Autor Wątek: URC 2012  (Przeczytany 5703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
URC 2012
« dnia: Luty 03, 2012, 04:02 »
Tegoroczne zawody URC odbędą się w dniach 31.05-02.06 2012 jak zwykle na pustyni w Utah w pobliżu pustynnego analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station. Chęć przystąpienia do zawodów zadeklarowało 10 zespołów: jeden z Polski Scorpio 2 z Politechniki Wrocławskiej, dwa z Kanady i siedem z USA. Z zeszłorocznej czołówki brakuje tylko polskiego zespołu łazika Magma.
Z Polski tylko jeden zespół Scorpio 2 z Politechniki Wrocławskiej, widnieje na liście zarejestrowanych ekip na stronie organizatora zawodów.
http://urc.marssociety.org/home/team-info
Od pozostałych drużyn Copernicus z Torunia i Magma z Białegostoku uzyskałem potwierdzenie, że nie wystartują w tegorocznej edycji zawodów. W przypadku ekipy z Torunia zadecydowały problemy finansowe związane z odejściem głównego sponsora projektu. Drużyna ciągle istnieje i stara się w miarę swoich skromnych możliwości finansowych i przy wsparciu technicznym uczelni kontynuować budowę nowego łazika.
Jak na mój gust, zespół łazika Magma z Politechniki Białostockiej od dłuższego czasu już nie funkcjonuje. Po odejściu głównego konstruktora i lidera zespołu Wojtka Głażewskiego, który skończył studia na PB, zabrakło wystarczająco charyzmatycznej osoby, która byłaby w stanie zebrać ludzi i nakłonić ich do kontynuacji pracy nad kolejna wersja łazika. Poza tym po spektakularnym sukcesie w zeszłym roku opadła trochę motywacja, udowodnili przecież że mogą być najlepsi i wygrać z Amerykanami i Kanadyjczykami. Członkowie zespołu poświecili się więc nauce, część z nich w tym roku kończy studia. Jak zapewniali, mimo wielu starań nie udało się znaleźć nowych osób chętnych do kontynuacji projektu. Taka jest moja ocena sytuacji oparta na strzępkach informacji jakie udało mi się uzyskać z różnych źródeł.
Co do łazika Husar to zespół z ramach SKA zawiązał się pod koniec zeszłego roku. Tekst w podsumowaniu działalności SKA na stronie Kosmonauty to pierwsza oficjalna informacja na temat zespołu jaka do mnie dotarła.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/2012-02-02-urc-2012.html
Z tego co jest tam napisane można wywnioskować, że zespół jest dopiero we wczesnej fazie projektowania łazika. Nie mieli więc szansy aby zdążyć zbudować łazik na tegoroczne zawody. Deklarują bardzo poważne podejście do tematu i mam nadzieję, że będzie to pierwszy polski profesjonalny zespół budujący łazik na te zawody.
Mam namiary na koordynatora projektu, może uda mi się uzyskać jakieś nowe informacje.
Oby ten zespół nie był równie tajemniczy jak wszystkie pozostałe zespoły z Polski.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 04:08 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2012, 23:25 »
Dzięki za raport Robercie! W tym roku zatem polska reprezentacja w osłabionym składzie, ale oczywiście dopingować będziemy wyjątkowo mocno.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2012, 13:38 »

Łazik Scorpio2 jest już od 17.05.2012 w drodze do USA, a zespół, w ośmioosobowym składzie, wylatuje w sobotę. Po drodze odbiorą  łazik w Los Angeles i pojadą na miejsce zawodów na pustynię w Utah. Będą mieli trochę czasu na przetestowanie sprzętu w warunkach pustynnych.
Doświadczenie zdobyte w trakcie zeszłorocznych zawodów URC zaowocowało w trakcie przygotowań do tegorocznej edycji zawodów. Powstała całkiem nowa konstrukcja.
Sześciokołowy łazik z podnoszoną i skrętną? przednią parą. Wyposażony w skomplikowane lecz o wiele zgrabniejsze i lepiej dopracowane niż w zeszłym roku, ramię, trzy kamery i stację pogodową.
Niestety strona zespołu jest mocno nieaktualna a obecnie jest niedostępna, w przebudowie. Być może pojawia się na niej wkrótce nowe wiadomości.

Kilka fotek łazika i zespołu:





Część zespołu i łazik Scorpio2.


oraz filmiki z testów na youtube



http://www.youtube.com/watch?v=vREhtGUMmrY&feature=youtu.be

Jak zwykle nie jest łatwo zdobyć jakieś informacje o zespołach biorących udział w zawodach URC. Juz zacząłem się niepokoić, że wyjazd zespołu nie dojdzie do skutku. A jednak sie udało. Jak cos będę miał to podrzucę na forum.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2012, 13:41 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2012, 02:32 »
Jest pierwsza relacja zespołu Scorpio2 z wyjazdu na zawody łazików marsjańskich URC 2012, które odbędą się w dniach 31.05-01.06.2012 na pustyni w Utah w USA.

Opóźniony samolot z Warszawy popsuł nam plan podróży. Nie zdążyliśmy z przesiadką do Los Angeles i musieliśmy spędzić jedną noc w Chicago. Już o 5 rano musieliśmy być na lotnisku więc nie mieliśmy zbyt wiele czasu na odpoczynek. Później poszło już bez większych problemów. Pięć godzin lotu i bezpiecznie wylądowaliśmy w LA. W niedzielę po wylądowaniu odebraliśmy samochody i pojechaliśmy po robota. Około 16 mogliśmy ruszyć w podróż do Hanksville. Przed nami ponad 1000 km jazdy samochodami. Po drodze zatrzymaliśmy się na jeden nocleg. Dzisiaj około 20 dotarliśmy do Hanksville. Zawody zaczynają się w czwartek a przed nami jeszcze trochę pracy. Dzisiaj chwila odpoczynku. Jutro z samego rana zabieramy się za składanie pojazdu.

Relacja pochodzi ze strony zespołu:
http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/

Jeśli sieć w Hanksville wytrzyma obciążenie związane z zawodami URC, to możemy liczyć na regularny dopływ na temat przygotowań do zawodów oraz ich przebiegu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2012, 02:32 »

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2012, 05:35 »
Informacje z przygotowań i i pierwszego dnia zawodów pochodzące ze strony zespołu.
http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/index.php/wiesci-z-warsztatu


30.05.2012

Już jutro zaczynają się zawody.
Dzisiejszy dzień minął nam na testowaniu wszystkich podzespołów. Na szczęście w czasie transportu żadne elementy nie ucierpiały a wszystkie prace przebiegają szybko i sprawnie. Robot działa świetnie. Poranne testy przed hotelem wypadły znakomicie. Po południu udaliśmy się na pustynię w pobliżu miejsca zawodów. Tam skupiliśmy się na przygotowaniu pojazdu do konkursu. Przećwiczyliśmy rozkładanie stanowiska sterowania aby zmieścić się w wymaganym czasie. Przeprowadziliśmy również testy terenowe. Sprawdziliśmy różne ustawienia zawieszenia oraz rozkładu masy na pojeździe aby wybrać optymalną konfigurację na trudny, pustynny teren. Dokuczają nam trochę upały. W południe temperatura sięga nawet 40 stopni! Dzisiejszy wieczór poświęciliśmy na modyfikację podzespołów elektronicznych. Ostatni raz powtórzymy prezentację projektu i idziemy odpocząć przed pierwszym dniem zawodów.

I dodatkowe informacje z prywatnej korespondencji.

Zespół chce jak najlepiej przygotować się do zawodów i musi jeszcze  przetestować kanały transmisji telemetrii i sygnału video. W USA wykorzystywane są inne częstotliwości które mogą wpływać na zakłócenia transmisji danych.
W miejscu zakwaterowania mają dostęp do internetu ale działa bardzo wolno.

Z tego co się orientuję to w USA będą pracować na zakresie w Polsce zarezerwowanym dla telefonii komórkowej.

31.05.2012

Pierwszy dzień zawodów już za nami!
Wczoraj wieczorem pod koniec długich testów mieliśmy sporego pecha. Przebiliśmy cztery z sześciu kół i nasz pojazd stał się niezdolny do jazdy. Prawdopodobnie był do efekt szybkiej i brawurowej jazdy. Niestety nie mieliśmy żadnych elementów zastępczych. Odrobina kreatywności i już po kilku godzinach pojazd odzyskał sprawność. Miejmy nadzieję że w czasie zawodów ten problem się nie powtórzy. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od odprawy zespołów. Chwilę później udaliśmy się w pobliże Mars Desert Research Station gdzie odbyło się ważenie pojazdów. Niestety minimalnie przekroczyliśmy limit wagowy i zrezygnowaliśmy z dwóch środkowych kół. Taka konfiguracja nie wpływa znacząco na możliwości terenowe pojazdu. Obniżenie wagi pozwoli nam na użycie większej ilości kamer. Podłączymy również dodatkowe baterie co wpłynie na długość działania łazika. O godzinie 17.30 odbyła się prezentacja zespołu i projektu. Była to pierwsza konkurencja. Mamy bardzo pozytywne odczucia jednak wyniki poznamy dopiero na końcu zawodów. Teraz czas na przygotowanie do jutrzejszych zadań. Uzbrajamy pojazd w dodatkowe elementy które mogą być pomocne. Jutro czekają nas dwa zadania. Rano zadanie serwisowe, popołudniu nawigacja w terenie. Przed zmierzchem udamy się jeszcze na pustynię aby przetestować wszystkie elementy.


Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2012, 11:12 »
Ładnie się dzieje! Trzymamy kciuki! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2012, 13:01 »
Jak zwykle różne problemy do rozwiązania. Oby chłopakom udało się je rozwiązać, trzymamy kciuki dzisiaj! :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2012, 21:39 »
Obecnie jest już po zawodach. Na razie nie mogę uzyskać żadnej informacji o wynikach rywalizacji. Kontakt z zespołem Scorpio2 jest mocno utrudniony. Na pustyni w miejscu rozgrywania zawodów są poza zasięgiem. W miejscu zakwaterowania internet jest co prawda dostępny, lecz w związku z obecnością kilku zespołów z zawodów URC, mocno przeciążony.
W związku z tym nie doszło do planowanej bezpośredniej łączności z uczestnikami konferencji prasowej łazików, która odbyła się 31.05.2012 w PIAP w Warszawie.
Na pewno zespół z polski wziął udział w pierwszym dniu zawodów. Jest kilka fotek na stronie Scorpio2
http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/index.php/galeria

Miedzy innymi z ważenia:


oraz zespół w pełnym składzie z łazikiem, bez środkowej pary kół, na tle Mars Desert Research Station.


Oraz zdjęcie z zasobów innej drużyny biorącej udział w zawodach URC, przedstawiające łazik Scorpio2 na tle pustynnego krajobrazu.


Jak donosi z pustynnego Hanksville  Grzegorz Hapel członek zespołu Scorpio2, zespół z Polski nie wzbudza już takiego zainteresowania jak poprzednio. Organizatorzy i pozostali uczestnicy zawodów oswoili się juz z myślą, że w tych zawodach uczestniczy przynajmniej jeden zespół z Polski. 
W pierwszym dniu zawodów były problemy z wizją która się rwała. Poza tym zespół nie miał tego dnia większych problemów technicznych.
Niestety nie mam informacji jak wypadła drużyna w poszczególnych konkurencjach?

Na stronie zawodów do tej pory nie pojawiły się jeszcze żadne informacje o wyniku i przebiegu tegorocznej edycji zawodów URC.

Jak się czegoś nowego dowiem to dam znać?

Astrogator

  • Gość
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2012, 23:45 »
Z Facebooka University Rover Challenge:

Cytuj
Congrats to our podium finishers at URC2012:
1. York University
2. Brigham Young University
3. Cornell University
More to follow as the staff returns from the field!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2012, 00:54 »
Zatem poza podium, no trudno :) Czekamy na konkretne wyniki.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2012, 09:25 »
Rzeczywiście na FB ukazał się lista trzech zespołów zajmujących mi9ejsca na podium zawodów URC 2012

Pierwsze miejsce
Y.U.R.T. (York University, Canada)


Drugie miejsce
Brigham Young University (USA)



Trzecie miejsce
Cornell Mars Rover (Cornell University, USA)

Nie ma jeszcze wyników pozostałych zespołów.
Zobaczymy, które miejsce udało się osiągnąć zespołowi Scorpio2. Mam nadzieje, że nie gorsze niż w zeszłym roku, czyli czwarte.
Ciągle nie mam kontaktu z zespołem. Pewnie są w drodze powrotnej do Los Angeles.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 04, 2012, 20:59 »
od naszego prezesa Mateusza Józefowicza otrzymałem taką wiadomość.

Łazik Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej zajął na zawodach URC 2012 5-te miejsce, na 10 drużyn zgłoszonych do konkursu. Zespół z Polski był ponownie jedynym reprezentantem Europy, obok zespołów z uczelni amerykańskich i kanadyjskich. Zawody URC polegają na budowie analogu łazika marsjańskiego i wykonaniu czterech punktowanych zadań na terenie poligonu marsjańskiego MDRS w Utah, USA. Mars Society Polska od 2009 roku regularnie wysyła na konkurs URC polskie zespoły studenckie, które notują spore sukcesy w konkurencji z ekipami wspieranymi miedzy innymi przez NASA. Wyjazdy te są możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz merytorycznej współpracy z PIAP – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów.

 Zapewne jest wiarygodna. Nadal nie mam kontaktu z zespołem. Na stronie URC nie ma na razie oficjalnych wyników zawodów.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 04, 2012, 22:09 »
Wypada i pogratulować za piąte miejsce, to połowa stawki :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2012
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2012, 20:58 »
W tym roku rywalizacja w zawodach URC była dużo bardziej wyrównana niż poprzednio. Różnice punktowe miedzy zespołami były niewielkie. Zespołowi Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej, który zajął 5 miejsce do czwartej drużyny zabrakło 3 punkty a do miejsca na podium 10.
Niestety zespół borykał się z problemami technicznymi związanymi z transmisja obrazu z pokładu łazika. Gdyby nie te problemy zapewne udało by się zająć wyższą lokatę.
Mimo wszystko gratuluję zajęcia 5 miejsca i mam nadzieję, ze w przyszłym roku uda się w końcu stanąć na podium.
Ciągle nie zostały opublikowane oficjalne wyniki zawodów.
Czekam również na wyczerpującą relacje z przebiegu zawodów.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2012
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2012, 20:58 »