Autor Wątek: Mars Surveyor 2001 Lander  (Przeczytany 3449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Mars Surveyor 2001 Lander
« dnia: Listopad 08, 2016, 16:38 »
W drugiej połowie lat 90-tych XX wieku ramach programu Surveyor na rok 2001 planowano start dwóch sond marsjańskich: Mars Geochemical Mapper (przemianowany później na Mars Odyssey 2001) oraz lądownika Mars Surveyor 2001 Lander.



Mars Surveyor 2001 miał przewieźć na Marsa szereg interesujących instrumentów naukowych oraz co najważniejsze łazik Athena



Łazik miał następujące zadania do wykonania:

- wykonanie barwnych zdjęć powierzchni Marsa,
- identyfikację minerałów występujących na powierzchni planety,
- pobranie i przechowywanie próbek dla badań w później części misji.

cdn  :)
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2016, 16:40 wysłana przez ekoplaneta »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2016, 23:43 »
...na pewno łazik Athena? Wydawało mi się, że to raczej był tylko prototyp, zbudowany bodajże jeszcze przed Sojourner'em, natomiast do Misji Mars Surveyor 2001 zbudowano łazik Marie Curie - identyczny jak Sojourner. Gdy ostatecznie projekt uziemiono i rozpoczęto przygotowania do MER'ów, to potem zresztą (parę lat później, w ramach przygotowań Phoenix'a) wprost wykorzystano części z MS 2001 do lądownika na 2008 rok. No...chyba, że coś pomyliłem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2016, 23:45 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2016, 09:15 »
Widzę że muszę kontynuować wątek :-) Nie dawno myślałem podobnie do Ciebie Station. Ale po przeglądaniu sieci pewne rzeczy się wyjaśniły :-)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2018, 09:27 »
Widzę że muszę kontynuować wątek :-) Nie dawno myślałem podobnie do Ciebie Station. Ale po przeglądaniu sieci pewne rzeczy się wyjaśniły :-)

tzn. łazik Atena na pewno nie był docelowym instrumentem pokładowym tej misji. Marie Curie był niemal identyczną kopią Sojourner'a i to on miał polecieć w tej misji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2018, 09:27 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2018, 09:45 »
tzn. łazik Atena na pewno nie był docelowym instrumentem pokładowym tej misji. Marie Curie był niemal identyczną kopią Sojourner'a i to on miał polecieć w tej misji.

Początkowo miał lecieć łazik Athena, większy od Maria Curie (i chyba mniejszy od MERów), tylko z powodu cieć budżetowych zamieniono go na minirover. Pisał o tym Zubrin w ,,Entering Space". Ponadto na starych ilustracjach widać niedoszłego Phoenixa  ;) z łazikiem posiadającym maszt z kamerą. Co można sprawdzić na powyżej załączonym przeze mnie obrazku  :)
Jeśli dobrze myślę, wysłanie rovera Athena, miało być próbą łazika przed misją Mars Sample Return, programu Mars Surveyor, która miała mieć miejsce w 2003 i 2005 roku.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2018, 10:14 »
Tn. z tego co pamiętam lądownik MS2001 wyglądał praktycznie identycznie jak obecny (IS) InSight, też zastosowano tam ramię (ale nie koparkę jak w PHX) tylko takie, które potem zastosowano w misji IS do opuszczania sprzętu na powierzchnię. W ten zresztą sposób miał zostać postawiony na powierzchnię łazik M-C (Marie Curie). Zrezygnowano w niepewną zabawę z rampami. Zresztą te rampy z Pathfinder'a to było spore ryzyko. Przecież jedna z nich przez niezbyt dobre ułożenie podusze była praktycznie nie do użytku, druga na szczęście dała radę, inaczej łazik nie zjechałby na powierzchnię.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2018, 10:28 »
Ciekawe rzeczy piszesz Station. Myślałem, że ramię lądownika miało kopareczkę jak MPL i Phoenix.  :o Że łazik Maria Curie miał być zdejmowany ramieniem to wiem, bo kiedyś wieki temu oglądałem chyba animację.... Wydawało mi się, że ramię zarówno zdejmie minirovera jak i potem wykopie dołki....
Myślę, że rampa odpadła w lądownikuMars 2001 Surveyor Lander jak zamiast rovera Athena zdecydowano się wysłać tańszego i mniej naukowo cennego Maria Curie. Pamiętam fotki z lat 1999-2000 z lądownikiem typu MPL/Mars Surveyor Lander/Phoenix/InSight i rampą po której miał zjeżdżać rover Athena. Niestety nie zgrałem tych fotek na dyskietki a szkoda bo by się teraz do celów historycznych i pokazowych przydały  :)

O rampie Pathfindera słyszałem. Ciekawe czy Sojourner mógłby zjechać bez rampy, okrakiem przez baterie słoneczne lądownika?  :D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2018, 11:31 »
Nawet Wiki potwierdza to co napisałem powyzej:

The 2001 Surveyor lander spacecraft was built under contract to NASA by the Lockheed Martin corporation. Except for the solar arrays, the basic lander design is identical to that of the Mars Polar Lander, which had been intended to be the first of a series of low-cost "Mars Surveyor" landers sent to Mars. Prior to mission cancellation, cost overruns and technical problems caused the Lander design to be rescoped, and the planned large Athena rover was replaced by a small rover duplicating the Sojourner which was a part of the Mars Pathfinder mission. (The Athena did later make it to Mars, however, with two such rovers making up the Mars Exploration Rover Mission of 2004. The second of these, MER-B Opportunity, landed at Mars Surveyor 2001 Lander's target site, Meridiani Planum.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Surveyor_2001_Lander

Ponadto trzy z eksperymentów jakie przewoził potem Phoenix pierwotnie było przeznaczone dla Mars Surveyor 2001 Lander:

After the cancellation of the mission, the Mars Surveyor 2001 spacecraft was put in storage. Lockheed Martin, which built the lander, had kept the nearly complete lander in an environmentally controlled clean room from 2001.[3] The spacecraft was offered as government furnished property to investigators proposing missions to the Mars Scout Program, and the spacecraft was used as the lander on the Phoenix mission; it is currently on Mars in the north polar region. In addition to using the 2001 Surveyor Lander, three of the experiments flown on the Phoenix mission are instruments that were originally built for the Mars Surveyor 2001 Lander:

- the Microscopy, Electrochemistry, and Conductivity Analyzer (MECA);
- the never-used Mars Descent Imager (MARDI) camera;
- the Robotic Arm, which was modified for the Phoenix mission.


Z tego wynika, że jednak kopareczka dla misji z 2001 roku miała również kopać doły!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2018, 11:38 wysłana przez ekoplaneta »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2018, 11:56 »
Jeżeli kiedykolwiek na Marsa znowu poleci minirover to chyb a tylko w celu pobrania próbek z bezpośredniego otoczenia i dostarczenia ich do lądownika w ramach misji SR. Z drugiej strony nie wiem czy angażowanie w ten typ misji takiego roverka miałoby sens, uwzględniając gigantyczne koszty samego, poionierskiego przedsięwzięcia jakim byłaby tego typu misja z powrotnikiem.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 03, 2018, 12:07 »
Jeżeli kiedykolwiek na Marsa znowu poleci minirover to chyb a tylko w celu pobrania próbek z bezpośredniego otoczenia i dostarczenia ich do lądownika w ramach misji SR. Z drugiej strony nie wiem czy angażowanie w ten typ misji takiego roverka miałoby sens, uwzględniając gigantyczne koszty samego, poionierskiego przedsięwzięcia jakim byłaby tego typu misja z powrotnikiem.

Miniroverka to można wysłać ale na wycieczkę np. do lądownika Mars 3  ;)  :)


Offline falcon

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2019, 14:21 »
Panowie, piszecie ciekawe rzeczy i zawsze czytam je z zainteresowaniem. Nasunęły mi się jednak pewne wątpliwości co do lądownika MS01. Źródeł nie mam super dobrych, ale pewne poszlaki wskazują, że lądownik jednak miał posiadać koparkę.

Zwróćcie uwagę na zdjęcie z testów ramienia z przyczepioną makietą  Socjournera https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Surveyor_2001#/media/File:Mars_Surveyor_2001_Rover.jpg

To tylko stanowisko testowe, więc konfiguracja mogła się jeszcze 15 razy zmienić, ale widać tam łyżkę koparki. Mało tego, odnoszę wrażenie, że na końcu ramienia InSight też jest coś, co wygląda jak taka "łyżka".  Być może ma służyć za chwytak (ma wyszczerbienie na środku) np. w przypadku uszkodzenia głównego urządzenia chwytającego?

Kolejną poszlaką wskazującą, że MS01 być może miał kopać jest część wyposażenia naukowego, która poszła razem z lądownikiem do Phoenixa.  Chodzi o MECA  https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(spacecraft)#Microscopy,_electrochemistry,_and_conductivity_analyzer, który wymagał dostarczenia próbek gruntu. Nie dałoby się tego zrobić bez kopania.

Na tym obrazie/wizji artystycznej lądownik kopie https://www.sciencephotogallery.com/artwork-mars-surveyor-2001-lander-mars-6444025.html

Nie są to twarde dowody, ale jakieś poszlaki, że prawdopodobnie rozważano wtedy kopanie ;)

Trafiłem też na fajny dokument z wczesną koncepcją misji z roku 1997: https://science.ksc.nasa.gov/mars/2001/lander/LANDER-63097.pdf

Nie miałem czasu przez niego się przekopać, ale może ktoś z Kolegów będzie miał czas i chęci ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 14:23 wysłana przez falcon »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2019, 12:19 »
Falcon dzięki za wrzucenie linka na Forum tego dokumentu:

https://science.ksc.nasa.gov/mars/2001/lander/LANDER-63097.pdf

Bardzo ciekawy dokument  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Surveyor 2001 Lander
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2019, 12:19 »