Ankieta

Czy gdybyś miał możliwość zdecydowałbyś się na misję na Marsa w jedną stronę?

Zdecydowanie TAK!
24 (21.4%)
W innej sytuacji prywatnej tak
26 (23.2%)
Raczej nie
24 (21.4%)
Zdecydowanie NIE!
38 (33.9%)

Głosów w sumie: 109

Autor Wątek: Załogowa wyprawa na Marsa  (Przeczytany 73165 razy)

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #510 dnia: Maj 16, 2017, 22:37 »
Jedynym istotnym celem dla którego polecieli na Księżyc amerykańscy astronauci, było wbicie tej flagi w Księżycowy grunt, i z Marsem będzie tak samo.
Bo jeśli by było inaczej, to do tej pory by były regularne załogowe loty na Księżyc, a sam widzisz że tak nie jest.

Napisałem o tym kilka postów wyżej ale widocznie nie zrozumiałeś.

Lądowanie na księżycu miało być prezentacją możliwości, jakie niosła za sobą inwestycja w technologię. Wyobraź sobie, że zamiast Kennedy'ego ("Zrobimy to nie dlatego, że to jest łatwe. Zrobimy to ponieważ to jest trudne") krajem kierował taki W. Gomułka którego cechowało uprzedzenie do wszystkiego co postępowe... Pewnie żaden z kosmicznych wojaży nie dałby tak wymiernych rezultatów.

50 lat temu prakseologia nie oferowała wiele więcej jak umiejętne ustawienie robotników skręcających radioodbiorniki przy taśmie produkcyjnej. Apollo to pierwszy projekt który zarządzanie pchnął na zupełnie inny rejon, gromadząc setki jeśli nie tysiące specjalistów z różnych dziedzin pracujących nad lądowaniem.

Sukces pierwszego albo drugiego (bo dobrze nie pamiętam) Apollo pokazał jak potężnym narzędziem jest nowoczesna organizacja i przyczynił się do tego jak dzisiaj wygląda świat. Lot na księżyc był sprawdzianem technologii i umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi a nie misją tam, gdzie nie dotarł jeszcze nikt inny w celu pokazania "że potrafię". USA już wielokrotnie zdążyli wykazać się swoją wielkością i ambicjami przed 69 r.

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #511 dnia: Maj 16, 2017, 22:39 »
Dla tak dużej liczby osób konieczne by było dostarczanie ogromnej ilości jedzenia

Grunt marsjański dobrze nadaje się pod uprawę wg najnowszych badań

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #512 dnia: Maj 17, 2017, 10:56 »
Dla tak dużej liczby osób konieczne by było dostarczanie ogromnej ilości jedzenia

Hmm... dla referencji - możesz podać link?

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #513 dnia: Maj 17, 2017, 13:14 »
Proszę bardzo, pisałem o tym na stronie. http://tnij.org/0flpq43

W tegorocznej edycji tego badania w symulowanej glebie mieszkają robaki i sprawdza się jak te stworzonka mogą wpłynąć na uprawę.

Na pewno niektórzy będą narzekać na warunki eksperymentu tj. sztuczną glebę marsjańską i księżycową, ale autorzy badania robią wszystko żeby było wiarygodnie. Podobno powtórka badania jest w planach studentów gliwickiej AGH
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2017, 15:52 wysłana przez adam.nielek »

Offline Robek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #514 dnia: Maj 17, 2017, 14:16 »

To teraz mi powiedz, ile hektarów marsjańskiego pola trzeba uprawiać, żeby z tego wyżywić setke astronautów?

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #515 dnia: Maj 17, 2017, 15:56 »

To teraz mi powiedz, ile hektarów marsjańskiego pola trzeba uprawiać, żeby z tego wyżywić setke astronautów?
marudzisz żeby marudzić, nie będę odpowiadał na takie malkontenckie pytania

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #516 dnia: Maj 17, 2017, 16:22 »
Czemu od razu setkę i czemu od razu Maruda?

Offline mars76

• Weteran
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
« Odpowiedź #517 dnia: Maj 17, 2017, 20:17 »

Chyba kolego szanowny zapomniałeś o wybielaczach w glebie:)))

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #518 dnia: Maj 17, 2017, 21:39 »

Chyba kolego szanowny zapomniałeś o wybielaczach w glebie:)))

Proszę:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0103138

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #519 dnia: Maj 18, 2017, 07:57 »
Proponuję, by posty o uprawie roślin poszły do nowego wątku. Tutaj raczej rozmawiamy o pierwszych misjach na Marsa, wówczas zbyt dużo kosmo-rolników nie będzie lecieć na Czerwoną Planetę. :)

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #520 dnia: Maj 18, 2017, 11:38 »
 Zgadzam się chociaż nie będę zakładał takiego wątku:-) Normalną koleją rzeczy byłoby najpierw wysłać niewielką załogę na misję rekonesansową i dopiero w drugim rzucie planować coś na skalę o której wspomniałem. Ale przy możliwościach techniki i zdalnej pracy wydaje mi się, że  pierwszych marsonautów już teraz zastąpiły misje mer i msl a niebawem zrobią to te planowane na najbliższe lata.

Offline Robek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #521 dnia: Maj 18, 2017, 17:08 »
Proponuję, by posty o uprawie roślin poszły do nowego wątku. Tutaj raczej rozmawiamy o pierwszych misjach na Marsa, wówczas zbyt dużo kosmo-rolników nie będzie lecieć na Czerwoną Planetę. :)

To chyba tak się nie da.
Bo dostarczenie jedzenia na powierzchnie Marsa to są dosyć duże koszty, a przecież tego jedzenia trzeba jednak trochę zabrać.
I w tej sytuacji już na samym początku planowania takiej misji pojawia się pomysł, że trzeba zbudować na powierzchni Marsa jakąś specjalną szklarnie, w której by dało rade coś sobie tam uprawiać, bo w końcu tą szklarnie za jednym razem się tam dowiezie, za jednym razem to się tam skręci i już można sobie uprawiać co się chce i to bez końca.
I w tej sytuacji wypadałoby wiedzieć, czy Marsjański grunt nadaje się choćby nawet do uprawy ty ziemniaków z "Marsjanina"  ;D

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #522 dnia: Maj 18, 2017, 20:29 »
No to kontynuując ten wątek - a potem ewentualnie będą wydzielone posty: jaka masa żywności (w różnych formach?) powinna być zabrana na misję marsjańską z Ziemi? Chodzi mi tutaj o maksymalną ilość, bez założenia produkcji w trakcie misji czy na powierzchni Marsa. Pewnie są różne wyliczenia - widział ktoś jakieś wartości?
(Jedyną jaką znam to z książki Zubrina).

Offline adam.nielek

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #523 dnia: Maj 18, 2017, 23:51 »
https://www.degruyter.com/view/j/opag.2017.2.issue-1/opag-2017-0002/opag-2017-0002.xml

Autor artykułu postarał się podsumować badania na polu kosmicznego rolnictwa.

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #524 dnia: Maj 21, 2017, 08:16 »
adam.nielek, niestety życie jest trochę bardziej skomplikowne, a problemy inżynieryjne, medyczne i inne związane z jakimkolwiek dłuższym lotem poza LEO nie takie banalne, jak Ci się wydaje.
 Weźmy takie promieniowanie, tę kwestę ktoś Ci już naświetlił (nomen,omen) trafną analogią z przeswietleniami. Ale to też świetny przykład by pokazać jak zwodnicze bywają analogie. Promieniowanie X i gamma w kosmosie to akurat najmniejszy problem, z uwagi na jego niską tzw. skuteczność biologiczną. Zresztą ta składowa promieniowania kosmicznego jest taka sama na LEO, czy gdzieś dalej. To, co potencjalnie jest prawdziwym zabójcą astronautów i przed czym chroni na LEO magnetosfera ziemska, to cząstki naładowane wysokich energii. O bardzo wysokiej skuteczności biologicznej. Protony, ciężkie jony -brrr! Część pochodzi ze Słońca, część z dalekiego kosmosu (składowa galaktyczna). Pierwszą frakcją można by jakoś zarządzać, bo jej natężenie jest bardzo nieregularne, gwałtownie rośnie podczas pewnych krótkotrwałych zjawisk na Słońcu. Takie zdarzenia załoga mogłaby przeczekiwać w jakimś schronie antyradiacyjnym obejmującym tylko część pomieszczeń statku, a więc mającym stosunkowo mała masę, bądź nawet ustawiając statek w odpowiednim położeniu względem strumienia wiatru słonecznego. Ale co z resztą? Co z promieniowaniem na powierzchni Marsa? Brak magnetosfery i atmosfera cienka jak papier. Przy misji trwającej parę ziemskich lat to są poważne zagadnienia.
 A to tylko jedno z kompleksowych zagadnień do rozwiązania. Nie wiem, czy wiesz, jak dużym problemem dla zdrowia jest np. nieważkość w lotach trwających dłużej niż kilka miesięcy. Teoretycznie można zapewnić sztuczną grawitację metodą wirówkową, ale praktyczne konsekwencje z tym związane (konstrukcja statku) znowu piętrzą ogromne przeszkody. Po prostu diabeł tkwi w szczegółach, musiałbyś sporo poczytać na ten temat, by ogarnąć skalę problemu. Potencjalnie najlepszy z inżynieryjnego punktu widzenia sposób rozwiązania tej kwestii (okresowe prozdrowotne wirowanie samych astronautów na maleńkich "karuzelach") jest jeszcze nieprzebadany, nie znamy skuteczności tej metody. Nie da się tego symulować na Ziemi. Potrzebną do takich badań (które z definicji muszą trwać kilka lat) infrastrukturę trzeba wynieść w kosmos (np. na ISS) i w chwili obecnej taki zestaw nie istnieje.
Pozdrawiam
-J.