Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213528 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #225 dnia: Wrzesień 17, 2018, 08:54 »
Niestety nadal widzę tam udział Rosjan, którzy są gwarancją przeciągania terminów niczym gumy od majtek. Mam nadzieję, że Roskosmos nie weźmie w tym projekcie udziału.
I tak przy okazji oglądając projekt tej stacji - nie wyobrażam sobie by taka (tzn. ta konkretnie czy poobna) konfiguracja miała kiedykolwiek zostać skierowana np. w pobliże Marsa. Co prawda Battlestar Galactica nie trzeba zaraz budować, ale te kilka puszek to - imho - stanowczo za mało aby rzucać się w rejon marsjański.
i jeszcze jedno pytanie - jak planuje się rozwiązać ekranowanie  modułów ze względu na poziom promieniowania kosmicznego i słonecznego? Jakies, hmm...nadmuchiwane i wypełniane następnie płaszcze wodne?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #226 dnia: Wrzesień 17, 2018, 09:08 »
Po tym jak Rosja splunęła amerykanskim astronautom w twarz oskarżając ich ostatnio o wiercenie dziur w Sojuzie nie powinni ich brać do jakichkolwiek wspólnych projektów.

velo

  • Gość
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #227 dnia: Wrzesień 17, 2018, 10:18 »
Dla Rosjan przewidywana jest na razie tylko większa śluza powietrzna, bez której stacja może się obyć na początkowym etapie.

Pozwoli to im zachować twarz. Elementy z USA i ESA będa latały a Rosjanie będą w programie "a nasz moduł leci już za pół roku"

Jednocześnie jak akcje typu "amierikanskije" wiercenie w Sojuzie będą się powtarzać, to rzeczywiście widzę tu możliwość częściowego ograniczania współpracy

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 17, 2018, 12:06 »
Ich oskarżenia pod adresem Amerykanów pokazują dobitnie jakimi sfrustrowanymi ludzikami są dzis panowie zarządzający agencją kosmiczną w putinowskim kraju. Totalny brak kasy (chociaż na wojsko to mają) rodzi tego typu idiotyzmy, w końcu Amerykanie wiercili te otwory "celowo" by załatwić wyłącznie ruskich kosmonautów... NASA powinna po ISS zerwać jakiekolwiek, nawet sladowe próby współpracy z ruskimi a zaprosić do współpracy Chińczyków, którzy przynajmniej nie sieją (na razie) w tej materii fermentu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 17, 2018, 12:06 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #229 dnia: Wrzesień 17, 2018, 20:23 »
I tak przy okazji oglądając projekt tej stacji - nie wyobrażam sobie by taka (tzn. ta konkretnie czy poobna) konfiguracja miała kiedykolwiek zostać skierowana np. w pobliże Marsa.

Skąd informacja, że LOP-G mogłaby zostać skierowana w pobliże Marsa? Poproszę o źródło, bo to mocno rewolucyjne :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #230 dnia: Wrzesień 24, 2018, 23:38 »
Odnośnie budowy LOP-G





Czy ja dobrze doczytałem, i będzie jakiś lądownik, którym będą pobierane próbki z powierzchni Księżyca?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #231 dnia: Wrzesień 25, 2018, 09:00 »
Chodzi ci o sample return vehicle? Też tego wcześniej nie widziałem.
Te grafiki to są bardziej wizje i koncepcje. Większość z elementów nie została nawet zaakceptowana jeszcze.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #232 dnia: Wrzesień 25, 2018, 09:17 »
Też widziałem tę wersję z lądownikiem/powrotnikiem, ale taka opcja zapewne dojdzie w dużo późniejszej fazie budowy i eksploatacji stacji wokółksiężycowej. Na razie nie ma na to pieniędzy, chociaż moim zdaniem stacja LOP-G powinna mieć taki element bezwarunkowo.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #233 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:21 »
Ale takie sample return nie jest głupim pomysłem:
- komercyjny łazik sobie drepta po okolicy i zbiera próbki
- mały pojazd sample return jest w bezpiecznym miejscu i czeka na łazik
- łazik wrzuca próbki do pojazdu sample return
- pojazd sample return sprowadza próbki do LOP-G.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #234 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:29 »
Oczywiscie, ze nie jest, wtedy tak naprawdę w dużej mierze LOP-G miałaby zresztą sens. Zresztą - przerabialismy to już - krążąc wokół Księżyca bez możliwosci jego badań powierzchniowych - olbrzymia strata dla nauki. To są tylko jednak gdybania na etapie, na którym jestesmy jeszcze daleko od pierwszej misji montażowej, także zobaczymy po roku 2028 albo i później czy wogóle komus się zechce wyłożyć pieniądze na tego typu przedsięwzięcie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #235 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:35 »
Nie wiem czy pamiętacie, że ciągle istnieje ISECG, który jakoś tam ma koordynować międzynarodową współpracę, w tym z LOP-G: http://www.globalspaceexploration.org/wordpress/
W tej chwili nie mam pod ręką ich materiałów na temat lądowników, ale jeszcze w 2017 był rozpatrywany lądownik dwustopniowy składający się z jednorazowego DM (Descent Module) napędzanego Metan/LOX i przygotowywanego przez JAXA i AM (Ascent Module) wielokrotnego użytku napędzanego MMH/NTO przygotowywanego przez ESA.
Najpierw miała być wersja mniejsza - demonstrator technologii. Potem większa ok. 35t w tym (AM - 9.9t).
Sam DM miał mieć możliwość dostarczyć z LOP-G na powierzchnię Księzyca załogowy AM lub zamiast niego ładunek do 10t. Jak znajdę, to podeślę dalsze szczegóły.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #236 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:37 »
Fajnie! Poszukaj! Warto sprawdzić jaki jest status tej inicjatywy. :)

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #237 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:53 »
Na początek proponuję przejrzeć ISECG Global Exploration Roadmap (3rd edition) z ich strony http://www.globalspaceexploration.org/wordpress/wp-content/isecg/GER_2018_small_mobile.pdf,
a potem, co szczególnie polecam:
 https://pdfs.semanticscholar.org/presentation/9eae/3e52220c8d0f18e293efcf878093cd3e734c.pdf
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2018, 12:06 wysłana przez ah »

velo

  • Gość
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #238 dnia: Wrzesień 25, 2018, 13:06 »
Z tego co kojarzę, powyższe grafiki pojawiły się w materiałach Anatolija Zaka, który dużo raportował na temat spotkań grup roboczych LOP-G. Dlatego wydaje mi się, że może być to materiał pół oficjalny

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #239 dnia: Wrzesień 25, 2018, 13:39 »
Od przynajmniej kilku miesięcy pojawia się ten lądownik na grafikach. Problem w tym, że nie ma żadnej oficjalnej specyfikacji LOP-G. Przynajmniej ja o niej nie wiem.

Prace nad małym lądownikiem księżycowym są prowadzone już od dobrych kilka lat w ramach programu NASA Lunar CATALYST - mamy gdzieś na Forum wątek. Jego celem jest budowa komercyjnego lądownika. Nie jestem pewien, ale zdaje się, że przechodzi on do etapu finansowania, tzn. przetarg jest na etapie ogłoszenia przez NASA RFI. Ale nie jestem tego pewien - trzeba by poszukać.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #239 dnia: Wrzesień 25, 2018, 13:39 »