Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok  (Przeczytany 30019 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 28, 2014, 00:35 »
No to mamy zorzę nad Polską! Na fejsie swoje zdjęcia z udanych łowów podlinkował Jacek Drążkowsk :)

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 03, 2014, 23:35 »
Da się tu wrzucić te fotki dla niefejsbukowatych?
Rozumiem, że chodzi o noc z 27.02. Ja to mam pecha: ostatni tydzień spędziłem na zorzowym wyjeździe do pn. Szwecji. Akurat 27.02 wieczorem pogoda nawaliła kompletnie w SE i NO, przyzwoite show mieliśmy dopiero następnej nocy... Z tego co wiem, to pogoda była za to na Islandii. Może petite coś ma?
Pozdrawiam
-J.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 11, 2014, 23:38 »
Da się tu wrzucić te fotki dla niefejsbukowatych?
Rozumiem, że chodzi o noc z 27.02. Ja to mam pecha: ostatni tydzień spędziłem na zorzowym wyjeździe do pn. Szwecji. Akurat 27.02 wieczorem pogoda nawaliła kompletnie w SE i NO, przyzwoite show mieliśmy dopiero następnej nocy... Z tego co wiem, to pogoda była za to na Islandii. Może petite coś ma?
Pozdrawiam
-J.

Chciałabym!! Ale aż głupio się przyznawać dlaczego nawaliłam...

Za to pewien Polak (Maciej Winiarczyk) mieszkający w Szkocji zrobił genialny filmik z tej nocy, polecam!

« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2014, 23:40 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 08, 2014, 10:47 »
Trwa burza G2 (Kp=6). Trochę znienacka, nie do końca zdaje się być jasne czy na skutek częściowego uderzenia CME z erupcji filamentu z 4 czerwca czy osobnego CME. Po zapisie z ACE widać jakby drugie uderzenie CME około 02:00 UT, bo pierwsze sobotnie ok. 16:00 było słabiutkie.

No nic, szkoda że nie szybciej, ale z naszymi białymi nocami i tak byłoby trudno.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 08, 2014, 10:47 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 08, 2014, 11:02 »
Ano właśnie - czy kiedykolwiek podczas "białych nocy" dla północnej Polski czy południowej Skandynawii udało się zaobserwować zorze polarne? Jak wysokie musiałoby być Kp, aby zorze były widoczne?

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 08, 2014, 11:51 »
Trwa burza G2 (Kp=6). Trochę znienacka, nie do końca zdaje się być jasne czy na skutek częściowego uderzenia CME z erupcji filamentu z 4 czerwca czy osobnego CME. Po zapisie z ACE widać jakby drugie uderzenie CME około 02:00 UT, bo pierwsze sobotnie ok. 16:00 było słabiutkie.

No nic, szkoda że nie szybciej, ale z naszymi białymi nocami i tak byłoby trudno.

To raczej zasługa tego wielkiego włókna, które zamiast się zapaść, rozdęło się i puściło CME. Początkowo rzeczywiście cienko to wyglądało, ale potem parametry poszły w górę. To chyba normalne, że podczas powolnej erupcji włókna najpierw idzie rzadka otoczka, a potem gęstszy materiał.

Ano właśnie - czy kiedykolwiek podczas "białych nocy" dla północnej Polski czy południowej Skandynawii udało się zaobserwować zorze polarne? Jak wysokie musiałoby być Kp, aby zorze były widoczne?

Białe noce w Polsce, to chyba za duże słowo :) - fakt jednak, że Słońce ledwie schowane za horyzont utrudnia obserwacje. No, ale nie zapominajmy o naszych drugich przyjaciołach - obłokach srebrzystych, które tę porę roku uwielbiają. Pierwsze obserwacje z dalszej północy już są - tylko czekać, jak będą i u nas widoczne :).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 08, 2014, 12:07 »
Ano właśnie - czy kiedykolwiek podczas "białych nocy" dla północnej Polski czy południowej Skandynawii udało się zaobserwować zorze polarne? Jak wysokie musiałoby być Kp, aby zorze były widoczne?
No właśnie nic mi nie wiadomo o zaobserwowanych zorzach w czasie białych nocy nad Polską. Marzec, kwiecień, wrzesień, październik - te miesiące to i owszem, ale o porze letniej nie mam takich wieści :)

Dla nas obecny okres to kaszanka - niebo jasne, jako tako "ciemniej"  jest zaledwie 2-3 godziny i znów się rozjaśnia. Bardzo trudno jest się teraz "wstrzelić" z porą doby w ten dobry moment burzy.

Białe noce w Polsce, to chyba za duże słowo :) - fakt jednak, że Słońce ledwie schowane za horyzont utrudnia obserwacje. No, ale nie zapominajmy o naszych drugich przyjaciołach - obłokach srebrzystych, które tę porę roku uwielbiają. Pierwsze obserwacje z dalszej północy już są - tylko czekać, jak będą i u nas widoczne :).
W Krakowie pewnie tak, ale widziałbyś niebo na Pomorzu o północy teraz i przez najbliższy miesiąc. Samo złoto od północnej strony, tragedia... :) Jasne, że nie aż tak jak na wyższych szerokościach, ale zbyt fajnie nie jest.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2014, 12:24 wysłana przez Sokole Oko »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 08, 2014, 12:33 »
W Krakowie pewnie tak, ale widziałbyś niebo na Pomorzu o północy teraz i przez najbliższy miesiąc. Samo złoto od północnej strony, tragedia... :) Jasne, że nie aż tak jak na wyższych szerokościach, ale zbyt fajnie nie jest.

Oj wiem, widziałem :). Mimo wszystko jakoś ten termin kojarzy mi się z nieco wyższymi szerokościami.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 08, 2014, 12:49 »
Moim zdaniem cudów nie ma. Szansa na zorzę w PL teoretycznie zawsze (z wyjątkiem może VI-VII) istnieje, tyle, że mizerna. Jak komuś zależy naprawdę na tym zjawisku, niech się raczej wybierze do Skandynawii na tydzień-dwa jeszcze w tym albo w przyszłym roku, w terminie od końca sierpnia do końca marca. Potem będzie coraz gorzej. Problem w tym, że taki urlopowy wypad na północ też nam nie daje gwarancji zobaczenia zjawiska, bo w sensownej formie nie występuje ono codziennie, do tego dochodzi losowość pogody. Więc sens podejmowania takich wypraw jest w sezonach przylegających do maksimum słonecznego. Obecne okno za rok-dwa się zamknie i trzeba będzie czekać.
Osobiście polecam kierunki:
-północna Szwecja i Finlandia (lepsze na ogół warunki pogodowe niż w Norwegii)
-północna Norwegia (od Bodo przez Lofoty po Tromso)
-Islandia (sporo dalej na zachód niż NO,SE, FIN, więc owal zorzowy schodzi mocno na południe, parszywa pogoda atlantycka, ale północne i pn.-wschodnie rejony wyspy są osłonięte od opadów i tam pogoda statystycznie dużo lepsza).
Odnośnie SE, IS, w niewielkim stopniu NO służę informacją logistyczną, jakby ktoś się skusił na taką eskapadę. W temacie IS ekspertem jest też petite, jako rezydentka  ;)
Z doświadczenia polecam termin wrześniowy, z racji potencjalnie niższych kosztów a więc możliwości dłuższego pobytu.
Pozdrawiam
-J.
P.S. A odnośnie pytania kanarka: podobno przy skrajnie wysokich parametrach faktycznie jest możliwość obserwacji zorzy w dzień w szerokościach polarnych. Przy jakim kp -nie mam zielonego pojęcia. W każdym razie tak twierdził amator astronomii z Niemiec, związany z obserwatorium w... (wyleciało mi, chyba gdzieś w Bawarii), z którym gadałem o tym nomen omen na Islandii  :D Ale takie cuda to się pewnie raz na 50-100 lat trafiają. Przy okazji pewnie  palą się wszystkie linie telefoniczne i energetyczne  :P
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2014, 13:00 wysłana przez Jarek »

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 28, 2014, 16:40 »
Sierpień w Polsce jest chyba dogodnym miesiącem dla obserwacji zórz. Ze dwa lata temu widziałam zdjęcia, i o ile mnie pamięć nie zawodzi z 2003 roku też coś widziałam.
Najgorszy czas to czerwiec i lipiec. Na Islandii wiadomo - martwy sezon... choć na wiki jest napisane, że zorze były widywane i za dnia.. lub ktoś za dużo wypił  ;)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 06, 2014, 08:49 »
Sierpień w Polsce jest chyba dogodnym miesiącem dla obserwacji zórz. [...]Najgorszy czas to czerwiec i lipiec. Na Islandii wiadomo - martwy sezon... choć na wiki jest napisane, że zorze były widywane i za dnia.. lub ktoś za dużo wypił  ;)
He, he! Pośrednio potwierdzam. O tym, że rekordowo silne zorze mogą być dostrzegalne za dnia, mówił mi pewien Niemiec, z jakiegoś klubu astronomicznego który opiekuje się publicznym obserwatorium w Passau w Bawarii (http://www.sternwarte-passau.de/). Smaku dodaje fakt, że rozmowa odbywała się w środku martwego sezonu zorzowego w szczerym islandzkim interiorze  ;)
Co do sierpniowych zórz niedawno w Polsce, to też przypominam sobie, było to chyba w 2012 w okolicach maksimum Perseidów. Na spaceweather były fotki zrobione przy tej okazji przez miłośniczkę astronomii z Puław.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Przyszłoroczne zaćmienie Słońca na Owcach przypada 20 marca, więc jeszcze w sezonie zorzowym. To trochę na południe od Islandii, ale na północ od Szkocji, gdzie zjawiska zorzowe sięgają częściej niż do Polski. Nadzieja matką głupich! Znaczy, fortuna sprzyja zuchwałym...  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 16, 2014, 11:19 »
Uwaga! Wczoraj było CME związane z zapadnięciem się struktury dłuższego włókna i to CME ma także komponent w kierunku Ziemi. Przewiduje się, że materia do nas dotrze w 48-72 godziny.

Ktoś mógłby podać szerszy komentarz?

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 16, 2014, 12:17 »
Na pewno jest częściowe skierowanie CME ku Ziemi. Jeśli by oceniać materiał z koronografów to wygląda ono dość ubogo, prędkość uwolnienia około 512km/sek., szacowany czas dotarcia według modelu WSA-Enlil - 18.08 około 23:00 CEST (+/- 7 godzin), wówczas możliwy wzrost prędkości wiatru do ~550 km/sek, gęstość też niezbyt bo ~15 p/cm3. Efekty uderzenia mogą być niewielkie, chyba, że znów będzie jakieś zaskoczenie na plus... :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 16, 2014, 12:25 »
Czyli obserwujmy strony w poniedziałek, a nuż się pozytywnie zaskoczymy? :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 20, 2014, 12:01 »
No i w nocy przez chwilę było Kp=6. Czyli coś można było zobaczyć...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2014 rok
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 20, 2014, 12:01 »