Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347496 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #210 dnia: Grudzień 07, 2010, 16:08 »
Pozycja obowiązkowa, dotycząca wynoszenia ładunków dodatkowych podczas startów Dragonów.

Satelity były by wynoszone na orbitę niemal taka samą jak Dragona, czyli jakieś 200/300 km, nie znalazłem tam informacji na temat jakiś dodatkowych burnów Mvac mających osadzić ładunek dodatkowy na dedykowanej orbicie (jeśli tam takie są to niech ktoś mnie poprawi!), myślę tu o satelitach przytroczonych do drugiego stopnia, ewentualnie do trunka ale przy regularnych lotach gdzie statek byłby obłożony cargo z i na stację, którego transport byłby priorytetowy. Powodowało by to osadzanie satelitów na orbicie o silnym oddziaływaniu z atmosferą, co jest ciekawą (i pozytywną) opcją kiedy rozpatrzymy to pod kątem problemu kosmicznych śmieci, satelity tej klasy raczej nie mają systemów pozwalających na deorbitację, jest to oczywiście zależne od ich rozmiaru (to wszak duży rozrzut - 1 do 190 kg), lecz nawet w górnej granicy masowej nie będzie ich zbyt wiele, wyniesione w ten sposób nie będą zalegać na orbitach o wysokości typu 600-800 km gdzie ich powrót trwałby dużo dłużej a waga ewentualnych systemów go skracających wyraźnie odbijała by się na ładunku. Rynek urządzeń o takich rozmiarach ciągle rośnie co zapewne przełoży się na zwiększenie ich liczby i tym samym zagrożenia jakie stanowią, tego typu systemy wynoszenia były by tu jak najbardziej pomocne. Czy jednak tak niska orbita nie przełoży się na zbyt znaczne zmniejszenie żywota, nawet poniżej wartości wymaganej do wypełnienia misji? Nie wiedziałem za bardzo do którego wątku wpisać post, w razie czego proszę o przeniesienie do Śmieci na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #211 dnia: Grudzień 08, 2010, 19:58 »
Emocjonujemy się dziś pierwszym lotem Dragona. Na ochłodę ładny schemacik opracowany przez portal Space.com. Na dole interesujące porównanie rozmiarów, kształtów i innych parametrów różnych stosowanych i projektowanych kapsuł, choć nie wszystkich.



Źródło: http://www.space.com/businesstechnology/spacex-dragon-capsule-inside-look-101206.html.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #212 dnia: Grudzień 08, 2010, 20:07 »
Eee, czy to samo nie było w jakiejś polskiej gazecie w przetłumaczonej wersji?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #213 dnia: Grudzień 08, 2010, 23:42 »
Misja udana. Warto więc wrzucić strategiczny komentarz Charlesa Boldena:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #213 dnia: Grudzień 08, 2010, 23:42 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #214 dnia: Grudzień 09, 2010, 00:05 »
Bardzo fajne to zestawienie rozmiarów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #215 dnia: Grudzień 09, 2010, 09:27 »
Wracamy do głównego wątku SpaceX?
Mam zatem pytanie, które nasunęło mi się wczoraj jako laikowi w rakietach. Otóż skoro ucięto taki kawał uszkodzonej dyszy, a rakieta mimo to poleciała bez problemów, to czy tak długa dysza w ogóle była potrzebna?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #216 dnia: Grudzień 09, 2010, 09:35 »
Wracamy do głównego wątku SpaceX?
Mam zatem pytanie, które nasunęło mi się wczoraj jako laikowi w rakietach. Otóż skoro ucięto taki kawał uszkodzonej dyszy, a rakieta mimo to poleciała bez problemów, to czy tak długa dysza w ogóle była potrzebna?

Przycięcie dyszy obniżyło impuls właściwy silnika, czyli zmniejszyło udźwig Falcona na orbitę. Najwyraźniej Dragon jest lżejszy niż max udźwig Falcona.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #217 dnia: Grudzień 09, 2010, 13:31 »
Wracamy do głównego wątku SpaceX?
Mam zatem pytanie, które nasunęło mi się wczoraj jako laikowi w rakietach. Otóż skoro ucięto taki kawał uszkodzonej dyszy, a rakieta mimo to poleciała bez problemów, to czy tak długa dysza w ogóle była potrzebna?

Przycięcie dyszy obniżyło impuls właściwy silnika, czyli zmniejszyło udźwig Falcona na orbitę. Najwyraźniej Dragon jest lżejszy niż max udźwig Falcona.

Musiał być - na pokładzie nie było właściwego ładunku (tylko pamiątki o ile się orientuję) oraz części elementów (ale stosunkowo lekkich). Ale głównie to raczej kwestia ładunku.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #218 dnia: Grudzień 09, 2010, 15:35 »
Dzięki Borys i Maquis za wyjaśnienie! Ale mam jeszcze jedno pytanie z tej samej baczki. Otóż nurtuje mnie, w jaki sposób odbywa się sterowanie wysokością orbity, na którą ma być wyniesiony satelita. Zdumiewa mnie w szczególności precyzja, która dochodzi chyba do jednego procenta! Czy ilością paliwa, czy wygasza się silnik w odpowiednim momencie, czy coś całkiem innego?

Offline darkzero

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #219 dnia: Grudzień 09, 2010, 16:15 »
Witam od niedawna zainteresowałem się astronautyką i mam pytanie dotyczące wyrzutni startowej LC-40. Po co służą te 4 wysokie słupy które tam się znajdują ?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #220 dnia: Grudzień 09, 2010, 16:42 »
Witam od niedawna zainteresowałem się astronautyką i mam pytanie dotyczące wyrzutni startowej LC-40. Po co służą te 4 wysokie słupy które tam się znajdują ?

Jeżeli dobrze domyślam się o czym piszesz to są to piorunochrony, które chronią rakietę przed uderzeniami piorunów w czasie jej pobytu na wyrzutni.

Offline darkzero

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #221 dnia: Grudzień 09, 2010, 17:14 »
Dzięki za wyjaśnienie.

Online rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #222 dnia: Grudzień 10, 2010, 00:24 »
podczepie sie pod temat dyszy. co to jest za pierscien na koncu dyszy drugiego stopnia Falcona, ktory odpada w kilka sekund po uruchomieniu silnika (chodzi mi tu o poprzednie starty)? i skoro odpada po tak krotkim czasie pracy to w jakim celu jest montowany?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #223 dnia: Grudzień 10, 2010, 00:33 »
podczepie sie pod temat dyszy. co to jest za pierscien na koncu dyszy drugiego stopnia Falcona, ktory odpada w kilka sekund po uruchomieniu silnika (chodzi mi tu o poprzednie starty)? i skoro odpada po tak krotkim czasie pracy to w jakim celu jest montowany?

Poprzednie starty rakiet, czy... Falcona? ;)
Myślę, że pytasz o krótki człon pomiędzy stopniami. Nie sądzę, żeby chodziło o jakiś kawałek dyszy! Jest to osłona dyszy następnego stopnia, nie odpada razem z poprzednim, aby zminimalizowac ryzyko uszkodzenia stopnia następnego. :)
The Dark Side of the Moon

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 10, 2010, 06:17 »
podczepie sie pod temat dyszy. co to jest za pierscien na koncu dyszy drugiego stopnia Falcona, ktory odpada w kilka sekund po uruchomieniu silnika (chodzi mi tu o poprzednie starty)? i skoro odpada po tak krotkim czasie pracy to w jakim celu jest montowany?

Poprzednie starty rakiet, czy... Falcona? ;)
Myślę, że pytasz o krótki człon pomiędzy stopniami. Nie sądzę, żeby chodziło o jakiś kawałek dyszy! Jest to osłona dyszy następnego stopnia, nie odpada razem z poprzednim, aby zminimalizowac ryzyko uszkodzenia stopnia następnego. :)

Nie, jemu chodzi o pierścień na dyszy drugiego stopnia Falcona 9, który odpada zaraz po uruchomieniu. Przy pierwszym starcie był widoczny, teraz nie bo obcięli dysze:p. Wydaje mi się, że służy on wzmocnieniu dyszy w czasie startu, bo jak na swój rozmiar jest bardzo cienka (kilka mm jak dobrze pamiętam). Po uruchomieniu silnika odpada i chyba przy okazji dysza lekko się rozszerza, niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 10, 2010, 06:17 »