Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1035496 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 06, 2011, 12:23 »
swoją drogą dziwi mnie, że te łaziki mają wystawionych dużo części na zewnątrz, znaczy nie są osłonięte obudową, widać kable itd. a przecież będzie dużo pyłu i piasku w powietrzu, wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie głowy MSL'a wygląda dosyć delikatnie, zasłonią to czymś?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 06, 2011, 15:24 »
a mnie dziwi ze ladowanie do samego konca nie jest przeporwadzone na retrorakietach. intuicyjnie czuje, ze wpowadzenie nowego roziazania w postaci "windy" wprowadza nowe punkty krytyczne: niezadzialanie mechanizmu spustowego, nie odciecie (zbyt wczesne odciecie) linek, uszkodznie posrednie (termiczne)/bezposrednie lazika przez ladownik.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 06, 2011, 16:43 »
Hmm, te tekstury marsa pokazywane podczas lotu przez atmosferę nieodparcie kojarzą mi się ze zdjęciami 3d z HiRISE. I dopiero teraz zauważyłem, że skycrane ma "głowę" z radarami, a testowano ją w ten sposób: http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/images/?ImageID=3265.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:20 »
swoją drogą dziwi mnie, że te łaziki mają wystawionych dużo części na zewnątrz, znaczy nie są osłonięte obudową, widać kable itd. a przecież będzie dużo pyłu i piasku w powietrzu, wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie głowy MSL'a wygląda dosyć delikatnie, zasłonią to czymś?
Maszt będzie złożony tak, że elementy optyczne będą zasłonięte (widać to też na animacji). Na forum unmanned wspominają też o osłonach na kamery hazcam.

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:20 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #169 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:29 »
Fajna animacja. Ale tyle rzeczy może się nie udać. Już wiem, że tego dnia będzie sporo nerwów :).

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:47 »
Strasznie to wyglada bo jest naprawde duzo etapow, ktore moga pojsc nie tak. Najbardziej nieobliczalnym elementem wydaja sie te linki...
Az mi sie wyswietla jak lazik zaczyna sie na nich hustac, albo nie zostaje w pore uwolniony... tfu, tfu

No coz jezeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to bede pelen podziwu dla inzynierow, zastanawiam sie tylko dlaczego w odroznieniu od MER-ow zrezygnowali tu z platformy?

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:54 »
No coz jezeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to bede pelen podziwu dla inzynierow, zastanawiam sie tylko dlaczego w odroznieniu od MER-ow zrezygnowali tu z platformy?

MSL jest za duży na poduszki.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 06, 2011, 17:56 »
dlaczego w odroznieniu od MER-ow zrezygnowali tu z platformy?

Ponieważ Curiosity jest zbyt duży i ciężki na zastosowanie poduszek lądujących w stylu Mars Pathfindera, czy wspomnianych przez Ciebie łazików MER.

GG 8698011

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 06, 2011, 18:03 »
No coz jezeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to bede pelen podziwu dla inzynierow, zastanawiam sie tylko dlaczego w odroznieniu od MER-ow zrezygnowali tu z platformy?

Bo platformy są ciężkie i zawodne. Zamiast tego jest lekki kołowrotek, z którego rozwinie się lina, co zamortyzuje lądowanie ładunku, bez potrzeby precyzyjnego posadzenia ciężkiej platformy na nierównym terenie. W teorii.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 06, 2011, 19:19 »
Nie chodzi mi o poduszki.
Obrazowo mowiac wyobrażam sobie to jako taki azurowy Mars Phoenix pozbawiony aparatury i osprzętu, a w zamian wyposażony w "rampę" dla lazika.
Co do ciezaru, to w zasadzie powinno to wazyc podobnie do sky crane'a. Doszlyby jakies nie za wysokie nożki (aby nie utrudniac zjazdu) + jakas szczatkowa rampa, moze nawet bez pochylni, bo z tego co widzialem na filmikach Curiosity niezle sobie radzi ze sporymi nierownosciami podloza.

Ale to tylko luzne przemyslenia bo skoro zdecydowali sie na taki w sumie nie sprawdzony w warunkach marsjanskich i moze nawet troche nie przewidywalny mechanizm to pewnie byla jakas wazna tego przyczyna.

Borysie - a dlaczego platformy sa zawodne? bo wydaje mi sie ze wrecz przeciwnie. Z tego co pamietam to tylko w przypadku jednego z MER-ow byl problem, ale to bardziej z placzaca sie poduszka, a nie sama platforma.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 06, 2011, 19:36 »
Nie chodzi mi o poduszki.
Obrazowo mowiac wyobrażam sobie to jako taki azurowy Mars Phoenix pozbawiony aparatury i osprzętu, a w zamian wyposażony w "rampę" dla lazika.

Ażurowy czy nie, lądownik waży. W przypadku Łunochodów ważył więcej od samych roverów (łączna masa lądownika i rovera wynosiła 1814 kg, samego rovera 840 kg).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 06, 2011, 20:14 »
Strasznie to wyglada bo jest naprawde duzo etapow, ktore moga pojsc nie tak. Najbardziej nieobliczalnym elementem wydaja sie te linki...
Az mi sie wyswietla jak lazik zaczyna sie na nich hustac, albo nie zostaje w pore uwolniony... tfu, tfu

No coz jezeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to bede pelen podziwu dla inzynierow, zastanawiam sie tylko dlaczego w odroznieniu od MER-ow zrezygnowali tu z platformy?

Konrad Twoje obawy są podobne do moich. Podobnie z tym ażurowym" lądownikiem, też miałem taki pomysł. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę albo jak Borys wytłumaczył o masę statku. Od dawna jakoś mam małe zaufanie do sky cranea, ale chciałbym się tu pomylić.
Ciekawe swoja drogą czy MSL bedzie cięższy od lądownika Viking?

A propos animki to bardzo mi się podoba. Momentami wydaje mi sie że Curiosity bada krater Endurance na Meridiani Planum  ;D A wszystko przez te warstwowane skały ...........
Okolice lądowiska na animce przypominają mi pewne zdjęcie z MGSa, przedstawiający właśnie taki pagórkowaty, warstwowany teren, będący być może prawdaaawnym jeziorem, tak przynajmniej tłumaczono takie formy geologiczne na początku ubiegłej dekady. Właśnie teraz zgrywam sobie nowy filmik na dysk.
A swoją drogą ciekawe na ile animka będzie podobna do rzeczywistości. Filmik o MERach nieźle oddawał klimat lądowiska w kraterze Gusev  8)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 06, 2011, 21:10 »
Tak, też mam obawy czy to wszystko zadziała w odpowiedniej chwili dokładnie tak, jak zaplanowano i jak powinno.
Oczywiście mam nadzieję, że tak, ale już tyle różnych misji stracono (w tym załogowych), że i taki wariant jest brany pod uwagę.

Nawet Apollo 13, gdzie lot skończył się szczęśliwie nie może być uznana za misję udaną, bo w całości misji nie chodziło tylko o powrót... ;)

I tak sobie o tym wszystkim myśląc zastanawiam się o ile droższe to wszystko byłoby, gdyby misja miała "dublera". Coś troszkę jak MER-A i B. Wysłałoby się dwa (a może i trzy) łaziki z różnymi oczywiście zadaniami - szansa na pełny sukces choć jednej misji byłaby zdecydowanie większa. A koszt na pewno nie byłby dwukrotny, ba podejrzewam nawet, że niewiele większy niż obecnie.
The Dark Side of the Moon

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 07, 2011, 00:39 »
Ciekawe swoja drogą czy MSL bedzie cięższy od lądownika Viking?
Tak, prawie dokladnie o 50%. Dodatkowo ta masa nie bedzie zawierac zadnych silnikow rakietowych i (nawet pustych) zbiornikow - w sumie zadnych 'pomocy' do ladowania - za to beda kola. W sumie dostarczenie go wiec na powierzchnie Marsa bedzie duzo bardziej ambitnym przedsiewzieciem niz Vikinga.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2011, 09:31 wysłana przez olasek »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 07, 2011, 01:09 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 07, 2011, 01:09 »