Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 221320 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Dawn
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 19, 2011, 10:45 »
1) Zwróćcię uwagę na potężny grzbiet w prawej części zdjęcia Westy, gigantyczna formacja jak na takiej wielkości ciało niebieskie.
2) Również zwróćcie uwagę na nieregularność bryły Westy przy jej wielkości w porównaniu to chociażby mniejszego przecież Enceladusa. Od razu widać sposób w jaki ukształtowała się powierzchnia i sama bryła tego ciała.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:37 »
Jako laik zapytam - czemu Westa nie ma "kulistego" kształtu tylko bardziej nieregularny? Czy ma na to wpływ gazowego giganta??

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:57 »
Jako laik zapytam - czemu Westa nie ma "kulistego" kształtu tylko bardziej nieregularny? Czy ma na to wpływ gazowego giganta??

Znaczy się ma kulisty kształt! Jedyne, co nie jest u niej za bardzo kuliste, to okolice południowego bieguna, które prawdopodobnie były dawno temu grzmotnięte przez inną dużą planetoidę i wyrwały tam pewnie całkiem sporą dziurę - tak sporą, że niektóre małe planetoidy, które panoszą się teraz po układzie słonecznym są fragmentami płaszcza Westy.

http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/2011-01-07-westa.html

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 19, 2011, 13:04 »
1) Zwróćcię uwagę na potężny grzbiet w prawej części zdjęcia Westy, gigantyczna formacja jak na takiej wielkości ciało niebieskie.
To brzeg tego krateru, którego masy centralny jest widoczny na samym środku.

2) Również zwróćcie uwagę na nieregularność bryły Westy przy jej wielkości w porównaniu to chociażby mniejszego przecież Enceladusa. Od razu widać sposób w jaki ukształtowała się powierzchnia i sama bryła tego ciała.
Znaczy się ma kulisty kształt! Jedyne, co nie jest u niej za bardzo kuliste, to okolice południowego bieguna, które prawdopodobnie były dawno temu grzmotnięte przez inną dużą planetoidę i wyrwały tam pewnie całkiem sporą dziurę - tak sporą, że niektóre małe planetoidy, które panoszą się teraz po układzie słonecznym są fragmentami płaszcza Westy.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/2011-01-07-westa.html
Bardziej jajowaty, tzn nie osiągnęła równowagi hydrostatycznej.

Jako laik zapytam - czemu Westa nie ma "kulistego" kształtu tylko bardziej nieregularny? Czy ma na to wpływ gazowego giganta??
Obiekty lodowe stają się łatwiej kuliste niż skaliste.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 19, 2011, 13:04 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:16 »
Obiekty lodowe stają się łatwiej kuliste niż skaliste.

Toć pewien byłem, że akurat Westa jest skalniakiem. Właściwie to nadal jestem. Czy się mylę? :)

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:36 »
I dlatego ma mniej regularny kształt niż np Enceladus.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:53 »
I dlatego ma mniej regularny kształt niż np Enceladus.
O przepraszam. Źle zrozumiałem poprzednie wypowiedzi... Zmęczony po pracy :P.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 19, 2011, 18:05 »
Ładny ten kamyczek. Ciekawe czy znajdą tam jakiś lód na biegunie?  ;D
Ja już dziś nie mogę się doczekać orbitacji wokół Ceres....... Ciekaw jestem jaki kolor ma tamta skałka?  ;)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 19, 2011, 18:52 »
Ja już dziś nie mogę się doczekać orbitacji wokół Ceres....... Ciekaw jestem jaki kolor ma tamta skałka?  ;)

Hmm... będę trochę wścipski i spróbuję coś trochę ostudzić oczekiwania.

Zacznijmy od tego: http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/news/vesta.html

To są zdjęcia Westy i Ceres zrobione teleskopem Hubble'a:



Nie wiem jak na Wasze oczy, ale na moje oko zapowiadało się ciekawie, to znaczy jakieś dziwne kolory mają obie skałki na tych zdjęciach i myślałem że będzie jakaś ciekawa niespodzianka (a nie zwykła szara regolitowa skała), no i niestety była niespodzianka, ale w sensie negatywnym.... Westa okazała się zwykłym szaraczkiem jak wiele innych:



Dlatego nie spodziewałbym się czegoś ciekawszego na powierzchni Ceres.

A teraz ciekawostka, zdjęcia Plutona robione teleskopem Hubble'a:



Remind you of any? :)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 19, 2011, 19:00 »
Pogrzex spokojnie. Myślę, że najnowsze zdjęcie Westy jest czarno białe, gdyż nie jest jeszcze ono chyba obrobione  :) Przecież Merkurego fotki z Messengra sa też szare, mimo że na kolorowych zdjęciach jest on brązowy  :) Myślę, że za jakiś czas umieszczą kolorowe zdjęcia Westy.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 19, 2011, 19:01 »
A teraz ciekawostka, zdjęcia Plutona robione teleskopem Hubble'a:

To nie są zdjęcia :).

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Dawn
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 19, 2011, 19:55 »
Porównanie uzupełnione o Steins, Annefrank i Itokawę.

Offline Alferek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 19, 2011, 21:24 »
Kto ma odpowiednie okulary niech sobie obejrzy trójwymiarowy anaglif. To robi jeszcze lepsze wrażenie:
http://www.nasa.gov/images/content/571436main_pia14314b-43_946-710.jpg

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Dawn
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 19, 2011, 22:28 »
Anaglif jest źle zrobiony i nie ma żadnej głębi.

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Dawn
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 20, 2011, 00:55 »
Witam,
A teraz ciekawostka, zdjęcia Plutona robione teleskopem Hubble'a:

 aby zdjęcia Plutona (średnica kątowa ok. 0.1") były takiej jakości, to teleskop musiał by mieć zdolność rozdzielczą rzędu 0.002", a to odpowiada średnicy zwierciadła... >60 metrów !!  :o

 To zdjęcie (poniżej) jest jednym z najlepszych zdjęć Plutona - zwraca uwagę duża odległość Charona od Plutona (a przecież to zaledwie 1" !)


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 20, 2011, 00:55 »