Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 151208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #135 dnia: Lipiec 16, 2012, 21:13 »

Hmm Czy ktoś wie, gdzie taki raport można znaleźć w sieci?

Chętnie bym poczytał o propozycjach na przyszłość dla taniego programu marsjańskiego zadłużonej Ameryki  ;)


Miałem chwile czasu i specjalnie dla Ciebie wyszukałem to: http://www.lpi.usra.edu/meetings/marsconcepts2012/reports/Concepts_and_Approaches_for%20Mars_Exploration_Final.pdf
mam nadzieje, że o to chodziło (data i miejsce powstania raportu by się zgadzało). W sumie sam wkleiłeś informacje o tym gdzie to znaleźć w cytacie powyżej:p
Jakbyś przeczytał całe to poproszę o podsumowanie;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2012, 21:19 wysłana przez wini »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #136 dnia: Lipiec 17, 2012, 07:47 »
Dziękuję pięknie Wini za wyszukanie dla mnie prezentacji. Niestety nie mogę jej otworzyć bo jest uszkodzona, przynajmniej tak mi wyświetla Adobe  ::)
Ja mam ostatnio ograniczony czasowo dostęp do neta, dlatego wystosowałem wczoraj tą prośbę. Owszem też samemu szukałem ale komp nie chciał mi otworzyć niektórych plików  :P Jakieś zabezpieczenia itp Zresztą to nie mój komp  ;)  :P

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #137 dnia: Lipiec 17, 2012, 09:29 »
u mnie otwiera bez problemu z pod Chroma, może ktoś inny to przejrzy i streści, u mnie nawał roboty:)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 11, 2012, 19:11 »
Chiny deklarują przywiezienie próbek Marsa na Ziemię przed 2030 rokiem:
http://www.marsdaily.com/reports/China_to_collect_samples_from_Mars_by_2030_Xinhua_999.html
Ciekawe co z tego wyrośnie?  ;) Może doczekamy chińskich następców MERów i MSLa   ;) Jeśli rzeczywiście doszłoby do tego, że plany zaczęły się poważnie realizować, ciekawe co wtedy by zrobiła NASA?  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 11, 2012, 19:11 »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #139 dnia: Październik 11, 2012, 20:13 »
Zależny kto będzie rządził w USA :P Najpewniej nic.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #140 dnia: Październik 11, 2012, 21:36 »
Chiny deklarują przywiezienie próbek Marsa na Ziemię przed 2030 rokiem:
Z takim wyprzedzeniem czasowym to sobie wszystko mozna deklarowac, absolutnie nic to nie warte. Niech lepiej zadeklaruja cos na nastepne 5 lat.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #141 dnia: Październik 11, 2012, 22:01 »
Chiny deklarują przywiezienie próbek Marsa na Ziemię przed 2030 rokiem:
Z takim wyprzedzeniem czasowym to sobie wszystko mozna deklarowac, absolutnie nic to nie warte. Niech lepiej zadeklaruja cos na nastepne 5 lat.

akurat oni mogą planować coś na dłuższy okres bo im się władza tak często nie zmienia:P A tak bardziej poważnie to dawali już kilka razy do zrozumienia, że są zainteresowani badaniami planetarnymi (zwłaszcza Marsa), a każdy taki projekt w pewnym momencie musi zakładać misję sample return. Dlatego nie ma się co dziwić takim zapowiedziom. Ameryka już jest w tym momencie kiedy taka misja powinna być szykowana, ale jak jest to wiemy wszyscy. Czy Chińczykom się uda? Zobaczymy, mam nadzieję, że tak:) Zresztą nie ważne kto, byle się udało:)

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #142 dnia: Październik 12, 2012, 01:40 »
Chiny deklarują przywiezienie próbek Marsa na Ziemię przed 2030 rokiem:
Z takim wyprzedzeniem czasowym to sobie wszystko mozna deklarowac, absolutnie nic to nie warte. Niech lepiej zadeklaruja cos na nastepne 5 lat.

Chiny akurat coś deklarują na następne 5 lat.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #143 dnia: Październik 12, 2012, 02:19 »
Dlatego nie ma się co dziwić takim zapowiedziom.
Alez ja się niczemu takiemu nie dziwie, wręcz uważam to za normalke, zarówno Rosja i Chiny potrafią szybko mnożyć projekty "na papierze" ale nie postawiłbym wiecej niż piwa ze z tego nawet 20% zostanie zrealizowane. W spoleczenstwach dykatorskich takie bombastyczne zapowiedzi zawsze miały doraźne cele polityczne często na rynek czysto wewnętrzny. W Chinach wladza sie moze tak czesto nie zmienia ale wiele roznych rewolucji przeszli i wystarczy siegnac tylko do historii jak to oni zapowiadali loty zalogowe juz ponad 40 lat temu i jak to guzik z tych terminow wychodzilo wlasnie przez rozne wieksze lub mniejsze rewolucje 'palacowe' i wielorakie przetasowania.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2012, 07:41 wysłana przez olasek »

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #144 dnia: Październik 12, 2012, 03:41 »
Chiny deklarują przywiezienie próbek Marsa na Ziemię przed 2030 rokiem:
Z takim wyprzedzeniem czasowym to sobie wszystko mozna deklarowac, absolutnie nic to nie warte. Niech lepiej zadeklaruja cos na nastepne 5 lat.

Zgadzam się. Co innego jakby powiedzieli o załogowej misji na Marsa przed 2030 to by było coś...
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #145 dnia: Październik 12, 2012, 09:52 »
Olasku, ale zauważ, że ostatnio im te zapowiedzi jakoś nieźle spełniają  ;D Wiadomo są obsuwy w czasie na kilka miesięcy, rzadziej lat. Ale projekty są realizowane dotąd  :)
Zresztą na technice sample return Chińczycy poćwiczą podczas przywozu próbek z Księżyca. Owszem, mi trudno wierzyć, że przywiozą oni próbki z Marsa przed 2030. Ale przed 2035? Kto wie?

A propos Amerykanów, to oni te próbki marsjańskie powinni już rozdawać po świecie jak to było kiedyś z księżycowymi. Ale że się dotychczas ślamazarzą? To już nic my skromni Polaczkowie nie poradzimy   ::)
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2012, 09:54 wysłana przez ekoplaneta »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #146 dnia: Październik 12, 2012, 19:35 »
Zresztą na technice sample return Chińczycy poćwiczą podczas przywozu próbek z Księżyca.
Niech ćwiczą. Rosjanie tez ćwiczyli na Ksiezycu a o Marsa się kompletnie rozwalili, bariera technologiczna jest dość poważna.

Cytuj
A propos Amerykanów, to oni te próbki marsjańskie powinni już rozdawać po świecie jak to było kiedyś z księżycowymi. Ale że się dotychczas ślamazarzą?
Wcale nie uważam przewiezienia próbki za coś przelomowego i NASA pewnie ma podobne podejście. Chyba ze to będzie pobranie wielu próbek z wielu najciekawszych miejsc (z udziałem lazikow), dowiezienie tego do jednego miejsca skąd zostaną wysłane. Tylko coś takiego miałoby wartość naukowa.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #147 dnia: Październik 12, 2012, 22:58 »
... Chyba ze to będzie pobranie wielu próbek z wielu najciekawszych miejsc (z udziałem lazikow), dowiezienie tego do jednego miejsca skąd zostaną wysłane. Tylko coś takiego miałoby wartość naukowa.

Nie tylko próbki z wielu miejsc byłyby ciekawe. Fajne mogłoby też być przywiezienie rdzenia z przekroju geologicznego na przykład z takiego miejsca w jakim wylądował Phoenix. Coś jak na zdjęciu niżej tylko w mniejszej skali oczywiście. Nie wiem jak bardzo jest twarda zmarzlina (z tego co pamiętam to chyba jak beton;P), ale i tak chyba łatwiej byłoby pobrać ją niż wiercić w skale. Nie twierdze oczywiście że byłaby to łatwiejsza misja, ale mogłaby się obyć bez łazika.
A może ktoś widział opracowania takich misji, które miałyby się w wiercić w grunt w celu pobrania próbek (nie mówię o impaktorach?), chętnie bym o tym poczytał. Ciekaw jestem przy obecnej bazie technicznej jakie głębokości można by uzyskać przy tego typu pobieraniu próbek?

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #148 dnia: Październik 13, 2012, 12:52 »
Wcale nie uważam przewiezienia próbki za coś przelomowego i NASA pewnie ma podobne podejście. Chyba ze to będzie pobranie wielu próbek z wielu najciekawszych miejsc (z udziałem lazikow), dowiezienie tego do jednego miejsca skąd zostaną wysłane. Tylko coś takiego miałoby wartość naukowa.

Dużą wartość naukową może mieć nawet pobranie licznych próbek z jednego obszaru, pod warunkiem, że miejsce zostanie bardzo solidnie wybrane. Dla przykładu w Górach Świętokrzyskich na dystansie 100 metrów można znaleźć skały odłożone od prekambru do neogenu. Opróbkowanie miejsca tego rodzaju na Marsie, połączone z szerszym kontekstem historii geologicznej danego obszaru przyniosłoby bardzo dużo informacji geologicznych.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 13, 2012, 17:41 »
A co powiecie na pobranie próbek, czy też odwiertu z okolic lądowiska Opportunity. Teren bezpieczny do lądowania bo płaski jak stół. Wszędzie pełno zagadkowych kuleczek ,,blueberries" no i siarczany zawarte w białoszarego koloru skale tworzącego podłoże?
Mi to miejsce podoba się od lat na pobranie próbek. Wystarczy tu stacjonarny lądowisk bez łazików, choć wolałbym roverową misję z pobieraniem próbek z wielu miejsc. Ale myślę, że na początek w ramach dewizy: ,,szybciej taniej i lepiej" wysłać stacjonarny lądownik z łopatkami oraz powrotnikiem  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 13, 2012, 17:41 »