ja podaruja aby od razu przeskoczyc poziom wyzej czyli misje typu SR.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #482 dnia: Luty 13, 2014, 23:34 »
Krolik dal oznaki zycia: http://news.xinhuanet.com/english/china/2014-02/13/c_133112279.htm
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #483 dnia: Luty 14, 2014, 10:36 »
Nieznane zdjęcie z HazCam, prawdopodobnie z drugiego dnia księżycowego.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #483 dnia: Luty 14, 2014, 10:36 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #484 dnia: Luty 14, 2014, 10:46 »
Czy można założyć, że Yutu się znajduje mniej więcej w tym samym miejscu, co w momencie wykonania tego nieznanego zdjęcia?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #485 dnia: Luty 14, 2014, 14:15 »
Nieznane zdjęcie z HazCam, prawdopodobnie z drugiego dnia księżycowego.

Wreszcie jakaś nowa fotka  8)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #486 dnia: Luty 14, 2014, 14:53 »
Czy można założyć, że Yutu się znajduje mniej więcej w tym samym miejscu, co w momencie wykonania tego nieznanego zdjęcia?
Moim zdaniem dalej i bardziej na zachód:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=31946
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #487 dnia: Luty 16, 2014, 10:59 »
Zdecydowanie tak - łazik od czasu tamtej fotki musiał jeszcze nieco przejechać. Dzięki AirQ za mapkę! :)

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #488 dnia: Luty 16, 2014, 12:27 »
Mam rażenie, że zdjęcie było zrobione z punktu osiągniętego 22 grudnia lub 24 grudnia.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #489 dnia: Luty 16, 2014, 14:00 »
Mam rażenie, że zdjęcie było zrobione z punktu osiągniętego 22 grudnia lub 24 grudnia.

Czyli pierwszy dzień księżycowy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #490 dnia: Luty 19, 2014, 16:59 »
Nie ma żadnych wieści w kwestii Chang'e 3 albo Yutu? Chyba niebawem zakończy się dzień nad miejscem lądowania tej misji...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #491 dnia: Luty 20, 2014, 23:17 »
Nie ma żadnych wieści w kwestii Chang'e 3 albo Yutu? Chyba niebawem zakończy się dzień nad miejscem lądowania tej misji...

na innych forach astronautycznych także pełen pomór w tej materii, w każdym bądź razie bez zmian. Po pierwszym dniu lunarnym kabelek informacyjny został - jak widać - odcięty na dobre. Zapewne jedynym skąpym źródłem informacji o samym położeniu Yutu będą być może sporadyczne fotoraporty z pokładu LRO ;-)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #492 dnia: Luty 20, 2014, 23:27 »
Nie ma żadnych wieści w kwestii Chang'e 3 albo Yutu? Chyba niebawem zakończy się dzień nad miejscem lądowania tej misji...

na innych forach astronautycznych także pełen pomór w tej materii, w każdym bądź razie bez zmian. Po pierwszym dniu lunarnym kabelek informacyjny został - jak widać - odcięty na dobre. Zapewne jedynym skąpym źródłem informacji o samym położeniu Yutu będą być może sporadyczne fotoraporty z pokładu LRO ;-)
           ... ale tak z ciekawosci, rusza sie jeszcze czy nie? Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #493 dnia: Luty 21, 2014, 07:41 »
Nie ma żadnych wieści w kwestii Chang'e 3 albo Yutu? Chyba niebawem zakończy się dzień nad miejscem lądowania tej misji...

na innych forach astronautycznych także pełen pomór w tej materii, w każdym bądź razie bez zmian. Po pierwszym dniu lunarnym kabelek informacyjny został - jak widać - odcięty na dobre. Zapewne jedynym skąpym źródłem informacji o samym położeniu Yutu będą być może sporadyczne fotoraporty z pokładu LRO ;-)
           ... ale tak z ciekawosci, rusza sie jeszcze czy nie? Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla

...byłbym niezmiernie rad wiedzieć chociaż to o co pytasz, jednakże kotara chińskiego milczenia nadal spowija przebieg tej misji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #494 dnia: Luty 24, 2014, 01:25 »
No i kotara chińskiego milczenia nieco się odsunęła:

http://www.space-travel.com/reports/Is_Yutu_Stuck_999.html

W skrócie - urządzenia naukowe łazika jako tako działają, ale prawdopodobnie dalszą jazdę możemy raczej sobie darować  :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #494 dnia: Luty 24, 2014, 01:25 »