Autor Wątek: Perspektywy misji planetarnych w latach 20. XXI w  (Przeczytany 83747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 22, 2017, 11:22 »
             ... zobaczymy:) Wlasnie w przyszlym roku startuje demonstrator takiej technologi;-) Z powazaniem
                                                                                                                                             Adam Przybyla

A co masz dokładnie na myśli?  :)
            ... jak to co? BepiColombo;-) Z powazaniem
                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 22, 2017, 11:58 »
Aha  :D

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #137 dnia: Grudzień 22, 2017, 15:08 »
BTW, tytul watku nie powinien byc w ... "latach" ?;-) https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-latach-20;12035.html ;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #138 dnia: Grudzień 22, 2017, 18:07 »
BTW, tytul watku nie powinien byc w ... "latach" ?;-) https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-latach-20;12035.html ;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla

Racja (ja  akurat tego błędu nie zauważałem, bo mój umysł korygował niepoprawny zapis  :)  )
Lata 20-te są tak bliskie , że tytuł wątku powoli będzie się dezaktualizował. Jeśli początek misji będzie miał miejsce w latach 20. to finał niekoniecznie.

Więc może zmienić na " w pierwszej połowie XXI wieku" albo po prostu "w XXI wieku" ?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #138 dnia: Grudzień 22, 2017, 18:07 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #139 dnia: Grudzień 22, 2017, 19:35 »
... w latach dwudziestych XXI wieku byloby, imho, ok:) Z powazaniem
                                                                                    Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 19:37 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #140 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:17 »
CAESAR i Dragonfly – kandydaci na misję New Frontiers
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 GRUDNIA 2017

(...) Wybór nowej misji New Frontiers nastąpi na początku 2019 roku. Przez kolejne lata będzie trwać rozwój technologii oraz budowa poszczególnych instrumentów na potrzeby tej wybranej misji. Start powinien nastąpić w połowie przyszłej dekady.

(NASA)
http://kosmonauta.net/2017/12/caesar-i-dragonfly-kandydaci-na-misje-new-frontiers/
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-invests-in-concept-development-for-missions-to-comet-saturn-moon-titan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 25, 2018, 23:19 »
Odświeżam, bo jest naprawdę fajna wiadomość:
http://kosmonauta.net/2018/03/nasa-zezwala-na-stosowanie-zasilania-atomowego-w-misjach-typu-discovery/

Szanse na szerszą eksplorację Układu Słonecznego!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 26, 2018, 09:13 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 26, 2018, 18:08 »
Odświeżam, bo jest naprawdę fajna wiadomość:
http://kosmonauta.net/2018/03/nasa-zezwala-na-stosowanie-zasilania-atomowego-w-misjach-typu-discovery/

Szanse na szerszą eksplorację Układu Słonecznego!

Pisałem już o tym tutaj:

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1340.45

 ;)

Rzeczywiście! Dzięki za wskazanie wątku. Choć pewnie i w tym można ten temat przedyskutować. :)

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Perspektywy misji planetarnych w latach 20-tych XXI w
« Odpowiedź #144 dnia: Marzec 26, 2018, 21:42 »
Niby fajna wiadomość, ale mam masę wątpliwości, czy ma ona jakiekolwiek znaczenie.
Jak wygląda kwestia ceny zasilania RTG w stosunku do paneli słonecznych? Kiedyś czytałem, że RTG jest droższe, ale nie wiem o ile. Czy to nie jest przypadkiem znaczna kwota w stosunku do ograniczonego budżetu Discovery? Niby czas dolotu też się już nie liczy, ale jednak nie wydaje mi się, by misje tego programu oddaliły się dalej niż orbita Jowisza.  Jakie jest więc zatem zastosowanie praktyczne tego zasilania, lądowniki w stale zacienionych obszarach?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 06, 2018, 17:07 »
RTG jest z pewnością droższe, ale z drugiej strony przy misjach do Jowisza/dalej z pewnością daje oszczędności masowe albo "gabarytowe".

Misja Discovery też musiałaby wziąć pod uwagę kwestię składowania i rozkładania większych paneli słonecznych. Nie wiem, czy to takie proste, wydaje mi się, że może być dość skomplikowane.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #146 dnia: Sierpień 21, 2018, 02:29 »
National Academies committee ocenił działania NASA w zakresie badań planetarnych.

Budżet  badań planetarnych został zredukowany do poziomu ok. 1,3 mld w 2013 , by wzrosnąć  istotnie w  2018 do poziomu 2,2 mld. Mimo większego budżetu obecnie , to jednak rozwój został przyhamowany przez wcześniejszą redukcję budżetu planetarnego.

Dwie flagowe misje obecnie przygotowywane przez NASA to Mars 2020 i Europa Clipper.
W przypadku tej drugiej misji zaleca się utrzymanie  limitów  czasowych i kosztowych. W przeciwnym razie zaleca się anulowanie misji. Takie są zalecenia National Academies committee.

Komitet też zachęca NASA do dalszego opracowywania misji MSR. Jednak z uwagi na starzenie się obecnych orbiterów należy brać pod uwagę wysłanie nowych. Obecnie poza Mars 2020 i wstępnymi studiami nad MSR nie opracowuje się kolejnych misji marsjańskich.

By temu zapobiec proponuje się powołanie MEP (Mars Exploration Program).

Zaleca się , by NASA finansowała  od 8 do 10 studiów koncepcyjnych misji, które mogą zostać uwzględnione w następnym badaniu dekadalnym w połowie lat 20. Wśród tych studiów powinno się uwzględnić plany misji do Urana i Neptuna.

Committee praises NASA’s planetary science program but raises some concerns
by Jeff Foust — August 14, 2018

(...) The committee concluded NASA should continue to study that Mars sample return architecture, but argued that with no other missions on the books, the sample return missions could be vulnerable to failures of existing Mars orbits that serve as communications relays. No other Mars science missions are under development as well.

“There is a risk that ongoing and soon-to-be landed assets on Mars will be left without telecommunications support because of the aging orbiters. The system is fragile and aging,” the committee stated. “There is currently no vision for a program beyond sample return, either for scientific investigation or to prepare for future human exploration.”

The committee recommended that NASA create a Mars Exploration Program (MEP) “architecture, strategic plan, management structure, partnerships (including commercial partnerships), and budget that address the science goals for Mars exploration” outlined in the decadal survey. “This approach of managing the MEP as a program, rather than just as a series of missions, enables science optimization at the architectural level.” (...)

https://spacenews.com/committee-praises-nasas-planetary-science-program-but-raises-some-concerns/

Coś mi się wydaje , że po roku 2020 wyjątkowo długo będziemy czekali na kolejną misję NASA w kierunku Marsa.
Scorus kiedyś zwracał uwagę na mniejsze zaangażowanie NASA w opracowywanie kolejnych misji i następna dekada może być mało ekspansywna w eksploracji Marsa przez NASA. Oprócz kompleksowej misji SMR niewiele może się dziać.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #147 dnia: Październik 12, 2018, 13:54 »
Racjonalna propozycja

Europa or Enceladus? If NASA switches from SLS to Falcon Heavy, it won’t have to choose
by Mark Whittington — October 10, 2018

(...) With the planning for the Europa Clipper and the Europa Lander in advanced stages and a powerful member of Congress supporting the twin missions, re-tasking the probes to Enceladus is likely not in the cards.

However, a way may be found to do both. The Europa Clipper and Europa Lander are envisioned to be launched to Jupiter space by NASA’s planned heavy-lift Space Launch System. The SLS will be able to lob huge payloads toward Jupiter on a direct flight path, avoiding the time-consuming gravity assist maneuvers that previous probes to the outer planets have had to use.

The problem with the Space Launch System is that it is a fully expendable rocket that could cost between $1.5 billion to $2.5 billion to launch. NASA is struggling to make the SLS more affordable to operate, but the sad fact is that using the heavy-lift rocket is a great expense for the missions to Europa. NASA does have the option of using a commercial rocket, say the SpaceX Falcon Heavy, to launch the twin missions to Europa.

The Falcon Heavy has a slightly lower lift capacity than the Space Launch System, 64 metric tons to low Earth orbit as opposed to 70 metric tons. And the SLS has a larger fairing that can accommodate a wider payload. Enhancements down the line will increase the Space Launch System’s capabilities even more.

However, the Falcon Heavy has two distinct advantages over the Space Launch System. Even in the totally expendable mode the SpaceX rocket costs just $150 million to launch. Just as important, Falcon Heavy has already flown.

Switching to the Falcon Heavy may cause some trade-offs in designing both the Europa Clipper and the Europa Lander to fit the smaller rocket. However, the cost savings could be plowed into an Enceladus orbiter. A probe could be sent to the icy moon of Saturn and orbit it for as long as necessary to ferret out its secrets.

Indeed, enough money might be left over to land on Enceladus, near one of the fissures, to attempt to ascertain what resides beneath its icy surface. Two icy moons for the price of one sounds like a pretty good deal for NASA and the planetary science community. (...)

https://spacenews.com/europa-or-enceladus-if-nasa-switches-from-sls-to-falcon-heavy-it-wont-have-to-choose/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #148 dnia: Październik 12, 2018, 14:24 »
Wreszcie rozsądna propozycja! Dzięki Falconowi Heavy zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy, za które możemy wysłać kolejną sondę! Oby NASA tylko przyjęła tą propozycję bo projekt SLS rozsypie się z powodów budżetowych!

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 12, 2018, 18:47 »
Niestety nie rozsądkiem się tam kierują:) Jak wybiorą FH to będzie kolejny argument przeciw SLS więc może być to ciężko przepchnąć. Chociaż jest duża szansa że i tak nie będą mieli wyjścia bo program SLS ma raczej duże szanse na przedwczesne zakończenie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 12, 2018, 18:47 »