Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #270 dnia: Sierpień 12, 2020, 16:28 »
Cytuj
Obecnie testowane jest obracanie satelitów tak, aby wektor padania promieni słonecznych znajdował się w płaszczyźnie satelity, czyli żeby satelita był skierowany krawędzią do Słońca. Powinno to zmniejszyć ilość światła odbijanego w kierunku Ziemi poprzez redukcję powierzchni otrzymującej światło. Jest to możliwe w pierwszych fazach misji, ponieważ anteny nie muszą być skierowane tak, aby udostępniać usługi dostępu do Internetu. Są jednak niuanse sprawiające, że implementacja takiego rozwiązania jest dość skomplikowana. Po pierwsze, odwracanie satelity od Słońca zmniejsza ilość dostępnej energii. Po drugie, jako że anteny nie zawsze będą skierowane w stronę Ziemi, zmniejsza to czas możliwego kontaktu z satelitami. Po trzecie, kamery do śledzenia gwiazd znajdują się w bocznej części platformy (jest to jedyne miejsce, gdzie można je zamontować tak, żeby miały odpowiednie pole widzenia). Obrót krawędzią do Słońca może skierować jedną z kamer w stronę Ziemi, a drugą prosto w Słońce, co może utrudnić orientację satelity w przestrzeni.
Z powodu wyżej wymienionych ograniczeń wystąpi niewielki procent przypadków, kiedy satelity nie będą mogły całkowicie obrócić się krawędzią do Słońca. Może to powodować, że niektóre z satelitów będą chwilowo widoczne na fragmencie swojej orbity podczas wstępnych faz misji.
źródło

... to by się zgadzało z tym, co zaobserwowaliście.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2020, 16:34 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #271 dnia: Sierpień 13, 2020, 04:54 »
Obserwacji ciąg dalszy - stwierdziłem, że może być ciekawie, bo dziś zapowiadała się podobna sytuacja, co przedwczoraj: jeden przelot po 2:00 z późnym wyjściem z cienia oraz drugi przed 4:00 przez całe niebo. Przelot z 02:04 widoczny bez problemu (naliczyłem 23 obiekty w "sznurku" przez lornetkę - wczoraj było ich 26). Tym razem drugi przelot o 03:40 też się udał, ale widocznych było tylko 9 satelitów.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #272 dnia: Sierpień 15, 2020, 19:16 »
Ostatnie testy łącza internetowego ze Starlinka (wczorajsze) pokazują:

Ping: 21 ms
Down.: 46 Mbps
Uplo.: 10 Mbps

... ja jednak pozostanę przy moim kablu światłowodowym  ;) :

Ping: 2 ms
Down.: 180 Mbps
Uplo.: 117 Mbps

 :)

PS Fakt, faktem - nie wszyscy mają światłowód pod ręką!  ???

[Edit: 20.08.2020] Chcę tylko sprostować (bo Koledzy wzięli to na poważnie  ;) ), że nigdy nie zamierzałem i nie zamierzam w przyszłości zmieniać mojego światłowodu na internet ze Starlinka! Oczywiście to był żart,  ;D za który przepraszam, bo rozumiem, że mógł być wq.wiający w kontekście marnej dostępności szybkiego internetu poza dużymi miastami! Sorrki!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2020, 17:13 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #273 dnia: Sierpień 15, 2020, 22:42 »
Ostatnie testy łącza internetowego ze Starlinka (wczorajsze) pokazują:

Ping: 21 ms
Down.: 46 Mbps
Uplo.: 10 Mbps

... ja jednak pozostanę przy moim kablu światłowodowym  ;) :

Ping: 2 ms
Down.: 180 Mbps
Uplo.: 117 Mbps

 :)

PS Fakt, faktem - nie wszyscy mają światłowód pod ręką!  ???
Ja mogę o takich wartościach tylko pomarzyć więc jak Starlink będzie dostępny za rozsądna cenę to jestem pierwszy w kolejce;) W mojej miejscowości maks co można dostać to Neostrada 10Mb (o komórkach nie wspominam bo zasięg słaby i nie wiem czy jest jakaś oferta bez limitu ściągniętych danych). A i tak nie mam najgorzej. Zresztą tak to chyba wygląda w wielu miejscach poza dużymi miastami.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #273 dnia: Sierpień 15, 2020, 22:42 »

Offline Adam

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Noc to najpiękniejsza pora dnia :)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #274 dnia: Sierpień 16, 2020, 08:26 »
Ten system raczej nie ma na celu, aby ludzie którzy posiadają bardzo szybki internet po kablu przechodzili na starlink. Niepotrzebne dodatkowe obciążenie plus pewnie gorsze parametry łącza. Chodzi raczej, aby internet był "wszędzie" i dla "wszystkich" gdzie do tej pory go nie było lub był słabo dostępny.

Ja osobiście od 2007 roku korzystam z neostrady 1mb/s. Było to maks co mogłem wziąć w tamtych latach. Dziś nic się nie zmieniło, sytuacje ratuje jedynie mobilny, ale o internecie nolimit mogę pomarzyć, a co dopiero o takim swiatlowodzie jakim się chwalił kolega wyżej 😉

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #275 dnia: Sierpień 16, 2020, 15:03 »
Pewnie te parametry poprawią się wraz z rozbudową konstelacji Starlink, która obecnie posiada dopiero 1/20 planowanej ilości satelitów na orbicie (ilość dla wstępnego etapu), no i nie ma jeszcze niższej powłoki, która będzie miała istotny wpływ na mniejsze pingi. Jeśli chodzi o ceny starlinkowego internetu to z szacunków, które można znaleźć w necie, przewidują: $80/miesiąc (sprzęt: $100-$300): źródło. Jak będzie u nas i kiedy, nie mam pojęcia - na razie mamy dobre stosunki z US i szansa na starlinkowy internet w naszym kraju pewnie jest spora.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #276 dnia: Sierpień 16, 2020, 15:41 »
To jest bardzo zabawne jak się czyta, że ludzie którzy mają internet po kablu/światłowodzie się "interesują" internetem z satelity. Kompleks małego? To nie jest dla was. W Polsce Starlink będzie ofertą dla ludzi "na zdalnej" co mieszkają na wiosce a nie chcą mieszkać w metropolii. Tylko przy założeniu, że 4G/5G będzie niedostępne (bo że będzie droższe wątpię).

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #277 dnia: Sierpień 16, 2020, 15:52 »
To jest bardzo zabawne jak się czyta, że ludzie którzy mają internet po kablu/światłowodzie się "interesują" internetem z satelity. Kompleks małego? To nie jest dla was. W Polsce Starlink będzie ofertą dla ludzi "na zdalnej" co mieszkają na wiosce a nie chcą mieszkać w metropolii. Tylko przy założeniu, że 4G/5G będzie niedostępne (bo że będzie droższe wątpię).
            ... kopleks "nowosci";-) BTW, obstawiam, ze raczej bedzie problem z legalnoscia ... to sa potworne pieniadze
i tak po prostu nie mozna sobie wejsc na rynek, patrz iridium. Ale tak jak mowisz, jakosc z definicji bedzie gorsza.
To jest wiedza, ktorej nie rozumieja ludzie, ktorzy nie rozumieja takze kawalu, ze: "najlepsze wifi jest po kablu";-)
A ceny? Cooz, operatorzy lokalni beda musieli troche sie sprezyc;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 16:04 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #278 dnia: Sierpień 19, 2020, 09:26 »
Na dzisiaj z 653 umieszczonych na orbicie Starlinków działają 531 + 58 w wersji 1.0 umieszczone wczoraj:
z 60 Starlinków 0.9 działa 56.

Zeszły z orbity 4 sztuki w wersji 1.0:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #279 dnia: Sierpień 22, 2020, 12:15 »
z 60 Starlinków 0.9 działa 56.

Kolejne 2 satelity zeszły z orbity czyli zostały 54 ;)

Cytuj
Two more V0.9 Starlinks have reentered: Starlink 66 at about 0530 UTC over western Australia, and Starlink 28 at about 0930 UTC over the Eastern Pacific.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #280 dnia: Sierpień 25, 2020, 11:51 »
Kolejny Starlink 0.9 zdeorbitowany: czyli pozostały 53;

Aktualne zestawienie i informację na:

https://planet4589.org/space/stats/megacon/starbad.html
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #281 dnia: Sierpień 25, 2020, 21:07 »
Całkiem spory procent braków pośród Starlinków!  :o

... a najnowsza wrzutka (z 22 sierpnia) na YT o starlinkowym internecie.  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2020, 21:27 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #282 dnia: Sierpień 28, 2020, 19:37 »
Martwego satelitę Starlink-58 (z pierwszej paczki: Starlink-1 / Starlink V0.9) możemy spróbować zobaczyć dzisiaj za niecałą godzinkę. Ze względu na niska wysokość  przelotu (163 km nad Ziemią), przy następnym okrążeniu (ok. godz. 22) będzie już niewidoczny (u mnie w Lublinie przelot już bardzo niski, całkowicie w cieniu). Załączniki wyjaśniają resztę (na podstawie CelesTrak, Stellarium).

PS W trzecim załączniku całość widocznej z Lublina orbity na żółto, a czas podany tuż przed wejściem satelity w cień Ziemi na elewacji 33°. W czwartym załączniku czas podany dla przelotu przez gwiazdozbiór Orła.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2020, 20:47 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #283 dnia: Sierpień 28, 2020, 19:42 »
... jeszcze plik textowy TLE dla Starlink-58, abyście mogli sobie zasymulować w Stellarium widok ze swojej miejscówki obserwacyjnej. Oczywiście,  w tym obszarze lata znacznie więcej satelitów, ale większość z tego co widać na zrzucie jest niewidoczna gołym okiem (szczególnie pod jasnym miejskim niebem). Czas na zrzucie podany dla przelotu Starlink-58 ok 5° pod Altairem (u mnie w Lublinie):
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2020, 20:04 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #284 dnia: Sierpień 29, 2020, 23:28 »
Martwego satelitę Starlink-58 (z pierwszej paczki: Starlink-1 / Starlink V0.9) możemy spróbować zobaczyć dzisiaj za niecałą godzinkę.
Czy na pewno chodzi o tego Starlinka czy to tylko zamieszanie z numeracją ?
Wg strony z deorbitacjami jego koniec nastąpił 23 sierpnia.

Całkiem spory procent braków pośród Starlinków!  :o
Przy tej ilości Starlinków wyniesionych ( w sumie 654) 13 sztuk zdeorbitowanych stanowi 1,99 %.

Dziś nastąpiła 8 deorbitacja Starlinka z paczki  V0.9  (Starlink 62)   (szósty Starlink z tej paczki w tym miesiącu)

Z operacyjnych Starlinków już 4 są zdeorbitowane oraz testowy Tintin wysłany w 2018.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #284 dnia: Sierpień 29, 2020, 23:28 »