Autor Wątek: Neutrina  (Przeczytany 5905 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

axion

  • Gość
Neutrina
« dnia: Wrzesień 07, 2010, 15:31 »
Postanowiłem założyć wątek na temat neutrin i badań z nimi związanych. Od niedawna dziedzina ta nabiera szczególnego rozpędu. Neutrina mają wciąż wiele tajemnic. Na liczne pytania nie znaleziono jeszcze odpowiedzi. Przeprowadzane i planowane eksperymenty w tym zakresie są arcyciekawe, np. IceCube, EUSO, Hyper-Kamiokande. Na początek polecam artykuł w czasopiśmie "Świat Nauki" 06/2010 lub proponuje audycję " ".

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się najnowszymi doniesieniami na temat neutrin.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:39 »
Bardzo dobry pomysł z tym wątkiem. :)

O ile dobrze pamiętam, to neutrina "obwieszczają" śmierć gwiazdy w supernowej. Dlatego detekcja większej ilości może świadczyć o zbliżającym się świetle od supernowej. 

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2010, 23:08 »
Ze względu na rozwiązanie techniczne bardzo podoba mi się eksperyment ANTARES. Znajduje się w wodach morza na południe od Francji. Umożliwia detekcję neutrin w trzech zapachach. Detektory umieszczone są na specjalnych linach, których jeden koniec zakotwiczony jest w dnie morskim. Obecnie przymocowanych jest 12 takich lin, które tworzą rodzaj siatki na bazie, której można wyznaczyć kierunek nadlatującego neutrina.

http://antares.in2p3.fr/Gallery/3D/antares_pub.jpeg

Co ciekawe ponieważ woda jest w ruchu więc te kable wraz z tymi detektorami też się wyginają. W związku z tym zastosowano echolokatory, które cały czas dokonują pomiarów pomiędzy detektorami. Na tej podstawie automatycznie wprowadza się poprawki. Z drugiej strony ANTARES ma lepszą rozdzielczość kątową niż IceCube.

Polecam tę prezentację:
http://physikseminar.desy.de/hamburg/seminars_in_2009/june_23_2009/
Jest tam kilka fajnych grafik.

axion podał linka do audycji radiowej w której można usłyszeć o eksperymencie JEM-EUSO (Extreme Universe Space Observatory). Powinno nas to na tym forum szególnie zainteresować. Eksperyment ma badać zjawiska wywoływane przez cząstki promieniowania kosmicznego w atmosferze ziemskiej o energii rzędu 10^20 eV (więc całkiem sporo, warto to sobie porównać z energią jaką niebawem osiągnie LHC!!!). JEM-EUSO będzie też w stanie dostarczyć informacji o wysokoenergetycznych neutrinach. Detektor, a właściwie rodzaj teleskopu zostanie zamontowany na....ISS :) na module japońskim:

Jest jeszcze jedna fajna rzecz. W przygotowaniu eksperymentu uczestniczy Polska. Nie często można zobaczyć fact sheet po Polsku :P
http://jemeuso.riken.jp/JEM-EUSO_pamphlet_pl.pdf

Start planowany jest w 2013. Eksperyment zostanie dostarczony za pomocą HTV.

Stronka projektu:
http://jemeuso.riken.jp/en/index.html
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2010, 01:40 »
Kto by pomyślał, czyli sprzęt zbudowany przy naszym udziale będzie na przeciwko od anten ARISS zdaje się (które zamontowane są na Columbusie). Dobry opis tych eksperymentów AirQ!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Neutrina
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2010, 01:40 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2010, 18:31 »
Wyjątkowo ciekawy ten teleskop, co zostanie zainstalowany na ISS. A przeczytać ulotkę po polsku ze strony japońskiej to także wspaniała sprawa! Może warto by to roztrąbić w Polsce? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2010, 19:59 »
Wyjątkowo ciekawy ten teleskop, co zostanie zainstalowany na ISS. A przeczytać ulotkę po polsku ze strony japońskiej to także wspaniała sprawa! Może warto by to roztrąbić w Polsce? :)

Ojjj zdecydowanie warto by było!!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2010, 20:32 »
Fajnie by było spróbować się skontaktować z kimś ze strony polskiej. :) hmmm.. :) spróbuję!

Offline inferno2302

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2010, 10:43 »
W odpowiedzi na chęć kontaktu ze stroną polską projektu JEM-EUSO - jakich danych byłoby potrzeba??

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2010, 12:03 »
W odpowiedzi na chęć kontaktu ze stroną polską projektu JEM-EUSO - jakich danych byłoby potrzeba??

A jesteś zaangażowany może w projekt? :) Informacje odnośnie wkładu Polaków w takie projekty są zawsze tutaj mile widziane. Na pewno znalazłoby się też trochę pytań ;)

Na kosmonaucie jakiś czas temu pojawił się fajny artykuł przedstawiający trochę bliżej ten temat:

Polski udział w eksperymencie JEM-EUSO

Eksperyment JEM-EUSO (Extreme Universe Space Observatory) zostanie w 2015 roku umieszczony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to duży instrument o wadze ponad 2 ton i wielkości małej ciężarówki, którego głównym zadaniem będzie detekcja zjawisk wywołanych przez wysokoenergetyczne cząstki wpadające w atmosferę ziemską. Niewiele osób jednak wie, że Polska ma swój udział w tym eksperymencie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to orbitalny kompleks przystosowany do wielu różnych badań naukowych. Wśród nich znajdują się i te związane z fizyką i kosmologią. Niedawno wspominaliśmy o instrumencie AMS-02, który zostanie zainstalowany na ISS podczas misji STS-134 w 2011 roku. Cztery lata później japoński pojazd HTV dostarczy do Stacji instrument JEM-EUSO, który zostanie zamontowany przy japońskim module Kibo.

Celem JEM-EUSO będzie rejestracja zjawisk wywołanych w atmosferze ziemskiej przez wysokoenergetyczne cząstki promieniowania kosmicznego. Ich energia nawet o sześć rzędów wielkości przekracza te uzyskiwane w akceleratorze LHC. Obserwacja i analiza zjawisk zarejestrowanych przez eksperyment JEM-EUSO pomoże wytłumaczyć zagadkę związaną z teoretycznym ograniczeniem na strumień cząstek o najwyższych energiach tzw. obcięcia GZK. Okazuje się bowiem, iż niektóre z rejestrowanych cząstek mają energie wyższe niż energia, przy której efekt GZK się pojawia. Do tej pory nie udało się dostrzec źródeł takich wysokoenergetycznych cząstek. Czy JEM-EUSO je dostrzeże? Jeśli nie, to jakich modyfikacji wymagają fundamentalne zasady fizyki? Analiza z wykorzystaniem instrumentu JEM-EUSO umożliwi także badania wysokoenergetycznych neutrin. Jak do tej pory te niezwykle słabo oddziałujące z materią cząstki o bardzo małej masie były obserwowane tylko w niższych skalach energetycznych.

Lecz zakres obserwacji JEM-EUSO to nie tylko badanie wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego. Instrument będzie w stanie rejestrować nie do końca poznane różnego typu wyładowania atmosferyczne powstające w stratosferze. Instrument dostarczy także dane o zarejestrowanych śladach meteorów spalających się w ziemskiej atmosferze.

Co więcej, Polska będzie miała swój udział w tym ambitnym projekcie. Polski udział w JEM-EUSO rozpoczął się pod koniec 2008 roku i obejmuje zadania związane z zaprojektowaniem, budową oraz przetestowaniem zasilaczy i przełączników wysokiego napięcia. W tej chwili przewiduje się budowę prototypów przełączników i zasilaczy - a jeśli odpowiednie fundusze zostaną zabezpieczone przez stronę polską, to produkcja będzie możliwa. Dodatkowo, polscy naukowcy wezmą udział w analizie zebranych danych.

Misja JEM-EUSO przewidziana jest na minimum 3 lata z możliwością przedłużenia na kolejne dwa lata. Przewiduje się, że instrument zarejestruje w tym czasie ponad 3000 zjawisk wywołanych przez wysokoenergetyczne cząstki. Podobną liczbę przypadków planowane i istniejące eksperymenty naziemne mogą osiągnąć około 2030 roku.

Offline inferno2302

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2010, 18:09 »
Nie jestem bezpośrednio zaangażowany w projekt ale mam właściwie na co dzień styczność z ludźmi ze strony polskiej. Na razie nie ma co mówić o jakimś dużym polskim udziale na przykład poprzez budowę urządzeń (co nie jest z drugiej strony na 100 % wykluczone). Niemniej jednak sam fakt uczestnictwa w projekcie i nauki nawet poprzez obserwacje i analizę danych eksperymentu jest już czymś. Chyba to jest największy problem, to że nie mamy doświadczenia w takich eksperymentach i ciężko jest nam wygrywać walkę o granty itp z instytutami które takie doświadczenie mają.  Jeżeli pojawiłyby się jakieś fakty które nadają się do podania na forum - dam znać.

jch

  • Gość
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2010, 19:53 »
Ze strony polskiej jednym z głównych uczestników projektu JEM-EUSO jest Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, który od lat regularnie wypuszcza informacje prasowe dotyczące osiągnięć naukowych. Jeśli coś się wydarzy, mam 100% pewności, że o tym poinformują.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2010, 21:18 »
Trzymamy rękę na pulsie! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2010, 23:22 »
Nie jestem bezpośrednio zaangażowany w projekt ale mam właściwie na co dzień styczność z ludźmi ze strony polskiej. Na razie nie ma co mówić o jakimś dużym polskim udziale na przykład poprzez budowę urządzeń (co nie jest z drugiej strony na 100 % wykluczone). Niemniej jednak sam fakt uczestnictwa w projekcie i nauki nawet poprzez obserwacje i analizę danych eksperymentu jest już czymś. Chyba to jest największy problem, to że nie mamy doświadczenia w takich eksperymentach i ciężko jest nam wygrywać walkę o granty itp z instytutami które takie doświadczenie mają.  Jeżeli pojawiłyby się jakieś fakty które nadają się do podania na forum - dam znać.

Będziemy wdzięczni! :)

axion

  • Gość
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2010, 17:41 »
Budowa obserwatorium IceCube na Antarktydzie została ukończona - IceCube Neutrino Observatory Construction Completed.

axion

  • Gość
Odp: Neutrina
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2010, 23:04 »
Udało mi się odnaleźć dwa wykłady noblowskie na temat neutrin, zamieszczone w "Postępach Fizyki":

Masatoshi Koshiba - "Narodziny astrofizyki neutrin".
Raymond Davis Jr. - "Pół wieku z neutrinami słonecznymi".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Neutrina
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2010, 23:04 »