Autor Wątek: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan  (Przeczytany 9405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
"Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« dnia: Lipiec 09, 2011, 17:20 »


Cytuj
Pale Blue Dot (pl. Błękitna kropka albo Bladoniebieska kropka) – fotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager 1 opuszczającą Układ Słoneczny.

Zdjęcie to jest wykonane z rekordowej odległości od Ziemi około 6,4 mld km (ok. 4 mld mil, ponad 43 j.a.)[1]. Zdjęcie to zainspirowało astronoma Carla Sagana do napisania w 1994 książki pod tytułem Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

14 lutego 1990 sonda Voyager 1, która znajdowała się już daleko poza orbitą Plutona i zrealizowała podstawowe cele misji podczas przelotu przez Układ Słoneczny, wykonała na polecenie z Ziemi szereg manewrów mających na celu reorientację kamer w kierunku centrum Układu Słonecznego, tak aby sfotografować planety Układu Słonecznego[2]. Na jednym ze zdjęć o dużej ziarnistości widać Ziemię jako błękitną kropkę.

Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu wąskokątnego aparatu fotograficznego z sondy przemieszczającej się 32° powyżej ekliptyki, z zastosowaniem niebieskiego, zielonego i fioletowego filtru. Wąskokątny aparat fotograficzny (w przeciwieństwie do szerokokątnych), w który wyposażona jest sonda Voyager 1, przeznaczony jest do fotografowania obszarów zawierających określone szczegóły. Ziemia na fotografii zajmuje obszar mniejszy od jednego piksela – około 0,12 piksela.

Sonda Voyager 1 wykonała także podobne zdjęcia Wenus, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, tworząc portret Układu Słonecznego. Ze względu na stosunkowo niewielką odległość kątową od Słońca niemożliwe było sfotografowanie Merkurego i Marsa. W wyniku zestawienia 60 zdjęć w mozaikę uzyskano portret Układu Słonecznego

Źródło
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2011, 21:43 »
Szukałem kiedyś tej książki. Niestety w języku polskim raczej ciężko ją zdobyć. Myślę nad zakupem wersji angielskiej. Właściwie to nigdy nie zamawiałem zagranicznych książek. Może macie jakieś propozycje - szybkie i bezpieczne?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2011, 21:59 »
Szukałem kiedyś tej książki. Niestety w języku polskim raczej ciężko ją zdobyć. Myślę nad zakupem wersji angielskiej. Właściwie to nigdy nie zamawiałem zagranicznych książek. Może macie jakieś propozycje - szybkie i bezpieczne?

A ja akurat posiadam tą książkę w swoich zasobach:) książka jest naprawdę świetna chociaż dużo w niej filozoficznych przemyśleń (to trochę nie mój gust;) a co do możliwości jej zdobycia to choćby na allegro są teraz dwie wystawione:

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2011, 22:22 »
Rzeczywiście teraz są. Hmm być może się skuszę :).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2011, 22:22 »

Offline Endeavour

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2011, 23:59 »
Witam wszystkich :). Jestem nowy na tym forum więc przy okazji chciałbym właśnie się przywitać. Mam 18 lat i chodzę technikum. Kosmosem trochę już się interesuje (w sumie od dziecka).

Co do tematu, jeśli ktoś nie wie o czym dokładniej jest książka przytoczę tutaj dwa fragmenty z książki (nie wiem czy ktoś wcześniej je dawał, jeśli się powtarzają przepraszam za to ;])




Osobiście miałem okazję książkę czytać i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Trochę i filozofii i mówienia, że nic nie znaczymy, podróż po naszym układzie słonecznym z opisem niesamowitych światów oraz "podsumowanie" misji Voyagerów. Jak dla mnie jedna z lepszych książek jakie czytałem :). Pozdrawiam.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2011, 18:12 »
Bardzo lubię słuchać słów Carla Sagana. Podejrzewam, że niektórzy na forum również. Dlatego wrzucam kilka krótkich filmików, w których to możemy posłuchać tego zasłużonego naukowca i popularyzatora nauki:






Jeśli komuś ciągle mało to ten gość http://www.youtube.com/user/callumCGLP ma playliste "Carl Sagan Tribute Series" (dwadzieścia filmików po 10 minut każdy).

Edit: Kolejny filmik - "Gift of Apollo"
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2011, 19:20 wysłana przez Szaniu »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2018, 09:31 »
Czyżby szykowało się drugie polskie wydanie ,,Błękitnej Kropki" Carla Sagana?

http://www.empik.com/blekitna-kropka-sagan-carl,p1179773056,ksiazka-p

Podobno data premiery to 26 marca 2018 roku. Ja czytałem ,,Błękitną Kropkę" około 2000 r z pierwszego wydania firmy Prószyński i Spółka:

http://www.proszynski.pl/Blekitna_kropka__Czlowiek_i_jego_przyszlosc_w_kosmosie-p-316-.html

Pierwsze polskie wydanie jak na realia przełomu wieków było bardzo dobre. Treściwy tekst wzbogacony licznymi ilustracjami zarówno twórczości space art jak i zdjęciami wykonanymi przez sondy i statki kosmiczne. Książka została napisana w 1994 roku więc pewne sprawy mogą być nieaktualne np. plany misji Mars 96 przemianowanej na Mars 90. Jednak przemyślenia autora dotyczące przyszłości ludzkości w kosmosie są i będą na zawsze aktualne. Ciekawe czy drugie wydanie tej książki będzie dorównywać szatą graficzną pierwszemu wydaniu.

Offline mixmin

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2018, 14:55 »
Właśnie wczoraj zamówiłam w Empiku tę książkę, chociaż muszę przyznać, że troszkę się na nią naczekałam. Wiadomo, tak jak kolega wyżej, nie miałam ochoty ryzykować na sprowadzanie jej zza granicy (chociaż angielska wersja kusi, oj kusi). Ale fajnie będzie mieć nówkę wersję, bo z pewnością będę do niej wracała wieeele razy. Jest nieziemska, dosłownie! ;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2018, 00:55 »
Klasyka  dobrej książki- polecam!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2018, 07:26 »
Właśnie wczoraj zamówiłam w Empiku tę książkę, chociaż muszę przyznać, że troszkę się na nią naczekałam. Wiadomo, tak jak kolega wyżej, nie miałam ochoty ryzykować na sprowadzanie jej zza granicy (chociaż angielska wersja kusi, oj kusi). Ale fajnie będzie mieć nówkę wersję, bo z pewnością będę do niej wracała wieeele razy. Jest nieziemska, dosłownie! ;)


A jak z grafiką nowego wydania książki? Bo w starej była bardzo dobra. Widniały zdjęcia kosmosu wykonane m.in. przez Teleskop Hubblea, sondy kosmiczna w szczególności Voyagery. Było też dużo obrazów art space np. Pata Rawlingsa czy Don Davisa  :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2020, 11:24 »
A jak z grafiką nowego wydania książki? Bo w starej była bardzo dobra. Widniały zdjęcia kosmosu wykonane m.in. przez Teleskop Hubblea, sondy kosmiczna w szczególności Voyagery. Było też dużo obrazów art space np. Pata Rawlingsa czy Don Davisa  :)

Jest tak jak mówisz :). Książka wydana w wysokiej jakości druku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: "Pale Blue Dot" - Carl Sagan
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2020, 11:24 »