Autor Wątek: Słońce - III kwartał 2010  (Przeczytany 15838 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 13, 2010, 15:13 »


Plama 1106 była poprzednio znana jako 1100, ale zaczęła pojawiać się przy zachodnim brzegu tarczy słonecznej, więc zbyt dużo o jej dotychczasowej aktywności nie można powiedzieć. Choć - jeśli ktoś by chciał, to może przejrzeć obrazki ze Stereo Ahead oraz Behind z początku września 2010 i napisać, czy coś ciekawszego się działo...

W załączniku dzisiejszy obraz Słońca.

Plama 1100 rozpoczęła swoją "działalność" (17.08) bardzo niepozornie. Po kilku dniach prawie zanikła, aby potem znowu się odrodzić, już nie na naszych oczach. 31 sierpnia jak i 1 września zarejestrowano silne rozbłyski (klasy C) pochodzące z tej grupy plam:



Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 13, 2010, 15:56 »
Hmm.. a tak btw - jakie jest źródło tego strumienia, co się znajduje na godzinie 11? Spory jest.. To element korony słonecznej po prostu?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 16, 2010, 20:37 »
Hmm.. a tak btw - jakie jest źródło tego strumienia, co się znajduje na godzinie 11? Spory jest.. To element korony słonecznej po prostu?

A nie jest to coś związanego z ułożeniem przesłony tego insrtumentu sondy? Bo nie wydaje mi się, aby był to realny strumień...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 16, 2010, 22:00 »
Hmm.. rzeczywiście, to może być jakiś rodzaj poświaty (coś w końcu podtrzymuje tę tarczę).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 16, 2010, 22:00 »

Offline Leszek Szamocki

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 102
  • Elen sila lumenn omentielvo.
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 17, 2010, 08:03 »
Przy okazji. Wie może ktoś, skąd w kadrze bierze się tyle "śmiecia", tzn. różnych kresek, rozbłysków oraz chaotycznie pojawiających się i znikających punktów?

Wygląda to trochę, jak projekcja seansu "w starym kinie" z taśmy sprzed 50 lat... Kilka z tych punktów, to po prostu obraz gwiazd (widać jak płynnie przemieszczają się w kadrze), ale reszta? Wada detektora / matrycy? Obrazy jakichś wysokoenergetycznych cząstek lecących od Słońca ?

Pozdrawiam.
Pozdrowienia z Redy, N 54°36'39", E 18°21'25"

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 17, 2010, 11:17 »
Obrazy jakichś wysokoenergetycznych cząstek lecących od Słońca ?

Myślę, że to właśnie źródło tego 'śmiecia', chociaż najlepiej poczekać na ekspertów ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 17, 2010, 13:20 »
Dokładnie tak. Podczas potężniejszych CME detektory SOHO moga się nieźle "zaśnieżyć" wskutek rejestracji wysoko energetycznych protonów.

Przykład:

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 18, 2010, 11:22 »
Na Słońcu króluje teraz jedna z największych plam nowego cyklu 1108  :D Rozbłyski z niej pochodzące są klasy B i C, nie za wielkie, ale mimo wszystko mamy 25% szansy na rozbłysk klasy M (NOAA).

SW

Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 25, 2010, 00:15 »
Tym razem też o burzach i wiatrach, ale słonecznych :D Naukowcy z NASA po raz kolejny byli zaskoczeni danymi pochodzącymi z NASA STEREO. .. Co się okazało?? Coś nieprawdopodobnego! Otóż burze słoneczne nie zawsze podróżują w linii prostej. "CME może wystartować w jedną stronę a następnie skręcić w innym kierunku" - mówi Peter Gallagher z Trinity College w Dublinie w Irlandii. Wynik był tak dziwny, że naukowcy myśleli, iż coś zrobili nie tak. Jednak po trzykrotnym potwierdzeniu wyników wiedzieli, że na coś trafili. "Nasze wizualizacje 3D jasno pokazują, że burze słoneczne mogą "skręcić" z wysokich słonecznych szerokości geogr. i skończyć uderzając w planety(...)" - mówi główny autor Jason Byrne, absolwent Trinity Center for High Performance Computing. Pierwszą rzeczą jaką zauważyli było to, jak CME "próbowało" powędrować w górę - poza słoneczny system, daleko od planet - a następnie zawróciło znowu na dół.
Dalsze wyjaśnienia tego fenomenu znajdują się o tutaj: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2010/21sep_zigzag/
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:38 »
No to rzeczywiście dosyć przełomowa obserwacja, zakręcające CME hehe :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Słońce - III kwartał 2010
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:38 »