Autor Wątek: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019  (Przeczytany 5786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 06, 2022, 12:22 »
Dziś z Wrocławia poleciały trzy balony. Jeden jest już na ponad 24 km, zaś dwa pozostałe dość nisko. Ciekawie to wygląda!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 07, 2022, 14:52 »
Duże zamieszanie po lądowaniu jednej takiej misji:



:)

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 11, 2022, 10:06 »
 :)
 Fajne. Ale litości! To 6-godzinny materiał chyba z hinduskiej TV, o ile zdołałem ogarnąć. Przewijając na szybko, można się zorientować tylko, że to był duży balon bezzałogowy. Czyli na 100% eksperyment jakiejś instytucji, a nie amatorzy bawiący się balonikami z sond meteo. Pewnie dlatego takiego zamieszania narobił. Mieszkańcom na wioskę spadło baardzo duże UFO po prostu  ;)
 Nie masz może (jakimś cudem, bo może być trudno znaleźć) skróconego info co to był za lot/eksperyment?
Pozdrawiam
-J.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 11, 2022, 12:13 »
:)
 Fajne. Ale litości! To 6-godzinny materiał chyba z hinduskiej TV, o ile zdołałem ogarnąć. Przewijając na szybko, można się zorientować tylko, że to był duży balon bezzałogowy. Czyli na 100% eksperyment jakiejś instytucji, a nie amatorzy bawiący się balonikami z sond meteo. Pewnie dlatego takiego zamieszania narobił. Mieszkańcom na wioskę spadło baardzo duże UFO po prostu  ;)
 Nie masz może (jakimś cudem, bo może być trudno znaleźć) skróconego info co to był za lot/eksperyment?
Pozdrawiam
-J.
             ... litosci, starczyl jeden rzut literek w wujka gugl i od razu wiadadomo, ze to tata;-)
Z powazaniem
                  Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.thenewsminute.com/article/unusual-object-lands-vikarabad-village-field-turns-out-be-research-balloon-170680
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 11, 2022, 12:13 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2022, 11:48 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Rogal

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 25, 2023, 14:08 »
Witam, właśnie się dowiedziałem, że w tą sobotę o 13 we Wrocławiu ma wystartować bardzo ciekawa misja stratosferyczna :)
https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclawski-festiwal-dobrego-piwa-juz-w-ten-weekend-beda-nowe-atrakcje,wia5-3317-70410.html

Więc w sobotę lornetka w dłoń i szukać na niebie. 8)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 27, 2023, 20:48 »
https://twitter.com/Tomek_SP5LOT/status/1662426524081954819
Ktos cos wie? Pochwali sie? Z powazaniem
                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2024, 17:47 »
To informuję co się zbliża:

Cytuj
Start Balonu stratosferycznego z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Dnia 12 kwietnia 2024 planowany jest start balonu stratosferycznego z terenu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego  w Niepołomicach.
Balon wyposażony w pełną telemetrię, czujniki pogodowe oraz kamery  zostanie wypuszczony o godzinie 10:00 czasu lokalnego (GMT + 02:00)  i będzie możliwy do śledzenia za pomocą aplikacji APRS.fi lub SondeHub tracker pod znakami SP8KDE, SQ8AOL, SQ9AOL
Lot zostanie zorganizowany we współpracy
    • Szkolnego Klubu Łączności SP8KDE przy Zespole Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Nr 2 w Dębicy
    • Włodzimierza Tarnowskiego SQ6NLN
    • stowarzyszenia WROspace
    • Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach
    • Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców SP9MOA
    • Członków projektu Hands of Hope
Podczas lotu balonu zostaną zgromadzone dane naukowe dotyczące zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności oraz prędkości i zmienności kierunku wiatrów na poszczególnych wysokościach.
Posłużą one do planowania przyszłych lotów i eksperymentów stratosferycznych.
Cała misja zostanie zarejestrowana przy pomocy kamery podwieszonej w kapsule pod balonem.
Pod balonem zostanie podwieszony system odcięcia ładunku wykonany przez Szymka SQ8AOL, we współpracy z Włodkiem SQ6NLN. Urządzenie pozwoli na zdalne odcięcie ładunku na żądanej wysokości. Po odcięciu ładunku pod balonem pozostanie pojedyncza sonda APRS, która pozwoli na dalsze śledzenie trasy przelotu. Mamy nadzieję, że reszta ładunku bezpiecznie wróci na ziemię.
Dodatkowo w kosmiczną podróż uda się Figurka Słonika przygotowana przez członków projektu Hands of Hope organizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, która po powrocie na ziemie zostanie zlicytowana na rzecz 11 letniego Tymka Kasprzyka z Dębicy.
Chłopiec mając 13 miesięcy połknął granulki środka chemicznego do udrażniania rur. Substancja zniszczyła nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę oraz przełyk aż do poziomu żołądka.
Zachęcamy do licytowania Kosmicznego Słonika lub do indywidualnej wpłaty na rzecz chłopca pod numerem konta:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Tytuł przelewu: 25277 Kasprzyk Tymoteusz darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Więcej informacji o licytacji w najbliższych dniach po starcie balonu
Kolejnym elementem ładunku będzie Eksperyment Stratosferyczny „Rejestracja wtórnych pęków promieniowania kosmicznego” przygotowany przez Liliannę Kromkę i Grzegorza Sęka.
W czasie gdy ekipy poszukiwawcze udadzą się w ,,pościg'' za balonem uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy będą uczestniczyć w seansie planetarium oraz obserwacjach teleskopowych.
Dokładne parametry lotu zostaną podane na kilka dni przed startem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy od 2019
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2024, 17:47 »