Autor Wątek: Słońce - III kwartał 2010  (Przeczytany 16042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Słońce - III kwartał 2010
« dnia: Sierpień 19, 2010, 01:05 »
W tym wątku będziemy wklejać aktualne (swoje i nie swoje) zdjęcia Słońca oraz rozmawiać o tym co obecnie w koronie słonecznej piszczy  ;) Wątek będzie podzielony kwartalnie.

I tak zaczynamy od pięknego rozbłysku klasy C, który miał miejsce (u mnie jeszcze) dzisiaj około 5 nad ranem (UT) :P Niestety nie dotrze do Ziemi, aparat dalej leży zakurzony w szafce...



Ponadto mamy dwie grupy sanspotów: 1098 oraz mało aktywną 1100

(SW)


UDANYCH OBSERWACJI!

« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 01:07 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2010, 10:56 »
No to mamy wątek związany z aktywnością słoneczną! Wiolu, czy to drugie zdjęcie przypadkiem nie jest stale aktualizowane? Możesz to sprawdzić? Może lepiej by je ściągnąć i dodać jako załącznik? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2010, 12:55 »
Dzięki za założenie :)

To może mała zaległa informacja -

1 sierpnia 2010 roku, o godzinie 10:55 CEST, na Słońcu miał miejsce rozbłysk klasy C3. Całe wydarzenie zostało uchwycone przez sondę SDO. Zapis wydarzenia poniżej :



Fragment artykułu z kosmo - link.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2010, 13:03 »
Ten rozbłysk poszedł zza tarczy, więc był raczej powyżej klasy C. Tym bardziej, że wywołał całkiem ładne CME.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2010, 13:03 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2010, 14:56 »
Tak czy inaczej nowy cykl zaczyna rozkręcać się na dobre. Za kilka miesięcy może być naprawdę wesoło.

Czy coś odnośnie prognoz nowego cyklu się zmieniło? Chyba "obowiązująca" wersja jest w tej chwili taka, że maksimum przypadnie na maj 2013 i będzie słabsze od poprzedniego.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2010, 16:54 »
maj 2013 i będzie słabsze od poprzedniego.

Data się zgadza (NOAA tak prognozowała chyba?)). Co do poziomu aktywności to już sam nie wiem, cały czas się zmieniają te opinie/prognozy :P

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2010, 23:40 »
No to mamy wątek związany z aktywnością słoneczną! Wiolu, czy to drugie zdjęcie przypadkiem nie jest stale aktualizowane? Możesz to sprawdzić? Może lepiej by je ściągnąć i dodać jako załącznik? :)

To drugie zdjęcie jest z SW, z tego co wiem nie jest aktualizowane, bo wiele razy tam było stare zdjęcie a na stronie SOHO było nowe. Ale już wstawiam z SOHO  :)

A i może uda mi się jeszcze coś napisać na temat prognoz 24 cyklu, jeśli nie dzisiaj to jutro.
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2010, 12:09 »
A i może uda mi się jeszcze coś napisać na temat prognoz 24 cyklu, jeśli nie dzisiaj to jutro.

Byłoby super! Nie musisz się spieszyć, mamy jeszcze sporo czasu ;)

Tymczasem zapodaję filmik ewolucji grupy 1093, świetnie widać dynamikę tego wydarzenia! Wydarzenie rozegrało się w dniach 8-13 sierpnia 2010, a zarejestrowane zostało przez SDO :



Dodatkowe informacje o CME :

18 sierpnia 2010 roku o godzinie 07:45 CEST miał miejsce rozbłysk klasy C4, który został wygenerowany już po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. To wydarzenie trwało kilka godzin a instrumenty na pokładzie sondy SOHO zarejestrowały koronalny wyrzut masy (CME). Rozbłysk najprawdopodobniej wygenerowała grupa 1093, która przez ostatnie dwa tygodnie "paradowała" po widocznej z Ziemi stronie naszej Dziennej Gwiazdy. Zdjęcie w galerii przedstawia początkowe momenty CME i zostało zarejestrowane przez instrument LASCO C3.

Filmik oraz fragment z arta z Kosmo - link.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2010, 23:56 »
A i może uda mi się jeszcze coś napisać na temat prognoz 24 cyklu, jeśli nie dzisiaj to jutro.

Byłoby super! Nie musisz się spieszyć, mamy jeszcze sporo czasu ;)


Przekonałeś mnie  ;) Postaram się jednak zrobić to jak najszybciej!
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2010, 21:48 »
Od wczoraj chyba nie ma żadnej plamki na Słońcu. Ciekawe, ile razy to będzie mieć miejsce i kiedy nastąpi to po raz ostatni w trakcie tego cyklu przed maksimum słonecznym.

axion

  • Gość
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 21, 2010, 22:11 »
1 sierpnia 2010 roku, o godzinie 10:55 CEST, na Słońcu miał miejsce rozbłysk klasy C3. Całe wydarzenie zostało uchwycone przez sondę SDO. Zapis wydarzenia poniżej :


Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2010, 13:34 »
Prognozy 24 Cyklu Słonecznego (wersja skrócona :P)

Pomimo, iż 24 cykl słoneczny rozpoczął się z końcem 2008 roku, to nadal aktywność słoneczna pozostaje na niskim poziomie. 23 cykl zakończył się w grudniu 2008 roku i od tego czasu - z każdym kolejnym miesiącem, powinniśmy obserwować rosnącą ilość plam... Dla przykładu na początku 2010/pod koniec 2009 roku powinniśmy zarejestrować około 50 plam, osiągając - w maksimum aktywności przewidzianego na 2013 rok - liczbę około 250 plam słonecznych na miesiąc. Jednak w grudniu 2009 roku było ich jedynie 16. W tak powolnym tempie wzrostu aktywności słonecznej  są słabe szanse, aby w 2013 roku ilość plam wyniosła 250, ba! Jest mało prawdopodobne, aby suma plam wyniosła połowę tej liczby! W tej chwili naukowcy przewidują maksymalną ilość plam równą 90 (w maksimum 24 cyklu słonecznego). Pamiętajmy jednak, że wiedza o naszej Gwieździe jest stosunkowo mała. I żaden naukowiec nie jest w stanie ze 100% pewnością przewidzieć jak będzie przebiegać kolejne maksimum.
Na tę chwilę pojawiają się już opinie co do następnego - 25 cyklu słonecznego, które ponoć ma być najsłabsze od wieków. To pociąga za sobą pytanie: czy czeka nas mała epoka lodowcowa - tak jak to miało miejsce w XVII wieku? (O tym może później :) )

Komunikat prasowy John'a Casey ze Space and Science Research Center na Florydzie:

"There can no longer be any doubt that the Sun has entered an historic period of dramatically reduced activity which will bring us many long years of deep cold weather. This was predicted by me and a few other scientists around the globe but of course we were not taken seriously because of the politics of global warming and the refusal of many media outlets to print or telecast alternatives to the now discredited man made global warming concept. According to national and international sources that monitor the Sun, what is happening on and in the Sun is nothing short of record setting, astounding, and at the same time worrisome. The solar wind is at its lowest level in fifty years. The surface movement on the Sun has slowed to record rates and according to NASA’s previous announcements is ‘off the bottom of the charts.’ Most telling is the current prolonged lack of sunspots between the normal 11 year solar cycles 23 and 24 which is about to set a one hundred year record for time without sunspots. NASA also has long since forecast that cycle 25 will be ‘one of the weakest in centuries.” All of these events in combination leave little doubt that a ‘solar hibernation’ lasting several decades delivering the coldest weather in over two centuries has in fact arrived."

Wyjaśnienie do poniższego wykresu przedstawiającego przebieg 24 cyklu słonecznego :
140 - przyjęta maksymalna liczba plam wynikająca z obserwacji Słońca w ostatnich 20/30 latach
90 - przyjęta minimalna ilość plam wynikająca z obserwacji Słońca w ostatnich 11 lat


Linki:
http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/SC24/index.html
http://agonist.org/numerian/20090803/science_corner_debate_flares_over_the_intensity_and_duration_of_solar_cycle_24
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2010, 13:43 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2010, 21:59 »
Muszę przyznać, ze prognozy na 25. cykl są dość zaskakujące, tym bardziej, że niewiele wiemy jeszcze o 24 cyklu.

Spodziewałbym się bardziej dokładnych analiz w 2014-2016 roku.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2010, 00:04 »
Znalazłam bardzo ciekawe artykuły na temat i 24 i 25 cyklu, przewidywania NASA już z 2006 roku! Przytoczę je w tygodniu. Ten facet John Casey (pewnie go znacie, bo był konsultantem NASA i miał coś wspólnego z promami kosmicznymi :P) teraz zajmuje się przewidywaniami zmian klimatu. Współpracuje ze znanymi instytucjami. Podobno pomylili się na początku co do 24 cyklu (uważali, że będzie aktywny), ale przewidywania co do 25 nadal się utrzymują, ponieważ od dawna spodziewają się głębokiego minimum i zmian klimatu na chłodniejszy... 24 cykl ma być wstępem do małej epoki lodowcowej... Pamietamy jednak, że pomyłki zdarzały się wielokrotnie i wszystko możee się zmienić o 180 stopni, wtedy po ulicach będą dinozaury biegać ^^ ;)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2010, 22:08 »
Prognozy 25 cyklu słonecznego.
Powodem, dla którego naukowcy uważają, iż 25 cykl słoneczny będzie miał najniższą aktywność od wielu wieków jest tzw. Wielki Słoneczny Taśmociąg. Może dziwić fakt, że nie będąc pewnym co do najbliższego maksimum już pojawiają się (w zasadzie pojawiły się już dawno, bo w 2006 roku) prognozy następnego. Skąd taka pewność, że po 24 cyklu czeka nas mała epoka lodowcowa? Wielki Taśmociąg jest ogromnym strumieniem ognia przepływającym wewnątrz Słońca. Jest on podzielony na dwa oddziały: północny i południowy, jeden pełny obieg zajmuje im około 40 lat. Naukowcy uważają, że prędkość obiegu Wielkiego Taśmociągu ma istotny wpływ na aktywność słoneczną. Dlatego każde spowolnienie czy też przyspieszenie jest ważną informacją dla określenia jak będzie przebiegać kolejne maksimum. "Normalnie, przesuwa się on z prędkością 1 metra na sekundę - krokiem spacerowym", mówi Hathaway. "Tak to było od końca XIX wieku". Jednak w ostatnich latach północna taśma zwolniła do 0,75 m/sek. a południowa do 0,35 m/sek. "Nigdy nie widziałem tak niskich prędkości".
Według teorii i obserwacji prędkość poruszania się taśmy zapowiada nasilenie aktywności plam słonecznych na 20 lat w przód. Spowolnienie oznacza niską aktywność słoneczną, przyspieszenie silniejszą aktywność (przyczyny dlaczego tak się dzieje wyjaśnione są o tutaj: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2006/10mar_stormwarning/). Zatem spowolnienie, które zaobserwowali naukowcy NASA oznacza, iż cykl 25, którego maksimum przewidywane jest na rok +/- 2022, będzie najniższe od wielu wieków. To jest ciekawa(czytaj dobra) wiadomość dla astronautów, którzy dzięki temu nie będą musieli się martwić tak bardzo o rozbłyski słoneczne i promieniowanie. A w tych latach Wizja Eksploracji Kosmosu (Vision for Space Exploration) powinna być w pełnym rozkwicie (- lot na Księżyc przygotowujący astronautów do podróży na Marsa).

Ośmielę się jednak zwrócić uwagę, że prognoza 24 cyklu również powstała na podstawie obserwacji Wielkiego Taśmociągu... Jak pamietamy, pierwsze wypowiedzi naukowców sugerowały, że będzie on aktywniejszy od 23...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2010, 22:13 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2010, 22:08 »