Autor Wątek: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku  (Przeczytany 4690 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 26, 2022, 07:59 »
Może to nieco drastyczne pytanie ktoś już tu zadał, ale czy wiadomo od jakich obrażeń zginęli obaj autorzy SONDY?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline K.

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 50
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 30, 2022, 19:40 »
...czy wy troszkę nie przesadzacie?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2022, 11:50 »
Jak ten czas leci... właśnie mijają 33 lata, jak 29 września 1989 r. w wypadku samochodowym zginęli Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, twórcy programu "Sonda".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2022, 13:04 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2022, 18:59 »
Cześć.

Zgodnie z coroczną tradycją pojechałem dziś odwiedzić miejsce wypadku (dopiero wczoraj wieczorem wróciłem do kraju, nie było możliwości zjawić się tam 29 września), jak zwykle z krótką modlitwą i aby zapalić znicze w imieniu swoim oraz wszystkich, którzy duchem przyłączają się w tych dniach do wspomnień o SONDZIE. W tym roku towarzyszyły mi córki. To miłe kiedy dzieci chcą choć trochę dzielić z ojcem ważne wspomnienia  :)

Poniżej krótka relacja zdjęciowa. Widok od skrzyżowania ul. Rybnickiej (droga 935) i ulicy Kobylskiej, w stronę krzyża:




Przy krzyżu:







Na koniec krótki, na razie surowy, film:



Jeśli chcielibyście wybrać się tam samochodem warto zaparkować w ul. Kobylskiej i przejść kilkadziesiąt metrów piechotą.

Do zobaczenia za rok :)
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2022, 19:37 wysłana przez Radek68 »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2022, 18:59 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2022, 19:39 »
Jak ten czas leci... właśnie mijają 33 lata, jak 29 września 1989 r. w wypadku samochodowym zginęli Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, twórcy programu "Sonda".

Faktycznie jak ten czas pędzi...z autorami "Sondy" zginął także kierowca Andrzej Gieysztor.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 02, 2022, 14:22 »
pojechałem dziś odwiedzić miejsce wypadku

Dziękuję Ci Krzysztofie.
Dla mnie to drugi koniec Polski, więc niestety świeczki tylko wirtualne, ode mnie.
🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯
The Dark Side of the Moon

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 03, 2023, 22:38 »
Jak zwykle z opóźnieniem, jednak byłem na miejscu i w tym roku, aby podtrzymać tradycję. Dotarłem tym razem 1 października. Zostałem bardzo miło zaskoczony nieco większą liczbą zniczy! Jak widać pamięć nadal zmusza kilka osób aby spalić ten stary smutek w wosku... Kiedyś pojadę na Wszystkich Świętych, może wtedy płonie tam jeszcze więcej światełek? Powspominałem, pomodliłem się, zapaliłem świeczki od wszystkich miłośników SONDY, którzy nie mogli przybyć i wróciłem do domu.

W tym roku postanowiłem nawiązać do swojego filmu sprzed 10 lat i zmontowałem bardzo podobne wideo aby można było łatwo porównać zmiany jakie zaszły wokół miejsca wypadku:




Załączam także dwie fotki.



Pozdrawiam. Do zobaczenia za rok :)
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2023, 22:40 wysłana przez Osfald »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 05, 2023, 10:46 »
Pisałem już na "jutubie", dziękuję Krzysztofie. 🕯🕯🕯
Niesamowite jest to, że po 34 latach od tej tragicznej śmierci nadal odnajdywane są kolejne odcinki SONDY.
The Dark Side of the Moon

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 06, 2023, 20:44 »
Ja także nie liczyłem za bardzo na nowe odcinki, a jednak miło się czasem przekonać, że nie zawsze mam rację :D
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 07, 2023, 18:19 »
Z tego co się dowiedziałem, to te ostanio odnalezione odcinki, to są nagrania z kaset U-Matic z kapitanatu portu (Gdańsk lub Szczecin). Kasety dawane były marynarzom na rejsy, głównie te dalsze. Oczywiście od dziesięcioleci już się tak nie robi, ale kasety zostały i takie jest pochodzenie tych kaset.
The Dark Side of the Moon

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 30, 2023, 11:38 »
Widzę, że zrobili tam piękną ścieżkę rowerową. Wiele lat temu (gdy odwiedziłem to miejsce) to było tam pełno krzaków i generalnie średnio dostępny teren.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 04, 2023, 20:15 »
Tak, stan tej drogi nie zmieniał się przez dziesięciolecia. Dopiero ostatnia przebudowa (w zasadzie zrobili tę drogę na nowo) doprowadziła ją do formy jaką można podziwiać od 2 lat. Wrzucam na kanał regularnie filmy z corocznych odwiedzin. Łatwo porównać.
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline Elsoft

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 05, 2023, 21:45 »
Zgadza się, ścieżka jest. Przymierzam się żeby znowu odwiedzić to miejsce, Jest okazja bo kawałek dalej powstała zagroda dla żubrów. Jeśli ktoś będzie w pobliżu to zapraszam... https://raciborz.naszemiasto.pl/zubry-dotarly-juz-do-raciborza-w-brzeziu-powstala-specjalna/ar/c1-9478351
 
„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”.  [Stanisław Lem]

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wypadek autorów SONDY - 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 05, 2023, 21:45 »