Autor Wątek: Obserwacje ISS  (Przeczytany 100057 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 26, 2011, 18:14 »
Fantastyczne. Pięknie to wyglądało:)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 26, 2011, 18:15 »
Ha ! Niesamowite ! Przyznam się że pierwszy raz na własne oczy widziałem ISS i prom kosmiczny na niebie tak blisko siebie ! Dwa punkciki, jeden jaśniejszy, drugi ciemniejszy, lecące jeden za drugim, w odległości pół kciuka od siebie na odległość wyciągniętej ręki. Chodź chmury trochę przeszkadzały :/ ale jestem pod wrażeniem :)

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 26, 2011, 18:16 »
U mnie nie wypaliło. Zobaczyłem tylko chmury...  :P Szkoda.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2011, 18:18 »
Bezchmurne niebo, ale za to mróz i wiatr. Widok wspaniały, choć ciężko mi było się dokładnie przyglądnąć żaglując dwoma aparatami i lunetą Yukona  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2011, 18:18 »

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 26, 2011, 18:18 »
ktoś potrafi podać w jakiej rzeczywistej odległości prom i Stacja były od siebie w momencie przelotu ?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 26, 2011, 18:19 »
U mnie nie wypaliło. Zobaczyłem tylko chmury...  :P Szkoda.

Bardzo żałuj.  :o  Już może nie być takiej okazji. Sojuzów chyba nie widać są za małe. Widział ktoś Sojuza gołym okiem?

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 26, 2011, 18:22 »
U mnie nie wypaliło. Zobaczyłem tylko chmury...  :P Szkoda.

Bardzo żałuj.  :o  Już może nie być takiej okazji. Sojuzów chyba nie widać są za małe. Widział ktoś Sojuza gołym okiem?
kiedyś obserwowałem przelot ISS od siebie z wioski i zauważyłem mały dużo ciemniejszy punkcik poruszający się za ISS w tym samym tempie. Niestety nie miałem dostępu do neta i nie mogłem sprawdzić co to. Ale coś mi się kojarzy Progress z tą sytuacją...

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 26, 2011, 18:23 »
ktoś potrafi podać w jakiej rzeczywistej odległości prom i Stacja były od siebie w momencie przelotu ?

Trinkulo zmierzył, pół kciuka.  ;D

Ha ! Niesamowite ! Przyznam się że pierwszy raz na własne oczy widziałem ISS i prom kosmiczny na niebie tak blisko siebie ! Dwa punkciki, jeden jaśniejszy, drugi ciemniejszy, lecące jeden za drugim, w odległości pół kciuka od siebie na odległość wyciągniętej ręki. Chodź chmury trochę przeszkadzały :/ ale jestem pod wrażeniem :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 26, 2011, 18:23 »
Ależ Wam zazdroszczę :P

Co do zbliżania się dwóch punkcików do siebie to ciekawe czy to możliwe czy jednak rzeczywiście perspektywa. Faktem jest że Discovery właśnie podlatuje do ISS, ale nie wiem czy na tyle szybko aby w czasie 2 minut zauważyć różnicę..

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 26, 2011, 18:29 »
żaglując dwoma aparatami i lunetą Yukona  ;)

To liczymy na jakieś zdjęcia...

U mnie jak na złość. Kilka mroźnych dni bezchmurnego nieba, a akurat dziś chmury pokrzyżowały plany...

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 26, 2011, 18:34 »
Ależ Wam zazdroszczę :P

Co do zbliżania się dwóch punkcików do siebie to ciekawe czy to możliwe czy jednak rzeczywiście perspektywa. Faktem jest że Discovery właśnie podlatuje do ISS, ale nie wiem czy na tyle szybko aby w czasie 2 minut zauważyć różnicę..
Też miałem wrażenie że się do siebie zbliżają pod koniec. Tak jak pisze Matias pewnie to będzie wynikało z perspektywy. Kąt widzenia się zmienił od momentu maksymalnej elewacji Stacji i promu do momentu minimalnej elewacji kiedy to "parka" zniknęła w cieniu Ziemi :)

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 26, 2011, 18:41 »
U mnie było bezchmurnie, super to wyglądało, udało się przynajmniej cyknąć dwa zdjęcia i nagrać filmik (zawsze coś :) ).


axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 26, 2011, 18:46 »
To ostatnie zdjęcie jest niezłe. Rzeczywiście mam czego żałować.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 26, 2011, 18:50 »
U mnie było bezchmurnie, super to wyglądało, udało się przynajmniej cyknąć dwa zdjęcia i nagrać filmik (zawsze coś :) ).


Gratulacje Prometeusz, tak było.  ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 26, 2011, 18:52 »
Ha ! Niesamowite ! Przyznam się że pierwszy raz na własne oczy widziałem ISS i prom kosmiczny na niebie tak blisko siebie ! Dwa punkciki, jeden jaśniejszy, drugi ciemniejszy, lecące jeden za drugim, w odległości pół kciuka od siebie na odległość wyciągniętej ręki. Chodź chmury trochę przeszkadzały :/ ale jestem pod wrażeniem :)

Też pierwszy raz widziałem przelot na żywo:D Niesamowity widok ze zbliżającym się wahadłowcem:D Nie spodziewałem się, że ISS jest aż tak jasna, a już w ogóle tego, że będzie widać Discovery.

Według Stellarium dzisiaj kolejny przelot ma być około 19:40, dobrze mówię?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 26, 2011, 18:52 »