Autor Wątek: Blue Origin  (Przeczytany 252054 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #420 dnia: Czerwiec 29, 2017, 12:34 »
Bezos zadeklarował, że będzie wkładał 1mld dolarów rocznie w firmę więc może sobie pozwolić na więcej. Poza tym jak to się mówi "do odważnych świat należy" . Z dużym ryzykiem często przychodzi duża nagroda. Mnie akurat takie podejście dosyć się podoba, to własnie strach przed ryzykiem jest bolączką na przykład NASA.

NASA ma generalnie sporo bolączek - a sztandarową jest - wiadomo - porażający sposób zarządzania nią, który coraz bardziej i szerzej otwiera szafy, z których po kolei wylatują kolejne trupy (i nie mówię tu tylko o nieszczęsnym SLS). Bezos zaś w wyniku potencjalnej porażki - może najwyżej stracić swoje niebywale ciężkie pieniądze, ale było nie było - jego pieniądze. Oby się mu powiodło i nie skończyło na buńczucznych zapowiedziach, SpaceX póki co mu odpływa w siną dal z coraz większą prędkością.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #421 dnia: Lipiec 17, 2017, 14:57 »
Wiem, że powiecie "czemu nie Elon", ale Jeff dostał nagrodę od Buzza Aldrina: pierwsza Buzz Aldrin Space Innovation Award.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #422 dnia: Lipiec 19, 2017, 15:11 »
Nie wiem czemu akurat Jeff, ale zapytam przy okazji nieco kąśliwie - czy czasem Aldrin nie był w tej grupie zasłużonych astronautów, którzy sprzeciwiali się rozwojowi sektora prywatnego w astronautyce, a przynajmniej wspomaganie tego sektora przez agencję rządową? Wspominał o tym ze łzami w oczach właśnie Elon. W tej grupie astronautów-nestorów na pewno był Armstrong i Cernan.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #423 dnia: Lipiec 19, 2017, 19:11 »
Hmm... Oj coś nie wydaje mi się. Pamiętam, że bardzo szybko Aldrin pochwalał pomysł działań komercyjnych.

Pamiętam też (2010? chyba wówczas dogorywało Constellation), że kompletnie odmienne zdanie miał właśnie Armstrong.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #423 dnia: Lipiec 19, 2017, 19:11 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #424 dnia: Lipiec 29, 2017, 16:04 »
W "Aviation Week" ukazał się krótki artykulik na temat Blue Origin, opierający się na wypowiedziach Ariane Cornell, szefowej Astronaut Strategy & Sales w tej firmie. Wynika z nich, że:

  • najbliższy start New Sheparda odbędzie się prawdopodobnie przed końcem tego roku,
  • nowy kapsuła będzie wyposażona w panoramiczne okna,
  • firma ma podpisaną umowę z DLR na dwa testy podczas lotu suorbitalnego, być może z ładunkiem polecą astronauci,
  • a także ma umowę z Eutelsatem na lot (loty) New Glennem w latach 2021-2022!

Czyli podsumowując: Bezos zapowiadał start za startem New Sheparda. Ale z tej wypowiedzi oraz obecnego przestoju można domniemywać, że stwierdzili, że starczy testów, a następna kapsuła ma już być docelowa (czyli dla turystów), o czym świadczy panoramiczne okno.

Źródło: http://m.aviationweek.com/oshkosh-2017/blue-origin-offers-priority-repeat-riders#slide-9-field_images-1664561

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #425 dnia: Lipiec 29, 2017, 17:17 »
Ciekawe informacje! W ogóle zastanawiam się, jak duże jest zainteresowanie tymi lotami New Sheparda - zarówno eksperymenty jak i ludzie. Blue Origin jak na razie się chyba nie reklamuje z takimi ofertami?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #426 dnia: Sierpień 13, 2017, 10:40 »
Z Ćwierkacza:

Cytuj
Brendan Byrne‏Konto zweryfikowane @SpaceBrendan 9.08
. @SenBillNelson says @blueorigin rocket manufacturing facility on target for Dec 20 opening.

Ów Nelson jest senatorem z Florydy, więc może ma tę wiadomość wprost of Bezosa. Czyli w przyszłym roku rozpocznie się produkcja New Glenna...


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #427 dnia: Sierpień 13, 2017, 21:15 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #428 dnia: Sierpień 13, 2017, 21:31 »
Bill Nelson jest znany ze swojego poparcia do rozwoju sektora kosmicznego w USA i dużych nakładów na NASA. Z drugiej strony - to był też i on, który przypieczętował los Constellation i "nakazał" NASA szybszą pracę nad nową rakietą nośną.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #429 dnia: Sierpień 13, 2017, 22:17 »
Super że już za rok będą prace nad New Glennem  :) Mam nadzieję że prace pójdą łatwiej niż nad Falcon Heavy....

Offline kretus5

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #430 dnia: Sierpień 13, 2017, 22:35 »
Tak sobie czytam od kilku lat o tym Blue Orgin że i nowe rakiety, że rewolucyjne silniki,- ale poleci coś kiedyś w końcu wreście ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #431 dnia: Sierpień 13, 2017, 23:03 »
Tak sobie czytam od kilku lat o tym Blue Orgin że i nowe rakiety, że rewolucyjne silniki,- ale poleci coś kiedyś w końcu wreście ?

Ale jak od kilku lat? New Glenn został ogłoszony w 2016 roku:
http://kosmonauta.net/2016/09/new-glenn-duza-rakieta-blue-origin/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #432 dnia: Sierpień 14, 2017, 06:51 »
Chyba Kretusowi chodziło czy poleci coś w ogóle od Bezosa. Rzeczywiście trochę cicho ostatnio u nich ze startami rakiet.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #433 dnia: Sierpień 14, 2017, 09:23 »
Chyba Kretusowi chodziło czy poleci coś w ogóle od Bezosa. Rzeczywiście trochę cicho ostatnio u nich ze startami rakiet.

Przecież New Shepard lata. Prawda, że nie co miesiąc... Następny start zapowiadają pod koniec roku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 14, 2017, 10:32 »
No ale teraz nie lata dlatego że ostatni lot rakiety był celowo "skrajny". I teraz budują nową rakietę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 14, 2017, 10:32 »