Autor Wątek: Saturn (zbiorczo)  (Przeczytany 62781 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 02, 2014, 11:49 »
Nie ma rady... trzeba slac sonde-łodke z mikroskopem.

Albo łazika z dronem  :)
Kiedyś był pomysł wysłania łazika na Tytana:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4610792.stm
Chciałbym doczekać takiej misji  ::) Jakbym był szefem misji lub preziem USA  ;D to lobbowałbym za taką misją. Dodatkowo bym dodał do łazika parasol i szczotkę zmiotkę  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 02, 2014, 16:56 »
Ani łazik, ani łódka - powinien polecieć sterowiec! Najlepiej na ogrzane tytańskie powietrze, zdolny do długoterminowych lotów.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 02, 2014, 18:30 »
Taki sterowiec bylby w stanie autonomicznie ladowac aby pobrac i zbadac probki? Co z wiatrami?, co prawda czytalem gdzies ze sa delikatne, ale czy nie ma odstepstw od tej reguly? Do tego taki sterowiec musialby dzwigac RTG? Troche takie SF mi sie wydaje :) Juz porzadny lazik na RTG to bylby nadmiar szczescia.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 09, 2014, 19:10 »
Same dobre pytania Konradzie. :) Może jest coś w publikacjach naukowych?
Może coś nowszego od tego:
http://www.nature.com/nature/journal/v438/n7069/full/nature04060.html

Znalazłem jeszcze takie zdanie:
Cytuj
To date no waves have been observed on any of Titan's lakes; however, calculations suggest that, as the northern hemisphere, where most of the lakes reside, enters the long Titanean summer, windspeeds might increase to 3 km/h, levels sufficient to produce waves.

Czy te 3 km/h na Tytanie to "aerodynamicznie" duża wartość przy ciśnieniu atmosfery tego księżyca?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 09, 2014, 19:10 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 13, 2014, 00:27 »
Czy te 3 km/h na Tytanie to "aerodynamicznie" duża wartość przy ciśnieniu atmosfery tego księżyca?
Wg. mnie to nie jest drastycznie dużo, ale "siła" takiego wiatru będzie większa niż u nas (przy tej samej prędkości) i to nie tylko ze względu na większe ciśnienie atmosfery (1.5 bar, o ile dane z Wikipedii są aktualne), ale także niższą temperaturę, a jedno i drugie rzutuje na gęstość gazu (w kg/m^3). Nawet pomijając silne odchyłki od równania gazu doskonałego (temperatura bliska skraplaniu), to już daje gęstość ponad 2x większą niż ziemskiej atmosfery. Ciśnienie dynamiczne strumienia gazu zależy zaś od gęstości liniowo.
Osobną sprawą są właściwości tych metanowych jezior -gęstość i lepkość cieczy w tych akwenach na pewno wpływa na falowanie.
Pozdrawiam
-J.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 13, 2014, 10:39 »
Wg ostatniego numer Świat Nauki na Tytanie bardzo prawdopodobnie  odkryto małe fale na zbiornikach ( w najbliższym czasie mają to definitywnie potwierdzic) Jeśli chodzi o życie  na powierzchni to raczej jestem pesymistą ze względu na skrajnie niską temperaturę na Tytanie ; lód na powierzchni jest jak skała; ale pod to już może być inaczej; niestety jeszcze długo się nie przekonamy o tym

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 14, 2014, 21:23 »
Tak, tez mi sie wydawalo, ze o falach czytalem juz pare miesiecy wczesniej... i rzeczywiscie atykul z marca:

Cytuj
"We think we've found the first waves outside the Earth," he told the meeting.

"Dr Barnes, from the University of Idaho in Moscow, US, used a mathematical model to investigate whether the features in the image were compatible with waves.

What we're seeing seems to be consistent with waves at just a few locations in Punga Mare [with a slope] of six degrees."

He said other possibilities, such as a wet mudflat, could not be ruled out.

But assuming these were indeed waves, Dr Barnes calculates that a wind speed of around 0.75 m/s is required to produce ripples with the requisite slope of six degrees.

That points to the waves being just 2cm high. "Don't make your surfing vacation reservations for Titan just yet," Dr Barnes quipped.
http://www.bbc.com/news/science-environment-26622586

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 11, 2015, 21:45 »
Czy na Enceladusie mamy do czynienia z hydrotermalnymi procesami? Na to wygląda:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4507
Ja zamiast misji na Europę faworyzowałbym właśnie Enceladusa, który pluje swoimi wypocinami w kosmos, skąd łatwo można je badać. Nie trzeba na nim lądować by pobrać próbki, tylko zebrać je aerożelem i przywieźć na Ziemię  :)
Z Europą taka zabawa będzie trudniejsza, gdyż trzeba mieć szczęście by trafić w odpowiednie miejsce i czas na jej ,,plums"  ;)

Offline Pojmen

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Per aspera ad astra
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 12, 2015, 00:18 »
No faktycznie Enceladus daje większe szanse na zebranie próbek niż Europa.

Co do możliwości istnienia tam życia... Życie jest jak wirus, jest niesamowicie plastyczne i różnorodne, a zatem wydaje mi się, że istnieje nie tylko w  znanej nam formie na Ziemi. Mam przeczucie bliskie pewności, że jest technicznie możliwe istnienie różnorodnych form życia tak odległych obiektach. Wszak jestem panspermistą :D
okiem teologa :3

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 03, 2016, 17:06 »
W najnowszym listopadowym Świecie Nauki jest interesujący artykuł o wynikach badań księżyca Enceladusa przez sondę Cassini:
http://www.swiatnauki.pl/8,1635.html
Sonda odkryła krzemowe cząstki wyrzucone przez gejzery w kosmos, które wspierają hipotezę o działalności hydrotermalnej na tym Księżycu. Wokoło Enceladusa rozciąga się chmura powstała z jego gejzerów i właśnie tam sonda wykryła te krzemowe cząstki. Ciekawe czy podobna chmura rozciąga się wokół księżyca Europy?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 13, 2016, 20:05 »
Duża zmienność zjawisk atmosferycznych na Saturnie.

Winds gusting at speeds of up to 1,650 km/h blow from West to East in the equatorial atmosphere, thirteen times the strength of the most destructive hurricane force winds that form on the Earth'’s equator.

This huge jet stream also extends about 70,000 km from north to south, more than five times the size of our planet. There is as yet no theory capable of explaining the nature of this stream nor the sources of energy feeding it. Back in 2003 the same team warned in an article, published in Nature, of the drastic reduction in winds on the cloud level with respect to what had been observed when the Voyager space probes visited the planet.

http://phys.org/news/2016-11-peculiarities-huge-equatorial-jet-stream.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 13, 2017, 08:54 »
Dzisiaj ogłoszenie ważnego odkrycia dotyczącego Enceladusa. Będzie to wykryciu aktywności hydrotermalnej na dnie oceanu Enceladusa. Odkrycie powstało w wyniku obserwacji Cassini (w szczególności z tego przelotu 50 km nad powierzchnią) i z HST.

Zastanawiam się, czy Enceladus nie zasługuje na oddzielny wątek, bo jest naprawdę dużo ciekawych informacji na temat tego księżyca i jego oceanu. :)

Podsumowanie tego, co wiadomo:
http://kosmonauta.net/2017/04/aktywnosc-hydrotermalna-na-enceladusie/

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 13, 2017, 21:10 »
Dzisiejsza konferencja:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 13, 2017, 22:39 »
Dzięki za filmik! Świetna konferencja!
Podsumowanie:
- Na Enceladusie są wszystkie potrzebne składniki do zaistnienia życia: związki chemiczne, woda, ciepło oraz źródło energii, które proste życie może wykorzystać (wodór).
- Udało się także potwierdzić gejzery na Europie, ale to dyskusja na inny wątek. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 23, 2017, 10:05 »
NASA: w oceanie na księżycu Saturna mogą być składniki do życia
14.04.2017

Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. "Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny" - komentuje w rozmowie z PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W czwartek NASA ogłosiła, że na niepozornym, liczącym zaledwie 500 km średnicy księżycu Saturna - Enceladusie, mogą istnieć warunki wystarczające do powstania życia. Sonda Cassini zbadała skład gejzerów na powierzchni tego satelity. Eksperci spodziewają się, że w oceanie Enceladusa, pod grubą warstwą lodu, mogą istnieć kominy termalne.
 
Niewykluczone, że w takich warunkach mogło powstać życie.
 
"Od dawna mówiło się, że pod pokrywami lodowymi takich księżyców, jak krążąca wokół Jowisza Europa, czy własnie Enceladus, może istnieć ocean pełen płynnej wody. Ale co ważniejsze, liczyliśmy na to, że na dnach oceanów mogą zachodzić reakcje takie, jak w pobliżu kominów termalnych na dnie ziemskich oceanów. Byłaby tam m.in. gorąca woda w pobliżu której w przeszłości na Ziemi rozwijało się życie" - wyjaśnił Karol Wójcicki, prowadzący na FB popularny fanpage "Z głową w gwiazdach".
 
"Nie musimy nawet opuszczać Układu Słonecznego, żeby poszukiwać życia. Tutaj wciąż mamy jeszcze wiele do zbadania" - skomentował Wójcicki.
 
Przypomniał, że głębokość oceanu na Enceladusie może wynosić nawet 30 km. Ocean ten przykryty jest warstwą lodu grubą na kilka-kilkanaście kilometrów. Przelatując w okolicach Saturna sonda Cassini zaobserwowała ogromne lodowe gejzery w pobliżu południowego bieguna tego księżyca. Później, kiedy dokonywano przelotów przez te "fontanny" - okazało się, że zawierają one m.in. wodór. "Można to wyjaśnić obecnością kominów termalnych na dnie oceanu. Obecność wodoru może natomiast stanowić źródło energii dla beztlenowych organizmów żywych. Nie wiadomo jednak, jak jest w rzeczywistości. To wciąż spora tajemnica" - skomentował Wójcicki.
 
"Pozostaje uważnie przyglądać się księżycowi Saturna, żeby szukać śladów potencjalnej obecności organizmów w tym miejscu. Niestety przez kilka lat będzie to niemożliwe, bo sonda Cassini, która dokonała tego odkrycia, za kilka miesięcy zakończy swoją bardzo już długą misję w pobliżu Saturna. A kolejne misje w pobliże Enceladusa na razie nie są planowane" - powiedział Wójcicki.
 
Chociaż Enceladus wydaje się miejscem niezbyt gościnnym, istnieje tam kilka czynników, które mogą sprzyjać obecności życia. Chodzi nie tylko o wodę i ciepło potrzebne do zapoczątkowania reakcji chemicznych. "Gruba warstwa lodu chroniłaby potencjalne formy życia przed niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym" - wytłumaczył Wójcicki. Jak dodaje, Ziemię przed wpływem niebezpiecznych rozbłysków słonecznych chroni np. magnetosfera, tymczasem Mars nie ma już takiego naturalnego zabezpieczenia.
 
Rozmówca PAP wyjaśnił, że choć Enceladus nie ma aktywnego, gorącego jądra (jak np. Ziemia), to źródłem energii może być dla niego Saturn. "Enceladus to mały satelita (ma średnicę 7 razy mniejszą niż nasz Księżyc - przyp. PAP), który krąży wokół bardzo dużej planety. Pływy grawitacyjne Saturna ściskają i rozciągają Enceladusa. A wtedy powstaje ciepło, które się uwalnia przez kominy termalne" – opowiedział Wójcicki.
 
Jak jednak zwrócił uwagę rozmówca PAP, na szczegółowe badania Enceladusa trzeba jeszcze poczekać. Zanim bowiem naukowcy wyślą tam sondę, muszą się lepiej zapoznać z Europą - skutym lodem księżycem Jowisza. Już wcześniej bowiem odkryto, że i tam mogą panować warunki do przetrwania życia. "Europa jest nie tylko bliżej Ziemi. Księżyc ten jest większy i łatwiej wejść na jego orbitę. Już teraz jest planowana misja satelity, który będzie miał zbadać ten glob" - wyjaśnił Wójcicki.
 
Jak dodał, od dłuższego czasu naukowcy snują fantazje o lądowniku, który spróbowałby wylądować na powierzchni Europy i przetopiwszy się przez lód zanurzył się w tamtejszym księżycowym oceanie.
 
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413852,nasa-w-oceanie-na-ksiezycu-saturna-moga-byc-skladniki-do-zycia.html
http://www.pulskosmosu.pl/2017/04/18/przyjazny-dla-zycia-ocean-pod-lodowa-skorupa-enceladusa-mozliwe/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6812

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 23, 2017, 10:05 »