Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 268202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #285 dnia: Listopad 07, 2018, 20:33 »
To będzie pierwsze lądowanie na Marsie od czasu Curiosity ?
Bo nic innego sobie nie przypominam

Był jeszcze Schiaparelli, który rozbił się na Marsie w 2016.
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #286 dnia: Listopad 09, 2018, 08:21 »
Arcyciekawy artykuł o lądowisku In-Sight:

https://www.researchgate.net/publication/325998973_Geology_and_Physical_Properties_Investigations_by_the_InSight_Lander

Jak się okazuje elipsa lądowania znajduje się w obrębie silnie zerodowanego dużego krateru meteorytowego:

https://www.researchgate.net/figure/Thermal-and-topographic-maps-of-the-InSight-landing-site-region-showing-evidence-for_fig6_325998973

Jaka szkoda, że In-Sight nie ma kół  :(  Po udanych pomiarach geologicznych np. po dwóch latach robot odczepiłby się od wiertła i sejsmometru i pojechałby w siną, przepraszam rdzawą dal  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #287 dnia: Listopad 09, 2018, 08:43 »
Mam pytanie: czy poszczególne wysięgniki InSight mają możliwość wyznaczenia miejsca zetknięcia z marsjańskim gruntem? Pytam, żeby nie był problem z potrzebą przebijania się przez pojedynczy kamyczek, który akurat w tym miejscu pojawił się na miejscu stanowiska naukowego...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 09, 2018, 08:45 »
Mam pytanie: czy poszczególne wysięgniki InSight mają możliwość wyznaczenia miejsca zetknięcia z marsjańskim gruntem? Pytam, żeby nie był problem z potrzebą przebijania się przez pojedynczy kamyczek, który akurat w tym miejscu pojawił się na miejscu stanowiska naukowego...

Bardzo słuszne pytanie  :) Mam nadzieję, ze za dwa i pół tygodnia poznamy odpowiedź  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 09, 2018, 08:45 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #289 dnia: Listopad 12, 2018, 19:11 »
Przypominam Forumowicom, żeby za dwa tygodnie rezerwować sobie wolny wieczór, gdyż będzie miało miejsce lądowanie InSight na Marsie!!!!  :)  8)

Już tylko 14 dni!!!!

Oby tylko lądowanie się udało!!!

 :)

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #290 dnia: Listopad 13, 2018, 19:52 »
Już nie mogę doczekać się lądowania i pierwszych zdjęć z miejsca lądowania. ;)

Jeśli dobrze pamiętam to tylko jedena z mini sond MARCO działa i będzie służyć do komunikacji z Ziemią?
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #291 dnia: Listopad 16, 2018, 13:46 »
Już nie mogę doczekać się lądowania i pierwszych zdjęć z miejsca lądowania. ;)

Jeśli dobrze pamiętam to tylko jedena z mini sond MARCO działa i będzie służyć do komunikacji z Ziemią?

Wychodzi na to, że na pierwsze zdjęcia z ewentualnego udanego lądowania In Sight możemy czekac nawet 20 godzin!  :(

When Will We Get the First Images?

The short answer: The first image could arrive as early as 10 minutes after landing (so, about 20:05 UT or 12:05 PST), but possibly as late as 20 hours after landing.

There are two cameras on InSight, one (the Instrument Context Camera, or ICC) designed to view the workspace in front of the lander, and one (the Instrument Deployment Camera, or IDC) attached to the arm. Within minutes after landing, the workspace camera will take a photo. The lens cover will still be on, so the photo will be covered with dust blotches from the stuff kicked up during landing. An hour-ish later, some time after the solar panels have been deployed and the lens cover opened, the same camera will take another photo. (This much was confirmed for me by JPL Public Affairs.) If history is any guide, the first image to be returned will be a thumbnail of the lens-covered one at a quarter of the original resolution, a little file 256 pixels square. It’s not a lot of data, but it’s lower-priority than other kinds of data that the spacecraft will be sending to Earth, so mission managers can’t be certain it’ll get transmitted right away.

The landing press kit does a great job explaining the uncertainty around how and when we’ll receive that first picture, so I’m just going to copy and paste all that text here:


http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2018/mars-insight-landing-preview.html

Szkoda, że tak długo będziemy musieli czekać  :(

Poza tym NASA pokazała harmonogram imprezy związanej z lądowaniem In Sight:

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7279

Szkoda tylko, że nie ma danych w czasie uniwersalnym  :P I ot cała Ameryka  ;)

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #292 dnia: Listopad 16, 2018, 15:45 »
Jeśli dobrze liczę to zostało 10 dni :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #293 dnia: Listopad 18, 2018, 17:00 »
Szef PAK Grzegorz Brona: 26 listopada na Marsie ląduje polski Kret
14.11.2018

26 listopada na Marsie ma wylądować amerykańska sonda InSight z instrumentem badawczym zawierającym polski mechanizm wbijający, który sprawdzi co znajduje się pod powierzchnią - mówi PAP szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona. W obcą planetę "wbijemy się po raz pierwszy".

Jednym z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabierze ze sobą misja InSight jest Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), którego mechanizm wbijający wykonała polska firma Astronika na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Wykonano go we współpracy z kilkunastoma firmami i polskimi ośrodkami badawczymi. Według PAK to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez krajowy przemysł na tak istotną, amerykańską misję.

"Sonda InSight została wysłana przez NASA. Jej celem jest badanie powierzchni Marsa, w szczególności wbicie się w jego skorupę i zbadanie tego, co znajduje się kilka metrów pod powierzchnią Czerwonej Planety" - dodał prezes PAK.

Jak podkreślił, będzie to pierwszy taki eksperyment przeprowadzony w historii ludzkości.

"Pierwszy raz wbijemy się w obcą planetę, po to żeby sprawdzić skład geologiczny, ewentualne ruchy tektoniczne lub wykryć substancje, które pozwolą nam się w przyszłości na Marsie osiedlić" - wyjaśnił.

Sonda InSight jest sondą amerykańską, natomiast na swoim pokładzie zabiera instrument badawczy z polskim mechanizmem wbijającym - jednym z kilku, które są umieszczone na tej sondzie. Chodzi o mechanizm wbijający się w skorupę Marsa o nazwie Kret HP3. Pozwoli on spenetrować skorupę Czerwonej Planety.

"Ciekawostką jest to, że Polska specjalizuje się w systemach wbijania się w inne ciała niebieskie. Kilka lat temu dostarczyliśmy podobny mechanizm na potrzeby misji skierowanej na kometę. Niedługo zbudujemy prawdopodobnie podobne mechanizmy dla misji księżycowej" - zaznaczył.

Brona zwrócił uwagę, że polskie podmioty zarówno naukowe, jak i przemysłowe wyspecjalizowały się w konkretnej niszy – mechanizmach do penetracji planet Układu Słonecznego, a InSight jest trzecią misją bardzo istotną z punktu widzenia polskiego wkładu w badanie Marsa.

"Polska już od kilku lat podbija Czerwoną Planetę" - przypomniał szef PAK. Na łaziku Curiosity, który jeździ po Marsie również znajduje się element polski - czujniki optyczne związane z badaniem tej planety; inna misja ExoMars 2016, która wystartowała z Ziemi dwa lata temu i dotarła już do Marsa, zbiera dane dotyczące tej planety wykorzystując kamerę, która "w znacznej części została zbudowana również w Polsce" - dodał.

Jak podkreślił Brona, nasza obecność na Czerwonej Planecie służy celom badawczym. "Chcemy się dowiedzieć, jakie warunki panowały na Marsie w przeszłości, a jakie panują teraz; jakie substancje są na tej planecie i w jakim stężeniu. Po to, żebyśmy mogli w przyszłości te substancje wykorzystać choćby do kolonizacji Czerwonej Planety" - podkreślił. "Gatunek ludzki przetrwa następne tysiące lat tylko, jeśli skolonizuje Układ Słoneczny, a być może ruszy dalej. To jest wizja bardzo perspektywiczna" - podsumował.

Lądowanie na Marsie sondy InSight NASA z polskim mechanizmem wbijającym w powierzchnię Czerwonej Planety to jedno z kilku ważnych wydarzeń dla polskiego sektora kosmicznego, które będą miały miejsce w drugiej połowie listopada. Pozostałe to wyniesienie w przestrzeń kosmiczną polskiego i fińsko-polskiego satelity oraz satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z systemem telekomunikacyjnym przygotowanym w Polsce, testowe wystrzelenie prototypu polskiej rakiety suborbitalnej na wysokość 15 km oraz diagnoza zapotrzebowania polskiej administracji na dane satelitarne.

Będzie je promować kampania pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Polska Agencja Kosmiczna została powołana ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania w celu zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31730%2Cszef-pak-grzegorz-brona-26-listopada-na-marsie-laduje-polski-kret.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #294 dnia: Listopad 19, 2018, 09:53 »
Tydzień do lądowania!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #295 dnia: Listopad 19, 2018, 12:07 »
o której dokładnie naszego czasu będzie lądować?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #296 dnia: Listopad 19, 2018, 12:37 »
o której dokładnie naszego czasu będzie lądować?

Wg. wspaniałej rozpiski Emily na powierzchni osiądzie o 20:53 naszego czasu
6 minut będzie trwała faza wejścia w atmosferę do wylądowania.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2018/mars-insight-landing-preview.html

« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2018, 12:41 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #297 dnia: Listopad 19, 2018, 13:11 »
Dla nas idealny termin do śledzenia lądowania! :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #298 dnia: Listopad 19, 2018, 17:04 »
na fotki można spokojnie poczekać. najważniejsze by InSight osiadł cały i sprawny.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 19, 2018, 18:04 »
Ciekawe czy Marco-A i Marco-B zrobią swoje zadanie. Jeden z nich nieprawidłowo odłączył się od sondy i ... no właśnie zobaczymy co z tego wyniknie.
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 19, 2018, 18:04 »