Autor Wątek: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk  (Przeczytany 7248 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Witam

Jestem posiadaczem aparatu Sony A7S i co jakiś czas udaje mi się nagrać na nocnym niebie obiekty które chciałbym zidentyfikować. W związku z tym zwracam się do większych znawców od siebie na tym forum, z pytaniem czy ktoś potrafiłby ze 100 procentową pewnością wyjaśnić czym był obiekt migający w miejscu, na tle gwiazdozbioru Kasjopei  28.8.2020 między godziną 22:54 a 23.00. Nagranie wykonałem z wioski Vychodna na Słowacji.


* dodatkowe informacje pod nagraniem, i na tym rysunku: https://zapodaj.net/c74f715d60862.jpg.html

Innym nagraniem którego nie udało się wyjaśnić w ciągu ostatniego roku, jest następujące - wykonane 11 września 2019 (godz. 20:58) w miejscowości Nove Zamky na Słowacji:

Obiekt wlatuje w kadr w 39 sekundzie:
Powiększenie:
Porównanie z samolotem pasażerskim będącym na wysokości ok 12km:

Z kolei 16 lipca uchwyciłem na nagraniu coś co wygląda na jakiś rodzaj jonizujących się świateł nad chmurami, które najwyraźniej czasem je przysłaniały - co dobrze widać na przyspieszonym tempie:


Czy to mogą być tzw. "światła ziemi" związane z trzęsieniami ziemi lub podziemnymi uskokami? Oczywiście mam więcej ujęć - w razie potrzeby np.  


Byłbym wdzięczny za pomoc w rozszyfrowaniu tych zagadek. Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2020, 02:43 wysłana przez mamoru007 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2020, 09:26 »
Witaj na forum. Z pewnością będzie kilka komentarzy i pytań.

Z pewnością pojawią się pytania, czy przejrzałeś dostępną bazę satelitów np na calsky czy heavens-above? Tempo dość przypomina typowy przelot satelitów. Wydaje mi się, że jest tam kilka obiektów blisko siebie, co sugeruje niedawny start. 12 września 2019 był start trzech chińskich satelitów (ale to dzień później). Wcześniej, 30 sierpnia był start dwóch satelitów (w tym jednego z żaglem: https://space.skyrocket.de/doc_sdat/ty-1-07.htm ), więc to mogłeś to zaobserwować. 

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3694.120

Przydałaby się szersza mapka tego przelotu na całym niebie.

Szybko tylko skomentuję jeszcze poniższe nagranie:

Cytuj
Z kolei 16 lipca uchwyciłem na nagraniu coś co wygląda na jakiś rodzaj jonizujących się świateł nad chmurami, które najwyraźniej czasem je przysłaniały - co dobrze widać na przyspieszonym tempie:


Czy to mogą być tzw. "światła ziemi" związane z trzęsieniami ziemi lub podziemnymi uskokami? Oczywiście mam więcej ujęć - w razie potrzeby np.
 

Niestety jest bardzo słabe i trudno cokolwiek zgadnąć, ale wygląda jak jakieś odległe źródło światła wymierzone w niebo. Dość dużo takich świateł w różnych miejscach z placów budów jakiś imprez itp. Dość często to się widzi.

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2020, 11:05 »
Witam

Jeśli chodzi o obiekt widoczny w gwiazdozbiorze Kasjopei, to ja osobiście nie mam dużo doświadczenia w programach dotyczących satelit, mam tylko aplikacje na telefonie Skysafari, ale ona nie wszystko pokazuje. W związku z tym poprosiłem na kilku kontach astronomicznych na Facebooku, o próbę wyjaśnienia czego ten obiekt konkretnie dotyczy. Spośród kilku tysięcy osób zainteresowanych astronomią, odezwało się kilku znających się na takich programach do "rozszyfrowywania" satelit, i choć znaleźli dwie inne satelity "stojące" w miejscu na północno wschodnim nieboskłonie, to tego w swoich zaawansowanych programach tego migającego w Kasjopei nie odnaleźli (znajdowały się one też dużo dalej od tego który nagrałem). Stąd moje podejrzenia że może to być jakiś tajny satelita. W zeszłych latach też nagrywałem tego typu obiekty stojące w miejscu, daleko poza orbitą geostacjonarną. Oczywiście pojawiały się wyjaśnienia że to mogą być satelity oddalające się od Ziemi w linii prostej, po wydłużonych elipsach, ale też nikomu nie udało się wyjaśnić jakich konkretnie nazw satelit dotyczyły. Oto przykłady z moich poprzednich lat (dodatkowe informacje pod samymi filmikami)

Obiekt migający w gwiazdozbiorze Lutni  3.10.2018 godz. 21: 23


Obiekt, błyskający w miejscu wysoko na niebie, 04.08.2019, godz. 22:01


Migający w miejscu obiekt w gwiazdozbiorze Łabędzia 14.8.2019. godz 22:20:



I w tych przypadkach za ich ruch najwyraźniej po prostu odpowiada ruch Ziemi, gdy one "stały" w miejscu. Być może położenie Ziemi da jakąś wskazówke jakich konkretnie urządzeń one dotyczą? gdyż podobnie jak w zeszłych latach, poza okresem sierpień-październik, często obserwując niebo, nie widziałem ich o innej porze roku.

Jeśli chodzi o obiekt w kształcie "cygara" to obserwowałem go w chwili przelotu i na zoom-ie w aparacie, niewidocznym na nagraniu, i faktycznie, był takiego kształtu, u zaokrąglonych bokach i z ciemniejszymi i jaśniejszymi miejscami na powierzchni. Wg. mnie nie leciał wyżej niż samoloty pasażerskie, i wyglądało to jakby się obniżał. Przeglądałem następnego dnia wiadomości, ale nigdzie nie było wzmianki by coś spadło z kosmosu. Obiekt - czymkolwiek był, na początku obraca się bezwładnie by później przybrać ukierunkowany lot - co jest dziwne, i przypomina troche podobne nagrania z Walii i innych krajów np.



Jeśli chodzi o światła "jonizujące" to nie mam pojęcia czego dotyczą, pojawiły się nad moim miastem tylko raz, i zgasły nim wygaszono światła miejskie. Na przyśpieszonym tempie widać jakby grubsze chmury je przysłaniały analogicznie jak pobliskie im gwiazdy, a gdy warstwa chmur robi się cieńsza, i gwiazdy i te światła stają się lepiej widocznie. Łącznie ich naliczyłem 4 ale pozostałe poza tym głównym tylko czasem były widoczne.  Nie było też widać promienia z ziemi. Po prostu zjawisko wyglądało tak jakby było dziesiątki km nad ziemią, może gdzieś w stratosferze. W czasie obserwacji też momentami niemal całkiem przygasało, choć warunki atmosferyczne były cały czas podobne, by później znów rozjaśnieć intensywnością świecenia. Nagrywałem już lasery itp. ale wyglądają inaczej, np:


Pozdrawiam :)





« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2020, 11:19 wysłana przez mamoru007 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2020, 00:38 »
Witam szanownego Kolegę na forum astronautycznym. Mieliśmy przyjemność porozmawiać w komentarzach do twoich filmów na YT. Materiał fajny - nic dziwnego, robiony dobrym sprzętem (Sony A7S) z pełnoklatkową matrycą o wyjątkowej czułości - prawdziwy nocny "wymiatacz" (ISO do 400 tysi  :o ). No cóż ja mam tylko bezlusterkowca (niestety bez wizjera) Olympuska PEN E-PL9 (reklamowanego przez producenta, jako sprzęt dla vlogerek modowych  ;D), który nie dorasta temu Soniakowi do pięt. Staram się jednak wycisnąć go do ostatnich soków (najświeższe materiały z aktualnej foto-sesji balkonowej, z 12 września: TUTAJ). W przypadku takiego aparatu jak twój, trzeba jednak pamiętać, że wysoka czułość (skądinąd pożądana) może wręcz przeszkadzać, a nie pomagać w późniejszej interpretacji wyników.

Satelity widzimy dzięki odbitym od nich promieniom słonecznym. Mogą do nas, jako obserwatora, docierać promienie odbite-rozproszone - wtedy satelitę widzimy cały czas, kiedy oświetlony jest przez Słońce lub/i promienie odbite-lustrzane, kiedy dostrzegamy znaczne pojaśnienie satelity (zwane popularnie: flarą) w krótkim (różnie trwającym) okresie czasu, dzięki odbiciu promieni od błyszczących i/lub dużych płaskich elementów konstrukcji satelity. Jeśli satelita jest bardzo odległy od Ziemi (np. kilkadziesiąt tysi km), to aparat z czułą matrycą (tak jak twój Soniak) może na filmie utrwalić same flary (pojaśnienia-błyski odbitych od satelity promieni słonecznych). Natomiast odbite promienie rozproszone z takiej odległości od satelity mogą być bardzo słabe i już niewidoczne (poza zasięgiem czułości matrycy). Tak właśnie jest w przypadku wszystkich twoich, że tak je nazwę: "migaczy".

Tajemnica pierwszego satelity (w Kasjopei) WYJAŚNIONA!  :) . Utrwaliłeś na filmie flary od rosyjskiego, wojskowego satelity telekomunikacyjnego Meridian 3 (NORAD: 37212, międzynarodowy: 2010-052A), który znajduje się na wydłużonej orbicie eliptycznej (perygeum: 2104 km, apogeum: 38269) geosynchronicznej typu Mołni (Meridiany właśnie zastępują martwe Mołnie) Popatrz na dwa załączniki - zrzuty ze Stellarium na początek i koniec twojej obserwacji. Satelita przesuwał się wtedy tak wolno, bo był praktycznie w apogeum i w odległości 38542 km od obserwatora!! Dla mnie szok, że aparatem można było utrwalić na FILMIE chociażby same flary satelity z takiej odległości! Zastanawiam się nad nabyciem tego Soniaka, w wersji 1 lub 2 (bo mark III w cenie za sam korpus ok. 20 tysi jest poza moim zasięgiem)!

TUTAJ masz dane satelity Meridian 3 (łącznie z TLEs)
TUTAJ możesz więcej poczytać o tym satelicie



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2020, 00:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2020, 00:38 »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2020, 02:48 »
Witam szanownego kolegę o niebywałej wiedzy i doświadczeniu :) Gratuluje wyjaśnienia tej zagadki, naprawde jestem pod wrażeniem :) Fajnie wiedzieć czym był konkretnie ten obiekt w Kasjopei :) Faktycznie odległość spora, podobne błyski wielokrotnie nagrywałem także na orbicie geostacjonarnej, ostatnio nawet wczoraj - podejrzewam że obiekty tam migające są jeszcze dalej, może nawet 50.000km od miejsca obserwacji, niektóre błyski da się zauważyć nawet przez lornetke (wczoraj jeden taki migał na prawo od gwiazdozbioru Oriona). Przejrzałem sesje balkonową odnośnie satelit geo, wykonanych Olympusem, świetna sprawa, jakiś czas temu kolega przypadkowo też złapał takie obiekty swoim telefonem, na północnym nieboskłonie, i zastanawiał się czym są, także ciesze sie że i w tej kwestii znalazła się odpowiedź :) Mam jeszcze takie pytanie w związku z jasnością obiektów które można wyłapać przez Sony A7S: czy istnieje jakaś mapa gwiazd online, gdzie można by sprawdzić jasności gwiazdowe sięgające kilkunastu magnitudo? Bo chciałbym wybadać jaki zasięg gwiazdowy ma ten Sony A7S przy obiektywie który posiadam (55mm f:1.2) - zauważyłem  z zaskoczeniem, że najsłabsze gwiazdy jakie przez niego łapałem pod Tatrami przy ciemnym niebie, są widoczne także na rozświetlonym niebie Śląska. Podejrzewam że najsłabsze gwiazdy widoczne przez niego mają 10 może 11 mag, ale dla pewności chciałbym się upewnić i byłbym wdzięczny za wskazówke w którym programie można by sprawdzać jasności gwiazdowe :)  Odnośnie satelit, to posiadam jeszcze stary Nikon P900 i co ciekawe, udawało mi się niejednokrotnie uchwycić nim kształty satelit i obiektów na orbicie. Poniżej prezentuje kilka przykładów - czy może udało by się zidentyfikować choć niektóre z nich? - choćby tylko tak na oko?: https://zapodaj.net/57d7d51ec5911.jpg.html
Pozdrawiam serdecznie i także zachęcam do fotografowania obiektów na orbicie z Ziemi, prawdopodobnie nowym Nikonem P1000 dało by się wycisnąć jeszcze więcej szczegółów odnośnie tego, co nad nami lata

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2020, 06:52 »
Najlepsza i jedyna słuszna mapa nieba gwieździstego to oczywiście Stellarium, program darmowy, tworzony przez prawdziwych pasjonatów. Obecnie jest tam 9 katalogów gwiazd. Podzielone na katalogi, bo aktualizujesz do takiej wielkości gwiazdowej, jaką potrzebujesz: nie musisz na raz wszystkiego zasysać, zwłaszcza, że jeden katalog to ok. 0,5 GB danych. Aktualizację gwiazd znajdziesz w Konfiguracji/Dodatki. Ostatni, dziewiąty katalog obejmuje gwiazdy aż od 16,5 do 19 mag!
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2020, 09:45 »
Mamoru007, chyba większość tych "obrazów" satelitów to raczej drgania atmosfery a nie wygląd tych satelitów. Praktycznie z takim sprzętem to jedynie można porozmawiać o wyglądzie ISS (wielkości boiska) a nie satelity o wymiarach max do kilku metrów.

PS. nie satelit, a satelitów

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2020, 10:39 »
suchyy: dziękuje za cenną wskazówke, musze więc sobie go ściągnąć i zorientować się w nim, mam nadzieje że są jakieś porady w związku z tym jak się w nim orientować na youtube :)
kanarkusmaximus: no właśnie to jest ciekawe, też podejrzewam że aby złapać kształt, te obiekty by musiały mięć co najmniej kilka/kilkanaście metrów średnicy. Przykładowo teleskopem Dobson "10 złapałem zarysy kształtu jednego z satelit Starlink, który ma ponoć wielkość stołu, ale Nikon P900 już takich osiągnięć nie ma. Niemniej aparat ten ma taką ostrość, że "rozbija" układy podwójne gwiazd, i to w dobrej jakości - widoczne dopiero przez teleskop. W związku z tym i od logicznej strony potrafiłby złapać kształty obiektów na orbicie. Na tych zdjęciach nie widać np. rozmazanej smugi, ale zarysy czegoś konkretnego. Przykładowo w ten sposób nim łapałem stacje ISS która ma ok 100 metrów średnicy i lata 450 km nad Ziemią (zdjęcia poniżej na górzej po lewej) - z czego wynika że gdyby leciała 4x niżej, na wysokości 100-150km byłaby 4 razy większa, jeśli więc z odległości 450 km widać zarys kształtu panela słonecznego mającego średnice chyba kilkunastu metrów, to dzieląc to na cztery, wychodziłoby że możnaby z odległości 100-150km łapać kształty obiektów o średnicy cztery razy mniejszej niż taki panel, wiec kilku metrów - i na to też właśnie wskazują moje zdjęcia, bo tam jakby nie patrzeć, widać zarysy kształtów obiektów będących na orbicie - co jest wręcz fantastyczne :) Przykład kolejny poniżej (mam ich wiecej): na górze po prawej jak wspomniałem Stacja ISS przez Nikon P900, po prawej rozszczepienie gwiazd przez ten aparat wewnątrz mgławicy w Orionie, a na dole kolejne obiekty których mi się nie udało zidentyfikować na orbicie okołoziemskiej. Ten po lewej leciał ze Wschodu w kierunku Zachodnim:
https://zapodaj.net/1794a17d5f43f.jpg.html
 Właśnie to jest fascynujące że gołym okiem wyglądały jak satelity, ale na powiększeniu ok 100-120x dało się już wychwycić ich kształty. Jeśli ten aparat na Księżycu, potrafi wychwycić kratery o średnicy ok 10 km,  przy odległości 380tyś km, to dało by się też jakoś wyliczyć jego możliwości odnośnie rozdzielczości, dotyczące obiektów na orbicie. Jeśli komus znającemu się na matematyce by się to udało, byłbym wdzięczny za informacje jakie szczegóły w metrach by odpowiadały zamianie wyliczonych wartości 10km z 380tysiecy km na obiekty będące np 150 km od Ziemi. Przez teleskop granica szczegółów jakie uzyskałem, to księżycowe kanały lawy o szerokości 350-500metrów, i tu też byłbym ciekawy jakim powiększeniom odpowiadałoby zdobywanie takich szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie :)
Ps.  w 2011 zrobiłem jeszcze takie nagranie przez noktowizor Bresser, widać na nim lecący samolot, satelite a później dwa obiekty które nie wiadomo czym są. Podobne nagrano przez noktowizor w Austrialii, i autor nagrania także nie wiedział czym były. Nie mówie że to kosmici, ale sprawa do dziś nie została także wyjaśniona:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2020, 11:41 wysłana przez mamoru007 »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2020, 11:51 »
W przypadku gdyby ktoś chciał się podjąć fotografowania obiektów na orbicie, przy pomocy aparatu Nikon P900 lub P1000, podaje informacje, jakie stosowałem w moim P900 aby obiekt taki dobrze wyostrzyć: Najpierw należy przejść na zoom hybrydalny, czyli "przejechać optyczny 83x i zaraz się zatrzymać gdy pasek powiększenia zmieni kolor, oznaczając powiększenie hybrydalne. Następnie należy ustawić ostrość manualnie (M) kierując aparat na np. na podwójny układ gwiazd Mizar w Wielkiej Niedźwiedzicy (Zeta Ursae Majoris) na hybrydalnym powiększeniu między 84x a 120x dobrze ustawiona ostrość rozdzieli obie gwiazdy i będą one wyraźne. Pozostając na hybrydalnym powiększeniu, należy czas otwarcia migawki ustawić na 1/400 lub 1/500, przy jasnych obiektach może być i 1/800, a ISO między 800 a 3200, najlepiej gdzieś pośrodku, choć też to zależy od jasności obiektu. Można też ostrość ustawić ręcznie będąc na "hybrydalnym" patrząc na kratery Księżyca. Ważne też by ustawić tak aparat, aby automatycznie nie przechodził w stan uśpienia przez pół godziny, bo wtedy ustawienia się anulują. W miare możliwości "gonić" dany obiekt/satelite by był w centrum kadru, a później już w komputerze powiększyć i sprawdzić czy udało się uchwycić jego kształt. Obiekty się często obracają (podobnie jak ISS), więc uchwycone kształty mogą być odmienne, ale da się zauważyć wspólne cechy na większej ilości dobrze wykonanych zdjęć, potwierdzające że dany kształt się uchwyciło. Jeśli komuś uda się uchwycić jakiś kształt tym sposobem, bede wdzieczny za wklejenie zdjęcia poniżej w komentarzach, oczywiście zdjęcia obiektów na orbicie wykonane przy pomocy teleskopu, też chętnie obejrze :) Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2020, 11:54 wysłana przez mamoru007 »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2020, 23:36 »
Dziś z miejscowości Vychodna na Słowacji, udało mi się nagrać dwie satelity które leciały razem od strony północnej w kierunku południowego wschodu, przelatując o godzinie 22.44 nad gwiazdą Dubhe gwiazdozbioru Wielkej Niedźwiedzicy. Ową pare obserwuje już od miesięcy, niestety nie udało mi się jej rozszyfrować. Sprawdzałem w czasie jej przelotu, na aplikacjach SkySafari i Heavens Above, ale niestety na żadnej z nich nie widniała. W związku z tym byłbym wdzięczny za informacje czego dotyczą te satelity, jeśli komuś udało by się rozszyfrować ich przynależność. Tu jest nagranie - miały jasność ok 6 mag:
* sprawdziłem także przy pomocy Stellarium, jasność najsłabszych gwiazd rejestrowanych na wideo przez Sony A7S. I tak w przypadku obiektywu 55mm f:1.2 udaje się wychwycić najsłabsze gwiazdy o jasnościach między 9 a 10 magnitudo. Z kolei przy użyciu obiektywu 180mm f:3.5, najsłabsze gwiazdy jakie udało się wychwycić na nagraniu mają jasności między 12 a 13 magnitudo.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2020, 23:50 wysłana przez mamoru007 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2020, 23:51 »
A czy sprawdzałeś calsky.com?

Warto abyś dał dłuższą mapkę przelotu - wówczas łatwiej określić trasę przelotu.

Dwa satelity blisko siebie to albo któraś z dwójki NOSS albo jakieś z ostatnich startów. Może to też być satelita + górny stopień. Opcji jest dużo. Najczęściej jeśli nie ma w aplikacjach i stronach to jest to któryś z nowszych startów.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2020, 00:26 »
Ta para to USA 228 (NOSS-3 5 (A), 2011-014A) i USA 229 (NOSS-3 5 (B), 2011-014B).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2020, 00:29 wysłana przez TomIR »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2020, 00:50 »
suchyy: ... mam nadzieje że są jakieś porady w związku z tym jak się w nim (Stellarium) orientować na youtube :)

 ... Właśnie to jest fascynujące że gołym okiem wyglądały jak satelity, ale na powiększeniu ok 100-120x dało się już wychwycić ich kształty. Jeśli ten aparat na Księżycu, potrafi wychwycić kratery o średnicy ok 10 km,  przy odległości 380tyś km, to dało by się też jakoś wyliczyć jego możliwości odnośnie rozdzielczości, dotyczące obiektów na orbicie. Jeśli komus znającemu się na matematyce by się to udało, byłbym wdzięczny za informacje jakie szczegóły w metrach by odpowiadały zamianie wyliczonych wartości 10km z 380tysiecy km na obiekty będące np 150 km od Ziemi. Przez teleskop granica szczegółów jakie uzyskałem, to księżycowe kanały lawy o szerokości 350-500metrów, i tu też byłbym ciekawy jakim powiększeniom odpowiadałoby zdobywanie takich szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie :)
...

Jeśli chodzi o Stellarium, to jest polska wersja językowa i nie powinno być problemów z jego opanowaniem. Tutaj masz serwis internetowy Stellarium po polsku. Nie wszystko przecież musimy obczajać od razu (program jest bardzo rozbudowany i trochę mało intuicyjny) - wystarczy początkowo poznać to z czego będziemy korzystać najczęściej, a resztę opanujesz z czasem. Sam nie wiem jeszcze wszystkiego o tym programie (bo i nie mam takiej potrzeby), ale w ramach tego co wiem służę pomocą - śmiało pytaj tutaj, czy na PW.

Na pozostałe pytania odpowiem szczegółowo, podam przydatne wzory i przykłady obliczeń. Generalnie nie chodzi o samo powiększenie, bo nie od tego zależy, co zobaczymy i na ile szczegółowo. Najważniejsza jest zdolność rozdzielcza obiektywu, na którą wpływ mają ograniczenia (nie do "przeskoczenia") związane z falową naturą światła, ale o tym więcej umieszczę pod tym: LINKIEM (link będzie aktywny, jak przygotuję materiały).

... Jeśli komuś uda się uchwycić jakiś kształt tym sposobem, bede wdzieczny za wklejenie zdjęcia poniżej w komentarzach, oczywiście zdjęcia obiektów na orbicie wykonane przy pomocy teleskopu, też chętnie obejrze :) Pozdrawiam

Polecam stronę internetową prawdziwego weterana w fotografowaniu sztucznych satelitów Ziemi - Ralfa Vanderberghera, astrofotografa i dziennikarza naukowego, mieszkającego w Holandii.

Spaceflight from the Backyard

PS. Cytat: "Dziś z miejscowości Vychodna na Słowacji, udało mi się nagrać dwie satelity które leciały razem ..." OK! Ponownie zabawię się w kosmicznego Sherlocka  ;) (bo mnie to rajcuje) i spróbuję poszperać w sobotę, ale już za dnia.

Prośba ode mnie, jak i od administratora (pisał o tym wcześniej) o używanie poprawnej formy: satelita (rodzaj męsko-rzeczowy). Zresztą wielu Kolegów na tym forum popełnia ten błąd: piszemy: "udało mi się nagrać dwa satelity" (a nie dwie), widziałem tego dnia przeloty wielu satelitów (a nie: satelit). Mnie też się przytrafia czasami popełnienie jakiegoś "babola", czy nawet ortografa  :-[ , ale nieprawidłowe stosowanie formy w tym przypadku bardzo mi "wywija" uszy  ;D , podobnie jak wtedy, kiedy facet mówi: cytuję "... wyszłem tylko po fajki, a wylądowałem w knajpie..." - zasłyszane w autobusie.  :o
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2020, 02:41 »
Jest dokładnie tak jak pisze TomIR, poza tym, że z ich oznaczeniami jest chyba trochę inaczej (USA 228 to zupełnie inny satelita). W załączniku zrzuty ze Stellarium widoku FPV z centrum Vychodnej. Pierwszy leci B.

Więcej o tych satelitach: TUTAJ

... i dane szczegółowe każdego (łącznie z TLEs):

USA229 (NOSS 3-5A)
USA 229 DEB (NOSS 3-5B)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2020, 02:43 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2020, 03:11 »
Słusznie. W CalSky mają błąd, natomiast np. Heavens-Above ma prawidłowe nazwy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2020, 03:11 »