Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje historyczne  (Przeczytany 41908 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 17, 2016, 14:31 »
A mi pomagał Teleekspress i Wiadomości TVP 1  ;)
Lądowanie Pathfindera oglądałem dzięki TVP1. Mars Polar Landera nie oglądałem i nie żałuję bo nie zobaczyłem tych min biednych pracowników NASA :( Jak było lądowanie Spirita to nie miałem neta, za to Oppotunity i Phoenixa lądowanie oglądałem.
Żałuję, że nie widziałem lądowania Curiosity, ale wtedy w okolicy w której bywałem nie było chwilowo neta. Serio! Miałem ustawione NASA TV, czekam a tu..... internetu nieeeeemaaaa..... Ehm szkoda. Dowiadywałem się telefonicznie od Forumowicza Jarka jak się udało lądowanie Curiosity..... Jak wrócił internet to było dawno po lądowaniu  >:(
Może dziwne ale lądowanie Schiaparelli na żywo nie oglądałem bo wówczas miałem pilną robotę a po drugie nie chciało mi się. Bo co to za lądowanie bez obrazków z miejsca lądowania   ;)
A przypomnę, że dzięki TVP widziałem starty (nie na żywo, ale puszczane tego samego albo następnego dnia w Wiadomościach lub Teleekspresie): MGS, Mars 96, MPF, MCO, MPL, MRO. Start Curiosity oglądałem już na swoim necie. Niestety nie widziałem startu Exo Mars 2016, bo wówczas chyba byłem w pracy i nie dało śledzić wydarzenia w internecie  :(
Teraz nam pozostaje czekać na starty i lądowania w 2018 roku, zwłaszcza Czerwonego Dragona. Mam nadzieję, że Space X zdąży na czas i zrobi mi prezent w roku, w którym obchodzę okrągłe urodziny  :D Bo jeśli nie będzie w 2018 roku wyprawy załogowej na Marsa to Czerwony Dragon jako statek, który w przyszłości może służyć jako załogowy lądownik zrekompensuje nam to długie czekanie na loty załogowe.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 17, 2016, 18:44 »

Bo jeśli nie będzie w 2018 roku wyprawy załogowej na Marsa to Czerwony Dragon jako statek, który w przyszłości może służyć jako załogowy lądownik zrekompensuje nam to długie czekanie na loty załogowe.

Przez nieprecyzyjne  ujęcie problemu wyszło  Ci , że w 2018 możliwa jest załogowa wyprawa na Marsa. Może miałeś na myśli jakiś film :)

Tak, kiedyś ogólna TV była jednym z bardziej użytecznych mediów informacyjnych. Dziś w kwestii śledzenia kosmicznych wydarzeń ma , wg mnie, tylko minimalne znaczenie. W tym wymiarze rewolucja się dokonała.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 28, 2016, 09:02 »

Bo jeśli nie będzie w 2018 roku wyprawy załogowej na Marsa to Czerwony Dragon jako statek, który w przyszłości może służyć jako załogowy lądownik zrekompensuje nam to długie czekanie na loty załogowe.

Przez nieprecyzyjne  ujęcie problemu wyszło  Ci , że w 2018 możliwa jest załogowa wyprawa na Marsa. Może miałeś na myśli jakiś film :)

Tak, kiedyś ogólna TV była jednym z bardziej użytecznych mediów informacyjnych. Dziś w kwestii śledzenia kosmicznych wydarzeń ma , wg mnie, tylko minimalne znaczenie. W tym wymiarze rewolucja się dokonała.

Orionidzie, za mojej młodości nieoficjalnym terminem wyprawy załogowej na Marsa był 2018 rok. Data taka pojawiła się już w lipcu 1989 podczas kosmicznego spicza prezydenta Buscha seniora, z którego rozwinął się Plan 90dniowy. Jeszcze w latach 90-tych rok 2018 wydawał się najlepszym terminem na taką misję z powodu korzystnego ułożenia Marsa względem Ziemi.
Na wymarzoną misję marsjańską w 2018 wyczekiwałem latami. Dlatego napisałem, skoro w 2018 roku nie będzie załogowej misji marsjańskiej to pocieszę się misją Dragona, która ma szansę być jej prekursorem  :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 28, 2016, 18:05 »
Na pocieszenie się misją Dragona będziesz musiał poczekać do co najmniej 2020.
http://lk.astronautilus.pl/sondy/index.html

Czepiałem się  słów, które zdawały się , wg mnie,  wypaczać logikę wypowiedzi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 28, 2016, 18:05 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 28, 2016, 19:01 »
Na pocieszenie się misją Dragona będziesz musiał poczekać do co najmniej 2020.
http://lk.astronautilus.pl/sondy/index.html

Spokojnie. Red Dragon nadal planowany jest na 2018. W 2020 ma lecieć Red Dragon 2.

Edit: szanse obsuwy są jednak tak duże, że faktycznie 2020 jest bliższy realizmowi.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 02, 2017, 21:16 »
W artykule o kłopotach Mars Rover 2020
http://www.space.com/35550-mars-2020-rover-inspector-general-report.html

Znalazłem bardzo ciekawą informację:

As noted in the OIG document, since 1964, NASA has spent more than $21 billion on missions exploring Mars, including four robotic rovers on the Martian surface, five static landers and numerous orbiters.


Czyli w ciągu 50 lat astronautycznych badań Marsa NASA wydała więcej niż 21 miliardów dolarów na bezzałogowe badania tej planety. Ciekawe jakby to się rozkładało na poszczególne misje? I czy dziś ktoś z góry chciałby wydać 21 miliardów zielonych na bezzałogowe badania Czerwonej Planety?  ;)




Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 16, 2018, 11:57 »
Znalazłem cudeńko książkę dostępną w necie.
Otóż tutaj:
https://history.nasa.gov/SP-4212/contents.html
znajduje się wydana przez NASA książka:
,,On Mars: Exploration of the Red Planet. 1958-1978"
dotycząca historii amerykańskiego programu badań Marsa do czasów Vikingów. Przy okazji są też informacje dotyczące szerzej pojętego programu kosmicznego USA.
Po prostu perełka i to za friko  8)
I jak tu nie kochać naszej NASA?  ;)  :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 16, 2018, 13:04 »
Orionidzie, za mojej młodości nieoficjalnym terminem wyprawy załogowej na Marsa był 2018 rok. Data taka pojawiła się już w lipcu 1989 podczas kosmicznego spicza prezydenta Buscha seniora, z którego rozwinął się Plan 90dniowy. Jeszcze w latach 90-tych rok 2018 wydawał się najlepszym terminem na taką misję z powodu korzystnego ułożenia Marsa względem Ziemi.
Na wymarzoną misję marsjańską w 2018 wyczekiwałem latami. Dlatego napisałem, skoro w 2018 roku nie będzie załogowej misji marsjańskiej to pocieszę się misją Dragona, która ma szansę być jej prekursorem  :)

Dlaczego akurat w 2018 roku? przecież kożystne ułożenie ma chyba miejsce co 2 lata.


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 16, 2018, 13:16 »
Tak, ale w 2018 roku jest niezwykle sprzyjające ułożenie Marsa względem Ziemi, co obniża koszty dotarcia na Czerwoną Planetę. Mars będzie najbliżej nas w perspektywie iluś tam lat. No i mamy minimum słoneczne co też jest ważne dla wyprawy załogowej  :) Poza tym w 1989 roku perspektywa roku 2018 wydawała się odległa i można się było spodziewać, że technologia napędów i statków kosmicznych tak się rozwinie, że lot międzyplanetarny powinien być możliwy. Pomyśl co by było gdyby rozwój technologiczny i dostępność środków były kierowane na program marsjański. Myślę, że po dekadzie, półtora intensywnych przygotowań bylibyśmy technicznie gotowi do lotu na Marsa....

P.S. Myślę, że powyższy post Robka powinien się znaleźć w wątku o wyprawie załogowej na Marsa  :) Stąd prośba do moderatora o umieszczenie go tam  :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 17, 2018, 08:18 »
Znalazłem cudeńko książkę dostępną w necie.
Otóż tutaj:
https://history.nasa.gov/SP-4212/contents.html
znajduje się wydana przez NASA książka:
,,On Mars: Exploration of the Red Planet. 1958-1978"
dotycząca historii amerykańskiego programu badań Marsa do czasów Vikingów. Przy okazji są też informacje dotyczące szerzej pojętego programu kosmicznego USA.
Po prostu perełka i to za friko  8)
I jak tu nie kochać naszej NASA?  ;)  :)

Jest tego jakas wersja .PDF aby móc sobie poczytać wygodnie z poziomu tabletu? Ten HTML jest dosć mocno hm.... uproszczony.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 17, 2018, 08:22 »
Niestety nie znalazłem PDFa   :( Ja sobie kiedyś skopiuje dane stronki z html na Worda i sam zrobię prowizoryczną książeczkę  ;) A może by jeszcze warto poszukać?....

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 17, 2018, 09:22 »
Może być z tym trochę zabawy bo to naprawdę tzw."surówka" i graficznie to to słabiutko wygląda. Ale informacje rzecz jasna są najważniejsze. Polecam przy okazji prenumeratę miesięcznika All About Space (dostępny również na AppStore). Genialna i pięknie opracowana wizualnie sprawa.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 04, 2018, 10:08 »
Jestem ciekawy czy MRO zdołałby sfocić nieczynne już orbitery Marsa: Mariner 9 , Mars 2, 3, 4, 5, 6, Viking, Phobos 2, Mars Global Surveyor? Na Mars Observera to chyba nie ma szans bo sonda raczej nie weszła na orbitę  :(
Przy okazji powyższego pytania interesuje mnie sprawa ile starych nieczynnych orbiterów przebywa jeszcze na orbicie Czerwonej Planety?
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2018, 12:44 wysłana przez ekoplaneta »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 04, 2018, 19:44 »
Po pierwsze pytanie - czy te orbitery jeszcze orbitują, czy przynajmniej część nie weszła w marsjańską atmosferę, po drugie - nie wiem jak MRO miałby je sfocić, skoro inżynierowie już od dawna nie wiedzą co się dzieje z tymi sondami. W przypadku MGS naukowcy raczej wiedzieli jaką orbitę ma ten pojazd i kiedy może być zauważony przez kamery MRO, ale być może jestem w błędzie...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 04, 2018, 20:19 »
Pamiętam, że gdzieś czytałem, że pod koniec misji orbiterów resztkami paliwa NASA podwyższyła orbity Vikingów Orbiterów, żeby opóźnić termin ich deorbitacji do 2000 lub 2020 roku....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 04, 2018, 20:19 »