Autor Wątek: Mars Society Polska  (Przeczytany 62790 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2011, 13:48 »
Ojj na pewno :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 11, 2011, 20:59 »
Trzy drużyny z Polski potwierdziły chęć udziału w tegorocznej edycji turnieju URC poprzez dokonanie oficjalnego zgłoszenia. Lista na stronie TMS.
http://urc.marssociety.org/home/team-info

Copernicus z Uniwersytetu mikołaja Kopernika w Toruniu.

Scorpio z Politechniki Wrocławskiej.
http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/

MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej.
http://www.magma2.pb.edu.pl/

 Niestety strony polskich drużyn są w budowie i na razie niewiele się z nich można dowiedzieć.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2011, 21:53 »
Czy cos wiadomo, gdzie sie odbedzie tegoroczna edycja URC i kiedy?

Sadze, ze warto sie skontaktowac z tymi uniwerkami i przekazac link do naszego forum! :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2011, 03:23 »
Poniżej krótka prezentacja polskich zespołów, które zgłosiły gotowość do  udziału w zawodach URC w czerwcu tego roku.

Jak co roku, w czerwcu, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej na pustyni w Utah w USA, odbędą się, organizowane przez The Mars Society zawody łazików marsjańskich URC.
W zeszłym roku drużyna z Polski wraz z łazikiem MAGMA, zbudowanym wspólnymi siłami przez studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i UMK w Toruniu, zdobyła trzecie miejsce w tych prestiżowych zawodach. W tegorocznej edycji zawodów chęć uczestnictwa zadeklarowały aż 3 drużyny z Polski. Dwie z nich; COPERNICUS z UMK w Toruniu i Magma2 z Politechniki Białostockiej powstały z inicjatywy studentów wchodzących w skład drużyny łazika MAGMA. Trzeci zespół o nazwie SCORPIO reprezentujący Politechnikę Wrocławską to tegoroczni debiutanci. Prace nad konstrukcją łazika prowadzili od ponad roku i uznali, że są już na tyle zaawansowani z pracami, że mogą wziąć udział w tegorocznej edycji zawodów.
Niestety brak jest wieści z obozu drużyny łazika SKARABEUSZ reprezentującego SKA z Politechniki Warszawskiej, która jako pierwsza ekipa z Polski i w ogóle z Europy brała udział w zawodach URC w 2009r. Z powodu wewnętrznych problemów drużyna nie wystartowała w zeszłym roku i nic nie wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej. Mam nadzieję, że łazik i zdobyte przez zespół doświadczenie nie pójdą na marne i w przyszłym roku drużyna pozbiera się i stanie do rywalizacji.
Poniżej mała prezentacja drużyn.

COPERNICUS
W skład drużyny wchodzą studenci oraz absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Są to osoby:
Sebastian Meszyński – koordynator zespołu, odpowiedzialny za rozwiązania mechaniczne, autonomię, elektronikę i dokumentację projektu. Student ostatniego roku  Fizyki Technicznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Uczestniczył w budowie robota MAGMA. Członek MSP.
Kamil Wyrąbkiewicz – odpowiedzialny za projekt i wykonanie elektroniki robota. Student ostatniego roku na Fizyce Technicznej (WFAiIS). Uczestniczył w budowie robota MAGMA.
Łukasz Borkowski – odpowiedzialny za konfigurację sieci komputerowej, która umożliwi, dwustronny kontakt z robotem oraz przesył informacji do pozostałych odbiorców w sieci.
Wspomaga prace w zakresie oprogramowania sterującego robotem. Student na Wydziale Informatyki i Matematyki UMK.
Alan Morastiew -  wspomaga prace nad dokumentacją projektu. Student pierwszego roku na Fizyce Technicznej (WFAiIS).
Rafał Zieliński – odpowiedzialny za oprogramowanie sterujące robotem (główny programista). Absolwent WFAiIS. Uczestniczył w budowie robota MAGMA – był głównym programistą.
Artur Marszałkowski – odpowiedzialny za utworzenie i funkcjonowanie strony internetowej projektu Copernicus. Przy projekcie MAGMA odpowiedzialny za budowę strony internetowej.
Opiekunem drużyny z ramienia uczelni jest Prodziekan ds. Studentów dr hab. Mirosław Bylicki (prof. UMK).
Po zeszłorocznym sukcesie łazika Magma na zawodach URC uczelnia wsparła finansowo zespół. Otrzymane środki finansowe w pełni pokrywają koszt budowy łazika. Drużyna może również korzystać z urządzeń, narzędzi i zaplecza warsztatowego wydziału oraz liczyć na wsparcie merytoryczne studentów i pracowników uczelni.
Prace postępują zgodnie z harmonogramem.
Na ukończeniu jest część mechaniczna pojazdu. Wkrótce nastąpi integracja i testowanie elektroniki. Jak zapewniają twórcy, konstrukcja ma nawiązywać do tradycyjnego wyglądu mobilnego robota marsjańskiego.
Wkrótce zespół zaprezentuje swoja stronę internetową.
Zespół pracuje nad udoskonaleniem zeszłorocznych rozwiązań służących do przesyłu obrazu i danych telemetrycznych z pokładu łazika. Zastosowane rozwiązania udostępnią możliwość sterowania łazikiem przez internet. To, czy będziemy mogli śledzić na żywo zmagania drużyny w trakcie zawodów URC jest uzależnione jedynie od tego, czy uda się pozyskać sponsora na sfinansowanie łączności satelitarnej.
Zakończenie prac przy budowie łazika jest przewidziane na przełom kwietnia i maja. Czas pozostały do wyjazdu na zawody zostanie wykorzystany na końcowe testy oraz udział w konferencjach i pokazach.
Poniżej na zdjęciu drużyna łazika Copernicus w składzie, od lewej:
Alan Morastiew, Kamil Wyrąbkiewicz, Rafał Zieliński, Sebastian Meszyński, Łukasz Borkowski


Magma2
W skład drużyny wchodzą studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Wojciech Głażewski – koordynator projektu, odpowiedzialny za koordynację projektu, część mechaniczną podwozia i manipulatora przegubowego, student ostatniego roku Automatyki i Robotyki (AiR) na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robotów Skarabeusz i MAGMA. Członek MSP.
Bartosz Solnik - odpowiedzialny za manipulator kartezjański, student III roku Automatyki i Robotyki (AiR) na Wydziale Mechanicznym PB.
Piotr Ciura - odpowiedzialny za system wizyjny i sterujący, student IV roku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robota MAGMA
Emil Błoński- odpowiedzialny za system sterujący, student IV roku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym PB. Uczestniczył w budowie robota MAGMA
Szymon Zimnoch - odpowiedzialny za system sterujący, student I roku Elektroniki i Telekomunikacji (EiT) na Wydziale Elektrycznym PB. Członek MSP.
Opiekunem drużyny z ramienia uczelni jest dr Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, opiekun Koła Naukowego Robotyków, oraz prodziekan ds. promocji i współpracy dr inż. Kazimierz Dzierżek.
Po zeszłorocznym sukcesie łazika Magma na zawodach URC również drużyna Magmy2 została wsparta finansowo przez rodzimą uczelnię, może również korzystać z jej zaplecza technicznego.
Drużyna zakończyła budowę i testy prototypu i pracuje już nad wersją docelową łazika.
Łaziki z serii MAGMA, pierwszy z prawej to prototyp łazika Magma2


Drużyna Magma2 prawie w komplecie. Od lewej: Piotr Ciura, Szymon Zimnoch, Wojciech Głażewski, Emil Błoński.




SCORPIO
W skład zespołu SCORPIO Wrocław University of Technology Rover Team wchodzi 12 studentów Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej działających aktywnie w trzech kołach naukowych:
•   Pojazdów Niekonwencjonalnych „Off-road” 
•   Układów Elektronicznych „Applied Electronics Group" 
•   Technologii Bezprzewodowych „Wireless Group".
Skład zespołu:
mgr inż. Grzegorz Hapel – koordynator projektu, doktorant Wydziału Mechanicznego P. Wr.,
Paweł Stasiak, Paweł Kowaliło – odpowiedzialni za część mechaniczną robota
Marek Drobiazgiewicz, Bartosz Duszel – odpowiedzialni za łączność bezprzewodową,
Bartosz Łęcki, Przemysław Ksel – odpowiedzialni za elektronikę,
Michał Ogórek, Jędrzej Siemieński  – odpowiedzialni za sterowanie pojazdem oraz manipulatorem,
Łukasz Leśniak, Jan Nowak – odpowiedzialni za konstrukcję masztu nadawczego oraz jego wykonanie,
Jacek Bodziony twórca projektu obudowy pojazdu oraz strony internetowej projektu.
Patronat nad projektem objął Prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej dr inż. Zbigniew Sroka.
Politechnika Wrocławska udzieliła dużego wsparcia swoim studentom. Udostępniła im pomieszczenia warsztatowe, pracownie, specjalistyczne maszyny i urządzenia niezbędne do prac przy projektowaniu i wykonaniu łazika. Uczelnia finansuje również w znacznym stopniu zarówno budowę łazika jak i wyjazd drużyny na zawody.
Zespołowi udało się bez problemu pozyskać sponsorów, którzy przekazali dary rzeczowe lub udzielili znacznych rabatów cenowych. Gorzej było w przypadku usług. Nie udało się natomiast znaleźć sponsora, który chciałby udzielić wsparcia finansowego. Szczegóły dotyczące sponsorów można znaleźć na stronie projektu.
Zespół zakończył budowę części mechanicznej łazika. Rozpoczęły się testy elektroniki zainstalowanej na pojeździe oraz budowa manipulatora. Zakończenie całości prac jest planowane na koniec kwietnia.  Niestety nie jest przewidziana transmisja obrazu i danych telemetrycznych z pokładu łazika. 
Kluczowym elementem robota będzie wielozadaniowy, wyposażony w kamerę, manipulator, za pomocą którego będzie mógł on wykonywać zarówno precyzyjne czynności jak i  zbierać próbki skał i gleby. Próbki te łazik będzie umieszczał i przechowywał w specjalnych pojemnikach, tak aby po powrocie do bazy mogły być one poddane analizie np. na obecność życia. Zestaw kamer pokładowych ułatwi sterowanie pojazdem i orientację w terenie oraz umożliwi zdalne pomiary.
Szeroki rozstaw kół i nisko położony środek ciężkości odpowiedni prześwit oraz precyzyjne przeniesienie napędu z silników na koła to najlepsza recepta na sprawne poruszanie się w trudnym, pustynnym terenie.
Podwozie łazika na fotce:
[/img]
Drużyna łazika Scorpio:


Wszystkie zespoły ściśle współpracują z Mars Society Polska oraz agencją Planet PR w zakresie polityki medialnej i informacyjnej całego przedsięwzięcia. MSP jest patronem, koordynatorem i przedstawicielem zespołów na arenie krajowej jak i zagranicą. Odpowiada za cała logistykę związaną z przelotami i pobytem w USA oraz czyni starania o pozyskanie środków finansowych na ten cel zarówno ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jak i od sponsorów prywatnych.
Mam nadzieję, że dzięki hojności sponsorów, uda się zgromadzić odpowiednie środki umożliwiające uczestnictwo wszystkich trzech drużyn w zawodach URC. Nam pozostaje życzyć zespołom zwycięstwa i czekać na oficjalną prezentację drużyn i ich łazików, która planowana jest wstępnie na przełomie kwietnia i maja tego roku.


« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2011, 22:40 wysłana przez Lubański Robert »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2011, 03:23 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2011, 15:21 »
Dzięki za tę listę, na pewno się przyda!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2011, 18:32 »
Widzę, że coraz więcej drużyn chce brać udział w zawodach URC  :)
Może , dzięki temu doczekamy kieeedyyyś polskiego łazika na Marsie  ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2011, 22:46 »
Super zbiór informacji, których nam tu brakowało. Piękne dzięki! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 24, 2011, 21:29 »
Oficjalne: polski udział w University Rover Challenge 2011

"Kilka tygodni temu pan Robert Lubański z Mars Society Polska przesłał nam wstępną informację o polskich łazikach na University Rover Challenge 2011 (URC 2011). Wczoraj otrzymaliśmy oficjalną wiadomość dotyczącą udziału polskich studentów w tegorocznej edycji tego konkursu.

Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji prestiżowego konkursu łazików marsjańskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Już w czerwcu na pustyni Utah z najlepszymi zespołami z całego świata zmierzą się aż trzy polskie pojazdy, w tegorocznym konkursie biorą bowiem udział zespoły z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Białostockiej."

Więcej w artykule na kosmo: http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2011-04-15-urc.html

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 06, 2011, 22:24 »
Udało się pozyskać środki finansowe na wyjazd wszystkich trzech drużyn.
Oficjalna prezentacja drużyn i łazików z Polski biorących udział w tegorocznej edycji turnieju URC odbędzie się 16 maja 2011r. w siedzibie PIAP Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa o godzinie 13.00.

Następnie łaziki zostaną spakowane i 17.05.2011 wysłane drogą lotniczą do USA. Drużyny w tą samą drogę udadzą się 27 maja. Lądowanie tego samego dnia oraz dwudniowy pobyt w Los Angeles. Następnie 29 maja wyjazd do Hanksville w stanie Utah. Na miejscu dwa dni na przygotowania do zawodów. Trzy turniejowe dni 2-4 czerwca, 5 czerwca ogłoszenie wyników. Droga powrotna do Los Angeles 6-7 czerwca i wylot 7 czerwca do kraju.
Tak w skrócie przedstawia się harmonogram pobytu drużyn z polski na tych zawodach.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 06, 2011, 22:38 »
Brawo! :) Trzymamy kciuki za wszystkie polskie zespoły. Ponieważ są trzy, to mam nadzieję, że będą rywalizować ze sobą o pierwsze trzy miejsca! :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 20, 2011, 00:39 »
Tutaj informacja o jeszcze jednym projekcie Virtual Mars Rover (VMR) wspieranym przez Mars Society Polska.
http://www.europlanet-eu.org/outreach/index.php?option=com_content&task=view&id=336&Itemid=84

Niestety po angielsku więc nie bardzo wiem o co w tym wszystkim chodzi?

Jest do tego krótka informacja pochodząca z dokumentu o nazwie: „Podsumowanie działalności organizacji pozarządowych sektora kosmicznego w 2010 roku”


WIRTUALNE ŚRODOWISKO SYMULACYJNE VMR/VMB
Virtual Mars Rover i Virtual Mars Base to projekty koncentrujące się na wykorzystaniu wizualizacji konstrukcji realizowanych w MSP (rzeczywiste modele 3D łazików i baz marsjańskich oraz ukształtowania terenu z algorytmu RODM Jana Kotlarza), wzbogacone o kontekst edukacyjny, rozrywkowy i projektowy. VMR jest podstawą do stworzenia gry typu multiplayer, w której gracze wysyłają na Marsa własne zrobotyzowane misje i poszukują życia. VMB Bartosza Nowickiego to także środowisko do bardziej zaawansowanej gry symulacyjnej, koncentrującej się na zarządzaniu zasobami bazy marsjańskiej i prowadzeniu badań. Projekty wsparte są przez prace polskich architektów oraz animatorów: Konrada Mruka (WROVision) i Pawła Sańczyka, testujących różne motory animacyjne.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 04, 2012, 21:19 »
W ubiegły weekend członkowie Mars Society Polska brali, po raz drugi, udział w Interaktywnym Pikniku Wiedzy "Dzień Odkrywców", który odbył się 02.06.2012 w Rzeszowie. W ramach tej imprezy była zorganizowana „Kosmiczna Wioska”. NGO i zespoły studenckie z sektora kosmicznego miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia sporej grupie zainteresowanych osób. Przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN demonstrowali model penetratora Chomik oraz model satelity BRITE-PL Lem. Studenckie Koło Astronautyczne zaprezentowało roboczą wersję satelity PW-Sat, kapsułę SCOPE 2.0, która brała udział w kampanii ESA lotów balonem stratosferycznym BEXUS 11, model rakiety Amelia oraz wspólnie z MSP łazik Skarabeusz. Dzięki uprzejmości SKA członkowie MSP mogli wykazać się czymś więcej niż tylko urokiem osobistym i archiwalnymi już filmami i fotkami puszczanymi na laptopie. Na następny piknik musimy postarać się przynajmniej o baner i ulotki. Razem z nami swój, skromny jeszcze dorobek, prezentował przedstawiciel Sekcji Inżynierii Kosmicznej Koła INTEGRA z AHG z Krakowa. Gondolę z elektroniką, która juz niedługo poleci, podwieszona do balonu stratosferycznego oraz wizualizacje łazika szykowanego na zawody URC 2013. W sąsiednim namiocie było pełne rakiet i ich części stanowisko Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Widzów przyciągał również dynamiczny film prezentujący starty rakiet. Niemniej jednak największym powodzeniem wśród najmłodszych pasjonatów astronautyki cieszyły się mini rakiety wystrzeliwane za pomocą słomki od napojów. Ma samym skraju naszej Kosmicznej Wioski rozbiło się Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno Astronautyczne, które swoje stanowisko zapełniło dużą liczbą eksponatów o tematyce astronautycznej. W tym modele kosmiczne, znaczki, monety, meteoryty i wiele innych. Szczerze powiedziawszy tak wiele osób odwiedzało nasze stoiska, ze nie znalazłem czasu aby dokładnie się przyjrzeć co się na nich znajduje. Wyrwałem się tylko na chwilę aby zjeść obiad i odszukać studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Chce ich zachęcić do zawiązania zespołu i budowy łazika na zawody URC. Wymieniłem się z nimi kontaktami wie teraz juz tak łatwo się mnie nie pozbędą. W trakcie pikniku zbieraliśmy również podpisy pod listą poparcia dla jak najszybszego wstąpienia polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Na zdjęciu uczestnicy kosmicznej Wioski w pełnym składzie.




« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2012, 21:25 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 04, 2012, 21:29 »
Brzmi naprawdę fajnie. Szkoda, że tego typu wydarzenia omijają szerokim łukiem moje okolice.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 04, 2012, 22:12 »
Hehe, świetnie :) Zobaczyłbym fotkę tej gondoli balonu, masz może Robercie jakieś zdjęcia? :)

Powodzenia w przekonywaniu studentów z Politechniki R. :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 05, 2012, 14:53 »
Na pikniku nie zrobiłem żadnego zdjęcia gondoli. Na stronie Sekcji Inżynierii Kosmicznej AGH jest taka fotka.


Mam nadzieję, że zespół z AGH nie będzie miał mi za złe, ze opiszą ich gondolę w kilku zdaniach.
Gondola składa się z aluminiowej ramy w kształcie sześcianu do której są przymocowane elementy elektroniki. Sześcian ten umieszcza się w obudowie ze styropianu oklejonego „złotą folią”, składającej się z trzech elementów. Podstawowej, w której skład wchodzi dno i trzy ścianki boczne, oddzielnie wkładanej przedniej ścianki z otworami, na obiektyw aparatu i jakiś czujnik oraz wieka. Całość umieszczona jest w dodatkowej ramie do której gondola przymocowana będzie za pomocą rzepów. 
Jeśli interesują Cię szczegóły budowy gondoli to spróbuj skontaktować się z zespołem przez ich stronę.
http://www.space.agh.edu.pl/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Society Polska
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 05, 2012, 14:53 »