Autor Wątek: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016  (Przeczytany 11579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 14.10.2016
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2016, 00:33 »
Jak nie Matthew to Nicole ::)

Cytuj
Orbital ATK and NASA have rescheduled the launch of the OA-5 CRS mission for Sunday, October 16, 2016, with a launch time of 8:03 p.m. EDT, due to an updated weather forecast of tropical storm Nicole's projected impact on a required range tracking asset in Bermuda.

The tropical storm Nicole is expected to become a hurricane prior to reaching the Bermuda on Thursday, October 13th. The range has implemented all protocols to secure the facility from the approaching storm. The Antares rocket and Cygnus spacecraft are in the final stages of integration and will roll to the pad later this week.

This updated schedule is still subject to the completion of all remaining pre-launch testing and operational activities, as well as acceptable weather conditions prior to and during launch operations.
http://www.orbitalatk.com/news-room/feature-stories/OA5-Mission-Page/default.aspx?prid=180

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 15.10.2016
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2016, 08:03 »
W locie tym (jak i w poprzednim) na zewnątrz Cygnusa umieszczony został dyspenser, z którego po odcumowaniu od ISS wyrzucone zostaną cztery nanosatelity Lemur-2.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23208
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 15.10.2016
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2016, 18:20 »
Kolejna obsuwa startu, net 17.10 o 00:03 utc

Chyba tym razem to już ostatnia przed rozpoczęciem procedur startowych? Kolejne opóźnienie może nastąpić - lub nie - już podczas odliczania do startu?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2016, 14:01 »
Wczoraj przewieziono rakietę na wyrzutnię:

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2016, 14:01 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 14, 2016, 22:38 »
Go for launch :)

CAPCOM reported to the crew during the evening DPC that Cygnus was go for launch on Sunday.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 15, 2016, 00:28 »
Pogoda idealna, daje 95% szans na start. Tymczasem Antares od kilku godzin już pionowo na wyrzutni:



Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/sets/72157675077859356/


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 15, 2016, 13:21 »
To nie tylko pierwszy start Antaresa, zresztą mocno przekonstruowanego. To także powrót do startów z tej wyrzutni po eksplozji, która zdarzyła się już prawie dwa lata temu.

Czy na zdjęciu ta konstrukcja na pierwszym planie po lewej, to coś nowego w budowie, czy rekonstrukcja po zniszczeniach sprzed dwóch lat?

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 15, 2016, 19:01 »
Czy na zdjęciu ta konstrukcja na pierwszym planie po lewej, to coś nowego w budowie, czy rekonstrukcja po zniszczeniach sprzed dwóch lat?
Jeszcze lepiej :) Ta konstrukcja (mobilny hangar) to pozostałość po teście MLAS z 2009 roku:

http://www.rubbusa.com/case-studies/architectural/wallops-island-flight-facility.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 15, 2016, 23:10 »
Czy na zdjęciu ta konstrukcja na pierwszym planie po lewej, to coś nowego w budowie, czy rekonstrukcja po zniszczeniach sprzed dwóch lat?
Jeszcze lepiej :) Ta konstrukcja (mobilny hangar) to pozostałość po teście MLAS z 2009 roku:

http://www.rubbusa.com/case-studies/architectural/wallops-island-flight-facility.htm

Dzięki za te informacje!

Czy to znaczy, że test MLAS-a był przeprowadzony na tej samej wyrzutni, którą teraz używa Orbital ATK? (Coś mi się troszkę kojarzy, że to ATK, wówczas jeszcze bez Orbitala, robił MLAS-a?)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 16, 2016, 19:17 »
Według ćwierknięć Jeffa Fousta, start przełożony na poniedziałek 17 października, godz. 23:40 UTC.

Powód: "ground support equipment issue."

Szanse pogodowe na nowy termin: 90%.

https://twitter.com/jeff_foust

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 16, 2016, 20:10 »
Coś ten Antares nie może się zebrać do lotu :)

W związku z tą obsuwą ciekawa kwestia:
If the launch is delayed, the Cygnus will wait until after the Oct. 21 docking of a Soyuz spacecraft carrying three new ISS crew members. Joel Montalbano, NASA space station deputy manager, said that, even in a worst-case scenario, the Cygnus could loiter in orbit for more than 20 days after launch.

Z innych ciekawostek, Cygnus miał ze sobą zabrać balast, jednak w związku z awarią Falcona i spodziewanymi opóźnieniami w lotach Dragona część sprzętu przerzucono w to miejsce do statku Orbitala.

Na pokładzie Cygnusa po razk kolejny znajdzie się eksperyment Saffire (zachowanie ognia w nieważkości) oraz jak wspominano już wcześniej cztery cubesaty Lemur. Po odłączeniu od stacji Cygnus wzniesie sie 45 km powyżej orbity ISS i dopiero wtedy wypuści cubesaty - ma to wydłużyć czas ich pracy do 3 lat w porównaniu do 6-12 miesięcy przy uwolnieniu z ISS.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 16, 2016, 20:12 »
Czy to znaczy, że test MLAS-a był przeprowadzony na tej samej wyrzutni, którą teraz używa Orbital ATK? (Coś mi się troszkę kojarzy, że to ATK, wówczas jeszcze bez Orbitala, robił MLAS-a?)
Wydaje mi się, że ten test był przeprowadzony ze specjalnego stanowiska obok wyrzutni, dokładnie w tym miejscu gdzie teraz stoi ta konstrukcja. Od tamtego czasu wyrzutnia 0A została dość poważnie przebudowana. Natomiast czy ATK maczał palce w tym teście nie wiem, ale raczej się o nich nie wspomina:

Cytuj
NESC partners in the MLAS effort include Northrop Grumman Corporation. The company developed and produced the MLAS composite fairing, fins, drag plates, and motor cage structure. Company personnel based in Wallops Island, Va., performed the structures and mechanism assembly as well as providing vehicle integration and flight test support. Northrop Grumman's subcontractor, Ensign Bickford Aerospace and Defense, Simsbury, Conn., provided pyrotechnic separation system mechanisms. Jacobs Technology, Tullahoma, Tenn., and partner Airborne Systems, Santa Ana, Calif., provided landing systems design and support.

Wallops contractors who supported the demonstration include Hawk Institute for Space Sciences, Computer Sciences Corporation, VT Griffin and Honeywell Technical Solutions, Inc. The NASA Sounding Rocket Operations Contract (NSROC) based at Wallops also provided support.
http://phys.org/news/2009-07-nasa-successfully-alternate-abort-astronaut.html

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 16, 2016, 20:15 »
http://blogs.nasa.gov/spacestation/2016/10/16/orbital-atk-launch-postponed-24-hours/

Cytuj
Today’s launch of Orbital ATK’s Antares rocket is postponed  24 hours  due to a ground support equipment (GSE) cable that did not perform as expected during the pre-launch check out. We have spares on hand and rework procedures are in process. The Antares and Cygnus teams are not currently working any technical issues with the rocket or the spacecraft.

The launch is now scheduled for October 17 at 7:40 p.m. EDT.

Czyli dopiero jutro o 23:40 UTC a we wtorek o 01:40 CEST naszego czasu!

Sorki: faktycznie 01:40 ;-)
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2016, 23:44 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23208
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 16, 2016, 20:22 »
A już się przygotowywałem do dłuugiej nocki! :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 16, 2016, 21:05 »
Czyli dopiero jutro o 23:40 UTC a we wtorek o 02:40 CEST naszego czasu!

A nie o 01:40 CEST?

Natomiast czy ATK maczał palce w tym teście nie wiem, ale raczej się o nich nie wspomina

Masz rację. Poszperałem właśnie i okazało się, że ATK zgłaszając do programu CCP rakietę Liberty i kompozytową kapsułę załogową, chciał zastosować do niej MLAS-a. Stąd moje mylne skojarzenie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rakieta Antares: return-to-flight | Cygnus OA-5 | 17.10.2016
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 16, 2016, 21:05 »