Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 89950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #345 dnia: Luty 24, 2018, 09:34 »
A tak myśląc na poważnie: czy w ogóle mamy obecnie zestaw technologii które by pozwoliły nawet na demonstracyjną misję "wydobywczą"? Moim zdaniem kilka elementów już jest, ale z pewnością nie całość. I do całości jeszcze nieco brakuje.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #346 dnia: Luty 24, 2018, 12:59 »
A tak myśląc na poważnie: czy w ogóle mamy obecnie zestaw technologii które by pozwoliły nawet na demonstracyjną misję "wydobywczą"?

IMO taką misją była Luna 16 z 1970 roku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #347 dnia: Luty 24, 2018, 13:23 »
Przepraszam, może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem: bardziej mi chodzi o lot poza bezpośrednie otoczenie Ziemi (i Księżyca) + wybranie odpowiedniego miejsca do lądowania na (małej) planetoidzie i pobranie materii która by zademonstrowała możliwość "górnictwa kosmicznego". Czyli też "warunkiem" by była względnie duża "cena" za sprowadzony ładunek (lub też przydatność tego ładunku).

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #348 dnia: Luty 24, 2018, 15:55 »
Przepraszam, może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem: bardziej mi chodzi o lot poza bezpośrednie otoczenie Ziemi (i Księżyca) + wybranie odpowiedniego miejsca do lądowania na (małej) planetoidzie i pobranie materii która by zademonstrowała możliwość "górnictwa kosmicznego". Czyli też "warunkiem" by była względnie duża "cena" za sprowadzony ładunek (lub też przydatność tego ładunku).

Ostatni warunek jest kwestią lokalizacji wystarczająco interesujących zasobów, a nie technologii ich eksploatacji (gdyby Hayabusa odkryła na powierzchni Itokawy diamenty, to następna misja, bazująca na przetestowanej przez pierwszą sondę technologii, mogłaby już być dochodowa).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #348 dnia: Luty 24, 2018, 15:55 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #349 dnia: Luty 24, 2018, 18:51 »
Hmm, diamenty diamentami, ale co w przypadku litej skały, a raczej litego metalu? Mam tu na myśli taką platynę.

No chyba, że na powierzchni metalicznych planetoid są kamyczki z żelaza i platyny. :)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #350 dnia: Luty 24, 2018, 19:14 »
Hmm, diamenty diamentami, ale co w przypadku litej skały, a raczej litego metalu? Mam tu na myśli taką platynę.

No chyba, że na powierzchni metalicznych planetoid są kamyczki z żelaza i platyny. :)
Czyżby chodziło o: 2011 UW158 (https://www.rt.com/news/310170-platinum-asteroid-2011-uw-158/) ;) ?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #351 dnia: Luty 24, 2018, 19:48 »
Hmm, diamenty diamentami, ale co w przypadku litej skały, a raczej litego metalu? Mam tu na myśli taką platynę.

No chyba, że na powierzchni metalicznych planetoid są kamyczki z żelaza i platyny. :)

Większość małych ciał to kupy gruzu, a nie monolity - tak że na początku będzie to zbieranie cennych kamyczków.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #352 dnia: Kwiecień 26, 2018, 19:48 »
https://www.planetaryresources.com/2018/04/mission-success-arkyd-6-tests-key-technologies-for-commercial-space-resource-exploration/

Arkyd 6 spełnił wszystkie założenia misji. Wszystkie elementy działają zgodnie z planem w tym najważniejszy jakim jest kamera podczerwieni która ma posłużyć do poszukiwań wody. Wszystkie dane uzyskane z tej misji i zdobyte doświadczenie posłużą do budowy następnej misji Arkyd 301.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #353 dnia: Kwiecień 28, 2018, 20:34 »
Ciekawa informacja. Pytanie - na ile jest to "nowe" względem tego, co inni (bardziej doświadczeni) operatorzy satelitów obserwujących Ziemię już to oferują?

Bo zastanawiam się, czy firma taka jak Planet nie mogłaby się stać konkurentem dla PR?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #354 dnia: Sierpień 09, 2018, 10:59 »
Planetarnyj wyprzedaje się:

https://www.geekwire.com/2018/planetary-resources-auction/

Setki urządzeń, od drukarek 3d, poprzez normalne drukarki i laptopy będą dostępne do kupna.

velo

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #355 dnia: Sierpień 14, 2018, 20:01 »
To jest bardzo ciekawy news, bo Planetarni uznawani byli koło DSI jako liderzy ruchu kosmicznego górnictwa.

Pokrywa się to z prognozami, że wiele firm z tej branży będzie musiało paść (nie twierdze ze PR lada moment juz padnie) zanim realne zyski się tu pojawią. W każdym razie branża trudna i tu będzie jeszcze dużo wyrzeczeń.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #356 dnia: Sierpień 14, 2018, 20:57 »
Właśnie - może warto zrobić przegląd statusów obu "najważniejszych" firm górniczych? Bo chyba dość słabo u nich...

velo

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #357 dnia: Sierpień 15, 2018, 17:03 »
Planetary Resources jest jak jest.

Na DSI musiałbym sprawdzić. Tam swego czasu najaktywniejszy był Daniel Faber. Ale jakoś rok-dwa temu dał sobie spokój z byciem CEO. Z innych firm to wymienia się jeszcze Kleos Space, ispace,

Za: https://www.ft.com/content/fb420788-72d1-11e7-93ff-99f383b09ff9


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #358 dnia: Sierpień 17, 2018, 17:01 »
Zwolnienia w Planetary Resources
BY MICHAŁ MOROZ ON 17 SIERPNIA 2018

(...) Planetary Resources planowała także wejść na rynek sprzedaży obrazowania Ziemi, aby zebrać dalsze finansowanie potrzebne do rozwoju technologii górniczych. Jednocześnie w rozmowach kuluarowych na targach branżowych można było również usłyszeć opinie, że rynek obrazowania Ziemi miał być pierwotnym punktem oparcia dla rozwoju spółki, zaś duża akcja marketingowa związana planami wydobycia materiałów z asteroid miała przede wszystkim pozwolić zebrać duże środki od środowisk inwestycyjnych.

Kolejnej rundy inwestycyjnej nie udało się jednak pozyskać, a redukcja kadry, jak również wyprzedaż części sprzętu, takiego jak obrabiarki CNC, laptopy i drukarki 3D, a nawet krzesła, jest dowodem na obecnie bardzo trudną sytuację spółki. Sprzęt będzie licytowany na aukcji internetowej pod koniec sierpnia. (...)

https://kosmonauta.net/2018/08/zwolnienia-w-planetary-resources/

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #359 dnia: Sierpień 31, 2018, 09:41 »
A nie mówiłem ?

Jeszcze raz powtórzę swoją opinię sprzed lat (wtedy użyłem do porównania NEAR Shoemaker):
Zakładając że sonda klasy Hayabusa 2 czy OSIRIS Rex będzie w stanie przywieźć 10 kg (tu już przesadzam z możliwościami) ale co tam niech to będzie i 100 kg. platyny.

Moje pytanie (retoryczne): czy cena rynkowa 100 kg. platyny pokryje koszt misji tej klasy?

Nie ma co robić przeglądu stanu firm - wszystkie takie inicjatywy obecnie to nic innego jak Mars One bis, szkoda na to czasu, niezależnie od tego ile "mądrych i bogatych głów" przyciągną do siebie jako inwestorów.

Nie chcę przez to twierdzić że kosmiczne górnictwo to mrzonka zupełna ale uważam że przed 2050 jedyne zyski z tej działalności to kręcenie filmów s-f opartych na tematyce kosmicznego górnictwa. Ono samo w sobie to raczej temat na wiek XXII



 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #359 dnia: Sierpień 31, 2018, 09:41 »