Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1171591 razy)

0 użytkowników i 15 Gości przegląda ten wątek.

Online docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3585 dnia: Styczeń 15, 2021, 07:45 »
Za kasę wywaloną na SLS mogliby pchnąć automatyczną eksplorację Europy.


Czym byś chciał ją pchnąć? czym byś na tą Europe doleciał? przecież bez pomocy dużej rakiety to na Europie nic sensownego się nie zrobi.

Może Ci umknęło, że że za 1 start SLS-em można jakieś 20 razy polecieć na LEO Falconem Heavy?

ISS raczej nie będzie istnieć(chyba że Rosja by tą stacje całkowicie przejęła, i użytkowała ją do momentu kiedy całkowicie się rozsypie)no ale będzie jakaś mała stacja Indyjska, może Chiny zdecydują się na jakąś własną orbitalną stacje.


Indie i Chiny idą własną drogą i nie wiem, co planują. Miałem na myśli Zachód plus może Rosję.

Co do produkcji metanu, to mając duuużo słońca, można by się pokusić o odzyskiwanie CO2 z powietrza i np. wodoru z wody ze ścieków, tak żeby w dłuższym okresie czasu i przy dużej liczbie tankowań taka produkcja zniwelowała w jakimś stopniu szkody środowiskowe, albo jak kto woli carbon footprint.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2021, 10:03 wysłana przez docktor »
"Space is hard"

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3586 dnia: Styczeń 15, 2021, 13:54 »
Odnośnie produkcji paliwa to taki jest plan, chcą na miejscu produkować metan i tlen. Chociaż metan to nie wiem czy nie lepiej podciągnąć gazociągiem by było, ale Elonowi chyba zależy żeby byli zeroemisyjni.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3587 dnia: Styczeń 15, 2021, 16:56 »
Może Ci umknęło, że że za 1 start SLS-em można jakieś 20 razy polecieć na LEO Falconem Heavy?


Mowa była o lotach w daleki kosmos, a nie o tym kto taniej zaleci na orbitę.
I po co NASA miałaby pieniądze na SLS przeznaczyć na budowę FH, sokoro Elon Musk za własne pieniądze tą rakiete zbudował.
A jak wymieniają silniki, to pewnie start dopiero za tydzień.

Online docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3588 dnia: Styczeń 15, 2021, 18:44 »
Jedyne co SLS ma wspólnego z lotami w daleki kosmos, to to, że może wynieść na orbitę odpowiedni statek i zapas paliwa.
Bo chyba nie myślisz poważnie o Orionie.
To samo można osiągnąć w kilku startach np. Falcona. Ponieważ NASA i tak zamierza coraz obficiej korzystać z usług sektora prywatnego, to pieniądze wydawane na SLS można by moim zdaniem spożytkować na coś, co państwowej agencji ostatnio wychodzi najlepiej, czyli na eksplorację bezzałogową.

Nigdzie nie pisałem, że NASA miałaby finansować Falcona Heavy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2021, 19:34 wysłana przez docktor »
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3588 dnia: Styczeń 15, 2021, 18:44 »

Offline pasiuli

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3589 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:10 »
Ale czyż to nie jest piękne?
Koleś nam zafundował super emocje, praktycznie co chwila coś nowego. Na zegarze astronautyki zajmuje pewnie ostatnie 2 godziny ale za to jakie. Starship to speedy gonzales :)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3590 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:13 »
Coś nowego: wymontowali jeden z uszkodzonych silników (Raptor SN44).

Online docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3591 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:20 »
Jeden z ? Co się stalo? Mam opóźnienie w odbiorze informacji. Czy na NSF jest jakiś dokładniejszy opis sytuacji?
"Space is hard"

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3592 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:24 »
Jeden z ? Co się stalo? Mam opóźnienie w odbiorze informacji. Czy na NSF jest jakiś dokładniejszy opis sytuacji?

Musk napisał, że dwa silniki muszą wymienić bo wymagają "małych napraw", artpoz pisał o tym wyżej. Aktualne zamknięcia są na poniedziałek, wtorek i środę, nie wiadomo czy będzie jeszcze jeden static fire, ale pewnie tak.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3593 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:36 »
Jeden z ? Co się stalo? Mam opóźnienie w odbiorze informacji. Czy na NSF jest jakiś dokładniejszy opis sytuacji?

Musk napisał, że dwa silniki muszą wymienić bo wymagają "małych napraw", artpoz pisał o tym wyżej. Aktualne zamknięcia są na poniedziałek, wtorek i środę, nie wiadomo czy będzie jeszcze jeden static fire, ale pewnie tak.

Witam, tak sobie myślę i mam obawy odnośnie Raptorów . Czy one są dopracowane ?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3594 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:49 »
Jeden z ? Co się stalo? Mam opóźnienie w odbiorze informacji. Czy na NSF jest jakiś dokładniejszy opis sytuacji?

Musk napisał, że dwa silniki muszą wymienić bo wymagają "małych napraw", artpoz pisał o tym wyżej. Aktualne zamknięcia są na poniedziałek, wtorek i środę, nie wiadomo czy będzie jeszcze jeden static fire, ale pewnie tak.

Witam, tak sobie myślę i mam obawy odnośnie Raptorów . Czy one są dopracowane ?

Zależy co masz na myśli. Latają i działają, ale te silniki ciągle są modyfikowane, wątpię żeby były dwa takie same egzemplarze. One będą dopracowywane jeszcze długie lata po tym jak Starship zacznie latać. Ciężko też powiedzieć czy na przykład te uszkodzenia teraz (bo pewnie w tym kontekście pytasz) są spowodowane jakąś wadą silnika, czy oberwały jakimś odłamkiem w czasie static fire czy może gdzieś mieli błąd procedury przy odpalaniu. To jest jedna z tych rzeczy które ciężko ocenić bez danych i oficjalnych informacji.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3595 dnia: Styczeń 15, 2021, 21:10 »
Jeden z ? Co się stalo? Mam opóźnienie w odbiorze informacji. Czy na NSF jest jakiś dokładniejszy opis sytuacji?

Musk napisał, że dwa silniki muszą wymienić bo wymagają "małych napraw", artpoz pisał o tym wyżej. Aktualne zamknięcia są na poniedziałek, wtorek i środę, nie wiadomo czy będzie jeszcze jeden static fire, ale pewnie tak.

Witam, tak sobie myślę i mam obawy odnośnie Raptorów . Czy one są dopracowane ?

Zależy co masz na myśli. Latają i działają, ale te silniki ciągle są modyfikowane, wątpię żeby były dwa takie same egzemplarze. One będą dopracowywane jeszcze długie lata po tym jak Starship zacznie latać. Ciężko też powiedzieć czy na przykład te uszkodzenia teraz (bo pewnie w tym kontekście pytasz) są spowodowane jakąś wadą silnika, czy oberwały jakimś odłamkiem w czasie static fire czy może gdzieś mieli błąd procedury przy odpalaniu. To jest jedna z tych rzeczy które ciężko ocenić bez danych i oficjalnych informacji.

Jeżeli dobrze rozumiem to one działają w cyklu zamkniętym , więc wymagają naprawdę dobrej "metalurgii" żeby działały . Po teście SN8 w którym jeden z silników zaczął się sam "spalać" mam wątpliwości ( wiem że oficjalnie było nie takie ciśnienie ale kto wie  ). Pytanie - przez jaki maksymalny czas były odpalane i testowane w mac gregor?
W sensie w jakim maksymalnym  czasie był opalany jeden konkretny silnik a nie sumarycznym kilka ?

Online docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3596 dnia: Styczeń 15, 2021, 23:01 »
W zeszłym roku pisali, że 100 sekund.
Dłużej pracowały przy locie SN8.
"Space is hard"

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3597 dnia: Styczeń 16, 2021, 09:00 »
W nocy przywieziono i zamontowano nowy Raptor. Do wymiany pozostał tylko jeden.

Eric Berger na twitterze wczoraj pisał, że start może się opóźnić do lutego, ale bądźmy dobrej myśli. Ja obstawiam, że najdalej za tydzień będą gotowi. Idą jak burza i pracują okrągłe 24h/dobę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2021, 12:01 wysłana przez artpoz »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3598 dnia: Styczeń 16, 2021, 09:59 »
Właśnie wymontowano ostatni uszkodzony Raptor.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3795
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3599 dnia: Styczeń 16, 2021, 12:59 »
Zaczęto montaż drugiego nowego Raptora.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2021, 13:34 wysłana przez artpoz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3599 dnia: Styczeń 16, 2021, 12:59 »