Autor Wątek: Księżycowe Plany NASA - Constellation  (Przeczytany 67750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 06, 2010, 13:53 »
Czyzby kompromis zostal przeglosowany?
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=31380
(Nie jestem pewien, co w tym kontekscie oznacza 'approved' - czy jest to tylko jakas akceptacja, czy tez pelne przeglosowanie. Czy ktos moze to potwierdzic?)

Przegłosowanie. Problem w tym, że to nie koniec - Izba Reprezentantów ma własne obostrzenia (w tym kasację większości środków na prywaciarzy) i teraz obie te wizje trzeba będzie jakoś zespolić.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 06, 2010, 15:33 »
GG 8698011

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 06, 2010, 21:29 »
Przegłosowanie. Problem w tym, że to nie koniec - Izba Reprezentantów ma własne obostrzenia (w tym kasację większości środków na prywaciarzy) i teraz obie te wizje trzeba będzie jakoś zespolić.

Izba Reprezentantów to z Białego Domu jest, tak?

Z tego artykułu na SFN ja kumam tak, że Senat wprowadził swoje poprawki do propozycji budżetu opracowanego przez Biały Dom. Teraz to właśnie trzeba będzie wypracować konsensus :

The differing versions must be reconciled through a conference committee between the Senate and House.

Zakręcone to strasznie...

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 07, 2010, 01:24 »
Izba Reprezentantów to z Białego Domu jest, tak?

Izba Reprezentantów to taki amerykański sejm. W tej chwili zarówno w Izbie jak i w Senacie przewagę mają Demokraci.

Cytuj
Z tego artykułu na SFN ja kumam tak, że Senat wprowadził swoje poprawki do propozycji budżetu opracowanego przez Biały Dom. Teraz to właśnie trzeba będzie wypracować konsensus :

Projekty ustaw zwykle trafiają do obydwu izb (Senatu i Izby Reprezentantów) jednocześnie. Z nich kierowane są do komisji, która uzgadnia treść tego, co izby wypracowały i następnie kieruje ją pod głosowanie plenarne obu izb Kongresu. Następnie prezydent podpisuje ustawę, albo ją wetuje. Weto może być odrzucone bodajże przez 2/3 głosów.
O ile czegoś nie przespałem, to jesteśmy na etapie kierowania wypocin kongresmenów do komisji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 07, 2010, 01:24 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 07, 2010, 02:04 »
Hubert swego czasu na potrzeby kosmo (oraz wikipedii i wszystkich innych spragnionych dusz) przygotował taką oto grafikę, ukazującą normalny przebieg zatwierdzania budżetu NASA. Oczywiście tym razem czasowo jest inaczej...

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 07, 2010, 02:42 »
Ostatnio sporo słychać o planach dużych rakiet. Pozostaje pytanie, czy faktycznie są one potrzebne do realizacji obecnej wizji (lub tego, co z niej zostało). Alternatywą są np. stacje paliwowe na orbicie, pozwalające uzupełnić paliwo przed dalszym lotem. Jakiś czas temu ULA przestawiło koncepcję takich stacji. Pojawił się nowy artykuł na ten temat.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 09, 2010, 13:27 »
Zaległy artykuł z kosmo opisujący testy modułu LAS z kapsułą Oriona w tunelu aerodynamicznym. Badania przeprowadzane w NASA Ames.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 11, 2010, 01:27 »
Ostatnio sporo słychać o planach dużych rakiet. Pozostaje pytanie, czy faktycznie są one potrzebne do realizacji obecnej wizji (lub tego, co z niej zostało). Alternatywą są np. stacje paliwowe na orbicie, pozwalające uzupełnić paliwo przed dalszym lotem. Jakiś czas temu ULA przestawiło koncepcję takich stacji. Pojawił się nowy artykuł na ten temat.

Ciekawy artykuł (chociaż nie przeczytałem wnikliwie całego). Wymienione są tam między innymi wymagania technologiczne, które muszą zostać opracowane przed ruszeniem takiego programu. W każdym razie wygląda to bardzo obiecująco! :) Chętnie bym zobaczył takie depot na orbicie za 5 lat...

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 11, 2010, 20:43 »
Test DM-2 ma być przeprowadzony we wtorek, 31 sierpnia w Promontory (stan Utah)

http://finance.yahoo.com/news/ATK-and-NASA-to-Perform-prnews-321223935.html?x=0&.v=1
GG 8698011

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 13, 2010, 12:57 »
Ciekawy artykuł: http://www.nasaspaceflight.com/2010/08/crawler-transporters-grounded-crawlerway-hlv-capability/


Okazuje się, że Crawler nr2 został uderzony piorunem. Oba transportery były przygotowywane do przemieszczenia MLP-1 do VAB oraz przemieszczenia ML Aresa na inne miejsce. Plan wyglądał następująco:
-Crawler 2 miał przetransportować MLP-1 z miejsca gdzie platformy startowe są przygotowywane do ponownego startu do VAB zwalniając tym samym miejsce dla ML Aresa
-Crawler 1 następnie miał rozpocząć pięciodniową operację przenosin ML. Platforma ma być podniesiona i opuszczona dwa razy. Dopiero przy trzeciej próbie rozpocznie się właściwy transport. Rozpoczęcie operacji planowano w dniach 16-23 sierpnia. Jak wnioskuje z opisu, ML ma zostać przeniesiony na miejsce znajdujące się po prawej na tym zdjęciu:
http://www.airliners.net/photo//1696773/L/
Podobno tylko na tym nowym miejscu można rozpocząć proces instalacji różnych instalacji. Ciekawe dlaczego?


Niestety podczas kontroli okazało się, że nie działają pewne systemy Crawlera 2, które jak się uważa zostały uszkodzone w wyniku uderzenia pioruna.


W dalszej części artykułu jest mowa o testach wytrzymałości drogi z VAB na stanowiska startowe LC-39. Zamieszczono tam także wizualizację hipotetycznego Super Crawlera, którego budowę rozważano przy okazji prac nad Aresem-V:
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 13, 2010, 13:19 »
Zamieszczono tam także wizualizację hipotetycznego Super Crawlera, którego budowę rozważano przy okazji prac nad Aresem-V:


super crawler... nie ma to jak umiejętność tracenia pieniędzy :o ciekawe ile mld miał kosztować;P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 13, 2010, 15:35 »
SuperCrawler pewnie nie powstanie, choć kto wie jakiej wielkości będzie nowa ciężka rakieta NASA...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 13, 2010, 16:54 »
SuperCrawler pewnie nie powstanie, choć kto wie jakiej wielkości będzie nowa ciężka rakieta NASA...

czy naprawdę nie ma żadnego prostszego sposobu na transport rakiet? Ja do dzisiaj jestem pod wrażeniem szybkości z jaką Rosjanie wytaczają swoje rakiety. wiem, że rozmiar nie ten ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że jedyną odpowiedzią jest Crawler.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 13, 2010, 17:08 »
Hmm... Linia kolejowa? ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 13, 2010, 18:47 »
Hmm... Linia kolejowa? ;)
Na początku programu Apollo taki system rozważano podobnie zresztą jak transport wodny. Poniżej kilka grafik:

(Nova transportowana koleją)


(oraz transport wodny)

Wtedy okazało się, że transport crawlerem jest najprostszy technologicznie. Inspiracją były transportery używane w kopalniach odkrywkowych, one także posiadały system autopoziomowania.

(Crawler z kopalnia w Kentucky)

Źródło: http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-4204/contents.html

Rosjanie montują i transportują wszystko w pozycji horyzontalnej więc duża masa rozkłada się na większej powierchni. Pytanie dlaczego Saturn-V nie mógł być w ten sposób montowany i transportowany. W końcu to przez tę rakietę instalacje naziemne NASA mają taką postać. Może chodziło o ograniczoną wytrzymałość łączeń poszczególnych elementów?

Edit: o już znalazłem odpowiedź na ostatnie pytanie tutaj: http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-4204/ch4-9.html
Cytuj
..."certain operational limits of the horizontal transfer which might prohibit good reliability." The statement reflected Albert Zeiler's concern that inspectors would damage wires and tubing during checkout of a horizontal vehicle. (During a vertical checkout workers would stand on platforms extending around the rocket. With the vehicle in a horizontal position, it would be difficult to keep workers from damaging the rocket's thin skin.) Maintenance of umbilical connections during a horizontal transfer was another problem. Fear of the stresses generated in lifting a large launch vehicle from a horizontal to a vertical position was the third and decisive consideration leading to the concept's demise. Huntsville engineers were aware of the strain placed on the 21-meter Redstone's joints and outer skin during this operation. The stress on the 70-meter Saturn might well be excessive
Czyli faktycznie chodziło o wytrzymałość i także o ryzyko uszkodzeń ze strony personelu obsługującego. W takim razie ciekawe jakie problemy napotkali rosjanie przy konstrukcji N-1?

« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2010, 19:09 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 13, 2010, 18:47 »