Autor Wątek: URC 2018  (Przeczytany 2774 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
URC 2018
« dnia: Marzec 25, 2018, 07:47 »
Sześć polskich zespołów wystartuje w zawodach łazików marsjańskich w USA
23.03.2018

Sześć polskich zespołów zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 31 maja do 2 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z dziesięciu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa liczba zespołów - aż 95. Spośród nich wyłoniono 36 drużyn z 10 krajów, które wezmą udział w zawodach.

Najwięcej - 11 - będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po sześć Kanadę i Polskę. Z Polski zakwalifikowały się zespoły: Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej; KNR Team z Politechniki Warszawskiej; Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej; PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej; Raptors z Politechniki Łódzkiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz tego w zawodach weźmie udział pięć zespołów z Indii, trzy z Bangladeszu i po jednym z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2017 roku drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28836%2Cszesc-polskich-zespolow-wystartuje-w-zawodach-lazikow-marsjanskich-w-usa

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2018, 22:54 »
Polskie zespoły ponownie na University Rover Challenge
BY MICHAŁ MOROZ ON 27 MARCA 2018

Sześć polskich zespołów zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. URC odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca na pustyni Utah w USA. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/polskie-zespoly-ponownie-na-university-rover-challenge/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2018, 15:23 »
HAL-062 – łazik marsjański studentów PW
BY REDAKCJA ON 20 MAJA 2018

(...) Studenci pracowali nad HALem-062 od listopada 2016 roku. Pierwsze koncepcje powstały już jednak ok. pół roku wcześniej. Wtedy w trzyosobowym zespole zbudowali wersję łazika w skali 1:2. W ten sposób mogli sprawdzić wiele rozwiązań wykorzystanych później w HALu-062. (...)




Materiał promocyjny twórców HALa-062 / KNR

(...)
https://kosmonauta.net/2018/05/hal-062-lazik-marsjanski-studentow-pw/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2018, 16:33 »
Zawody są już w przyszłym tygodniu! Pytanie czy będą jakieś streamy albo relacje "z pola bitwy"? Coś namierzyliście może?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2018, 16:33 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2018, 15:39 »
Chyba dziś zaczynają się URC 2018?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2018, 15:21 »
Zawody zakończone. Wygrał PCz z Politechniki Częstochowskiej. Gratulacje!

https://kosmonauta.net/2018/06/urc-2018-zwyciestwo-pcz-rover-team/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2018, 17:28 »
Gratulacje dla naszych i nie naszych drużyn! Wielki ukłon dla Częstochowy!!!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2018, 17:39 »
Od samego początku polskie drużyny są przekonane o swoich wysokich możliwościach  :)

Relacja z URC 2009
Wojciech Głażewski Utworzono: 29 listopad 2009

(...) Mieliśmy szukać w zasięgu kilkuset metrów miejsc, w których mogą żyć zielono-niebieskie sinice. Niestety, bez wizji nie mogliśmy wyruszyć w teren, żeby nie uszkodzić łazika. Wykonaliśmy tylko jedno zdjęcie z odległości dwóch metrów od punktu startowego, za to obejmujące cały teren przeznaczony do zbadania. Na podstawie tego zdjęcia przygotowałem prezentację i zreferowałem wyniki naszych obserwacji sędziom. Byli pod wrażeniem, że udało się nam zrobić tak dużo, pomimo nękających nas kłopotów. Przyznana nam ilość punktów była jedną z największych za tą konkurencję i wystarczyła, żebyśmy zajęli szóste miejsce na siedem startujących zespołów. Drużyna z piątego miejsca miała tylko o jeden punkt więcej niż my, pomimo tego że brała udział we wszystkich czterech konkurencjach - to dowodzi jak mocna była nasza ekipa i gdyby nie nieszczęście jakie nas spotkało, walczylibyśmy o pierwsze miejsce.

W przyszłym roku również planujemy udział w URC. Czujemy wielki niedosyt. Chcemy udowodnić, że Skarabeusz należy do ścisłej czołówki analogów łazików marsjańskich. W prawdziwej rywalizacji w terenie pokażemy, na co stać naszą drużynę. (...)

http://www.marssociety.pl/index.php/artykuy-mainmenu-41/urc-2013/147-relacja-z-urc-2009
https://kosmonauta.net/2010/06/2010-06-11-magma/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 15, 2018, 17:00 »
Małe filmowe podsumowanie:



Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 15, 2018, 17:00 »