Autor Wątek: Dragon C2+  (Przeczytany 200186 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #375 dnia: Maj 23, 2012, 02:36 »
Jeszcze taka mała ciekawostka związana z F9/Dragon - w ostatnią sobotę miałem dyżur w muzeum. Ruch był bardzo słaby, bo akurat w Cocoa Beach odbywały się zawody tych strasznie szybkich łodzi. I w końcu ktoś się pojawił, a że byłem strasznie spragniony widoku żywego człowieka to zacząłem ich zagadywać. Czteroosobowa rodzina, 13-14 latek, młodsza córka i dwoje rodziców (kobieta była nawet niezła). I okazało się że wycieczkę na Florydę fundnął im SpaceX - eksperyment tego dzieciaka jest z jednych które dziś poleciały w kosmos. W sumie to miałem kupę frajdy pokazując im muzeum, bo interesowało ich to co mnie - przy silniku RS-56-OBA spędziliśmy chyba ze 30 minut zaglądając w każdy jego zakamarek i śledząc dokładnie którędy przepływał LOX a którędy RP-1, gdzie są turbiny, gdzie jest komora spalania (wszyscy wsadzali głowę do dyszy żeby zobaczyć w jaki sposób wstrzykiwane jest paliwo do komory) itp. Mam nadzieję że jak ten dzieciak za 30 lat stanie się światowej sławy naukowcem, to będzie pamiętał rozczochranego emigranta który mu pokazał jak ten silnik działał ;)
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #376 dnia: Maj 23, 2012, 02:39 »
Swoje oświadczenie wydał też biały dom, a dokładniej Bill Gerstenmaier, szef operacji kosmicznych w Waszyngtonie:

"Miałem przyjemność współpracować z wieloma fantastycznymi zespołami na przylądku Canaveral, którym udało się stworzyć mnóstwo niesamowitych rakiet i wystrzelić niesamowite rzeczy. I muszę powiedzieć ci, drogi zespole SpaceX, nie da się lepiej tego zrobić od was. Fenomenalna robota!"

W muzeum mamy małą wystawkę ufundowaną przez SpaceX i jednym z jej elementów jest zdjęcie Muska i Obamy na LC-40.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #377 dnia: Maj 23, 2012, 03:36 »
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #378 dnia: Maj 23, 2012, 18:21 »
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).

A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #378 dnia: Maj 23, 2012, 18:21 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #379 dnia: Maj 23, 2012, 18:39 »
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).

A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?

Wszystkie dzisiejsze testy i manewry (abort, free drift) zostały wykonane z sukcesem! W piątek o 14:06 CEST powinno dojść do uchwycenia :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #380 dnia: Maj 23, 2012, 19:05 »
Wszystkie dzisiejsze testy

Wczorajsze ;) Testy zakończyły się o 17 mojego czasu wczoraj = nawet w Polsce było jeszcze "wczoraj" :)
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #381 dnia: Maj 23, 2012, 19:08 »
A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?

Z dokumentów SpaceX wynika że cały dzisiejszy dzień Dragon będzie wyrównywał orbitę z eliptycznej do kołowej i doganiał ISS. Ciekawa zabawa będzie dopiero jutro, kiedy to przeleci wokół ISS wlatując dwukrotnie w obszar komunikacji ze stacją. A prawdziwa zabawa zacznie się w piątek:
http://florydziak.blogspot.com/2012/05/jak-bedzie-wygladao-podejscie-dragona.html
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #382 dnia: Maj 23, 2012, 19:09 »
Co popycha Dragona na orbicie?

http://florydziak.blogspot.com/2012/05/co-popycha-dragona-na-orbicie.html

P.S. Przejrzałem internet i chyba tylko ja jeden zrobiłem przyzwoite zdjęcie silniczkom Draco ;)
Zapraszam na mój blog :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #383 dnia: Maj 23, 2012, 21:24 »
Wszystkie dzisiejsze testy

Wczorajsze ;) Testy zakończyły się o 17 mojego czasu wczoraj = nawet w Polsce było jeszcze "wczoraj" :)

Oczywiście, wczorajsze, przepraszam.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #384 dnia: Maj 23, 2012, 22:18 »
SpaceX zatweetował że Dragon goni stację:
https://twitter.com/spacex/status/205384230593765377
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #385 dnia: Maj 24, 2012, 04:10 »
Pierwsze manewry odbędą się dziś o 10 ranu Waszego czasu (4 AM u mnie, 1 AM w Kalifornii)
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #386 dnia: Maj 24, 2012, 08:43 »
Jest już relacja na NASA TV - kto może oglądać, ten niech relacjonuje!

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #387 dnia: Maj 24, 2012, 08:49 »
Elon: "About 110 miles away and the spacecraft is now in direct communication with the space station."

Na godzinę 09:58 CEST, a następnie 10:43 CEST zaplanowane są dwa odpalenia silników Dragona. W efekcie manewrów pojazd ma dotrzeć do punktu znajdującego się 2,5 km poniżej ISS.
GG 8698011

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #388 dnia: Maj 24, 2012, 09:00 »
Elon: "About 110 miles away and the spacecraft is now in direct communication with the space station."


Wcześniej Elon podał też, że"

"The President just called to say congrats. Caller ID was blocked, so at first I thought it was a telemarketer :)"
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #389 dnia: Maj 24, 2012, 09:36 »
Dragon znajduje się obecnie 100 km od ISS i 9,5 km poniżej orbitalnej placówki. Trwają przygotowania do odpalenia silników, mających umożliwić manewr randez-vous.
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #389 dnia: Maj 24, 2012, 09:36 »