Autor Wątek: Ariane 6  (Przeczytany 37850 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 06, 2013, 14:57 »
Rosjanie nie kombinowali czasem z takimi dyszami? Coś mi się wydaje, że przy jednym z projektów widziałem gdzieś parametry silników z wymiarami uwzględniającymi schowane i rozłożone dysze.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 23, 2016, 22:04 »
Co ciekawe:
- obecnie przewidywana nośność na GTO: 6500 kg
- wcześniej to było 7000 a nawet i 8000 kg
- wszystko po to, by utrzymać cenę poniżej 70 M EUR za start. Inaczej by nie był to zbyt wielki krok jakościowo-cenowy względem Ariane 5.

No ale przecież ESA zapowiadała budowe bazy na Księżycu, i niby czym będzie to robić?
Bo przecież żeby wysłać ludzi na Księżyc to trzeba zbudować rakiete która by miała nośność na LEO w granicach 70 000 kg, a ile ma mieć Ariane 6? będzie chociaż 20 000 kg?

I po tym wszystkim widać że z tym Księżycem to tak szybko nie będzie, bo nawet jeśli uda sie i będzie pierwszy udany start Ariane 6 w 2020 roku, to dopiero wtedy można sie zastanawiać nad budową czegoś większego, więc nawet jak w 2020 podejmą decyzje to dopiero w 2025 będzie gotowa pierwsza rakieta dzięki której można by polecieć na Księżyc.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 23, 2016, 22:18 »
Ariane 6 będzie znacznie mniejsza niż jest Ariane 5, gdyż ESA stwierdziła, że dla celów komercyjnych taka właśnie rakieta jest jej potrzebna.

Natomiast co do pomysłów udziału Europy w budowie bazy księżycowej, ESA nigdy nie sugerowała, że zbuduje w tym celu własną rakietę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 23, 2016, 22:18 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 24, 2016, 17:50 »
Ariane 6 będzie znacznie mniejsza niż jest Ariane 5, gdyż ESA stwierdziła, że dla celów komercyjnych taka właśnie rakieta jest jej potrzebna.

Nie będzie znacznie mniejsza, bo centralny człon w zasadzie ma być niezmieniony. Główna zmiana to boostery zaadoptowane z Vegi. No i większy 2 stopień.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 05, 2016, 21:21 »
Grafika znaleziona w sieci: kto będzie produkował Ariane 6?



("Klik" by powiększyć.)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 05, 2016, 21:59 »
Bardzo fajna grafika! Ciekawe, czy jest szansa na jakąś aktualizację co kilka lat, gdy wejdzie ona do służby. :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 06, 2016, 12:53 »
Natomiast co do pomysłów udziału Europy w budowie bazy księżycowej, ESA nigdy nie sugerowała, że zbuduje w tym celu własną rakietę.

To za pomocą czyich rakiet, ESA by chciała budować baze na Księżycu? 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 06, 2016, 13:37 »
Robek, to chyba miało być realizowane w formie współpracy międzynarodowej, ze wszystkimi dużymi agencjami kosmicznymi.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 06, 2016, 16:32 »
Można się spodziewać, że jeśli doszłoby do realizacji tego projektu, to NASA przeforsuje SLS.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 06, 2016, 17:41 »
Można się spodziewać, że jeśli doszłoby do realizacji tego projektu, to NASA przeforsuje SLS.

Brzmiałoby to raczej jako jeden z dobrych argumentów do utrzymania SLS w ogóle.

Ariane 6 ma być rakietą "komercyjną", czyli odpowiadać przede wszystkim na zmieniające się potrzeby rynku na orbity geosynchroniczne. W tej działce Europa jest mocna, ale Ariane 5 nie była projektowana pod ten segment usług i ma swoje pewne charakterystyki, które czasem są ograniczeniem. Dlatego Ariane 6 będzie mniejsza od Ariane 5.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 08, 2016, 19:00 »
Można się spodziewać, że jeśli doszłoby do realizacji tego projektu, to NASA przeforsuje SLS.

Rakieta SLS by była amerykańska, a przecież ten lądownik Księżycowy również powinien być dziełem NASA, w końcu amerykanie mają dużo doświadczenia w budowaniu takich lądowników, więc to oni powinni sie tym zająć.
I co by w takim razie zostało dla ESA?

W tej działce Europa jest mocna, ale Ariane 5 nie była projektowana pod ten segment usług i ma swoje pewne charakterystyki, które czasem są ograniczeniem.

Nieco powiększona wersja rakiety Ariane 6, by sie nie nadawała do załogowego lotu na Księżyc? 


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 08, 2016, 20:08 »
Nieco powiększona wersja rakiety Ariane 6, by sie nie nadawała do załogowego lotu na Księżyc?

Faktycznie, Ariane 6 wystarczyłoby "nieco" powiększyć. Optymistycznie licząc, z sześć razy, przymierzając do Saturna V lub SLS...

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 09, 2016, 01:46 »


Faktycznie, Ariane 6 wystarczyłoby "nieco" powiększyć. Optymistycznie licząc, z sześć razy, przymierzając do Saturna V lub SLS...

Aż 6 razy większa, to troche za dużo.
W końcu coś o rozmiarach Rosyjskiej rakiety energia, powinno do załogowego lotu na Księżyc wystarczyć.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 14, 2017, 16:14 »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 14, 2017, 16:14 »