Autor Wątek: Mars (zbiorczo)  (Przeczytany 168610 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 29, 2011, 11:44 »
czyli wniosek taki że to wcale nie takie proste, a czy sposobem było by np. skierowanie jakiejść planetoidy (których dostatek w okolicach Marsa) w któryś z jego biegunów i energia wyzwolona podczas kolizji nie rozgrzała by choć trochę planety??czy wyzwoliło by to jakieś ilości pary z Marsjańskiego lodu??ciekawią mnie te pytania z góry dzieki za odpowiedź ;)

Jake uspokój się!!!  ;) Zanim nie zbadamy Marsa dobrze i to osobiście, nie powinniśmy w nim majstrować. A tak na boku, parę lat temu przewidywano jakiś prawdopodobieństwo uderzenia pewnej planetoidy z Czerwonym. Stety albo i niestety planetka jednak nie uderzyła. Trochę szkoda, bo mielibyśmy naturalnie spowodowany impakt i ładnie moglibyśmy sobie oglądać konsekwencje takiego wydarzenia, tym bardziej, ze wówczas były już na orbicie Marsa trzy orbitery i dwa łaziki!!!
To by dopiero była impreza!!!!  :o

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 29, 2011, 15:51 »
Myślę że USA i np ONZ powinni stworzyć program który by zapobiegł kolizji przypadkowej planetoidy z Ziemią, stworzyć coś na zasadzie zepchnięcia z toru kolizyjnego (bo jak wiadomo i jak to często na filmach było użycie ładunku jądrowego się mija z celem)a tak samo mogło by to i działać w drugą stronę w przypadku Marsa :)tylko jedyne co to musieli byśmy być pewni że taka kolizja podniesie choć troche temperaturę na Marsie.Zbadać owszem już posiadamy ogromną wiedze na jego temat ale tak szczerze powiedziawszy to jedna wielka zamarznięta pustynia ;)Jeśli mielibyśmy coś znaleźć to powinniśmy zacząć wiercić i to dość głęboko bo jeśli coś istnieje na Marsie to tylko pod powierzchnią czy to woda czy mikroby. :)Czasem mam wrażenie że się urodziłem 100 lat za wczęśnie :P stąd moje wizje i to pospieszanie :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 30, 2011, 10:53 »
Pojawił się bardzo sympatyczny "portret rodzinny" dotychczasowych sond eksplorujących Marsa :)

http://www.astrosaur.us/2011/11/24/mars-exploration-family-portrait/
GG 8698011

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 30, 2011, 13:05 »
Nie wiem jak "mikroby", ale algi i wszystko z chlorofilem musi żyć na powierzchni, lub głębszej wodzie. :)

Dlatego postulowałbym raczej przeżywalność bakterii przypominających ziemskie ekstremofile, żyjące w ciepłych pokładach na głębokości kilku kilometrów. Jeśli na Marsie znajdują się takie miejsca (a jest na to całkiem rozsądna szansa) to kto wie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 30, 2011, 13:05 »

Offline Lubański Robert

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 17, 2011, 03:57 »
Mam pytanie. Może ktoś wie gdzie można znaleźć wiarygodne dane dotyczące marsjańskiej atmosfery, ciśnienia, temperatury, siły wiatru oraz siły ciężkości? Są gdzieś dostępne dane meteorologiczne z misji Vikingów lub Phoenixa? Dane te są potrzebne do obliczeń dla pojazdów latających w warunkach marsjańskich.

Scorus

  • Gość

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 17, 2011, 10:03 »
Tutaj masz absolutne podstawy na temat atmosfery na Marsie zebrane w jednym miejscu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Mars

http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Mars
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2011, 10:06 wysłana przez olasek »

Offline Lubański Robert

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 18, 2011, 05:43 »
Dziękuje za informację! Jak będą już konkretne wyniki obliczeń to o wszystkim napisze w wątku dedykowanym Mars Society Polska.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:52 »
Dziękuje za informację! Jak będą już konkretne wyniki obliczeń to o wszystkim napisze w wątku dedykowanym Mars Society Polska.

Czekamy z niecierpliwością! Czyżby obliczenia dotyczące heksakopterów? ;)

Tymczasem w okresie oczekiwania możemy sobie obejrzeć ten krótki filmik :)

http://wiadomosci.onet.pl/wideo/fascynujace-wyniki-badan-na-marsie-bylo-zycie,10957609,1,klip.html

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 15, 2012, 11:42 »
mam takie pytanie, czy na Marsie znajdują się jakieś surowce które moglibyśmy wykorzystać??w sensie takie które po części mogły by zwracać koszty niektórych misji w przyszłości, np złoto, srebro, lub pluton, uran, do wytworzenia na miejscu generatora, czy jest nikła szansa na istnienie ropy pod powierzchnią?? z góry dzięki z odp. ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 15, 2012, 12:50 »
mam takie pytanie, czy na Marsie znajdują się jakieś surowce które moglibyśmy wykorzystać??w sensie takie które po części mogły by zwracać koszty niektórych misji w przyszłości, np złoto, srebro, lub pluton, uran, do wytworzenia na miejscu generatora, czy jest nikła szansa na istnienie ropy pod powierzchnią?? z góry dzięki z odp. ;)

Na Marsie są surowce, ale niekoniecznie ropa  ;) Otóż Zubrin w książce ,,Czas Marsa" spekuluje jakie zasoby możemy tam wykorzystywać w czasie kolonizacji Marsa. Coś tam wspominał o rudach miedzi i innych metali. Tylko, że są to dane spekulatywne (wysnute np. z badań marsjańskich meteorytów czy badań regolitu przez Vikingi)
a nie wzięte z bezpośrednich odkryć takich surowców z orbity czy powierzchni. Do dziś odkryto bezpośrednimi metodami (badania orbiterów, łazików z serii MER, Phoenix) takie surowce jak:

woda (w postaci lodu wodnego);
hematyt (odmiana rudy żelaza)w regolicie Meridiani Planum
bodajże limonit (odmiana rudy żelaza barwiąca na rdzawy kolor powierzchnię planety)
sole: chlorki, siarczany, sole bromu (zawarte w skałach badanych przez łaziki MER)
No i tyle na razie mi się przypomina.

Jake nawet jakbyśmy na Marsie odkryli góry złota i platyny to ich wydobycie w celu przywiezienia na Ziemię nie będzie opłacalne, przynajmniej dopóki nie powstanie na Marsie prężna cywilizacja. Koszty przywozu skał z Marsa przy dzisiejszej technice byłyby horrendalnie wysokie i czyniłyby kopalnie na Marsie (nawet te automatyczne  ;) ) nieopłacalnymi.

Całkiem inna sprawa waga takich surowców podczas produkcji paliwa na Marsie (z dwutlenku węgla i wody) w czasie pierwszych wypraw i funkcjonowania kolonii na Czerwonej Planecie. Surowce do tego opłacalne są dla tworzenia cywilizacji marsjańskiej (oczywiście tworzonej przez Ziemian) ale nieopłacalne do przywożenia na Ziemię  :) Przynajmniej w najbliższych dekadach. Inna sprawa wydobywanie kopalin na planetoidach. To z biegiem rozwoju technologii oraz wyczerpywania się złóż tzw. pierwiastków ziem rzadkich wówczas trzeba będzie myśleć o przywożeniu ich z pasa planetoid, a może i z Marsa  ::)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 08, 2012, 03:27 »
Wlasnie minelismy moment (2 dni temu) kiedy Mars i Ziemia byly najblizej siebie.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 26, 2012, 13:23 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 15, 2012, 23:03 »
Całą dyskusję odnośnie "marsyjskiego" (z resztą bardzo fajną, bo i słowo "marsyjski" jest ciekawe) przeniosłem do off-topic, bo to jednak nie główny temat wątku, ale zostawić (tak jak pisał Ekoplaneta) muszę.  ;D

P.s. Mi się podoba.

I link:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,966.0.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2012, 23:08 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 23, 2012, 16:52 »