Autor Wątek: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)  (Przeczytany 78082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)
« Odpowiedź #330 dnia: Styczeń 12, 2017, 19:15 »
A czy wiadomo, jakie będą tego konsekwencje? Np. w ich żywotności, funkcjonalności?

Nic oficjalnie na ten temat nie widziałem, ale można zgrubnie oszacować, że jakieś 80% paliwa zostało zużyte.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)
« Odpowiedź #331 dnia: Styczeń 12, 2017, 19:59 »
Potrzeba stworzenia serwisu dostawczo-naprawczego na orbicie co jakiś czas daje o sobie znać.
Chyba nie obejdzie się bez zastępców, bo wyszczerbiona szybko,  dopiero co tworząca się sieć będzie miała ograniczoną bardzo paletę możliwości ?

http://space.skyrocket.de/doc_sdat/gaojing-1.htm

Ilustracja możliwości operacyjnych SuperView 1


The picture shows the Potala Palace area .China Aerospace Science and Technology Corporation


The figure is provided by COSCO Group, the China COSCO Group


The picture shows the Tibet Autonomous Region Convention and Exhibition Center .China Aerospace Science and Technology Corporation


The picture shows the Hong Kong Convention and Exhibition Center. China Aerospace Science and Technology Corporation to provide

http://www.top-news.top/news-12637199.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)
« Odpowiedź #332 dnia: Styczeń 18, 2017, 01:52 »
SuperView 01 i 02 rozpoczynają pracę
PRZEZ IGA ZACHER W DNIU 16 STYCZNIA 2017


Satelity SuperView 01 i 02 / Credits - CNSA

Chińskie komercyjne satelity SuperView 01 i 02, po dotarciu na prawidłowe orbity rozpoczęły regularne obserwacje Ziemi.

Ostatni start orbitalny w 2016 roku należał do chińskiej rakiety CZ-2D. 28 grudnia 2016 o godzinie 04:23 CET wystartowała ona z kosmodromu Taiyuan. Na pokładzie znalazły się trzy satelity: dwa o nazwie SuperView 01 i SuperView 02 oraz zminiaturyzowany satelita typu CubeSat o nazwie BY-70.

Nie był to całkowicie udany start – zamiast na kołowej orbicie o wysokości około 500 km satelity zostały uwolnione na eliptycznych orbitach o wysokości ok 213 x 530 km. Tak niskie perygeum oznacza ryzyko spłonięcia satelitów w  górnych warstwach atmosfery w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Chińskie władze potwierdziły problemy ze startem, ale na razie nie ujawniono przyczyny problemu. Rozpoczęło się podnoszenie orbit obu satelitów, które w ciągu kilku dni zakończyło się sukcesem . Natomiast misja BY-70 uległa znacznemu skróceniu – mały satelita nie został wyposażony w system napędowy.

Firma odpowiedzialna za organizację komercyjnych startów dla chińskich rakiet “Długi Marsz” stwierdziła 6 stycznia, że stan satelitów był dobry po osiągnięciu docelowych, wyższych orbit. Satelity SuperView wówczas rozpoczęły wstępne prace na orbicie. Firma w oświadczeniu na stronie zaprezentowała przykładowe obrazy, dostarczając wysokiej jakości zdjęcia Hong Kongu i Lhasa w Tybecie.


Buildings of the Potala Palace in Lhasa, Tibet, as observed by one of the SuperView 1 satellites. Credit: Beijing Space View

Satelity SuperView1 są przeznaczone do zbierania czarno-białych obrazów o rozdzielczości mniejszej niż 50 cm, co czyni je najwyższej rozdzielczości cywilnymi  satelitami obserwacyjnymi Ziemi. Jak oficjalnie mówiono, kamera na pokładzie SuperView 01 i 02 jest na tyle dobra, żeby odróżnić różne typy samochodów.

„W odróżnieniu od wszystkich chińskich satelitów obserwacyjnych Ziemi, które rozpoczęły pracę w ostatniej dekadzie nasze usługi SuperView będą całkowicie komercyjne, a my będziemy dostosowywać usługi do zbierania danych i opracowania produktów pochodnych na podstawie wymagań marketingowych” powiedział Lily Zu, Prezes pekińskiego Space View.

Zdjęcie terminalu kontenerowego w Hong Kongu zrobionego przez satelitę SuperView1. Źródło: Beijing Space View

Dwa kolejne satelity SuperView prawdopodobnie będą uruchomione w połowie 2017 roku, docelowo do 2022 roku Chińczycy będą mieć flotę co najmniej 24 satelitów tej konstelacji na orbicie.

(SN, BSV)
http://kosmonauta.net/2017/01/superview-01-i-02-rozpoczynaja-prace/#prettyPhoto

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)
« Odpowiedź #333 dnia: Styczeń 26, 2017, 19:32 »
Pierwsze efekty pracy nowego meteosatelity NASA. „Niespotykana precyzja”
DZISIAJ, 26 STYCZNIA, 16:58 Marcin Kamassa



Amerykański satelita pogodowy nowej generacji serii GOES dostarczył długo wyczekiwane pierwsze wyniki swojej aktywności. Umieszczony na orbicie w listopadzie 2016 roku instrument obserwacji meteorologicznych spisuje się jak dotąd bez zarzutu, dając od niedawna okazję do podziwiania szczególnej jakości zobrazowań powierzchni Ziemi. Jego działanie pozwoli na wykonywanie niedostępnych dotąd pomiarów atmosferycznych i precyzyjnych prognoz pogodowych.

Wyczekiwane przez specjalistów na całym świecie zobrazowania z nowego amerykańskiego satelity meteorologicznego GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) zostały opublikowane 23 stycznia br., blisko dwa miesiące po wystrzeleniu obiektu na orbitę. Fotografie przedstawiające powierzchnię Błękitnej Planety i wycinki przestrzeni okołoziemskiej zrobiły na odbiorcach duże wrażenie swoją wysoką rozdzielczością i ilością przedstawianych detali. Przesłana próbka zobrazowań potwierdza potencjał urządzenia w zakresie realizacji najbardziej uszczegółowionych pomiarów atmosferycznych do tworzenia specjalistycznych prognoz meteorologicznych.

Satelita pogodowy funkcjonujący aktualnie pod nazwą GOES-16 (wcześniej znany jako GOES-R) jest pierwszym z planowanej linii pojazdów następnej generacji. Jego przeznaczeniem jest dokonywanie obserwacji z poziomu orbity geosynchronicznej na użytek prognozowania zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej - zarówno z uwzględnieniem wewnętrznej cyrkulacji mas powietrza, jak i wpływu pogody kosmicznej. Wśród głównych zadań satelity jest prowadzenia szczegółowych pomiarów atmosferycznych użytecznych przy prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym burz i huraganów. Docelowo GOES-16 będzie prowadził monitoring zachodniej półkuli Ziemi, z możliwością dostarczania zobrazowań całego przypisanego obszaru planety w odstępach co najmniej 15 minut.

GOES-16 jest częścią systemu obserwacji pogodowych zarządzanego wspólnie przez NASA oraz Amerykańską Narodowa Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). Satelita został wyprodukowany na zamówienie narodowych agencji przez amerykański koncern Lockheed Martin. Zgodnie z aktualnymi planami pozostanie w służbie co najmniej do końca 2030 roku.

Źródło : http://www.space24.pl/535340,pierwsze-efekty-pracy-nowego-meteosatelity-nasa-niespotykana-precyzja
http://www.space24.pl/496704,najnowszy-satelita-pogodowy-pomoze-omijac-turbulencje
http://www.goes-r.gov/mission/news.html
http://www.goes-r.gov/multimedia/goes-16DataAndImagery.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2017, 19:34 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2016 roku)
« Odpowiedź #333 dnia: Styczeń 26, 2017, 19:32 »