Autor Wątek: Koncepcje bezzałogowych misji kosmicznych (zbiorczo)  (Przeczytany 44090 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 26, 2010, 18:26 »
Oczywiście misji nie przeprowadzi się bez odpowiednich badań. O Phobosie pod kątem Phobos-Grunt publikacje pojawiają się od kilku lat, a na temat innych misji nie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 27, 2010, 18:58 »
To jest jakaś wersja misji Laplace z udziałem Rosji, ale to wszystko na razie palcem na wodzie pisane.

Miałem dokładnie to samo wrażenie. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 27, 2010, 23:32 »
Oczywiście misji nie przeprowadzi się bez odpowiednich badań. O Phobosie pod kątem Phobos-Grunt publikacje pojawiają się od kilku lat, a na temat innych misji nie.

Ano właśnie, to dobry wyznacznik. Także możemy chyba włożyć te bajki na wysoką półkę szafki z pomysłami Rosjan.. :P

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 08, 2011, 21:37 »
Myślę, że to lektura obowiązkowa dla tego wątku: Vision and Voyages for Planetary Science in the Decade 2013-2022.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 08, 2011, 21:37 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 08, 2011, 21:43 »
400 stron.. I jak to przeczytać szybko? :(

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 08, 2011, 22:24 »
400 stron.. I jak to przeczytać szybko? :(

Mozna zapoznać się ze znacznie krótszym tekstem :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 22, 2011, 21:29 »
He MAX-C 3.5mld$ a wikipedia podaje cytowanie z 2009 gdzie wspomina się o przedziale 1.5-2mld$. Ciekawe dlaczego koszty tak wzrosły skoro misja ma korzystać w dużej części z technologi opracowywanej dla MSL'a?

Też z tego powodu drapię się po głowie? Może również chodzi o koszt skonstruowania i budowy europejskiego łazika?

No właśnie byłoby to bardziej zrozumiałe, chociaż wtedy taki zapis byłby błędny. Hmmm?

Tymczasem : Okrojona duża misja bezzałogowa ESA?

"Europejska Agencja Kosmiczna opóźniła selekcję dużej misji bezzałogowej klasy L do czerwca przyszłego roku. Decyzja jest związana z problemami finansowymi amerykańskiej agencji NASA, która pierwotnie miała współuczestniczyć w wybranej misji. Oprócz przesunięcia terminu selekcji, misja będzie też prawdopodobnie okrojona względem pierwotnych założeń."

Więcej w artykule - link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 27, 2011, 00:56 »
Jeśli gdzieś już wcześniej było na forum to proszę dać znać.

Rekomendacje National Research Council dla misji bezzałogowych NASA (kosmonauta). Polecam.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 16, 2012, 10:08 »
Ostatnimi czasy humory nam (a przynajmniej mi) się nieco popsuły z powodu znacznego obcięcia budzetu programu planetarnego NASA. Możemy odłożyć na półkę EJSMO, wyprawę do Urana o MSR nie wspominając. Jednak NASA ma w zanadrzu misję, która może na nowo wzbudzić entuzjazm do wypraw międzyplanetarnych. Otóż w ramach programu Discovery na 206 rok zaplanowano trzy misje, z których jedna ma być wyłoniona do realizacji. Są to:

GMES - badania geofizyczne Marsa

szczególowe badania jądra komety

Titan Mare Explorer (TiME)- pływający lądownik mórz Tytana.

Mi najbardziej się podoba misja trzecia. Mogłaby ona wystartować w 2016 a dotrzeć do celu w 2023. Lądownik bezpośrednio, podobnie jak ostatnie lądowniki marsjańskie wszedłby do lądowania bezpośredniego (a raczej wodowania  ;)) w Ligeia Mare
Więcej wiadomości na stronie:
http://www.spacedaily.com/reports/Sailing_on_an_Extraterrestrial_Sea_999.html
Zastanawiam się tylko, czy taka misja zmieści się w budżecie klasy Discovery? Mam jednak nadzieję, ze w tak smutnych dla lotów międzyplanetarnych czasach NASA jednak wybierze TiME

Prezentację przedstawiającą tą misję można zobaczyć tutaj:
http://www.spacedaily.com/reports/Sailing_on_an_Extraterrestrial_Sea_999.html

A poniżej wygląd sondy w czasie przelotu z Ziemi do Tytana. Jak widać kontakt z wodownikiem  ;) ma odbywać się bezpośrednio, bez udziału orbitera.

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2012, 10:19 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 16, 2012, 14:46 »
Ale dla Discovery to zdecydowanie za dużo i zapewne wybrany zostanie GEMS.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 16, 2012, 16:47 »
Ale dla Discovery to zdecydowanie za dużo i zapewne wybrany zostanie GEMS.

Czyli dobrze się domyślałem. Szkoda tylko, że GEMS ma być bez kamer. Poza tym NASA mogłaby na tym marsjańskim lądowniku zabrać jakieś urządzenia wykonane w innych krajach.  ::) Dlaczego GEMS nie będzie miał masztu z kamerami? Pozwoliłoby to sondzie na wykonanie panoramy lądowiska oraz wykonanie w zakresie podczerwonym badań otoczenia sondy. Czy same kamerki na ramieniu pozwolą nam dobrze zobaczyć lądowisko?  ::)
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2012, 22:02 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 18, 2012, 01:44 »
Myślę, że kamerę zrobią, to na razie jest wersja podstawowa po ogólnym studium wykonalności. czyli ma tylko instrumenty do osiągnięcia podstawowego celu naukowego + kamery inżynieryjne na dosłownej kopii Phoenixa. Wersja po bardziej szczegółowym studium będzie oceniana w lato, kiedy jedna z tych 3 misji zostanie wybrana do realizacji. A poza tym zbudowana jest pierwsza wersja MastCam, która wymaga tylko rozwiązania problemu z regulacją ostrości.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2012, 01:55 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 18, 2012, 12:54 »
Mam nadzieję, że do Discovery 2016 nie wybiorą sondy do komety, bo bodajże w tym samym roku ma lecieć misja z serii New Horizons po próbki kometarne. Więc wróżę GEMS albo TiME. Obie są ciekawe, ale chyba bardziej wolałbym zobaczyć fotki tytańskiego morza niż kolejne z Marsa  ;) Ale również cieszyć się będę misją GEMS, bo z Mars Exploration Program na 2016 chyba nic nie będzie przewidziane do startu (no chyba, że Kongres zwiększy jakimś cudem pieniążki na program planetarny NASA w tym Exo Mars)  ::)  Ale jak pożyjemy to zobaczymy. Poza tym cieszy mnie wiadomość Scorusie iż Mast Cam jest planowana. Czy istnieje szansa, żeby na pokład GEMS zabrać również instrumenty innych krajów niż USA (wybranych np. w ramach konkursu)? Szkoda, żeby pół pokłady sondy poleciało puste  ;)

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 18, 2012, 18:27 »
Mam nadzieję, że do Discovery 2016 nie wybiorą sondy do komety, bo bodajże w tym samym roku ma lecieć misja z serii New Horizons po próbki kometarne.

Po próbki planetoidy. Osobiście to najchętniej widziałbym lądownik skaczący na komecie Wirtaten...
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2012, 18:31 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 18, 2012, 19:10 »
Po próbki planetoidy. Osobiście to najchętniej widziałbym lądownik skaczący na komecie Wirtaten...

Ojej Jakie to pomyłki porobiłem w ostatnim poście! Ale wstyd, zwłaszcza ten New Horizons  :-[  ::) W rzeczywistości miałem na myśli program New Frontiers a na klawiaturą napisałem New Horizons....
Dzięki Scorus za sprostowanie. A pomyłka komety z planetoidą to już moje niedouczenie  :P Mea culpa!  :-[

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 18, 2012, 19:10 »