Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213518 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Na Antywebie jest ciekawy artykuł:
http://antyweb.pl/baza-na-ksiezycu-nasa-chiny/

a w nim nawiązanie do pomysłu księżycowej fabryki rakiet:
http://www.techinsider.io/rocket-factory-moon-base-nasa-plan-2016-4

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 20, 2016, 15:29 »
Reanimuję wątek, gdyż pojawiły się pewne nowe informacje na temat tej stacji. Otóż agencja TASS opublikowała wywiad z Sergiejem Krikaliewem - kilka lat temu jednym z najwybitniejszych kosmonautów, obecnie dyrektorem ds. lotów załogowych w Roskosmosie. Padło m.in. pytanie o międzynarodową stacją okołoksiężycową (cis-lunar). Odpowiedź:

Cytuj
Международные группы обсуждают несколько схем создания окололунной инфраструктуры — на высокоэллиптической орбите и на низкой орбите высотой около 100 км над поверхностью Луны.

Первый тип орбит позволяет в перспективе проводить работы на лунной орбите и может использоваться для миссий в дальний космос — в точки либрации, к астероидам и далее.

Низкая окололунная орбита больше подходит для высадок на поверхность. Не исключено, что инфраструктура будет создаваться на обеих орбитах. В обсуждении участвует широкая международная кооперация. Здесь основная задача — совмещение беспилотных и пилотируемых лунных проектов участников переговоров.

W skrócie: Międzynarodowa grupa dyskutuje różne schematy tej stacji: (a) na eliptycznej, wydłużonej orbicie, (b) na niskiej orbicie, ok. 100 km.

Pierwsza z nich ułatwi w przyszłości przeprowadzenie dalszych misji: do punktu libracyjnego, asteroidy (Mars tutaj nie padł). Niska orbita natomiast będzie wygodniejsza do lądowania na powierzchni, a zatem ułatwi rozwój infrastruktury na samym Księżycu. Niewykluczone, że będą realizowane oba warianty równocześnie! Obecnie głównym przedmiotem dyskusji jest to, jak połączyć różne projekty księżycowe, załogowe i bezzałogowe, realizowane przez poszczególnych uczestników rozmów.

Źródło: http://tass.ru/opinions/interviews/3788209

Siergiej Krikaliew:

« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2016, 15:31 wysłana przez JSz »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 26, 2016, 17:45 »
Obszerny artykuł, zawierający szczegóły o przyszłej stacji wokółksiężycowej, opublikował kosmonauta.net:

http://kosmonauta.net/2016/11/tworzy-sie-koncepcja-miedzynarodowej-stacji-okoloksiezycowej/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 26, 2016, 22:06 »
SLS przy okazji wynoszenia Oriona ma zabierać moduły do budowy stacji księżycowej , których masa ma nie przekraczać 10 ton.
Wydłuży to znacząco powstanie stacji w ostatecznej konfiguracji. Nazwa stacja to za mało na określenie tej konstrukcji, bo w dalszej przyszłości przewidziane jest jej wysłanie w dalsze rejony kosmosu.
Zastanawiam się w jaki sposób zostanie rozwiązany problem ochrony radiologicznej astronautów. Czy nie odbędzie się to kosztem krótszych ekspedycji?
I jakie badania naukowe tam prowadzone prócz medycznych oraz wypraw  chyba krótkich  na powierzchnię
Księżyca mają uzasadnić wysoki koszt projektu ?
Testowanie technologii zakończy się po jakimś czasie. I wtedy można wyruszyć w kierunku Marsa. Tylko czy nie pojawią się wtedy jakieś przeciwskazania dla takiej misji?


Tworzy się koncepcja Międzynarodowej Stacji Okołoksiężycowej
PRZEZ JAN SZTURC W DNIU 26 LISTOPADA 2016

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jeszcze kilka lub nawet kilkanaście lat będzie funkcjonować na orbicie okołoziemskiej, ale już prowadzone są rozmowy na temat jej następcy.

U schyłku ISS…

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station, ISS) od 2000 r. nieprzerwanie gości na swoim pokładzie kolejne stałe załogi. Jest nadal powiększana i obecnie jej objętość użytkowa wynosi ok. 900 m3. Obecnie przebywa na niej już pięćdziesiąta stała załoga, która obecnie składa się z sześciu osób (chociaż wiosną zostanie ona zmniejszona na okres jednego lub dwóch lat do pięciu osób z powodu ograniczenia liczby rosyjskich kosmonautów do dwóch). Stacja będzie pracować do 2024 r., gdyż tak uzgodniły wszystkie kraje biorące udział w programie ISS, a więc Stany Zjednoczone, Rosja, Europa (Europejska Agencja Kosmiczna, ESA), Japonia i Kanada. Mówi się o możliwości wydłużenia okresu jej eksploatacji do 2028 r., z tym, że prawdopodobnie będzie to już maksymalny czas w którym ze względów technicznych Stacja będzie w stanie funkcjonować.

ISS stanowiła przez niemal 30 lat główny cel światowej astronautyki. Zatem rodzi się pytanie: co po ISS? Największe narodowe agencje kosmiczne oczywiście już to pytanie sobie zadają, gdyż w astronautyce planowanie tak dużych projektów odbywa się z przynajmniej 10-letnim wyprzedzeniem.

Wydaje się, że budowa nowej, podobnej stacji, która zastąpiłaby ISS, nie znajduje obecnie zbyt wielu zwolenników. Z dwóch powodów: ISS przy jej rozmiarach jest niewyobrażalnie droga jeśli idzie o jej budowę jak i eksploatację, zatem „ISS-bis” musiałaby być znacznie mniejsza od poprzedniczki, a po drugie, kilkudziesięcioletnia eksploatacja stacji dała już odpowiedzi na najważniejsze pytania techniczne, medyczne i inne, związane z długotrwałymi lotami kosmicznymi. Natomiast wyprawy na Marsa ciągle nie doszły do skutku, mimo że już od kilku dziesięcioleci trwają prace zmierzające do ich urzeczywistnienia. Co więcej, ze względu na ich olbrzymie koszty, mogłyby być organizowane tylko sporadycznie. A więc potrzebny jest inny cel – równie ambitny, ale bliższy.

Cel: stacja w pobliżu Księżyca?

Takim celem mogłaby być mniejsza, międzynarodowa stacja kosmiczna, ale zlokalizowana nie na orbicie okołoziemskiej, ale okołoksiężycowej. Mówi się również o orbicie wokół punktu libracyjnego Ziemia-Księżyc, czyli punktu, w którym oddziaływania grawitacyjne tych dwóch ciał znoszą się – taka orbita również byłaby stabilna. (Generalnie okolice Księżyca, czyli wszelkie jego orbity czy ów punkt libracyjny, określa się nazwą „cis-lunar”.) I w tym kierunku zmierzają początkowe jeszcze rozmowy, prowadzone już przez główne potęgi kosmiczne. Na razie mają one dopiero wypracować ogólną koncepcję takiej stacji.

Rozmowy te prowadzi Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Statków Kosmicznych (International Spacecraft Working Group, ISCWG), której członkami są wszyscy wymienieni na początku artykułu partnerzy współpracujący obecnie przy ISS. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się pod koniec października b.r. w Houston w USA. Spotkanie to było zamknięte, ale jak zwykle niektóre informacje o podjętych tam ustaleniach dotarły do mediów. Wiadomo więc, że dyskusja dotyczyła szczegółów technicznych, niezbędnych do rozpoczęcia nowego wspólnego programu eksploracji kosmosu po zakończeniu programu ISS. Uzgodnienia poczynione przez Grupę nie są wiążące dla poszczególnych agencji kosmicznych, ale najprawdopodobniej to właśnie one ukształtują architekturę przyszłego projektu stacji.

Obecna wizja przewiduje utworzenie wielomodułowej stacji, podobnie jak ISS, tylko że znacznie mniejszej. A przede wszystkim, będzie ona umieszczona w pobliżu Księżyca, a nie na orbicie Ziemi. Nowa stacja będzie korzystać z bardziej zaawansowanych technologii, jak np. systemu podtrzymywania życia pracującego w pełni zamkniętym obiegu, czy napęd jonowy wykorzystywanego do zmiany jej położenia. Umożliwi to stacji stanie się pierwszym międzyplanetarnym pojazdem załogowym, który w latach 30. można będzie skierować w kierunku asteroid lub nawet w okolice Marsa. Dzięki temu budowa takiej stacji będzie zgodna z obecnym dalekosiężnym celem NASA, który stanowi eksploracja Czerwonej Planety.

Przebieg budowy

Stacja okołoksiężycowa będzie budowana z modułów, które będą dostarczane przez ciężką rakietę nośną SLS (Space Launch System), budowaną obecnie przez NASA. Moduły te, wynoszone w kosmos razem ze statkiem Orion, będą kierowane na trajektorię księżycową. W ten sposób po odpowiedniej liczbie startów zostanie skompletowana stacja mogąca przyjąć załogę. Inne kraje biorące udział w projekcie również będą mogły dołączać własne moduły, w tym za pomocą własnych rakiet, podobnie jak praktykowano to w programie ISS.

Według ustalonej przez ISCWG architektury, budowa stacji rozpocznie się od dostarczenia modułu napędowego o masie 8,5 t, co ma nastąpić w misji SLS/Orion oznaczonej symbolem EM-3 (Exploration Mission 3). Ostatnio ESA zgodziła się dostarczyć dodatkowy moduł z nowatorskim napędem jonowym, który będzie mógł wprawić w ruch ów pierwszy moduł. Obydwa silniki – amerykański i europejski, będą napędzane neutralnym gazem – ksenonem. Moduł ten zapewni także zasilanie oraz łączność dla całej stacji. Natomiast Kanada zbuduje ramię robotyczne, następcę manipulatora Canadarm2 dobrze dziś służącego na ISS.

Następnie zostaną dołączone dwa moduły mieszkalne (tzw. habitaty) przetransportowane w kolejnych misjach Oriona oznaczonych jako EM-4 i EM-5. Wcześniej zakładano, że moduły te zostaną zbudowane w Rosji lub w Europie, lecz japońska agencja kosmiczna NASDA zaoferowała budowę swojego habitatu, wyposażonego w zamknięty system podtrzymywania życia. W bieżącym roku Roskosmos zaproponował wykonanie przestronnej śluzy powietrznej, która będzie służyła do wyjść w przestrzeń kosmiczną (EVA). Zostanie ona dostarczona także rakietą SLS, ale istnieje możliwość, że Rosja dostarczy ją samodzielnie za pomocą nowej ciężkiej rakiety Angara 5 uzupełnionej o dodatkowy moduł napędowy.

Rozważa się wykorzystanie do transportu załóg także budowanego obecnie, rosyjskiego statku załogowego Federacja, gdyż będzie on jedyną dostępną alternatywą dla Oriona. Obecne dywagacje o możliwej rezygnacji z budowy Oriona i znalezieniu dla niego tańszej amerykańskiej alternatywy, np. w postaci Dragona firmy SpaceX, nie są jeszcze na tyle skonkretyzowane, by je uwzględniać w harmonogramie budowy nowej stacji. Pierwsza misja załogowa Oriona planowana jest w latach 2021-2023, podczas gdy Federacji w 2024 r. Stacja będzie zaopatrywana przez statki cargo wynoszone za pomocą różnych rakiet.

Planowany jest ponadto bezzałogowy statek, o masie 10 ton, który będzie służył do wypraw na powierzchnię Księżyca i będzie wyposażony m.in. w łazik oraz stopień rakietowy do powrotu na stację z próbkami skał powierzchniowych oraz próbek regolitu. Po wylądowaniu załoga stacji będzie mogła zdalnie sterować łazikiem, a następnie samym startem pojazdu i jego powrotem na stację, by próbki mogły w późniejszym terminie trafić na Ziemię do badań. Statek zostanie wykonany wspólnie przez ESA, Japonię i Kanadę, i zostanie dostarczony na Księżyc za pomocą rakiety jednego z jego wykonawców, jednak najwcześniej w 2026 r.

Podczas drugiego etapu montażu, który rozpocznie się pod koniec lat 20., stacja zostanie uzupełniona o nowy moduł mieszkalny NASA oraz moduł napędowy dostarczony dedykowanym startem SLS. Moduły te pozwolą całej stacji wraz z załogą opuścić okolice Księżyca i wyruszyć w głębszy kosmos.

W jakim jesteśmy miejscu?

Analitycy twierdzą, że w ciągu kilku lat prowadzonych negocjacji w ramach ISCWG, międzynarodowa grupa osiągnęła dostateczny postęp, by liczyć na osiągnięcie porozumienia już w najbliższej przyszłości. Początkowa faza realizacji projektu może ruszyć już nawet w 2017 lub 2018 r. Należy jednak liczyć się ze znacznymi opóźnieniami w realizacji tego programu, co stanowi nierozłączną część wszelkich ambitnych programów astronautycznych.

Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować opóźnienia w realizacji budowy nowej stacji. Przede wszystkim nie wiadomo jeszcze, jako stanowisko w tej sprawie jak i w zakresie całego programu kosmicznego USA zajmie nowa administracja prezydenta Trumpa. To Stany Zjednoczone będą, podobnie jak w przypadku ISS, kluczowym partnerem programu. Wiadomo również, że zmiany personalne w Białym Domu zawsze wiążą się z dużymi zmianami w programach NASA – tym razem mówi się o poważnych perturbacjach w kluczowych dla projektu stacji okołoksiężycowej programach SLS i Orion.

W Europie, w grudniu bieżącego roku odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej ESA, które zadecyduje o funduszach agencji na najbliższe lata. Zupełną niewiadomą jest sytuacja w rosyjskim programie kosmicznym, który silnie zależy od sytuacji politycznej i ekonomicznej tego kraju. W każdym razie rosyjska spółka RKK Energia podpisała z Boeingiem porozumienie w sprawie długoterminowej współpracy, która ma objąć m.in. budowę śluzy powietrznej, będącej rosyjskim wkładem w budowę stacji.

Do programu chcą włączyć się również prywatne firmy amerykańskie, do czego NASA je zachęca programem NextSTEP-2 (Next Space Technologies for Exploration Partnerships 2). Potentat lotniczy i astronautyczny Lockheed-Martin, który opublikował już szczegółową koncepcję stacji Mars Base Camp, zbliżoną do idei ISCWG, zamierza odegrać rolę w marsjańskim etapie projektu. Natomiast firma SpaceX Elona Muska mówi o własnym, niezwykle ambitnym i dalekosiężnym programie marsjańskim ITS (Interplanetary Transport System), ale przypuszcza się, że głównie z intencją uzyskania współudziału finansowego ze strony NASA.

Kolejne spotkanie grupy ISCWG zaplanowano na początek przyszłego roku. Wówczas już będzie więcej wiadomo o sytuacji w NASA i ESA. Wtedy też zapewne poznamy więcej szczegółów dotyczących niezwykle ambitnego planu budowy międzynarodowej stacji okołoksiężycowej.

Podsumowanie

W odróżnieniu od ISS, której poszczególne moduły, ze względu na możliwości transportu za pomocą STS lub rosyjskiego Protona, mogły nawet przekraczać masę 20 ton, na stacji cis-lunar limit masy będzie wynikał z ograniczeń rakiet SLS, która będzie wynosić obok Oriona poszczególne moduły o masie nie większej niż 10 ton. To będzie determinowało rozmiary modułów, a zarazem całej stacji.

Będzie to jednak przedsięwzięcie o wiele ambitniejsza od ISS, czyli stacji krążącej na niskiej orbicie, oddalonej o ok. 400 km od powierzchni Ziemi. Nowa stacja będzie stanowiła już bezpośrednio krok w stronę załogowej eksploracji dalekiego kosmosu.

(NASA, Lockheed-Martin, The Planetary Society, RussianSpaceWeb.com, Izwiestia)
Źródło: http://kosmonauta.net/2016/11/tworzy-sie-koncepcja-miedzynarodowej-stacji-okoloksiezycowej/
http://www.lockheedmartin.com/us/news/features/2016/nextstep-space-mars.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 26, 2016, 22:06 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 26, 2016, 22:08 »
Obszerny artykuł, zawierający szczegóły o przyszłej stacji wokółksiężycowej, opublikował kosmonauta.net:

http://kosmonauta.net/2016/11/tworzy-sie-koncepcja-miedzynarodowej-stacji-okoloksiezycowej/

Świetny artykuł JSz! Dzięki za te podsumowanie!

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 27, 2016, 18:02 »
Cel: stacja w pobliżu Księżyca?

Takim celem mogłaby być mniejsza, międzynarodowa stacja kosmiczna, ale zlokalizowana nie na orbicie okołoziemskiej, ale okołoksiężycowej.

To w takiej sytuacji pomysł stałej bazy na powierzchni Księżyca nie miałby sensu?
Starczy jedynie stacja na orbicie okołoksiężycowej?

Mówi się również o orbicie wokół punktu libracyjnego Ziemia-Księżyc

Budowa i użytkowanie takiej stacji to 30 lat albo i więcej, i przy takim tempie podboju kosmosu, to załogowa misja na Marasa wyjdzie gdzieś po 2050 roku.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 27, 2016, 18:18 »
Robku, zgadzam się z tym co napisałeś w ostatnim wątku. Problem w tym, że obecny poziom finansowania kosmicznych agencji nieamerykańskich oraz polityka ostatniej dekady w USA nie umożliwiają na załozenie załogowej bazy księżycowej. Do tego trzeba by zbudować lądowniki a NASA obecnie nie ma na to wskazanych funduszy. Wielkim bólem budowana jest rakieta SLS i Orion.
Zobaczymy czy coś w tej materii wymyśli administracja Trumpa.
Z drugiej strony stacja okołoksiężycowa jest o niebo lepsza niż w kółko latanie na LEO. Będzie ona bodźcem do budowy ciężkich rakiet i statków BEO w USA, Rosji a i może innych państwach i agencji np. ESA. NASA planuje rozpisanie kontraktów dla prywaciarzy na dowożenie zapasów jedzenia i paliwa dla stacji okołoksiężycowej, podobnej do dzisiejszego COTS/CCIAP. Umożliwi to rozkręcenie kosmicznych interesów firmom takim jak SPACE X i Blue Origin  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 27, 2016, 18:49 »
Cel: stacja w pobliżu Księżyca?
Takim celem mogłaby być mniejsza, międzynarodowa stacja kosmiczna, ale zlokalizowana nie na orbicie okołoziemskiej, ale okołoksiężycowej.
To w takiej sytuacji pomysł stałej bazy na powierzchni Księżyca nie miałby sensu?
Starczy jedynie stacja na orbicie okołoksiężycowej?

Czy w ogóle ktoś potraktował poważnie pomysł bazy księżycowej? ESA przy budżecie wynoszącym niecałych 6 mld EUR rocznie takiej bazy nie zbuduje, nie mówiąc już o jej utrzymaniu - absolutne minimum to jeden lot rocznie z wymianą załóg i zaopatrzeniem. A więc tyle dedykowanych startów SLS, bo przecież nie Ariane 6. Nie posądzam ESA o taką naiwność, że liczy iż NASA weźmie to wszystko na siebie.

Chyba że chciałaby sprzedać ten pomysł pozostałym agencjom zamiast stacji cis-lunar. Ale to rozwiązanie jest o wiele bardziej kosztowne, a przy tym nie oferuje takich korzyści, jakie daje punkt wypadowy w kierunku Marsa.

Mówi się również o orbicie wokół punktu libracyjnego Ziemia-Księżyc
Budowa i użytkowanie takiej stacji to 30 lat albo i więcej, i przy takim tempie podboju kosmosu, to załogowa misja na Marasa wyjdzie gdzieś po 2050 roku.

Stacja cis-lunar składałaby się z zaledwie kilku modułów, i według koncepcji grupy roboczej, byłaby ukończona pod koniec lat 20. A więc teoretycznie na początku lat 30. można by ja wypchnąć w kierunku Marsa.

Chciałbym zwrócić uwagę, że koncepcja bazy cis-lunar nijak nie kłóci się z koncepcją misji marsjańskiej. Bo jakkolwiek nie miałaby się ona odbyć, zawsze trzeba uformować kompleks choćby taki, jaki proponuje Lockheed-Martin czy inne firmy w ramach NextSTEP-2. Pytanie brzmi tylko, czy zrobić to na orbicie wokółksiężycowej, czy na marsjańskiej.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 27, 2016, 19:10 »

Mówi się również o orbicie wokół punktu libracyjnego Ziemia-Księżyc
Budowa i użytkowanie takiej stacji to 30 lat albo i więcej, i przy takim tempie podboju kosmosu, to załogowa misja na Marasa wyjdzie gdzieś po 2050 roku.

Stacja cis-lunar składałaby się z zaledwie kilku modułów, i według koncepcji grupy roboczej, byłaby ukończona pod koniec lat 20. A więc teoretycznie na początku lat 30. można by ja wypchnąć w kierunku Marsa.


Były nawet propozycje aby taka stacja składała się z jednego modułu, którym miałby być przerobiony zbiornik z górnego stopnia SLS. Taki Skylab II.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 27, 2016, 19:14 »

Chciałbym zwrócić uwagę, że koncepcja bazy cis-lunar nijak nie kłóci się z koncepcją misji marsjańskiej. Bo jakkolwiek nie miałaby się ona odbyć, zawsze trzeba uformować kompleks choćby taki, jaki proponuje Lockheed-Martin czy inne firmy w ramach NextSTEP-2. Pytanie brzmi tylko, czy zrobić to na orbicie wokółksiężycowej, czy na marsjańskiej.
Ale budżetowo na oba projekty nijak nie starczy. Dla mnie bardziej realna (również budżetowo) jest stacja wokółksiężycowa.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 27, 2016, 19:19 »
Inna sprawa czy stacja okołoksieżycowa dostanie swój międzyplanetarny silnik i w ogóle opuści swe miejsce montażu. Przypomina mi się, że ISS miała mieć wirówkę do wytwarzania sztucznego ciążenia, amerykański moduł mieszkalny, rosyjski segment paneli fotowoltaicznych. Niestety pieniążków i woli politycznej na to zabrakło. Tego samego obawiam się w przypadku ruszenia ISS Bis w kierunku Marsa czy gdziekolwiek poza system Ziemia-Ksieżyc  :(

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 27, 2016, 20:27 »
Do tego trzeba by zbudować lądowniki a NASA obecnie nie ma na to wskazanych funduszy.

Co NASA robi z tymi pieniędzmi które dostaje? przecież to jest kilkanaście miliardów rocznie.

Czy w ogóle ktoś potraktował poważnie pomysł bazy księżycowej? ESA przy budżecie wynoszącym niecałych 6 mld EUR rocznie takiej bazy nie zbuduje

Zaprojektowanie i budowa odpowiedniej rakiety przez ESA, to by była kwestia zaledwie kilku lat, i tutaj w tym nie byłoby problemu, gorzej by było z lądownikiem bo z tym to ESA sobie nieporadzi.
I najważniejsze to ile by taki start jednej rakiety, mógłby kosztować?
To przecież przy swoim budżecie to ESA by chyba dała rade wysłać jedną rakiete rocznie, na powierzchnie Księżyca? 





Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 27, 2016, 21:50 »
Wszystkie te informacje, czyli szczegółową rozpiskę budżetu NASA, od jak dawna budowany jest SLS, koszty SLS czy szczegóły budżetu ESA, można znaleźć nie tylko w odpowiednich wątkach naszego Forum, ale także choćby na Wikipedii.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 28, 2016, 08:30 »
Inna sprawa czy stacja okołoksieżycowa dostanie swój międzyplanetarny silnik i w ogóle opuści swe miejsce montażu. Przypomina mi się, że ISS miała mieć wirówkę do wytwarzania sztucznego ciążenia, amerykański moduł mieszkalny, rosyjski segment paneli fotowoltaicznych. Niestety pieniążków i woli politycznej na to zabrakło. Tego samego obawiam się w przypadku ruszenia ISS Bis w kierunku Marsa czy gdziekolwiek poza system Ziemia-Ksieżyc  :(

No własnie, pamiętajmy, że projekt ISS przechodził potężną ilosc tzw.Revisions, głównie z powodu opóźnień rosyjskich, ale także "odkryć" Amerykanów, że jednak nie dadzą rady finansowo dorzucić chociażby CAM (Centrifuge Accomodation Module czyli wspomnianiej przez eko "wirówki" czy nadmuchiwanego Transhaba). Dodam, że planowany, pierwszy finish budowy ISS opiewał na rok .... 2005, a obejmowal wiecej modułów, nie uwzględniając katastrofy Columbii, ale to raptem 2,5 roku...natomiast teraz mamy rok 2016 a moduł NAUKA jeszcze na Ziemi, zresztą pewnie już do ISS nie dołączy, Rosjanie będą się starali go przechować na jakąs swoją, małą, nową stację orbitalną.
W każdym bądź razie ISS jest przykładem jednoczesnie wzorowej współpracy, ale rownież pasmem gigantycznych obsuw i niewątpliwie to samo czeka wszelkie inne duze projekty w przyszlosci. Jak ktos pisze, że jest szansa na bazę wokółksiężycową w roku 2030 to automatem należy dodać minimum 5 lat na sam etap planistyczny + 10 lat uwzględniając obsuwy, zmiany planów, nieprzewidziane zdarzenia (np.katastrofy zaopatrzeniowe itp.), wyjdzie raptem rok 2045 albo i 50...
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2016, 08:36 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 28, 2016, 08:35 »
Wszystkie te informacje, czyli szczegółową rozpiskę budżetu NASA, od jak dawna budowany jest SLS, koszty SLS czy szczegóły budżetu ESA, można znaleźć nie tylko w odpowiednich wątkach naszego Forum, ale także choćby na Wikipedii.

Dokładnie tak. Szczegóły budżetów, w tym formy finansowania (te w Europie są dość szczególne) są omawiane na tym forum w kilku wątkach z dużą ilością szczegółów. Robku, zachęcam do przejrzenia innych wątków. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 28, 2016, 08:35 »