Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 144775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 12, 2017, 09:01 »
Poza Ziemię ... Historia lotów międzyplanetarnych
Krzysztof Ziołkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

„Pamiętam swoją radość oraz powszechną euforię z jaką odbierano okołoziemski lot pierwszego sputnika, jak się wtedy o tym mówiło. Wydawało mi się, że rozumiem znaczenie tego wydarzenia i potrafię docenić jego dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju nauki, a w szczególności astronomii. Ale nawet w najśmielszych marzeniach nie zdołałem wtedy przewidzieć tak wielkiego i szybkiego rozwoju technologii i technik kosmicznych, jaki dziś obserwujemy (…)” – Krzysztof Ziołkowski

To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych. Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach.
Dzięki niej dowiesz się m.in.:

· jak wyglądały plany pierwszej misji przelotu koło Wenus załogowego statku kosmicznego,
· jak przebiegało osadzenie sondy Curiosity na powierzchni Marsa,
· skąd wzięły się łuki materii pyłowej w pierścieniu G Saturna, związane z księżycami odkrytymi przez sondę Cassini?

Książka „Poza Ziemię…” jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się nie tylko astronomią i astronautyką, ale także pokrewnymi im naukami przyrodniczymi. Każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o otaczającym nas świecie, kto lubi patrzeć w niebo i stara się zrozumieć to, co na nim widzi i komu nie są obojętne zjawiska i wydarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej i otaczającej nas rzeczywistości.

Autor jest stałym współpracownikiem CBK PAN oraz laureatem najwyższego odznaczenia PTA – Medalu Zonna.

http://lubimyczytac.pl//ksiazka/4409741/poza-ziemie-historia-lotow-miedzyplanetarnych

Wydanie: 1, 2017
Autor: Krzysztof Ziołkowski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Dystrybutor: Azymut
Data premiery: 12.05.2017
https://ksiegarnia.pwn.pl/Poza-ziemie...,708167693,p.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 12, 2017, 09:05 »
Dobrze , że polski autor uczci 60-lecie ery kosmicznej  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 12, 2017, 11:52 »
Jeśli ktoś będzie mieć tę książkę w rączkach, to poprosimy o krótką recenzję. :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 12, 2017, 21:31 »
Jeśli ktoś będzie mieć tę książkę w rączkach, to poprosimy o krótką recenzję. :)

Przyłączam się do prośby. Wygląda na ciekawą pozycje;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 12, 2017, 21:31 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #169 dnia: Maj 08, 2017, 14:56 »
Poza Ziemię... z Krzysztofem Ziołkowskim
08.05.2017

Jak sondę Curiosity osadzono na powierzchni Marsa, jak planowano pierwszy przelot załogowego statku kosmicznego koło Wenus? Te i wiele innych informacji na temat dotychczasowych misji badających planety, komety i planetoidy znajdą czytelnicy książki "Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych" dr Krzysztofa Ziołkowskiego.

Książka będzie dostępna na rynku od 15 maja.
 
"To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych. Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach" - informuje Wydawnictwo PWN.
 
Książka "Poza Ziemię…" jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się nie tylko astronomią i astronautyką, ale także pokrewnymi im naukami przyrodniczymi. Każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o otaczającym nas świecie, kto lubi patrzeć w niebo i stara się zrozumieć to, co na nim widzi. I dla tych, którym nie są obojętne zjawiska i wydarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej i otaczającej nas rzeczywistości.
 
Autorem książki jest polski astronom, autor publikacji naukowych i niestrudzony popularyzator astronomii - dr Krzysztof Ziołkowski. „Pamiętam swoją radość oraz powszechną euforię, z jaką odbierano okołoziemski lot pierwszego sputnika, jak się wtedy o tym mówiło. Wydawało mi się, że rozumiem znaczenie tego wydarzenia i potrafię docenić jego dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju nauki, a w szczególności astronomii. Ale nawet w najśmielszych marzeniach nie zdołałem wtedy przewidzieć tak wielkiego i szybkiego rozwoju technologii i technik kosmicznych, jaki dziś obserwujemy (...)” – wspomina Krzysztof Ziołkowski.
 
Krzysztof Ziołkowski ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, a doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim. Zatrudniony w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był sekretarzem naukowym tej instytucji, a po przejściu na emeryturę - jest jej współpracownikiem. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim ruchem komet i planetoid oraz dynamiką Układu Słonecznego.
 
Był wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika poświęconego tematyce astronomicznej „Urania”. Jest autorem m.in. książek: Bliżej komety Halleya (1985), Zderzenie komety z Jowiszem (1994), Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach (2006). Za osiągnięcia w popularyzacji astronomii w 1989 roku został uhonorowany medalem im. Włodzimierza Zonna.
 
Książkę "Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych" opublikowało Wydawnictwo Naukowe PWN. Serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej jest jej patronem medialnym.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413673,poza-ziemie-z-krzysztofem-ziolkowskim.html

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #170 dnia: Maj 08, 2017, 22:55 »
Zamówiłem  już  i czekam na przesyłkę

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #171 dnia: Maj 09, 2017, 06:59 »
Zamówiłem  już  i czekam na przesyłkę
Czekamy na recenzję.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 09, 2017, 19:56 »
 ;D

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #173 dnia: Lipiec 26, 2017, 00:47 »
Branicki: astronomia uświadamia nam unikalność Ziemi
25.07.2017



Wiedza astronomiczna uświadamia nam unikalność Ziemi i istniejącego na niej życia, wpływając w ten sposób na nasz światopogląd - mówi PAP popularyzator astronomii Andrzej Branicki. Właśnie ukazała się jego książka "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii".

"Wiedza astronomiczna uświadamia nam unikalność Ziemi i istniejącego na niej życia - stwierdza w rozmowie z PAP Branicki. - Świadomość tego niezwykle silnie wpływa na nasz światopogląd".
 
Rozmówca PAP zwraca uwagę na to, że obiekty i procesy astronomiczne są fundamentalną częścią naszego otoczenia. Dzięki nim na Ziemi pojawiło się i istnieje życie. To one decydują o następstwie dnia i nocy, pór roku, o stanie Ziemi w każdej chwili. "W moim przekonaniu jednym z najważniejszych powodów, dla których należy starać się upowszechniać wiedzę astronomiczną jest jej światopoglądowa niezbędność” - przekonuje Branicki.
 
"Ilość i jakość tej wiedzy bardzo mocno wpływa na myślenie o sobie, o Ziemi i całym świecie - tłumaczy popularyzator astronomii. - Jej powszechność - choćby elementarnych podstaw – czyni racjonalną nadzieję na dobrą przyszłość Ziemi: świadomość tego, jak unikalna jest nasza planeta, w naturalny sposób skłania nas do jej szanowania i przekazania przejętego dziedzictwa w jak najlepszym stanie kolejnym pokoleniom."
 
Problemem jest jednak poziom wiedzy astronomicznej w społeczeństwie. "Astronomia jest w programach szkolnych, ale jeśli chodzi o stan faktyczny, to praktycznie jej nie ma - stwierdza Branicki. - Wielokrotnie słyszałem narzekania astronomów, jak źle jest w szkołach z tą astronomią, ale jakoś nigdy nie usłyszałem tego, co jest dla mnie oczywiste: to od astronomów w dużym stopniu zależy, jak astronomia jest w szkole prezentowana, bo to oni uczą astronomii przyszłych nauczycieli przedmiotu fizyka z astronomią". Ta właśnie refleksja stoi za decyzją Andrzeja Branickiego, który poświęcił swoje życie zawodowe szerzeniu wiedzy astronomicznej.
 
Jego najnowsza książka, zatytułowana "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii", przeznaczona jest dla odbiorcy w każdym wieku. "Choć według mojego pierwotnego zamysłu adresatami tej książki mieli być przede wszystkim uczniowie, to sięgnąć może po nią każdy, kto chce uporządkować swoją wiedzę astronomiczną, osadzić ją na jakimś fundamencie - mówi Branicki. - Dzięki temu czytelnik będzie mógł krytycznie podchodzić do medialnych doniesień o nowych odkryciach i hipotezach astronomicznych - bardzo atrakcyjnych, bardzo efektownych, ale zawsze wymagających posiadania podstawowej wiedzy".
 
"Właśnie takie niezwykle efektowne, lecz hipotetyczne teorie – teoria strun, wszechświaty równoległe, inne wymiary - są dzisiaj bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez młodych ludzi. W tej chwili w popularyzacji astronomii dominuje bowiem nurt epatowania niezwykłością świata otaczającego Ziemię: jakie to wszystko wielkie, dalekie, zadziwiające. Problem jest w tym, że taki przekaz w najlepszym wypadku dostarcza czytelnikowi informacji oderwanych od siebie i pozbawionych fizycznych podstaw. Zbiór takich informacji, choćby obszerny, nie jest jednak wiedzą" - mówi Branicki.
 
Autor zaznacza jednak, że nie tyle nie podoba mu się cały ten nurt popularyzacji astronomii, co fakt, że jest on dominujący. "Już moja poprzednia książka napisana była w opozycji do tego nurtu. Nowa książka taką tendencję kontynuuje - stwierdza Branicki. - Jest w niej to, czego mi w tym dominującym nurcie brakuje, i do czego, starałem się czytelnika przekonać: usystematyzowane, elementarne podstawy wiedzy astronomicznej".
 
W swojej najnowszej książce autor wprowadził jednak pewną bardzo dużą zmianę: wszystkie zjawiska objaśnia bez użycia wzorów matematycznych. "W przekonaniu wydawnictw, to właśnie matematyka jest rzeczą najbardziej odstraszającą czytelnika od książek popularnonaukowych. Choć byłem tego świadom próbowałem przemycić parę sinusów i cosinusów – lecz nawet tego było za dużo. Na szczęście, w większości przypadków, udało mi się zastąpić je rysunkami" - stwierdza.
 
Andrzej Branicki to nauczyciel akademicki, inicjator i organizator Wydziałowego Obserwatorium Astronomicznego na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2015 r. został uhonorowany medalem im. prof. Włodzimierza Zonna za wkład w popularyzację astronomii. Oprócz tego jest również autorem książek: "Obserwacje i pomiary astronomiczne dla studentów, uczniów i miłośników astronomii" oraz "Na własne oczy".
 
Publikacja "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii" ukazała się nakładem Wydawnictwa PWN. Serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej jest jej patronem medialnym. Więcej na temat książki można znaleźć na stronach: https://wstronenieba.pwn.pl/ https://ksiegarnia.pwn.pl/W-STRONE-NIEBA.-Interaktywna-szkola-astronomii,710004848,p.html
 
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415053,branicki-astronomia-uswiadamia-nam-unikalnosc-ziemi.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #174 dnia: Sierpień 05, 2017, 11:16 »
Dwie nowe książki o tematyce kosmicznej na polskim rynku
BY REDAKCJA ON 5 SIERPNIA 2017

http://kosmonauta.net/2017/08/dwie-nowe-ksiazki-o-tematyce-kosmicznej-na-polskim-rynku/

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #175 dnia: Sierpień 05, 2017, 14:48 »
Miałem przyjemność kupić książkę "Poza Ziemię " ogólnie pozycja wartościowa bardzo merytoryczną szczegółowa.  Ze słabych stron dla mnie np. decyzja autora o podawaniu temperatur w Kelwinach a nie w Celcjuszach- dla mnie to chyba największy minus i brak polotu w stylu pisania- tylko zimne suche recenzje  - generalnie polecam tą książkę: )

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 18, 2017, 22:26 »
Na jesień tego roku kolejna perełka polskojęzyczna
"Endurance " Scotta Kelly'go - wydawnictwo  Sonia Draga. Wycinek z książki zachęca do polskiego wydania. Więcej w najnowszym National  Geografic  Polska ( artykuł obszerny o wyścigu  x-Price również)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2017, 22:27 wysłana przez mars76 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #177 dnia: Sierpień 19, 2017, 07:09 »
Amerykańskie wydanie planowane jest na listopad, więc na polskie wydanie nie będziemy długo czekać  :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #178 dnia: Wrzesień 07, 2017, 19:32 »


Szczegóły: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7324,Elon-Musk-Biografia-tworcy-PayPal-Tesla-SpaceX

Dopiero teraz przeczytałem tę książkę. Najkrócej mówiąc: jestem rozczarowany.

Autor oparł się wyłącznie na rozmowach i artykułach prasowych, które owszem, są ważnym źródłem, ale jeśli korzysta się tylko z nich, wówczas powstaje po prostu książka plotkarska. Tak można pisać o celebrytach. Musk oczywiście jest w jakimś stopniu celebrytą, ale to akurat nie jest najciekawsza strona jego aktywności.



Link do materiału:
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 22:01 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #179 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:26 »
Podręcznik „The AAVSO DSLR Observing Manual” – wersja polska
BY REDAKCJA ON 30 WRZEŚNIA 2017

Polscy astronomowie amatorzy przetłumaczyli podręcznik do wykonywania pomiarów jasności gwiazd zmiennych za pomocą lustrzanek cyfrowych.

Gwiazdy, które widzimy każdej pogodnej nocy na niebie wydają się być stabilne, ale jeśli przyjrzymy się im dokładnie, to okazuje się, że niektóre z nich zmieniają jasność. Powody tych zmian mogą być różne, począwszy od fizycznych procesów wewnątrz samej gwiazdy (takich jak pulsacje, erupcje, gwałtowne wybuchy), a skończywszy na czynnikach zewnętrznych (wzajemne zakrycia składników układów wielokrotnych, czy zaplamienia powierzchni). Precyzyjne obserwacje tych zmian umożliwiają poznanie ich przyczyn i samych gwiazd. (...)

http://kosmonauta.net/2017/09/podrecznik-the-aavso-dslr-observing-manual-wersja-polska/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #179 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:26 »