Autor Wątek: Exploration Mission 1 / Artemis 1  (Przeczytany 198945 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 21, 2019, 11:52 »
Test kwalifikacyjny silników kontroli położenia systemu ucieczkowego LAS Oriona (NASA udostępniła 20 marca):




EDIT:
Gdyby ktoś wcześniej nie widział, to test jego głównych silników w grudniu:


« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2019, 12:02 wysłana przez ah »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 16, 2019, 20:23 »
Okazuje się, ze można przyspieszyć montaż SLS  ;). Interesujący artykuł na https://www.nasaspaceflight.com/2019/04/boeing-nasa-finish-sls-core-stage-end-year/
Nie wiem tylko czy rezygnacja z testu kompletnego stopnia w Stennis nie zemści się jak w przypadku N1.


"Graphic showing the elements of the SLS Core Stage. The top three elements have already been connected and now the LH2 tank will join them next by itself, with the engine section still being the critical path and now the last to mate with the rest of the stage. Credit: NASA."
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 20:27 wysłana przez ah »

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 19, 2019, 10:20 »
Ciekawe, jak mają zamiar przyspieszyć montaż kolejnych "seryjnych" egzemparzy...
"Space is hard"

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 19, 2019, 10:58 »
Ciekawe, jak mają zamiar przyspieszyć montaż kolejnych "seryjnych" egzemparzy...

Pewnie poprzez obcięcie testów, które są ważną częścią prac nad pierwszym egzemplarzem...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 19, 2019, 10:58 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 19, 2019, 14:04 »
Najciekawsze, że próbują "tylnymi drzwiami" wprowadzić montaż poziomy.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 19, 2019, 20:34 »
Właśnie ukazał się baaardzo ciekawy artykuł na https://www.nasaspaceflight.com/2019/04/nasa-lsp-studies-alternate-orion-options/ na temat szczegółów przeprowadzonej analizy wykonalności EM-1 za pomocą komercyjnych rakiet nośnych. Gorąco polecam.
Przy okazji mamy w nim porównanie delta-v w wersji rozpatrywanej przez NASA:

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 27, 2019, 19:59 »
Jednak okazuje się, że zdecydowali się nie rezygnować z kluczowego testu (artykuł Bergera w Ars Technica na podstawie wewnętrznej notatki NASA) :
https://arstechnica.com/science/2019/04/nasa-will-conduct-sls-green-run-test-no-certainty-in-launch-date/
A to powoduje, że raczej nie ma szans na EM-1 w 2020 roku, a pesymiści twierdzą, że nawet 2021 roku!
https://twitter.com/SciGuySpace/status/1121853459395940352
Równocześnie Bridenstine schizofrenicznie głosi:
Cytuj
We're sending the next man, and first woman, to the lunar South Pole by 2024. To do that, we're updating our call to American industry and broadening it to help us build and design an integrated human lunar lander system
https://twitter.com/JimBridenstine/status/1121932828688699392
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2019, 20:05 wysłana przez ah »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 27, 2019, 22:38 »
Może ustalili, że data 2024 jest ważniejsza niż możliwie najszybszy lot EM-1?

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 28, 2019, 10:47 »
Pogubiłem się. Jak zrealizować załogowy powrót na Księżyc w 2024 bez testowego oblotu (EM-1)?

Swoją drogą, nie wydaje wam się, że naprawdę dobrą datą powrotu na Księżyc byłby 2069?
Jakie to możliwości piarowe.  Już widzę te hasła. "Co 100 lat wysyłamy Apollo na Księżyc!"
"Space is hard"

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 28, 2019, 13:32 »
Jak powiedziałem wyżej:
...Równocześnie Bridenstine schizofrenicznie głosi:
Cytuj
We're sending the next man, and first woman, to the lunar South Pole by 2024...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 28, 2019, 15:09 »
Nie jest tak zle, np. na wykresach widac juz duza zmiane, jaka sie ostatnio pojawila. Dzieki spacex, wszystkie trasy zaczynaja sie
na LEO, czyli dosc optymistycznie, bo falcony w miare tanio zawioza cos na LEO i tego wlasciwie nikt nie liczy.
A to ze jest PR bez pokrycia w faktach, za kilak lat i tak nikt o tym ni ebedzie pamietac a moze uda sie mimo wszystko
przygotowac kilka zabawek aby mimo wszystko stacje na orbicie ksiezyca zrobic. Wlasciwie misje Apollo wozila taka stacje za kazdym razem z soba. tutaj bedzie troche taniej. Z powazaniem
                           Adam Przybyla

"LEO is halfway to anywhere in solar system" - Robert Heinlein
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2019, 15:33 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 28, 2019, 15:19 »
Pogubiłem się. Jak zrealizować załogowy powrót na Księżyc w 2024 bez testowego oblotu (EM-1)?

Swoją drogą, nie wydaje wam się, że naprawdę dobrą datą powrotu na Księżyc byłby 2069?
Jakie to możliwości piarowe.  Już widzę te hasła. "Co 100 lat wysyłamy Apollo na Księżyc!"

Coś mi się wydaje, że zostanie to "stłamszone":
- EM-1 - bezzałogowa, okolice Księżyca
- EM-2 - załogowa, okolice Księżyca
- "pseudo EM-3" - okolice ISS (a może w pobliżu Księżyca?), testy lądownika
- EM-4 - lądowanie na Księżycu

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 861
  • Kim jest John Gald?
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 28, 2019, 16:24 »
"Nie jest tak zle, np. na wykresach widac juz duza zmiane, jaka sie ostatnio pojawila. Dzieki spacex, wszystkie trasy zaczynaja sie
na LEO, czyli dosc optymistycznie, bo falcony w miare tanio zawioza cos na LEO i tego wlasciwie nikt nie liczy."

A teraz Adamie przeczytaj jeszcze zdanie, które napisałeś. Najlepiej kilka razy pod rząd.
I nie to to nie jest pijar. To jest rzeczywistość, która mimo okazjonalnych wybuchów, zakosiła dla siebie lwią część rynku,
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 28, 2019, 18:45 »
"Nie jest tak zle, np. na wykresach widac juz duza zmiane, jaka sie ostatnio pojawila. Dzieki spacex, wszystkie trasy zaczynaja sie
na LEO, czyli dosc optymistycznie, bo falcony w miare tanio zawioza cos na LEO i tego wlasciwie nikt nie liczy."

A teraz Adamie przeczytaj jeszcze zdanie, które napisałeś. Najlepiej kilka razy pod rząd.
I nie to to nie jest pijar. To jest rzeczywistość, która mimo okazjonalnych wybuchów, zakosiła dla siebie lwią część rynku,
           ... oczywiscie, nigdy temu nie przeczylem, ale jak zaczynam mowic o innych rzeczach o ktorych nie nalezy
mowic w kategorii "dzialajace", to niektorzy sie burza bazuajc na wiedzy z kreskowek;-)
BTW, czy istotnie nie musimy juz liczyc kosztow do LEO? Wszyscy sa zgodni? Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 861
  • Kim jest John Gald?
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 28, 2019, 18:58 »
Ja tylko zacytowałem ciebie. Koszty transportu na LEO zaczynają spadać, używany jest sprzęt wielokrotnego użytku, który dziesięć lat temu był pomysłem rodem z kreskówki. Zamiast pchać się w bombastyczne plany stacji okołoksiężycowej i liczyć na NASA, która sama stwierdziła, że do lat trzydziestych nie będzie w stanie wysłać człowieka na Marsa, lepiej zaczekać aż prywaciarze doszlifują swój sprzęt. Nawet Chińczycy, którzy póki co robią to w stylu sowieckim, zaczynaj.ą to rozumieć i próbują stworzyć własny sektor prywatny.

Prawdziwy wyścig toczy się teraz nie miedzy płodzącymi kolejne rendery agencjami, a Space x, która wybiera drogę rewolucyjną, czyli ciężka dwuczłonowa w pełni odzyskiwana rakieta, która z założenia ma "przewrócić stolik", a Blue Orgin, która postępuje bardziej zachowawczo (o ile koncepcje budowy ciężkiej rakiety o odzyskiwanym pierwszym członie można uznać za zachowawczą) i łasi się do wszystkich jak mały kotek liczący na wielką miskę tłustego mleczka. Do tego mikrusy jak Rocket Lab z ich Elektronem (który udowadnia, ze jednak można, póki co na małą skalę, ogarnąć temat super zimnych cieczy w zbiornikach z włókien węglowych) czy Virgin Orbit (wystrzeliwanie rakiet z samolotu). Może z czasem z ich rozwiązań narodzi się coś większego. I co najważniejsze tańszego.

Wyścig o obniżenie ceny wysłania kilograma na LEO już trwa. I ciągle przyspiesza. Dzięki niemu nie będziemy potrzebowali osobnej rakiety do misji księżycowej, marsjańskiej czy jakiekolwiek innej. Wszystko się zmontuje (lub w wariancie Space X zatankuje) na LEO. 
   
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2019, 19:26 wysłana przez Aga Bej »
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 28, 2019, 18:58 »