Autor Wątek: James Webb Space Telescope (JWST)  (Przeczytany 233578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 16, 2011, 20:55 »
szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.
Nie szkoda, jeśli to ochroni inne projekty przed kanibalizacją w następnych latach. Ja jestem zdaniem, ze ta abominację należy ubić jak najszybciej. Byłbym jeszcze za wywaleniem z roboty odpowiedzialnych za budżetowe rozdęcie i katastrofalne zarządzanie, ale wiem, że to tylko mrzonki. :(

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:00 »
Oj tam... Ciągle piszesz o ogóle.

Szukam tych korzyści społecznych, o których wcześniej była mowa.

Cytuj
Ja jednak jestem za stopniowymi kroczkami w popularyzacji. Z żalem patrzę na chwiejący się JWST.

Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:09 »
Cytuj
Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?
Czyli gdyby babcia miała wąsy...Poruszajmy się w świecie realnym a nie równoległym,gdzie teoretycznie za mniejsze środki możnaby wybudować lepsze zabawki i dokonać bardziej przełomowych odkryć.

Oczywiście, że poruszamy się w określonych realiach, co nie zmienia faktu, że wnioskowanie "skoro instrument X coś odkrył, to znaczy że nie przepłaciliśmy za jego budowę" jest zwyczajnie fałszywe.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:13 »
Lepiej chyba mieć kilka różnych drogich zabawek wzajemnie się uzupełniających (w tym JWST) niż nawet całe multum naziemnych teleskopów ograniczonych zakresem spektralnym czy możliwością poprawy obrazu (AO) dla małych pól widzenia.

Dla kogo lepiej?

Cytuj
Zresztą skoro kasa z anulowania JWST nie trafi na cele naukowe to szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.

Dlaczego miałaby nie trafić?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:13 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:16 »
Dla kogo lepiej?
Dla astronomii. Czytając o Webbie nie wyobrażam sobie tańszych naziemnych teleskopów lub kilku kosmicznych, które mogłyby go zastąpić. Chyba, że nie mam racji?

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:47 »
Dlaczego miałaby nie trafić?
W tej chwili 2.5 mld z budżetu NASA na przyszły rok ma iść na dług federalny.

Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).
Ze SMEX, MIDEX i Discovery i tak nie ma czego brać. Fundusze można było pozyskać właściwie tylko z MSLa parę lat temu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2011, 00:49 wysłana przez Scorus »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 18, 2011, 15:16 »
Dla kogo lepiej?
Dla astronomii. Czytając o Webbie nie wyobrażam sobie tańszych naziemnych teleskopów lub kilku kosmicznych, które mogłyby go zastąpić. Chyba, że nie mam racji?

Zależy, pod jakim względem. Jeżeli chodzi o dostępne widmo, to owszem, atmosfera sporo wycina. Pod względem uzyskiwanej rozdzielczości - wielkie teleskopy naziemne nie tylko zastępują, ale zdecydowanie przewyższają osiągi teleskopów kosmicznych.
Nie w tym rzecz zresztą, czy da się zbudować naziemny ekwiwalent JWST, ale że środki skonsumowane przez JWST (w przypadku jego budowy) nie pójdą na inne programy (astronomiczne lub nie), których JWST też nie jest w stanie zastąpić. Budżet naukowy nie jest z gumy - finansując coś takiego jak JWST, trzeba zabrać komuś innemu.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 18, 2011, 15:42 »
Dlaczego miałaby nie trafić?
W tej chwili 2.5 mld z budżetu NASA na przyszły rok ma iść na dług federalny.

Całościowe cięcia budżetu NASA to osobna sprawa - i tak by do nich doszło, bez względu na dalsze losy JWST.

Cytuj
Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).
Ze SMEX, MIDEX i Discovery i tak nie ma czego brać. Fundusze można było pozyskać właściwie tylko z MSLa parę lat temu.

Możliwości cięć jest całkiem sporo, w zasadzie cały budżet NASA się do tego nadaje.

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 18, 2011, 16:14 »
Przy czym JWST jest obecnie głównym elementem cięć w komisjach senackich.

Z programów naukowych w tej chwili można skasować tylko Solar Probe albo OSIRIS, co i tak dostarczyłoby funduszów w dłuższej perspektywie. Inne misje naukowe lecą w przeciągu kilku - kilkunastu miesięcy (NuSTAR, RBSP, IRIS), mają duże poparcie (MAVEN), albo kosztują tylko 100 mln (LADEE).

Na "systemach transportu kosmicznego" poważniejszych cięć raczej nie będzie, bo to droga przekazywania pieniędzy z budżetu do przemysłu. STS nie wytrzymał krytyki, był Constellation. Constellation się zawalił jest SLS. Zawali się SLS będzie coś innego. Tutaj rezultaty i przekroczenia budżetu nie mają znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2011, 16:17 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 18, 2011, 20:31 »
Ostatnio Senate Appropriations Committee przedstawił propozycję budżetu ze wzrostem finansowania JWST o 156 mln i zmniejszeniem cięć w dziale badań planetarnych i badań Ziemi (budżet jest negocjowany wg. działów tematycznych, a JWST jest osobnym działem niezależnym od astrofizyki).
http://www.planetary.org/blog/article/00003188/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2011, 20:33 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 18, 2011, 22:17 »
Ostatnio Senate Appropriations Committee przedstawił propozycję budżetu ze wzrostem finansowania JWST o 156 mln i zmniejszeniem cięć w dziale badań planetarnych i badań Ziemi (budżet jest negocjowany wg. działów tematycznych, a JWST jest osobnym działem niezależnym od astrofizyki).
http://www.planetary.org/blog/article/00003188/

Kurczę Oby tylko nie cięli programu marsjańskiego oraz CCDEV  >:( Dla mnie beznadziejne jest, ze chcą ciąc CCDEV3 gdyż to duża szansa dla astronautyki amerykańskiej (tej załogowej). Myśle, ze najłatwiej byłoby obniżyć płace pracownikom NASA, zwłaszcza tym będącym na górze  - różnej maści dyrektorów projetów, managerów, no i samego szefa NASA. Dla nich ciecia o jakieś 10% chyba za bardzo by nie zaszkodziły, a ciekawe ile z tego uzbierałoby się pieniędzy  ::) A propos JWST szkoda mi go trochę bo hardware już jest. Może zamrozić program na dwa lata a części pochować dobrze do magazynów,żeby doczekały lepszych czasów? Albo usilnie namawiać ESA do współfinansowania, ale chyba ta agencja nie ma aż 5 miliardów potrzebnych do ukończenia projektu. Może szukać prywatnych sponsorów ala Gates itp....

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 18, 2011, 23:45 »
A propos JWST szkoda mi go trochę bo hardware już jest. Może zamrozić program na dwa lata a części pochować dobrze do magazynów,żeby doczekały lepszych czasów?
To byłaby ostateczność, na początku tegorocznej rundy awantury wspominał o tym ktoś z zarządu prospektu. Ale jak widać już odchodzi się od pomysłu przerwania finansowania JWST.

Albo usilnie namawiać ESA do współfinansowania, ale chyba ta agencja nie ma aż 5 miliardów potrzebnych do ukończenia projektu.
Jak do tej pory to ESA usilnie namawia NASA do współfinansowania Solar Orbiter i Trace Gas Orbiter. O LISA, IXO i współpracy w misji do Jowisza nie ma już nawet co wspominać.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:17 »
Jak do tej pory to ESA usilnie namawia NASA do współfinansowania Solar Orbiter i Trace Gas Orbiter. O LISA, IXO i współpracy w misji do Jowisza nie ma już nawet co wspominać.

No to niezły bigosik  :P Myślę, że nierozpoczętych programów o dużych kosztach nie ma teraz co rozpoczynać ino zakończyć te rozpoczęte. Chyba nic by się nie stało gdyby przełożono o parę lat start Solar Orbitera. Szkoda byłoby mi jednak Trace Gas Orbiter bo to arcyciekawa marsjańska misja. Kurde chyba MSR nie doczekam się nawet w następnej dekadzie, a co marzyć o lotach załogowych  :P  >:(
P.S. A misja jowiańska o której Scorus pisze to to Europa Orbiter, czy tak? Jakby NASA nie narozrabiała to ta misja poleciałaby w 2003 roku i już chyba mielibyśmy ją za sobą  :P

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 19, 2011, 13:04 »
Oziris mi tutaj wygląda na pierwszy do odstrzału, póki jeszcze nie zaczęli :) Szczególnie, że w zasadzie to samo niedługo zrobią Rosjanie (Phobos Grunt)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 19, 2011, 13:56 »
Przy czym JWST jest obecnie głównym elementem cięć w komisjach senackich.

Z programów naukowych w tej chwili można skasować tylko Solar Probe albo OSIRIS, co i tak dostarczyłoby funduszów w dłuższej perspektywie. Inne misje naukowe lecą w przeciągu kilku - kilkunastu miesięcy (NuSTAR, RBSP, IRIS), mają duże poparcie (MAVEN), albo kosztują tylko 100 mln (LADEE).

Obecne cięcia nie są doraźną akcją, ale początkiem kilkuletniego okresu zaciskania pasa - kasacja JWST również ma przynieść oszczędności w perspektywie następnych ~7 lat. Potencjalne alternatywne cięcia (zamiast JWST) dotyczyć będą czasu i zakresu obecnych lub zbliżających się misji oraz realizacji nowych programów po 2012 roku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 19, 2011, 13:56 »