Autor Wątek: Blue Origin  (Przeczytany 258967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #540 dnia: Lipiec 08, 2018, 22:01 »
Jak na razie są zaawansowani do załogowych lotów suborbitalnych  :) Pozytywnie testują też silniki do New Armstronga. Zawsze to już jakiś hardware  :)
Chyba do New Glenna

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #541 dnia: Lipiec 08, 2018, 22:15 »
Lądownik księżycowy to tez nie jest jakaś zupełnie inna technologia niż to nad czym pracują obecnie. Przecież taki New Sheppard to chyba technologicznie nie jest aż tak różny od lądownika?

Można pójść dalej, że każdy, kto zbudował rakietę suborbitalną, już ma technologię lądownika księżycowego. Wystarczy zmniejszyć ciąg, a mała grawitacja na Księżycu bardzo ułatwi lądowanie :)

A odnośnie finansowania Blue: Bezos sam przyznaje, że wkłada 1 mld USD rocznie w tę firmę. Super, bo teraz akcje Amazona same z siebie rosną. Ale jeśli rzeczywiście nadejdzie nowy kryzys, którym tak straszą zwłaszcza w USA, to może się skończyć ładowanie kasy w Blue, a bardziej będzie ratowanie tego, co rzeczywiście przynosi pieniądze, czyli Amazona.

Miejmy nadzieję, że do tej pory Blue stanie na własne nogi. Ale to nie będzie wcześniej niż w 2021, gdy według obecnych planów mają rozpocząć się komercyjne loty New Glenna. A dobrze wiemy, że takie daty należy traktować jako NET, a raczej baaardzo NET.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #542 dnia: Lipiec 08, 2018, 22:23 »
Ten 1 mld rocznie w BO nie musi oznaczać stałego przypływu. Może obecnie jest nawet i więcej.

Tak na marginesie, to jest to wartość porównywalna do wkładu Niemiec do ESA. Ot, tak byśmy to lepiej zrozumieli. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #543 dnia: Lipiec 08, 2018, 23:46 »
Jak na razie są zaawansowani do załogowych lotów suborbitalnych  :) Pozytywnie testują też silniki do New Armstronga. Zawsze to już jakiś hardware  :)
Chyba do New Glenna
Mars 76 dziekuje za sprostowanie :-) Piszac powyzsze mialem na mysli New Glenna a napisalem New Armstronga  :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #543 dnia: Lipiec 08, 2018, 23:46 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #544 dnia: Lipiec 09, 2018, 10:03 »
Lądownik księżycowy to tez nie jest jakaś zupełnie inna technologia niż to nad czym pracują obecnie. Przecież taki New Sheppard to chyba technologicznie nie jest aż tak różny od lądownika?

Można pójść dalej, że każdy, kto zbudował rakietę suborbitalną, już ma technologię lądownika księżycowego. Wystarczy zmniejszyć ciąg, a mała grawitacja na Księżycu bardzo ułatwi lądowanie :)
Może nie każdy, ale Blue Origin prawie. Najważniejsze, że New Shepard ląduje na ogniu i ma możliwość precyzyjnego dławienia ciągu. Gdyby chodziło tylko o dostarczenie ładunku na powierzchnię Księżyca, bez powrotu, to właściwie mógłby być takim lądownikiem. Tylko "ktoś" musiałby go dostarczyć na LLO, a wtedy, nawet uwzględniając straty paliwa na wygotowywanie się, mógłby przenieść ładunek o masie porównywalnej z obecną kabiną załogową.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #545 dnia: Lipiec 09, 2018, 10:14 »
Można pójść dalej, że każdy, kto zbudował rakietę suborbitalną, już ma technologię lądownika księżycowego.

Każdy, kto wylądował (na ogniu) rakietę suborbitalną, rzeczywiście taką technologię ma.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #546 dnia: Lipiec 09, 2018, 12:44 »
Teraz tylko czekac na kontrakt NASA dla komercji na towarowe loty na powierzchnie Srebrnego Globu B-) Zgodnie z najnowsza polityka takie loty maja sie rozpoczac na poczatku przyszlej dekady  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #547 dnia: Lipiec 09, 2018, 13:26 »
Teraz tylko czekac na kontrakt NASA dla komercji na towarowe loty na powierzchnie Srebrnego Globu B-) Zgodnie z najnowsza polityka takie loty maja sie rozpoczac na poczatku przyszlej dekady  8)

Ano jest na to szansa i pewnie BO będzie się starać dostać jakiś kontrakt:
https://kosmonauta.net/2018/06/komercyjny-kosmos-maj-2018/

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #548 dnia: Lipiec 09, 2018, 18:13 »
Każdy, kto wylądował (na ogniu) rakietę suborbitalną, rzeczywiście taką technologię ma.

Właśnie miałem sam to napisać :)
Lądownik wymaga sterowania ciągiem i jego wektorem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #549 dnia: Lipiec 09, 2018, 20:53 »
Czyli nasz konsensus jest, że lądownik bazuje na technologii New Sheparda?

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #550 dnia: Lipiec 10, 2018, 13:15 »
Tak. Nie wiem czy pamiętacie, ale pierwsze przymiarki do lądownika Blue Moon na bazie New Sheparda były nawet omawiane tutaj w marcu-kwietniu zeszłego roku.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #551 dnia: Lipiec 13, 2018, 21:21 »
Według przecieków z Blue, cena za bilet na Nowym Shepardzie będzie wynosić 200 - 300 tys. USD.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-space-blueorigin-exclusive/exclusive-jeff-bezos-plans-to-charge-at-least-200000-for-space-rides-sources-idUSKBN1K301R

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #552 dnia: Lipiec 14, 2018, 14:39 »
Według przecieków z Blue, cena za bilet na Nowym Shepardzie będzie wynosić 200 - 300 tys. USD.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-space-blueorigin-exclusive/exclusive-jeff-bezos-plans-to-charge-at-least-200000-for-space-rides-sources-idUSKBN1K301R
Trochę drogo,  choć lepiej zapłacić trochę więcej i przekroczyć umowną granicę kosmosu niż lecieć na 80 km z VG
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2018, 17:52 wysłana przez mars76 »

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #553 dnia: Lipiec 14, 2018, 23:06 »
Według przecieków z Blue, cena za bilet na Nowym Shepardzie będzie wynosić 200 - 300 tys. USD.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-space-blueorigin-exclusive/exclusive-jeff-bezos-plans-to-charge-at-least-200000-for-space-rides-sources-idUSKBN1K301R
Trochę drogo,  choć lepiej zapłacić trochę więcej i przekroczyć umowną granicę kosmosu niż lecieć na 80 km z VG

No właśnie kłopot w tym, że śmiesznie mało. Podobno pojedynczy lot ma firmę kosztować 10M co oznacza dokładanie do biznesu 7M na każdym strzale. Ciekawe kto im robił biznes plan.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #554 dnia: Lipiec 15, 2018, 10:28 »
Zależy jak te koszty zostały policzone. Z rok temu, zdaje się w jakimiś wywiadzie, Bezos podawał ile ich kosztuje jeden test Nowego Sheparda, i była to jakaś naprawdę marginalna suma. Nie jestem teraz w stanie sobie przypomnieć, ile to było i gdzie Bezos to powiedział.

Jeśli jednak doliczyć wszelkie koszty R&D, budowy dużej fabryki, utrzymania całości firmy, to musi wyjść dużo. Ale to są koszty, które będą się amortyzowały przez cały okres - mam nadzieję, że jak najdłuższy - działania firmy.

A właściwie to skąd jest ta kwota 10 mln USD? Czy Bezos ją podał? Bo może to jakiś fake news...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #554 dnia: Lipiec 15, 2018, 10:28 »