Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 268211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #705 dnia: Marzec 06, 2019, 12:56 »
Z tego co rozumiem, to w sumie nie musi być jedna twarda skała, a jakiś żwir, którego nie sposób przesunąć. Ciekawe czy uda się pokonać tę przeszkodę.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #706 dnia: Marzec 06, 2019, 12:57 »
Ciekawe czy kret nic nie wchodzi głębiej czy jednak coś tam wchodzi.
Chyba lepiej byłoby użyć nie młota, ale młotowiertarki. Jak się nie wbije w twarde to przewierci, a dalej po przewierceniu twardego w miękkim może się dalej wbijać.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3826
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #707 dnia: Marzec 06, 2019, 13:38 »
Czy ktoś się orientuje jaką maksymalną siłą dysponuje Kret? I jak wygląda kwestia jego zasilania / mocy?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #708 dnia: Marzec 06, 2019, 14:12 »
Czy ktoś się orientuje jaką maksymalną siłą dysponuje Kret? I jak wygląda kwestia jego zasilania / mocy?

"Energia samego uderzenia to jest mniej niż dżul, około 0,7 dżula. Natomiast wspominając o mocy trzeba powiedzieć, że takie urządzenie pochłania około 2 watów, to bardzo mało, takie są wymagania"

Źródło
https://www.rmf24.pl/nauka/news-polski-kret-laduje-na-marsie-to-misja-inna-niz-wszystkie,nId,2693633

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #708 dnia: Marzec 06, 2019, 14:12 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3826
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #709 dnia: Marzec 06, 2019, 14:52 »
W każdym bądź razie zastanawia mnie jaki scenariusz obejmowały testy tego urządzenia, że nie przewidziano w nich trafienia na twarde podłoże. Jakaś chmura optymizmu naszła projektantów?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #710 dnia: Marzec 06, 2019, 15:02 »
Zwróćcie uwagę, że Kret ma 40 cm długości, wbił się na 30 cm, więc około 10 cm pozostało w obudowie. Może gdyby chwytak  podniósł całą obudowę, to by wyciągnął kreta i mógłby gdzieś go przestawić. Takie moje gdybanie. Zobaczymy co zrobią fachowcy.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #711 dnia: Marzec 06, 2019, 20:19 »
W każdym bądź razie zastanawia mnie jaki scenariusz obejmowały testy tego urządzenia, że nie przewidziano w nich trafienia na twarde podłoże. Jakaś chmura optymizmu naszła projektantów?
Miejsce ladowania jest uwazane za zlozone glownie z piaskowego rygolitu - idealne do wbijania sie. Kret ma mozliwosc przesuwania niewielkich kamieni w bok i wbijac sie dalej.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #712 dnia: Marzec 06, 2019, 20:46 »
Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że wyciąganie kreta z gruntu jest jak wyciąganie gwoździa z deski. Potrzebne by były kosmiczne "obcęgi", a czegoś takiego nie ma. Zaprojektowano go tak, że jak już raz się wbije, to już tam zostanie.

Pojawił się nowy wpis na blogu DLR. Oto fragment dotyczący kreta:

Cytuj
As for the mole, the team has commanded a large number of images to be taken by the cameras on the lander and the arm. Some of the images we already have, indicate that part of the mole is actually visible. The consensus is that the mole is about 30 cm in the regolith and probably still 7cm in the tube of the support structure. It is approximately pointing 15° away from the vertical and has undergone either some rotation or precession of its rotation axis.

It is still healthy but, of course, Its life time is limited - in terms of hammering strokes it can make before it is worn down - although we are not concerned that it would breake soon. Still, the team wants to play it safe and get all the evidence that could become available including seismic data together to see how we can help the mole to overcome the obstacle (or to get through a possible layer of gravel). Once we have all the data, we will decide on how to proceed best.

Źródło:
https://www.dlr.de/blogs/en/all-blog-posts/The-InSight-mission-logbook.aspx

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3826
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #713 dnia: Marzec 06, 2019, 22:21 »
W każdym bądź razie zastanawia mnie jaki scenariusz obejmowały testy tego urządzenia, że nie przewidziano w nich trafienia na twarde podłoże. Jakaś chmura optymizmu naszła projektantów?
Miejsce ladowania jest uwazane za zlozone glownie z piaskowego rygolitu - idealne do wbijania sie. Kret ma mozliwosc przesuwania niewielkich kamieni w bok i wbijac sie dalej.

Pamiętacie zapewne mały krater Eagle - miejsce lądowania Opportunity. Tam wspaniale były odkryte jasne pokłady skał, zapewne na coś tak jednolitego i twardego trafił właśnie InSight. Obawiam się, że regolit zalega tutaj jednak na dość płytkiej warstwie, pod tymi 30 cm mamy już jednolitą, twardą skałę, bez przypuszczalnie to za duże właśnie wyzwanie dla słabego kreta.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #714 dnia: Marzec 06, 2019, 23:07 »
Hmm, erozji to tam chyba nie uswiadczysz ... ;-) W kazdymym razie na ziemi leza tam sabie
kamulce, nie wiadomo jak dlugo,  zupelnie nie wygladajace na to aby erodowaly.
Z powazaniem
                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 670
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #715 dnia: Marzec 07, 2019, 09:55 »
Oczywiście, że na Marsie występuje erozja.

Station, nie wiem jaką mocą dysponuje kret, ale pewnie liczoną w dziesiątkach watów. Dla porównania, 700-watowa
młotowiertarka wchodzi w beton pod własnym ciężarem.
Myślę, że konstruktorzy mieli do dyspozycji określone źródło zasilania i zrobili z nim, ile się dało.
"Space is hard"

Offline Max J.

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #716 dnia: Marzec 07, 2019, 11:22 »
No właśnie. Jakieś kompromisy trzeba przyjąć przy misji, która ma kilka różnych zadań i narzędzi je wykonujących.
Może uzbrojenie narzędzia w możliwość "cofnięcia" było niemożliwe z powodu ograniczeń dostępnej masy i mocy, a może, podejście było zbyt optymistyczne.

Najlepiej by było, gdyby na miejscu można było użyć georadaru do sprawdzenia podłoża i wybrania najlepszego, ale znowu, skąd masa i moc na taki georadar. A nawet jeśli, to sonda musiałaby być na kołach, a nie statyczna. Czyli znowu ograniczenia misji i kompromisy wchodzą w grę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2019, 11:25 wysłana przez Max J. »

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #717 dnia: Marzec 07, 2019, 13:15 »
Station, nie wiem jaką mocą dysponuje kret, ale pewnie liczoną w dziesiątkach watów.

Moc kreta to 2 waty.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #718 dnia: Marzec 07, 2019, 15:04 »
Ciekawa sprawa z Kretem, zobaczymy co dalej zadecydują. Ciekawe, czy ktoś z Astroniki obecnie wspiera proces decyzyjny przy działaniach Kreta.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 670
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #719 dnia: Marzec 07, 2019, 20:55 »
To w takim razie jestem pełen podziwu dla konstruktorów, jeżeli w trakcie prób udało im się wejść w piasek na 5 m za pomocą 2-watowego  elektrycznego młotka. Z naciskiem na "jeżeli".

MaxJ, moim skromnym zdaniem w misjach za dziesiątki czy setki milionów dolców nie ma miejsca na kompromisy. Od razu mi się przypomina Beagle-2 na sprężynę.
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #719 dnia: Marzec 07, 2019, 20:55 »