Autor Wątek: Astrobotic Technology  (Przeczytany 9495 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Astrobotic Technology
« dnia: Październik 20, 2010, 10:58 »
Kolejna firma planująca wygrać konkurs Google Lunar X Prize. W 2013 chcą wysłać na księżyć za pomocą rakiety Falcon 9 mały lądownik z roverem. Lądowanie ma odbyć się w okolicy lądowania Apollo 11. Patrząc na to jakie firmy/instytucje wspierają ich w budowie sprzętu chyba mają spore szanse:
-  Carnegie Mellon University wspomaga ich wiedzą zdobytą przez instytut robotyki (zbudowali i przetestowali kilka prototypów pojazdów księżycowych)
- Lockheed Martin Space Systems pomoże w budowie lądownika
- Aerojet służy wiedzą o napędach rakietowych
- International Rectifier pomoże przy systemie energetycznym pojazdu i silniku rovera
- Harmonic Drive LLC - ekspert w budowie kół łazików
- Caterpillar

Animacja przedstawiająca przebieg misji:

Pokaz postępów w budowie sprzętu na Lunar Expo:


Kilka dni temu ogłoszono o wygraniu kontraktu NASA wartego 10mln dolarów. NASA zobowiązała się na odkupowanie informacji o sprzęcie, lądowaniu, uzyskanym w czasie misji itd. Kolejne części tego kontraktu będą wypłacane w miarę osiągania kolejnych etapów. Szczegóły na stronie domowej firmy w najnowszym newsie:

http://astrobotictechnology.com/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2010, 15:00 »
Brzmi całkiem ciekawie!

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2010, 15:31 »
Brzmi całkiem ciekawie!

No dokladnie.
Tylko ten lazik wydaje sie strasznie wysoki, trzeba bedzie uwazac na uksztaltowanie terenu zeby sie nie przeturlal. Chociaz moze to tylko wrazenie?, a sam rozklad masy bedzie odpowiedni.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2010, 17:15 »
Brzmi całkiem ciekawie!

No dokladnie.
Tylko ten lazik wydaje sie strasznie wysoki, trzeba bedzie uwazac na uksztaltowanie terenu zeby sie nie przeturlal. Chociaz moze to tylko wrazenie?, a sam rozklad masy bedzie odpowiedni.

tutaj całość rozbija się o podwozie:) jak koła będą odpowiednio szeroko rozstawione w stosunku do wysokości to wszystko będzie ok. Zresztą napewno będą dokładnie wiedzieć jaki maksymalny kąt jest możliwy i nie wjadą na nic takiego. Jeżdzenie łazikiem po Księżycu powinno być stosunkowo łatwe bo opóźnienie jest niewielkie w sumie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2010, 17:15 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2010, 17:53 »
za pomocą rakiety Falcon 9

Znaczy, regulamin GLXP dopuszcza kupno rakiety innej firmy na potrzeby konkursu?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2010, 18:34 »
za pomocą rakiety Falcon 9

Znaczy, regulamin GLXP dopuszcza kupno rakiety innej firmy na potrzeby konkursu?

Nie rozumiem. O jaką inną firmę chodzi?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2010, 18:58 »
za pomocą rakiety Falcon 9

Znaczy, regulamin GLXP dopuszcza kupno rakiety innej firmy na potrzeby konkursu?

Nie rozumiem. O jaką inną firmę chodzi?

o Falcona 9. Widać dopuszcza, chodzi chyba głównie o stworzenie taniego lądownika i pojazdu księżycowego. Mnie za to zaskoczyła ilość firm jakie w tym pomagają, też nie wiedziałem, że tak można:P W sumie jakby ktoś się nudził i zapoznał się z regulaminem tego konkursu to może napisać jakieś streszczenie;)
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2010, 19:00 wysłana przez wini »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2010, 20:17 »
W sumie jakby ktoś się nudził i zapoznał się z regulaminem tego konkursu to może napisać jakieś streszczenie;)

Zaintrygowało mnie to. Może nie tyle, że się nudziłem, ile wolałem się zająć czymś innym. I na stronie konkursu znalazłem odnośnie warunków tylko tyle:

COMPETITION GUIDELINES: To win the Google Lunar X PRIZE, a team must successfully land a privately funded craft on the lunar surface and survive long enough to complete the mission goals of roaming about the lunar surface for at least 500 meters and sending a defined data package, called a “Mooncast”, back to Earth.

Pewno jest gdzieś bardziej szczegółowy regulamin, bo z tego tekstu nie wynika właściwie nic: sam statek (craft) musi być zrobiony za prywatne pieniądze, ale nie piszą, że uczestnika. Natomiast o rakiecie nośnej całkiem nic - wystarczyłoby kupić Protona. Więcej informacji jest w podstronie konkursu, ale tego już naprawdę zbyt dużo do czytania!

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2010, 11:36 »
Hmm, ale o tym było wiadomo w zasadzie już na początku tej edycji konkursu. Dlatego w "zabawie" biorą udział zespoły opracowujące swoje lądowniki i nie skupiające się zupełnie na rakietach nośnych. Jakiś czas temu dyskutowaliśmy nawet, że jedna z ekip chce do tego wykorzystać... Rockota.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2010, 11:49 »
No to jestem do tyłu w temacie... :(.
Ale skoro tak, to wychodzi na to, że tylko rumuńska ARCA montuje z tej okazji rakietę, przynajmniej tak na powaznie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 10, 2010, 22:47 »
Kilka newsów z postępów prac nad roverem:

- grupa ostatnio uczyła się wytwarzania paneli słonecznych na potrzeby misji:



- pracowano także nad konwerterami dc-dc napięcia dla rovera. urządzenia te służą do zmiany wartości napięcia prądu pomiędzy wejściem i wyjściem na wartość odpowiednią dla każdego z urządzeń pojazdu. Zastosowane konwertery mogą na wejściu przyjąć od 16 do 40V dając na wyjściu 5,12 lub 28V. Dodatkowo mają wbudowany filtr zapewniający stabilność napięcia. W najbliższych tygodniach nastąpi ich montaż na pojeździe.



więcej na stronie: http://astrobotictechnology.com/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2010, 12:52 »
Rzeczywiście kształt łazika bardzo nietypowy, coś jakby piramida na kółkach :P Mnie zaciekawiła ta przeciwna strona względem powierzchni paneli, bo tam tylko mieści się oczywiście nazwa konkursu i tyle. Myślałem, że to marketing czy coś, ale okazuje się, że to wielki radiator jest. Temperatura na powierzchni Księżyca w pełnym Słońcu to jakieś 120 stopni Celsjusza na plusie, jeśli dobrze usłyszałem.

Fajnie będzie zobaczyć lądownik Apollo 11 po tylu latach, i to w 3D! :)

NASA zobowiązała się na odkupowanie informacji o sprzęcie, lądowaniu, uzyskanym w czasie misji itd.

W tym miejscu zapewne zwolennicy teorii Moon Hoaxowych zwątpią w możliwość przekazania przez łazik prawdziwych obrazów :D :D

Dobra robota z założeniem wątku wini :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2010, 12:54 wysłana przez Matias »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2010, 07:55 »
Astrobotic ostatnio przeprowadził testy na prototypie ich pojazdu księżycowego. Testy miały miejsce w Robot City. Celem miało być sprawdzenie działania wszystkich zintegrowanych systemów, w tym paneli słonecznych. Jednak z powodu błędu w oprogramowaniu, który spowodował opóźnienia i niesprzyjającej pogody udało się tylko przejechać 84 metry z planowanych 500. Galeria zdjęć tutaj.


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2010, 16:39 »
Ekipa ponownie wybrała się do Robot city na testy. Tym razem udało się pokonać pełne 500m pojazdem.



Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2010, 22:38 »
Oto jak ma wyglądać to coś na Księżycu:



Nie chce mi się wczytywać w regulamin Google Lunar X Prize, ale wydaje mi się on trochę dziwny. Np. sympatyczny skądinąd Astrobotic kupuje sobie Falcona by wystrzelić swój lądownik, a NASA podpisuje z nim kontrakt na 10 mln... A taka rumuńska ARCA, która startuje ze wszystkim dosłownie od zera, sama montuje niezwykle innowacyjną rakietę, i może rzeczywiście przyczynić się do wytyczenia nowych kierunków, ale nie ma pieniędzy na zakup rakiety ani NASA pod bokiem - jak może z nimi konkurować?

Pewno przy tak skomplikowanym celu konkursu trudno było lepiej ułożyć regulamin, ale i tak formalny zwycięzca konkursu a moralny, to mogą być dwie różne rzeczy. Tyle, że pieniądze otrzyma tylko jeden.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2010, 22:38 »