Autor Wątek: S Cristoforetti - 26.04.1977  (Przeczytany 17732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
S Cristoforetti - 26.04.1977
« dnia: Grudzień 27, 2012, 12:16 »
Hej hej

Ekipie z Kosmonauty udało się złapać Samanthę Cristoforetti z ESA / ASI.
Astronautka zgodziła się na zdalny wywiad dla nas i stwierdziliśmy, że większość pytań najlepiej niech padnie ze strony użytkowników forum.

Wyselekcjonujemy Wasze najciekawsze pytania i poślemy dalej :-)
To taki mały bonus świąteczny od nas.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2012, 12:37 »
Świetny pomysł!

Samantha Cristofretti to astronautka, która w 2014 roku poleci na ISS na długoterminowy lot. Wejdzie w skład Ekspedycji 42 i 43.

Moim zdaniem warto ją spytać czy uważa, że kiedyś poleci dalej niż tylko ISS - w świetle wejścia Europy do budowy MPCV Orion brzmi to sensownie. :)

Velo - do kiedy można przesyłać pytania? Coś zaproponuję... :)

velo

  • Gość
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2012, 12:39 »
Pytania zbieramy do soboty do 22:00 :)

Mnie też to interesuje czy zamierza zostać w ESA tak długo by polecieć w jakiejś misji eksploracyjnej :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2012, 12:42 »
Moja propozycja;)

Czy uważa, że Europa powinna dążyć do własnego programu załogowego?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2012, 12:42 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2012, 11:03 »
Przypominam,że do jutra czekamy na pytanka. :)

Czy warto zadać pytanie o proces selekcji i późniejszego treningu astronautycznego? Jak uważacie?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2012, 18:54 »
Moje pytanie:

Czy przy przydziałach do lotów są w jakiś sposób brane kryteria narodowościowe, choćby nieformalnie?

PS. Chyba nie warto pytać o rzeczy ogólne, na które można znaleźć odpowiedzi w internecie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2012, 18:58 wysłana przez JSz »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2012, 21:43 »

NASA planuje, tzn. coś tam wspomina o stacji kosmicznej w punkcie L2. Czy ESA też uczestniczyłaby w takim projekcie?

Czy ESA ma jakiś duży projekt w który chciałaby się zaangażować po ISS?

Czemu ESA nie dąży do większej niezależności i samowystarczalności, tylko szuka współpracy z NASA czy Rosjanami?

NASA buduje przeróżne urządzenia, maszyn, np. SEV, lądownik morfeusz, moon rover i wiele innych o których nigdy nie słyszałem, czy ESA też buduje prototypy takich urządzeń? Jeśli tak to jakie?

Czy po udanym lądowaniu i jak na razie dużym sukcesie curiosity, władze ESA nie zapragnęły zorganizowanie równie spektakularnej misji?

Dlaczego w europie tak ciężko jest się dogadać odnośnie powołania do życia programu załogowego?

I nie wiem czy to trochę nie na wyrost, ale jak ESA zapatruje się na SKYLONA, czy jeśli ta maszyna powstanie, planują jego zakup i eksploatację? Czy będzie on wykorzystywany tylko do transportu towarów? czy też ludzi?


Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2012, 22:30 »

NASA planuje, tzn. coś tam wspomina o stacji kosmicznej w punkcie L2. Czy ESA też uczestniczyłaby w takim projekcie?

Czy ESA ma jakiś duży projekt w który chciałaby się zaangażować po ISS?

Czemu ESA nie dąży do większej niezależności i samowystarczalności, tylko szuka współpracy z NASA czy Rosjanami?

NASA buduje przeróżne urządzenia, maszyn, np. SEV, lądownik morfeusz, moon rover i wiele innych o których nigdy nie słyszałem, czy ESA też buduje prototypy takich urządzeń? Jeśli tak to jakie?

           
Dlaczego w europie tak ciężko jest się dogadać odnośnie powołania do życia programu załogowego?

I nie wiem czy to trochę nie na wyrost, ale jak ESA zapatruje się na SKYLONA, czy jeśli ta maszyna powstanie, planują jego zakup i eksploatację? Czy będzie on wykorzystywany tylko do transportu towarów? czy też ludzi?

   .... zaloz ze wszystko bedzie przebiegac jak w przypadku budowy ISS. ESA juz zaklada, ze zamiast ATV bedzie budowac modul silnikowy do Aresa.
Czy po udanym lądowaniu i jak na razie dużym sukcesie curiosity, władze ESA nie zapragnęły zorganizowanie równie spektakularnej misji?
To bylby nowy ISS, nie wiadomo czy bedzie to L1 czy L2, wszystko na razie jest na papierze i w fazie decyzji. Niezaleznosc jest fajna dopoki nie przychodza rachunki;-)
Bez wsparcia ESA amerykanie moga pomarzyc tylko o nastepnej stacji niewazne czy w L2 czy gdzie indziej. Skylon to za 20 lat bedzei mozna brac powazniej.
Na teraz mozna liczyc tylko na powtorke ISS, jak dobrze pojdzie w L2 jak zle, powtorka bedzie na LEO, za to z mniejszym udzialem badawczym wiekszym amerykasnkim i komercyjno-wojskowym. Nie sadze aby ta pani cos mogla wiecej powiedziec na ten temat. Ale mozan ja spytac do czego trenuje. Np. czy jest to start zalogowego Sojuza z kourou;-) Cyz ma zapewnione wsparcie psychologow zwiazane z dosc emocjonujacym zajeciem. Ciekawe czy nie obawia sie, ze nei wytrzyma patrz Lisa Nowak (przeladowana emocjonalnie) czy pani Heidegere (proba samobojcza? do weryfikacji) czy nie obawia sie zwiekszonych dawek promieniwania, raka (parz Sally Ride/Janice Voss)  Ciekawe jakie dawki sa dopuszczalne w ESA w porownaniu do NASA czy rosji? Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2012, 01:56 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2012, 23:07 »
Magiczny: Są to pytania, na które też bardzo chciałbym znać odpowiedzi! Ale obawiam się, że początkująca astronautka nie jest osobą, która mogłaby na nie odpowiedzieć wystarczająco konkretnie.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2012, 23:16 »
Nie wiem jak idzie budowa Skylona, ale daty wejścia do służby, jakie można znaleźć w necie, oscylują pomiędzy rokiem 2019 a 2022. Wiec może nie są to aż tak odległe czasy jak dwie dekady.

Odnośnie większej samodzielności ESA, to Rosjan i Chińczyków na to stać, a europy nie?
Po zakończeniu działalności ISS, Rosjanie mówią o budowie własnej stacji. To samo tyczy się Chin, które też planują budowę całkiem sporej stacji.
Jeżeli ich na to stać i są w stanie to zrobić, to ESA też mogłaby być bardziej samodzielna.
Oczywiście ja nie mam nic do współpracy z NASA, całkowicie popieram tą współprace, ale czy to zawsze będzie tak, że ESA będzie se oglądać na innych?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2012, 10:11 »
Nie wiem jak idzie budowa Skylona, ale daty wejścia do służby, jakie można znaleźć w necie, oscylują pomiędzy rokiem 2019 a 2022. Wiec może nie są to aż tak odległe czasy jak dwie dekady.

Odnośnie większej samodzielności ESA, to Rosjan i Chińczyków na to stać, a europy nie?
Po zakończeniu działalności ISS, Rosjanie mówią o budowie własnej stacji. To samo tyczy się Chin, które też planują budowę całkiem sporej stacji.
Jeżeli ich na to stać i są w stanie to zrobić, to ESA też mogłaby być bardziej samodzielna.
Oczywiście ja nie mam nic do współpracy z NASA, całkowicie popieram tą współprace, ale czy to zawsze będzie tak, że ESA będzie se oglądać na innych?
                 ... 30 lat temu skylon, ups hotol, mial byc za 10-20 lat gotowy;-) Wiec az tak bardzo bym na niego nie liczyl;-) Gdyby nie to, ze europa stara sie tworzyc kolaboracje z reszta nie byloby dzis takiej ISS jaka znamy;-) Oczywiscie, ze europe stac na wlasny program, wygladalby identycznei jak chinski, ale czy dzialanie w ramach ISS, nie jest lepsze?;-) Synergia dzialan spowoduje tu, ze moze w koncu nastapi zmiana stanu jaki znalismy do tej pory, ze poza LEO nie udaje nam sie latac. A loty na LEO tez beda tansze. A co do niezaleznej polityki, UE planuje, a przynajmniej niemcy jakas wspolprace takze z chinami i prace na jej stacji kosmicznej, wiec pewna forma niezaleznosci jednak bedzie. Do czasu jednak kiedy budzet ESA nie bedzie wynoscil 100MLD ojro na rok, na pelna niezaleznosc bym jednka nie liczyl;-) Z powazaniem
                                                                                              Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2012, 10:14 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2012, 10:48 »
O ile się nie mylę, prace nad HOTOLem zostały wstrzymane, nie dlatego, że napotkali trudności techniczne nie do przeskoczenia, tylko rzad brytyjski wycofał się z finansowania projektu. Kilka lat trwało szukanie nowych inwestorów i uruchomienie wszystkiego od początku.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2012, 11:06 »
O ile się nie mylę, prace nad HOTOLem zostały wstrzymane, nie dlatego, że napotkali trudności techniczne nie do przeskoczenia, tylko rzad brytyjski wycofał się z finansowania projektu. Kilka lat trwało szukanie nowych inwestorów i uruchomienie wszystkiego od początku.
               ... wstrzymali, bo technologie nie byly wszystkie gotowe. Tak jak teraz. Choc pewnie teraz rozwiazali juz wiecej problemow. Z powazaniem
                                                                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2012, 11:24 »
Chyba pominąłeś parę ostatnich lat w rozwoju Skylona.

velo

  • Gość
Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2012, 00:06 »
OK, zamykam listę pytań.

Część została zebrana tutaj, część na PM i na Facebooku.
Z radą starszych Kosmonauty.net wybierzemy te najciekawsze i wysyłamy do Samanthy.

Liste wybranych pytań wrzucę tu później - pewnie jutro

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: S Cristoforetti - 26.04.1977
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2012, 00:06 »