Autor Wątek: Testy w locie VSS Unity  (Przeczytany 45087 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 08, 2018, 08:48 »
Pierwszy test VSS Unity pod napędem rakietowym
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 KWIETNIA 2018

(...) Do pierwszego lotu z włączonym silnikiem rakietowym VSS Unity doszło 5 kwietnia 2018 roku około 18:00 CEST. Test wykonano z lotniska Mojave w Kalifornii. Z dostępnych informacji wynika, że VSS Unity osiągnął maksymalną prędkość 1,6 Mach i pułap 25,7 km. Silnik rakietowy działał około 30 sekund. Przetestowano także system ustawiania powierzchni nośnych VSS Unity. (...)
http://kosmonauta.net/2018/04/pierwszy-test-vss-unity-pod-napedem-rakietowym/

Virgin Galactic completes first rocket-powered test flight since 2014
April 5, 2018 Stephen Clark


Virgin Galactic’s SpaceShipTwo vehicle fires its hybrid rocket motor on Thursday. Credit: MarsScientific.com & Trumbull Studios / Virgin Galactic

(...) Pilots Mark “Forger” Stucky and Dave Mackay were in the VSS Unity cockpit.

The drop occurred about an hour after the VMS Eve mothership took off from Mojave Air and Spaceport in Mojave, California. The carrier jet, piloted by Mike Masucci and Nicola Pecile, climbed to an altitude of around 46,500 feet (about 14,200 meters) over the Sierra Nevada Mountains.

After turning on a course back toward Mojave, the VMS Eve released the VSS Unity spaceship, and the spaceplane fired its rocket motor a few seconds later. Burning a mixture of rubber-based solid fuel — called HTPB — and nitrous oxide, the rear-mounted rocket engine propelled SpaceShipTwo to nearly twice the speed of sound as the pilots maneuvered the craft on an 80-degree climb. (...)
https://spaceflightnow.com/2018/04/05/virgin-galactic-completes-first-rocket-powered-test-flight-since-2014/
http://spaceflight101.com/virgin-vss-unity-first-powered-test/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 08, 2018, 19:22 »
Opublikowali właśnie nowy filmik:



Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 27, 2018, 23:06 »
Mam pytanie być może głupie.Wiadomo czy VG buduje kolejny egzemplarz???
Pamiętam, że ktoś o to pytał a to już niemal rok minął :o Ale pojawiło się info, że budują 2 nowe egzemplarze: Etta i Artie.

https://twitter.com/avweekguy/status/989889729037398017

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 28, 2018, 20:39 »
Czyli jest wreszcie jakaś informacja o flocie SpaceShipTwo!

Ciekawe jak szybko będzie można docelowo przygotować SS2 do kolejnego lotu. Czyli - jak często w ogóle SS2 będą latać.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 28, 2018, 20:39 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 31, 2018, 10:44 »
Drugi lot rakietowy VSS Unity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 31 MAJA 2018

(...) Drugi lot z włączonym silnikiem rakietowym VSS Unity został przeprowadzony 29 maja 2018, także z Mojave. Lot przebiegł prawidłowo i pojazd bezpiecznie wylądował po zakończonym teście.

Tym razem silnik rakietowy VSS Unity został uruchomiony na 31 sekund. Rakietoplan osiągnął maksymalną prędkość Mach 1,9, a pojazd osiągnął pułap 34900 metrów. Podobnie jak w przypadku poprzedniego testu, sprawdzano również system ustawiania powierzchni nośnych VSS Unity.




(...)
https://kosmonauta.net/2018/05/drugi-lot-rakietowy-vss-unity/

Virgin Galactic’s SpaceShipTwo completes second powered test flight
May 30, 2018 Stephen Clark

(...) Mackay and Stucky guided VSS Unity back to Earth, activating a “feathering” mechanism to raise its twin tail boom, helping orient and slow the craft during descent. The pilots then reconfigured the vehicle for landing, deployed its landing gear, then touched down on a runway at the Mojave Air and Spaceport to complete Tuesday’s flight. (...)
https://spaceflightnow.com/2018/05/30/virgin-galactics-spaceshiptwo-completes-second-powered-test-flight/
https://www.nasaspaceflight.com/2018/05/branson-vss-unitys-test-success/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 31, 2018, 11:48 »
No to pojawia się pytanie - czy VSS Unity dotrze do 80 km w tym roku?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 31, 2018, 14:58 »
No to pojawia się pytanie - czy VSS Unity dotrze do 80 km w tym roku?
Nieosiagniecie lini Carmana podważa sensowność lotów w tej cenie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 31, 2018, 15:18 »
No to pojawia się pytanie - czy VSS Unity dotrze do 80 km w tym roku?
Nieosiagniecie lini Carmana podważa sensowność lotów w tej cenie

To już od dawna wiadomo, że SS2 nie osiągnie 100 km. A mimo to są chętni. :) (Albo też - nadal są chętni? :) )

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 31, 2018, 15:31 »
Na filmiku z lotu z załączonym silnikiem rakietowym widać że strasznie nim trzęsie. Nie wygląda to zbyt dobrze. Chyba wolał bym lecieć New Shepardem  ;)

Offline Max J.

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 31, 2018, 22:02 »
Wysokość 50 km w locie załogowym pewnie osiągną jako pierwsi, ale to może być ich jedyny pierwszy raz, o ile Bezos ich nie prześcignie. Ja nie widzę żadnych wstrząsów, ale przyznaję, że mm wadę wzroku, więc nie bałbym się siedzieć w środku. Zresztą, samolotowe turbulencje nie wywołują u mnie nieprzyjemnych reakcji, więc pewnie by mi się podobało.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 31, 2018, 22:37 »
Na filmiku z lotu z załączonym silnikiem rakietowym widać że strasznie nim trzęsie. Nie wygląda to zbyt dobrze. Chyba wolał bym lecieć New Shepardem  ;)

Kilku komentujących na spaceflightnow.com zwróciło uwagę na ten sam problem i tak samo zresztą zareagowało (lepiej polecieć NSH). Chętni pewnie i tak się znajdą, ale w obecnej cenie to przesada aby wsiadać na pokład tego pojaździku.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 31, 2018, 22:53 »
No to pojawia się pytanie - czy VSS Unity dotrze do 80 km w tym roku?
Nieosiagniecie lini Carmana podważa sensowność lotów w tej cenie

To już od dawna wiadomo, że SS2 nie osiągnie 100 km. A mimo to są chętni. :) (Albo też - nadal są chętni? :) )

Może nie tyle chętni, ale tacy, którzy ileś lat temu wpłacili przedpłaty. VG nie bardzo chce je zwracać, zresztą najpewniej nie ma z czego.

Polecieć samolotem na te planowane 80 km to na pewno jest frajda. Ale wydaje mi się, że kapsuła przyda atmosfery przygody - wrażenia będą chyba podobne jak przy starcie orbitalnym, może tylko przeciążenia trochę mniejsze. A nieważkość tu i tu będzie podobna, ale nieważkość w samolocie jakoś niedobrze mi się kojarzy...

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 02, 2018, 11:03 »
Pytanie. Co jest powodem problemu z osiągnięciem 100km? czy nie lepiej jakoś zmniejszyć mase np ilość pasażerów ale i nie tylko i jednak osiągnąć tą psychologiczną granice co by było lepszym PR? Space X niemal cały czas modyfikowali Falkona zwiększając jego osiągi czemu w VG to taki problem??

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 02, 2018, 19:37 »
Pytanie. Co jest powodem problemu z osiągnięciem 100km? czy nie lepiej jakoś zmniejszyć mase np ilość pasażerów ale i nie tylko i jednak osiągnąć tą psychologiczną granice co by było lepszym PR? Space X niemal cały czas modyfikowali Falkona zwiększając jego osiągi czemu w VG to taki problem??

Chyba chodzi tutaj o to, że silnik okazał się być za słaby i jednocześnie i tak poczyniono już jakieś oszczędności w konstrukcji. SS2 w tej chwili zabiera chyba jednak mniejszą ilość pasażerów niż miał wcześniej - tutaj nie jestem pewien, ale chyba wciąż nie doszło do oficjalnej prezentacji możliwości tego rakietoplanu.

Zwiększenie silnika mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której pojazd trzeba by przeprojektować i być może byłby za ciężki jak na udźwig WhiteKnightTwo.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 26, 2018, 14:35 »
Oooo! Dziś kolejny lot! Pewnie około 16:00 CEST.
Plan to odpalenie silnika na czas dłuższy od 30 sekund.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 14:41 wysłana przez kanarkusmaximus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Testy w locie VSS Unity
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 26, 2018, 14:35 »