Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1012078 razy)

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 27, 2011, 14:06 »
STS135 ? :P

Mea culpa! poprawione :)

z tego co gdzieś czytałem teleskop Webba miał mieć jeszcze większe lustra, ale obcięto fundusze.... a żeby spojrzeć naprawdę naprawdę daleko potrzeba by lustra średnicy kilkukrotnie większej od Webba

Szczerze mówiąc to nie słyszałem o cięciach na wielkości całkowitej powierzchni zbiorczej, to pewnie miało miejsce na wczesnych etapach projektowania?

Nie wiem co masz na myśli przez "spojrzenie naprawdę daleko". Obecnie cały czas sięgamy dalej i dalej. Astronomowie do określenia "głębokości" Wszechświata (czyli jak daleko dany obiekt jest położony, co jest tożsame z tym jak daleko "cofamy się w czasie", zbliżając się do Big Bang'u) używają określenia "przesunięcia ku czerwieni" (obserwowanego widma obiektu), oznaczanego jako wartość "z". Oryginalne głębokie pole widzenia Hubble'a (Hubble Deep Field) z 1995 roku pozwoliło na osiągnięcie z=4, czyli mogliśmy obserwować obiekty oddalone o 90% od nas na linii czasu. Instrument ACS (Advanced Camera for Surveys) pozwolił w 2004 roku wykonać tzw. ultra-głębokie pole Hubble'a (Hubble Ultra Deep Field), co pozwoliło osiągnąć wartość z~6. Inne instrumenty teleskopu (kamera NIC i spektrometr MOS) pozwoliły sięgnąć do z=7.

Dwa lata temu misja STS-125 dostarczyła (wahadłowcem Atlantis) instrument WFC3, który początkowo pozwolił osiągnąć z~8, a następnie z=10 (co przełożyło się na odkrycie najdalszej obecnie znanej galaktyki, artykuł o tym powinien pojawić się na kosmonaucie niebawem).

No i teraz nasz teleskop Jamesa Webba pozwoli dojść do wartości z=15 (jeśli nie dalej!), co odpowiada obserwacji obiektów istniejących 275 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Pierwsze gwiazdy tworzyły się w przedziale pomiędzy z=15 a z=30, także będzie baardzo ciekawie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 27, 2011, 20:44 »
A propos Oppy, MSLa i teleskopów. Myślę, że o Marsie wiemy jeszcze mało. Dlatego trzeba wysyłać kolejne sondy i łaziki. Przykład, nawet nie wiemy kiedy dokładnie (w latach) utworzyły się skały obserwowane i badane przez MERy. Wiemy, że jakieś miliardy lat temu. Ale czy 3 czy 4 miliardy? Tego nikt nigdzie nie napisał..... Obecna chronologia dziejów Marsa oparta jest na zliczeniach kraterów na danych powierzchniach. fajna metoda ale pośrednia.
2 pytanie, co działo się rzeczywiście w Meridiani Planum, w miejscu lądowania Oppy? Ostatnio piszę artykuł o MERach. I nigdzie nie znalazłem zbiorczej hipotezy w sprawie dziejów Terra Meridiani. Tyle, że skały powstałe w wierzchnich częściach kraterów Eagle i Endurance są powstałe w czasie wyparowywania wody, zaś głębiej są scementowane siarczanami piaszczyste wydmy. Ale czy woda w której były te siarczany to była podziemna czy opadowa?
Jakoś nie znalazłem odpowiedzi na te pytania. Podobnie z Gusevem. Był tam wulkanizm, zasiarczone środowisko wodne a nawet węglany. tylko co było pierwsze? I jaki działał wulkan w Gusevie skoro dziś go nie widać. Fakt że kilkaset metrów o niego na północ jest Apolinaris Pataera, ale czy on jest odpowiedzialny za gorące źródła w Gusevie?Nawet w Science nie znalazłem odpowiedzi.
Jaki wniosek? Marsa trzeba jeszcze długo badać zanim go poznamy powierzchownie. Dlatego taki MSL potrzebny, żeby przestudiować inne obszary, np. poszukując związków organicznych w prastarych skałach czy gruncie. nawet jak nic nie znajdziemy takiego, to też o czymś to świadczy.
Tak więc myślę, ze i Webb potrzebny i Curiosity też. A że ostatnio kasę NASA obcinają, to nie wina sprzętów tylko polityki, wielkiej polityki przez małe p  :P

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 29, 2011, 16:22 »
NASA zatraciła się w swoich priorytetach, takie misje jak ta pochłaniają potężne pieniądze, a zdobyta wiedza nie będzie adekwatna do wydatków, po Marsie jeździ cały czas Opportunity, lata kilka sond, trzeba więc na to spojrzeć racjonalnie, albo wysłać ludzi, albo te pieniądze przeznaczyć na cele ważniejsze np. nowe teleskopy jak JWST, czy szukanie zagrażających Ziemi asteroid, komety, czy badania Słońca, wysyłanie dziesiątek sond na jedną planetę to marnowanie pieniędzy kiedy już i tak dużo o niej wiemy, podziwiam ten łazik jako dzieło technologiczne, ale jest stratą pieniędzy, a technologia równie dobrze może się rozwijać przy realizowaniu celów które wymieniłem

Zwyczajnie dużo ludzi obecnie zajmuje się Marsem, więc ma przebicie.

racja, ale nadal będę się upierał, że zajrzeć w początki wszechświata przez nowe teleskopy jest ważniejsze niż robienie tego samego co Opportunity tylko że dokładniej z nowymi przyrządami :D

A JWST będzie robił to samo co HST i Spitzer tylko dokładniej z nowymi przyżądami.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 29, 2011, 16:30 »
Jest jeszcze sprawa urządzeń.
Weźmy na przykład analizę metanu pod kątem zawartego w nim wodoru.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 29, 2011, 16:30 »

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #154 dnia: Kwiecień 04, 2011, 20:02 »
, wysyłanie dziesiątek sond na jedną planetę to marnowanie pieniędzy
Gdzie ty widzisz "dziesiątki" sond na Marsie???

niż robienie tego samego co Opportunity tylko że dokładniej z nowymi przyrządami
Nie tego samego. MER to geolog, MSL to chemik.

No właśnie, skoro kolonizacja Marsa to nieunikniona przyszłość to po co się bawić w sondy?
By nie lecieć w ciemno?

Poza tym do Marsa jest jednak blisko i jest on łatwiejszy w badaniach nich Wenus - nic dziwnego zatem, że to główny cel sond międzyplanetarnych.
AFAIK Wenus jest jeszcze łatwiejsza (w sensie dolotu, bo z życiem łazika na powierzchni byłoby ciężko, choć postępy w technologiach półprzewodników wysokotemperaturowych w ostatnich latach są interesujące). Ale jest mniej interesująca.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #155 dnia: Kwiecień 04, 2011, 20:34 »
, wysyłanie dziesiątek sond na jedną planetę to marnowanie pieniędzy
Gdzie ty widzisz "dziesiątki" sond na Marsie???

Suma summarum ponad 30 urządzeń posłano w kierunku czerwonej planety.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 05, 2011, 07:38 »
pytanie tylko ile przetrwało wejście w atmosfere:(

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #157 dnia: Kwiecień 05, 2011, 17:09 »
Startów do Marsa było 38. 17 misji radzieckich i 1 rosyjska zakończyły się co najmniej częściowym niepowdzeniem. Amerykańskich było 18, niepowodzeniem zakończyło się 5 (Mariner 3, Mariner 8, Mars Observer, Mars Climate Orbiter, Mars Polar Lander/Deep Space 2). Niepowodzeniem zakończył się jedyny projekt japoński (Nozomi) oraz lądowniczy dodatek do Mars Express.

Z lądowników które dotarły do Marsa utracono wszystkie radzieckie (Mars 2, 3, 6 i 7 przy czym Mars 7 nie wszedł w atmosferę), 1 amerykański (Polar Lander) z dwoma demonstracyjnymi penetratorami (Deep Space 2) oraz 1 brytyjski (Beagle 2).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2011, 18:47 wysłana przez Scorus »

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #158 dnia: Kwiecień 05, 2011, 17:24 »
Oj... ja to wszystko wiem. Jego zdanie odebrałem tak, jakby on protestował przeciw dziesiątkom funkcjonalnym urządzeniom aktualnie pracującym na Marsie teraz i w tej chwili. Stąd pytanie, gdzie on widzi tę armadę.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #159 dnia: Kwiecień 05, 2011, 17:58 »
Oj... ja to wszystko wiem. Jego zdanie odebrałem tak, jakby on protestował przeciw dziesiątkom funkcjonalnym urządzeniom aktualnie pracującym na Marsie teraz i w tej chwili. Stąd pytanie, gdzie on widzi tę armadę.


A gdzie tak napisałem?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #160 dnia: Kwiecień 05, 2011, 23:36 »
Trzy nowe rzeczy na temat łazika Curiosity ;)

1. MSL zakończył już testy środowiskowe. Oto filmik:


2. A teraz mała zagadka :) Przyjżyjcie się dokładnie jak wyglądają koła łazika. Okazuje się (co nie jest zaskoczeniem), że podobnie jak koła MER'ów posiadają znaki ułatwiające oszacowanie odległości przebytej po Marsie. Ale w przypadku MSL'a znaczki są jednocześnie kodem, który coś oznacza 8) Poniżej zdjęcie z modelu inżynieryjnego:


3. Pojawiła się nowa animacja lądowania MSL'a na Marsie. W przeciwieństwie do starej zawiera więcej detali. Widać też trochę zmian np: skycrane odlatuje dużo dynamiczniej po odczepieniu lin.

Wygląda, że można ją pobrać też tutaj:
http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/videoarchive/


Edit:
Głowa Curiosity :P

Więcej zdjęć: http://www.flickr.com/photos/53402955@N08/sets/72157626307132273/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 00:03 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #161 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:20 »
A teraz mała zagadka :)

JPL. hmm praprawnuki Morse'a moga czuc sie dumnie.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #162 dnia: Kwiecień 06, 2011, 07:38 »
animacja niesamowita:) cóż on naprawde jest ..duży, jeśli chodzi o posadzenie go na powierzchni to martwi mnie troche ta taktyka czy nie jest aby zbyt ryzykowna??nie widziałem spadochronu, ta technika jest odpowiednio przetestowana?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #163 dnia: Kwiecień 06, 2011, 08:52 »
te jety od silników przy lądowaniu nie uszkodzą czegoś?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 06, 2011, 12:12 »
JPL. hmm praprawnuki Morse'a moga czuc sie dumnie.
Dokładnie tak, kod Morse'a:
L .-..
P .--.
J .---

Cytat: pogrzex
te jety od silników przy lądowaniu nie uszkodzą czegoś?
Była to jedna z obaw inżynierów projektujących ten system. Pod poniższym linkiem podają najgorszy scenariusz gdy łazik wyląduje na 15-to stopniowym zboczu i dodatkowo na pół metrowym kamieniu (załącznik).
http://trs-new.jpl.nasa.gov/dspace/handle/2014/41708

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 06, 2011, 12:12 »