Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1171684 razy)

Snoopy i 32 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1455 dnia: Wrzesień 29, 2019, 14:08 »
Ekspresowy artykuł z Ars Technica podsumowujący prezentację i rozmowę z Elonem Muskiem:
https://arstechnica.com/features/2019/09/after-starship-unveiling-mars-seems-a-little-closer/
Kluczowy fragment:
Cytuj
"I think we're able to see a path to getting the ship to orbit, and maybe even doing a loop around the Moon," Musk said. "Maybe we need to raise some more money to go to the Moon or landing on Mars. But at least getting the Starship to an operational level in low Earth orbit, or around the Moon, I feel like we're in good shape for that."

Czyli w bezpośrednich planach tylko LEO i wycieczki wokół Księżyca. Dalej - jak na tym zarobią...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2019, 14:53 wysłana przez JSz »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1456 dnia: Wrzesień 29, 2019, 14:49 »
Elon Musk się tu wypowiada bardzo wstrzemięźliwie (jak na niego). I to wszystko wersje towarowe, bo o załogowych wspomina bardzo ogólnikowo.
Chyba żeby poszli w wersję semi-załogową np. Dragon 2 w ładowni towarowego Starshipa. Widzę tu kilka możliwości:
1. wariant - start w ładowni Starshipa, przy okazji jest system ucieczkowy (ale trzeba wysadzić wrota ładunkowe  ;))
2. wariant - osobny start Starshipa z habitatem w ładowni opartym na Dragonie 2 i następnie start F9 z Dragonem 2, dokowanie w ładowni.
Dragon 2 spełniałby tu rolę wszechstronnej szalupy ratunkowej (w razie czego mógłby wrócić i lądować niezależnie), a podłączony do systemów Starshipa zyskałby większą autonomiczność (jak w locie z ISS).
Ponadto w razie rozbłysków słonecznych byłby dodatkowo ekranowany.
Lot na LEO, czy wokół Księżyca odbywałby się z otwartymi wrotami ładowni, aby Maezawa mógł podziwiać widoki  ;).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2019, 14:51 wysłana przez ah »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1457 dnia: Wrzesień 29, 2019, 14:56 »
Czy są już dostępne animacje z wchodzenia w atmosferę i lądowania Starshipa?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1458 dnia: Wrzesień 29, 2019, 15:37 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1458 dnia: Wrzesień 29, 2019, 15:37 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1459 dnia: Wrzesień 29, 2019, 15:52 »
Elon Musk się tu wypowiada bardzo wstrzemięźliwie (jak na niego). I to wszystko wersje towarowe, bo o załogowych wspomina bardzo ogólnikowo.

Mnie ta wstrzemięźliwość wygląda jednak na wycofywanie się z obietnic. Jeszcze niedawno, bo w 2017 i na początku 2018 roku słyszeliśmy, że w 2022 polecą na Marsa dwa Starshipy, zaś dwa lata później również dwa, a do tego jeszcze dwa z ludźmi.

Dzisiaj żadnych dat nie podał, za to mówi: "Maybe we need to raise some more money to go to the Moon or landing on Mars". Być może już się przekonał, że wyciąganie dat z kapelusza nie jest na dłuższa metę dobrym zabiegiem piarowym, bo dwa czy cztery lata szybko miną, a ludzie będą mu pamiętać, co obiecał.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1460 dnia: Wrzesień 29, 2019, 15:53 »
Prezentacja+odpowiedzi w 8 minut :)


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1461 dnia: Wrzesień 29, 2019, 16:34 »
O finansowanie rozwoju Starshipa bym się narazie nie martwił. Mają na ten cel zebrane przynajmniej kilkaset milionów dolarów (niektóre szacunki sięgają 1 mld), a koszt zbudowania jednego szacowany jest na 10-30mln.

To Superheavy nie będzie testowany oddzielnie tylko od razu razem z Starship? Myślę że to ryzykowne bo w SH będzie 37 raptorów ! ::)

Pierwszy człon ma wynieść Starshipa na orbitę, jak chcesz to przetestować nie lecąc?:) Nie przypominam sobie żadnej rakiety w której w pierwszym locie leci tylko 1 człon. Zrobią pewnie próbne odpalenie (lub kilka) a potem muszą po prostu polecieć.


Elon Musk się tu wypowiada bardzo wstrzemięźliwie (jak na niego). I to wszystko wersje towarowe, bo o załogowych wspomina bardzo ogólnikowo.

Mnie ta wstrzemięźliwość wygląda jednak na wycofywanie się z obietnic. Jeszcze niedawno, bo w 2017 i na początku 2018 roku słyszeliśmy, że w 2022 polecą na Marsa dwa Starshipy, zaś dwa lata później również dwa, a do tego jeszcze dwa z ludźmi.

Dzisiaj żadnych dat nie podał, za to mówi: "Maybe we need to raise some more money to go to the Moon or landing on Mars". Być może już się przekonał, że wyciąganie dat z kapelusza nie jest na dłuższa metę dobrym zabiegiem piarowym, bo dwa czy cztery lata szybko miną, a ludzie będą mu pamiętać, co obiecał.

Brakowało mi własnie konkretnie zadanego pytania o plany marsjańskie (co i kiedy chcą wysłać). Myślę, że szykują się do tego gdzieś po trochu, ale priorytetem jest dla nich osiągnięcie orbity i częste loty. W ogóle jak odpowiadał na przykład na pytanie o systemy podtrzymywania życia to miałem wrażenie, że to jest problem nad którym będą pracować po osiągnięciu LEO, czyli skupiają się na rozwiązywaniu bieżących przeciwności, a nie rozpracowywaniu wszystkiego naraz.

Zaskoczyło mnie, że MK1 będzie użyty tylko do 1 lotu. Widać jest to bardziej egzemplarz do testowania technologii produkcji niż do lotów. i widać, że takie podejście działa skoro pierścienie na MK4 już są robione inaczej z jednego kawałka stali z jednym spawem.

Szkoda, że nie pokazali tych płytek na osłony termiczne i nie było trochę więcej informacji o nich.

EDIT: Krytyczną rzeczą która musi szybko się rozwinąć to produkcja Raptorów, bez tego te czasy podane przez Elona są zupełnie nierealne (pomijając to, że i tak raczej są zbyt ambitne;P)

Tyle z moich przemyśleń:) Nie mogę się doczekać zobaczenia go w locie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2019, 16:43 wysłana przez wini »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1462 dnia: Wrzesień 29, 2019, 17:54 »
Mnie najbardziej ucieszyła obietnica załogowego lotu Starshipa już w przyszłym roku. Kto wie, może poleci wcześniej niż Crew Dragon ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1463 dnia: Wrzesień 29, 2019, 18:07 »
To by znaczyło, że Bridenstine miał rację...

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1464 dnia: Wrzesień 29, 2019, 18:28 »
Czyli tak, publika Muska nie zjadla, ma fundusze i poparcie na to aby robic dalej to co robi. Ze starshipem pewnie moze robic skoki do kilkuset kilometrow co moze znalezc nabywcow - na jakas godzine "W" albo dzien "D" idealne. Pytanie tylko czy te 6 raptorkow wytrzyma wiecej niz jeden start ... Chyba, ze na czas startu wykopia pod nim dolek ... ;-) Dla mnie bomba, sa szanse na dosc ciekawe
rozwiazanie w dziedzinie transportu P2P i w przyszlosci na  LEO. Z powazaniem
                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2019, 19:09 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1465 dnia: Wrzesień 29, 2019, 19:05 »
Mnie najbardziej ucieszyła obietnica załogowego lotu Starshipa już w przyszłym roku. Kto wie, może poleci wcześniej niż Crew Dragon ;)

No cóż, zgadzam się, że to zdecydowanie zbyt ambitny plan. Ile czasu zajmie uzyskanie certyfikatu do lotów załogowych pojazdu (wraz z rakietą), który jeszcze nie istnieje?  Do końca przyszłego roku zostało 15 miesięcy. Byłby to rekord świata. ;)
To taki przyczynek do przemyśleń jaką wartość informacyjną mają te szumnie zapowiadane prezentacje.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1466 dnia: Wrzesień 29, 2019, 20:08 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1467 dnia: Wrzesień 29, 2019, 20:45 »
Mnie najbardziej ucieszyła obietnica załogowego lotu Starshipa już w przyszłym roku. Kto wie, może poleci wcześniej niż Crew Dragon ;)

No cóż, zgadzam się, że to zdecydowanie zbyt ambitny plan. Ile czasu zajmie uzyskanie certyfikatu do lotów załogowych pojazdu (wraz z rakietą), który jeszcze nie istnieje?  Do końca przyszłego roku zostało 15 miesięcy. Byłby to rekord świata. ;)
To taki przyczynek do przemyśleń jaką wartość informacyjną mają te szumnie zapowiadane prezentacje.

Jeżeli będą latać dla siebie to nie muszą mieć żadnych certyfikatów. Certyfikaty to coś co wymyśliła NASA do wysyłania swoich astronautów, ale jako tako nie mają żadnej władzy nad tym co kto chce prywatnie wysłać.
Będą potrzebować zgodę od FAA i pewnie podpisane deklaracje od załogantów o znajomości ryzyka i że lecą na własną odpowiedzialność itd. Co nie zmienia faktu, że rok to raczej za mało czasu, bardziej bym obstawiał 2021 i to pod warunkiem, że testy będą przebiegać w miarę bezproblemowo.

EDIT: ciekawy wywiad z Muskiem od CNN: https://edition.cnn.com/videos/business/2019/09/29/elon-musk-starship-interview-orig.cnn
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2019, 20:59 wysłana przez wini »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1468 dnia: Wrzesień 30, 2019, 08:37 »
Naprawdę modlę się aby to wszystko dało radę, aby nie doszło do jakiejś katastrofy. Co prawda podobne obawy miałem w przypadku hopper'ów, ale tutaj mamy już znacznie poważniejszą skalę testów. Stojące sreberko wygląda z jednej strony okazale, z drugiej strony jak przerośnięta zabawka nie mająca prawa polecieć i się nie rozlecieć...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1469 dnia: Wrzesień 30, 2019, 09:18 »
O marsie mówił, że zanim pośle ludzi to będzie kilka lotów bezzałogowych.

Że zarówno TESLA jak i Boring company będą miały udział w marsie.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1469 dnia: Wrzesień 30, 2019, 09:18 »